Situația din Forge: O actualizare de la Matt, Product Head!

Lady S

Community Manager
Membru personal
magic-Matt2.png
Salutare tuturor,

Au trecut câteva luni de la ultima mea informare, așa că m-am gândit că e timpul să vă pun la curent cu ceea ce urmează.

După cum mulți dintre voi știți, suntem pe cale să începem ceea ce numim „sprintul comunității” - primul din cele două din acest an, axat exclusiv pe sugestiile voastre. Aproape fiecare idee trimisă prin intermediul forumurilor și acum prin Discord este transformată într-un tichet și adăugată la lista noastră de așteptare.

Community Managerii noștri interni și Product Managerii le-au analizat și au alcătuit o listă consistentă, pe care ați votat-o săptămâna trecută. Vă mulțumim pentru voturi, intenționăm să ne ocupăm de cât mai multe dintre ele. De fiecare dată când vom inova o caracteristică, vom reveni asupra acestei liste de așteptare pentru a vedea dacă putem integra vreuna dintre sugestiile voastre, alături de cele proprii, asigurându-ne că un flux constant de actualizări inspirate de comunitate își face loc în joc.

Recent, am lansat Incursiunile cuantice și, din nefericire, s-au introdus mai multe bug-uri care nu au fost detectate pe serverul nostru Beta. Suntem la fel de surprinși ca și voi și lucrăm activ pentru a rezolva aceste probleme. De asemenea, ne pregătim să introducem o a doua incursiune, și vom implementa câteva îmbunătățiri de calitate, pentru a face această funcție mai accesibilă. În plus, analizăm modalități mai bune de afișare a informațiilor despre recompense.

Tocmai am început să dezvoltăm prima versiune a Aliaților istorici, în care „eroii” pot fi asociați cu clădirile, pentru a oferi îmbunătățiri și bonusuri. Acesta va fi inițial un produs la nivel minim, în mod deliberat. La fel ca și în cazul Incursiunilor cuantice, vrem să observăm modul în care interacționați cu această funcție înainte de a o extinde.

Această abordare previne problemele pe care le-am întâlnit înainte, când funcțiile sunt folosite în moduri neașteptate, perturbând echilibrul și conceptul jocului. Mai important, ne permite să dezvoltăm caracteristicile într-un mod care să se alinieze cu stilul vostru de joc. De asemenea, ne permite să dezvoltăm și să perfecționăm mai multe funcții mai rapid.

Atât Incursiunile cuantice, cât și Aliații istorici vor introduce noi oportunități de recompense, ajutând la gestionarea creșterii puterii observate în prezent în joc. Acest lucru este crucial pentru menținerea sustenabilității jocului.

Pe lângă aceste elemente, ne concentrăm pe îmbunătățirea Clădirilor legendare, pentru a ne asigura că acestea rămân competitive cu cele de evenimente. Nu vom reface sistemul în întregime, dar ne angajăm să mărim importanța mai multor clădiri.

De asemenea, am început să îmbunătățim experiența de utilizare. Prima modificare a fost funcția „Asamblează tot” din inventar. Acum lucrăm la eficientizarea procesului de colectare a mai multor recompense generice, care mi se pare deosebit de frustrant. Actualizările viitoare vor include, de asemenea, îmbunătățiri la gestionarea armatei, care vor fi supuse unor teste A/B, pentru a ne asigura că nu afectează negativ jocul. În plus, plănuim să introducem un mod de construcție plat în lunile următoare. Toate aceste modificări au ca scop îmbunătățirea percepției generale a jocului și reducerea numărului de acțiuni care provoacă frustrare.

Mai sunt multe alte lucruri despre care am discutat deja data trecută: următoarea eră spațială, îmbunătățirile EG și GBG. Și pentru a anunța aici în premieră pentru prima jumătate a anului 2025, vom adăuga și *%il$ $&. G*$%d, cu un design competitiv adecvat, pe care să putem construi pentru anii următori.

Rămâneți aproape pentru mai multe noutăți și vă mulțumim că sunteți o comunitate atât de activă și pasionată. Contribuțiile voastre sunt de neprețuit pe măsură ce continuăm să evoluăm și să îmbunătățim jocul.

Matt
Product Head, Forge of Empires
 
Ultima editare:
Sus