Soluție la misiune ”crește fericirea cu 500”

Butybax

Guest
În cadrul evenimentului actual am ajuns la misiunea ”crește fericirea cu 500”. Am vândut o clădire și am dat reconstrucție. Merge dar timpul de reconstrucție e (prea) mare. Apoi am găsit o soluție rapidă. Pe orice teren liber am construit și vândut repetitiv monumentul copac. Construcția durează 1s și fiecare ”operație” adaugă 18 la îndeplinirea misiunii. Cu câteva pătrățele libere am făcut ”+500” în câteva minute și am colectat mingile fără să aștept multe ore construcția unei clădiri.
 

AlexMerlin

Well-Known Member
În cadrul evenimentului actual am ajuns la misiunea ”crește fericirea cu 500”. Am vândut o clădire și am dat reconstrucție. Merge dar timpul de reconstrucție e (prea) mare. Apoi am găsit o soluție rapidă. Pe orice teren liber am construit și vândut repetitiv monumentul copac. Construcția durează 1s și fiecare ”operație” adaugă 18 la îndeplinirea misiunii. Cu câteva pătrățele libere am făcut ”+500” în câteva minute și am colectat mingile fără să aștept multe ore construcția unei clădiri.
Decoratiunile se construiesc in 5s si nu costa mult.
In cazul tau cea mai rapida optiune ar fi felinarul care da 35 fericire - merge mai repede decat copacul.
In urmatoarele epoci o sa ai constructii si mai eficiente.
 

Butybax

Guest
Decoratiunile se construiesc in 5s si nu costa mult.
In cazul tau cea mai rapida optiune ar fi felinarul care da 35 fericire - merge mai repede decat copacul.
In urmatoarele epoci o sa ai constructii si mai eficiente.
Ce glumă bună cu felinarul. Copacul 1x1, +18, cost 0-7, 1s. Felinarul 1x1, +35, cost 1757-2714, 4s. chiar dacă la timp fac doar 2 copaci în loc de 1 felinar timpul necesar pentru +500 e la fel iar costurile nu suferă comparație.
 

Qord

Well-Known Member
cel mai bine rezolvi daca ai in inventar o cladire de la evenimente pe care nu ai construit-o inca, pentru ca dau multa fericire. o construiesti in oras, dureaza cateva secunde si apoi o pui iar in inventar cu o "stocare cladiri"
 

Dumi.

Well-Known Member
mai merge si daca modernizezi drumurile la era curenta, in caz ca nu ai facut asta
sau daca ai loc liber in oras poti face drumuri
tu alegi ce faci
 

Popocatepetl

Well-Known Member
În cadrul evenimentului actual am ajuns la misiunea ”crește fericirea cu 500”. Am vândut o clădire și am dat reconstrucție. Merge dar timpul de reconstrucție e (prea) mare. Apoi am găsit o soluție rapidă. Pe orice teren liber am construit și vândut repetitiv monumentul copac. Construcția durează 1s și fiecare ”operație” adaugă 18 la îndeplinirea misiunii. Cu câteva pătrățele libere am făcut ”+500” în câteva minute și am colectat mingile fără să aștept multe ore construcția unei clădiri.
Clădirile culturale nu trebuie să le vinzi...le stochezi în inventar și le pui la loc în 5 secunde
 

AlexMerlin

Well-Known Member
Clădirile culturale nu trebuie să le vinzi...le stochezi în inventar și le pui la loc în 5 secunde
Dar cand trebuie sa cresti fericirea cu 500 si tu ai doar cladiri care iti dau 50 de fericire, repede ramai fara unelte de stocare. Plus ca la inceput abia ai cateva unelte de stocare.
 

Dumi.

Well-Known Member
sunt destule cladiri care urca fericirea
nu se merita sa pierzi stocarile de aiurea...
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Dar cand trebuie sa cresti fericirea cu 500 si tu ai doar cladiri care iti dau 50 de fericire, repede ramai fara unelte de stocare. Plus ca la inceput abia ai cateva unelte de stocare.
Aici vorbim să ne aflăm în treabă... Fiecare știe singur ce să facă, în funcție de ce are în oraș și în inventar. Facem o întreagă filosofie pe tabla înmulțirii, nimic mai mult. Câte flori sau câți copaci trebuie puși în oraș ca să crești cu 500 fericirea...
 

Ahdrian

Well-Known Member
Mai e o soluție posibilă. Dacă ai pe hartă clădiri SPECIALE mai vechi care dau Fericire, le poți moderniza cu o epocă sau le poți renova până la epoca ta actuală! Asta îți crește Fericirea cu diferența dintre epoca veche și epoca nouă. La fel dacă înlocuiești o clădire SPECIALĂ veche de pe hartă cu aceeași clădire din Stoc, dar de epocă mai mare!
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Unde mai e farmecul jocului, dacă toți primesc mură în gură fiecare mișcare, în loc să descopere fiecare singur prin încercări....sau să citească informațiile de la meniul de construcții ori de pe clădirile din inventar.

.... să scriem acum o Biblie întreagă despre cum să crești fericirea cu 500 ca să îndeplinești o misiune....
Mai bine gândește-te că unii trebuie la aceeași misiune să crească fericirea... cu 3000, nu doar cu 500. Să mai "filosofez" sau să dau direct soluția? Simplu: pui de 6 ori mai mulți copaci! :D :p
 

AlexMerlin

Well-Known Member
Unde mai e farmecul jocului, dacă toți primesc mură în gură fiecare mișcare, în loc să descopere fiecare singur prin încercări....sau să citească informațiile de la meniul de construcții ori de pe clădirile din inventar.

.... să scriem acum o Biblie întreagă despre cum să crești fericirea cu 500 ca să îndeplinești o misiune....
Mai bine gândește-te că unii trebuie la aceeași misiune să crească fericirea... cu 3000, nu doar cu 500. Să mai "filosofez" sau să dau direct soluția? Simplu: pui de 6 ori mai mulți copaci! :D :p
Rareori se intampla, dar mai ai si tu dreptate. :p
Farmecul jocului ii ca fiecare sa descopere singur cum se rezolva chestiile astea si doar atunci sa intrebe de tips&tricks cand ii blocat la ceva sau daca dupa un an inca aplica aceleasi solutii invatate in primele zile de joc.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Unde mai e farmecul jocului, dacă toți primesc mură în gură fiecare mișcare, în loc să descopere fiecare singur prin încercări....sau să citească informațiile de la meniul de construcții ori de pe clădirile din inventar.

.... să scriem acum o Biblie întreagă despre cum să crești fericirea cu 500 ca să îndeplinești o misiune....
Mai bine gândește-te că unii trebuie la aceeași misiune să crească fericirea... cu 3000, nu doar cu 500. Să mai "filosofez" sau să dau direct soluția? Simplu: pui de 6 ori mai mulți copaci! :D :p
Desigur, nu-ți cere nimeni ȚIE să scrii vreo Biblie. Doar dacă te crede că ești vreun Dumnezeu! :D
 

Butybax

Guest
Când am postat ideea cu copacii nu aveam la îndemână varianta plasării unei clădiri din inventar care dă minim 500 fericire și durează câteva secunde. Era o soluție ieftină, relativ rapidă și nu cerea mult spațiu. Acum câștig și primesc în inventar, ca recompensă, astfel de clădiri. Jucând și progresând evoluează și soluțiile pentru îndeplinirea misiunilor. Mulțumesc celor care au comentat postarea inițială.
 
Sus