Spamarea chatului

PrincessDenisa

Well-Known Member
Eu mi-aș dori ca moderatorii să fie mai drastici cu cei care spamează chatul. Pe Arvahall nu se văr anunțurile de recrutare, vânzare pachete de bunuri, locuri libere legendare etc. din cauza spamului. Apar o groaza de discuții ce ar trebui purtate în privat. Totodată, apar memorii, impresii, monologuri ș.a.
 

PrincessDenisa

Well-Known Member
Sunt sigur că unii jucători sunt inhibați să publice un anunț de vânzare pachet de bunuri în mijlocul monologului nu știu cărui jucători și chiar dacă îl publică, nu se va vedea mult timp, întrucât monologul merge mai departe. Dacă le spui ceva acestor jucători, te atacă la persoană, te fac zdreanță, otreapă, iar moderatorii nu iau nicio măsură utilă: a doua zi spammerii sunt tot pe chat, cu aceleași discuții, monologuri sau discuții private.
 

DeletedUser12551

Guest
ai varianta sa reclami catre echipa de suport toate atacurile publicate pe chat
 

DeletedUser8328

Guest
Ai varianta "ignore" și pe chat.
Dacă dai ignore acolo, pur și simplu nu vei mai vedea monologuri. Doar ce te interesează. Cum te "agasează" un spammer pe chat, dai click pe el și "ignore".... Următoarea propoziție scrisă de el pe chat tu nu o mai vezi...
 

DeletedUser10378

Guest
Păi bre nea Vlade... ce șanse vrei să ai tu dacă:
- ești un jucător „no name”, care abia a inceput
- ghilda ta nu știu dacă dă PF din primărie
Astea 2 motive sunt suficiente ca aproape nimeni să nu vină la tine.
Bașca, eu am văzut că postezi doar după ora 20, când se schimbă impresii de la GvG.
Oricum, spor
 
Sustin fara rezerve completarea regulamentului jocului in sensul de aplicare de pedepse mai aspre celor ce spameaza chatul. Insasi din atitudinea celor ce au comentat pe aici se vede aroganta si autosuficienta unora. De-a lungul timpului, frustrarile sau autosuficienta acumulate din diverse motive, se manifesta pe chatul general, care e pur si simplu acaparat ore bune de diversi indivizi (cam mereu aceiasi) care-si impart epitete la limita injuriilor si te fac sa-ti fie lehamite daca nu scarba, sa-ti mai petreci timpul pe joc. Sustin asadar cu tarie aplicarea de sanctiuni mai aspre pentru astfel de indivizi. O sanctionare graduala ar fi de dorit, de la un simplu avertisment la banare pe timp limitat sau chiar permanent. Jocul este al tuturor nu numai al lui X sau Y si de aceea adminii trebuie sa puna piciorul in prag.
 

PrincessDenisa

Well-Known Member
Mike, tu ești un jucător cu nume, într-o ghildă care cam tot cade in clasament. Unu la mână. Doi la mână: am fost invitat să intru în ghilde care sunt peste ghilda ta în clasament. Așa, ”no name”.
 

Proud129

Well-Known Member
Eu mi-aș dori ca moderatorii să fie mai drastici cu cei care spamează chatul. Pe Arvahall nu se văr anunțurile de recrutare, vânzare pachete de bunuri, locuri libere legendare etc. din cauza spamului. Apar o groaza de discuții ce ar trebui purtate în privat. Totodată, apar memorii, impresii, monologuri ș.a.
Asta e functia chatului sa fie utilizat.
Cand faci o propuere clarifica ce inseamna "Spam" pentru tine. Daca persoanele respective posteaza in mod repetat aceleasi propozitii atunci poti vorbii de "Spam".

Folosirea de litere mari (Caps), ca și postarea aceluiași lucru în mod repetat (Spam) în camera de chat, sunt interzise, nefiind acceptate de normele de conversație.

Cine spune ca pe chat trebuie sa existe doar anunturi cu oferte, locuri la cl, etc?
 

PrincessDenisa

Well-Known Member
Pentru mine spam înseamnă să scrii pe chat orice lucru care nu are legătură cu jocul. Cum e vremea la Brașov, de exemplu.
 

DeletedUser12551

Guest
Pentru mine spam înseamnă să scrii pe chat orice lucru care nu are legătură cu jocul. Cum e vremea la Brașov, de exemplu.

daca tu vrei reguli doar pentru tine si cum iti place tie dute frate si joaca solitare, tetris si alte jocuri unde nu te incurca nimeni.
nu intereseaza pe nimeni ca tu vrei altceva decat ceea ce este normal
 

PrincessDenisa

Well-Known Member
Salut,

În primul rând noi doi nu suntem frați. În al doilea rând te-aș ruga, pe viitor, să nu mai îmi spui ce să fac. În al treilea rând și cel mai important, publicarea pe chat a vremii din Brașov nu este ceva normal. Dacă tu crezi că este ceva normal, ia-te de mână cu jucătorul respectiv și joacă-te cu el ce joc vrei tu. Tocmai pentru că jocul este pentru toți, nu publici vremea din Brașov pe chat. Jocul nu este făcut pentru cei din Brașov și și dacă ar fi, nu are secțiune meteo. Chatul are o problemă. Apar impresii, memorii, păreri personale care nu au legătură cu jocul și, foarte des, conversații private, unele lungi. Tocmai pentru că jocul este pentru toți, așa cum ai spus, conversațiile private nu își au locul pe chatul global. Nu ignora, te rog, cuvântul ”global”. Sunt convins că nu ai nici cea mai mică problemă cu părerea mea, care este contrară părerii tale și că tu, având un stil superior stilului meu, nu vei reacționa în niciun fel negativ la acest mesaj.
 

DeletedUser10378

Guest
Mike, tu ești un jucător cu nume, într-o ghildă care cam tot cade in clasament. Unu la mână. Doi la mână: am fost invitat să intru în ghilde care sunt peste ghilda ta în clasament. Așa, ”no name”.

Și să mai știi un lucru: decât codaș la oraș, mai bine în satul tău fruntaș.

Și încă un lucru: voi ce păreri schimbați la GVG? Despre ce sectoare ați mai pierdut?
Evident, habar nu ai ce inseamnă GvG. nu stii ce reprezintă clasamentul=)))))))))))))
Mai stai prin joc, să crești. Intră în ghidele mari, cu pretenții. Apoi vei vedea cât de mult contează clasamentul.

EDITAT
Pentru mine, spam este aberația incepută de tine aici. Atâta timp cât nu se incalcă nici o regulă, este foarte OK
 
Ultima editare de un moderator:

Dumi.

Well-Known Member
nici eu nu ma dau in vant dupa cei care se bat cu caramida in piept pe chatul global, dar recunosc ca ocazional am intrat si eu in hora asta. Totusi pentru ca exista posibilitatea de a da ignore la jucatorii care fac asta, nu cred ca alte pedepse mai aspre se cer a fi instituite.
 

PrincessDenisa

Well-Known Member
nici eu nu ma dau in vant dupa cei care se bat cu caramida in piept pe chatul global, dar recunosc ca ocazional am intrat si eu in hora asta. Totusi pentru ca exista posibilitatea de a da ignore la jucatorii care fac asta, nu cred ca alte pedepse mai aspre se cer a fi instituite.


Salut,

Tu dai ignore, dar nu ți se văd anunțurile. Eu am anunțuri de recrutare în ghildă, pentru cereri de prietenie, pentru schimburi de bunuri s.a. Degeaba dau ignore. Eu nu mai văd mesajele jucătorilor cărora le-am dat ignore, iar jucătorii pe care îi targetez eu nu văd mesajele mele, pentru că se pierd în noianul de mesaje.
Am numărat intr-o seară un monolog de optzeci de mesaje! A fost ceva incredibil. Oricine publica un anunț se pierdea în monologul ăla. Și mai rău, monologul nu avea legătură cu jocul.
Alteori, de multe ori aș zice, apar conversații private. Au legătură cu jocul, dar sunt chestiuni ce privesc doi-trei jucători. În acest caz, degeaba dai ignore.


Numai bine,
Vlad
 

PrincessDenisa

Well-Known Member
După părerea mea, e doar o părere, chatul ar trebui să fie pentru anunțuri. Chiar daca se cheamă ”chat”. Faptul că se cheamă ”chat” contrazice părerea mea, conform căreia acesta ar trebui să fie pentru anunțuri. Dar lucrurile care apar pe chat (conversații private, monologuri care nu au legătură cu jocul, memorii, impresii) susțin ideea mea conform căreia chatul ar trebui să fie pentru anunțuri. Mă refer aici la anunțuri de recrutare în ghildă, anunțuri de vânzare pachete de bunuri, anunțuri de închidere legendare ș.a. Lucruri globale, care privesc pe toată lumea și care au legătură cu jocul.
 
Sus