Turnul de veghe

  • Autor subiect DeletedUser5248
  • Data de început

DeletedUser5248

Guest
Buna ziua tuturor, am si eu urmatoarea propunere de facut.
Avand in vedere ca deja exista un dezechilibru intre bonusul de atac si aparare al armatei de atac si cel de atac si APARARE (datorita turnurilor de veghe) al armatei de aparare, in favoarea celei din urma, PROPUN ca turnurile de veghe sa dea bonus defensiv atat armatei de aparare (la fel ca in prezent) cat si ARMATEI DE ATAC, si sa fie acelasi, 4% per turn de veghe. Ma rog, valoarea turnului de veghe poate fi modificata ulterior, dar ideea ramane, si anume sa fie valabil si pentru armata de aparare si pentru armata de atac.
Spre exemplu, daca un jucator are legendarele de atac la level 10 (toate trei) si cele de aparare la level 10 (cele doua) si in plus are si 25 de turnuri de veghe (4% per turn de veghe) bonusul armatei de atac sa fie 90% atac cu 190% APARARE si cel de aparare sa fie 60% atac cu 160% aparare.
In plus, ca propunerea sa fie completa, valoarea turnurilor de veghe sa fie calculata NUMAI intre vecini si pe continent, NU si la GvG, pentru a nu se creea mari dezechilibre dupa aceea. Deci la GvG bonusul ofensiv sa fie rezultanta nivelului cumulat al cladirilor legendare de atac, la fel ca si pana acum.
Acum astept parerile voastre, PRO si CONTRA.
Multumesc pentru atentia acordata, o zi buna tuturor.
 

DeletedUser3920

Guest
Vad ca te-ai gandit putin la aceasta idee, dar nu te-ai gandit la ceva foarte simplu si logic, iar ceea ce ai spus chiar nu are logica.
Adica eu am 5 turnuri ok? deci vine 20%aparare si atac celuilalt da? pai asta nu inseamna ca am ajunge la aceleasi valori si bonusuri ca si cum am avea 0%atac si aparare?? el ma ataca si are 20%atac iar eu am 20%aparare, pai e acelasi lucru ca si atunci cand as avea 0% si el la fel... intelegi?
Deci CONTRA si mai este un motiv pt care spun asta! gandeste-te ca si cand ar fi real! eu am niste turnuri inalte care pot vedea cum parcurge tot razboiul da? pai si de ce sa ii ajute oamenii mei(aceeia care vad si le trimite informatii apararii mele) pe atacator? ca i-as concedia imediat sau as face o ghilotina pt ei! :))))
 

DeletedUser5468

Guest
@Petrysor98, se pare că nu ai înțeles propunerea lui Cristeaua...
El se referea așa:
Ca şi un exemplu acum ca şi cum aş fi eu în locul lui...
Să zicem că aş avea 90% atac 90% apărare la armata de atac... şi mai am 100 de turnuri, adică 400% apărare la armata de apărare.
El vroia să zică că bonusul celor 100 de turnuleţe să se adauge la apărarea armatei de atac, adică ar veni 90% atac şi 490% apărare la armata de atac.
Înţelegi?
 

DeletedUser3920

Guest
mda cred ca nu am inteles corect...
acum sincer mi-ar conveni deoarece eu am 20 de turnulete... dar ar face jocul prea usor
deci nu stiu daca sunt CONTRA sau PRO :))
 

DeletedUser5468

Guest
Eu am pe beta 28 de turnulețe. Adică 112% apărare și am în atac 58% atac și apărare. Este și normal că sunt de acord cu această propunere deoarece aș avea 58% atac cu 170% apărare la armata de atac.
 

DeletedUser6079

Guest
si daca nu ar m-ai trce nimeni de apararea inamica nu ar disparea farmecul jocului?ganditiva ca jocul evolueaza uneori cu probleme dar la bonusul de aparare lasatil asa cum e daca producetio bunuri si va e teama ca vor trece inamici de aparare atunci aveti grija cu programul si intri atunci gand se termina productia nu sunt de acor sa se mareasca bonusul de aparare imaginativa cat ar dura sa treci de un tanc cu 500% aparare?
 

DeletedUser5468

Guest
@Conte, te rog, dacă nu înțelegi despre ce este vorba în acest topic, măcar nu te mai alătura și tu în discuție, noi vorbim despre altceva, iar tu vii și ne spui altceva, citește de 2 ori înainte. Te rog eu frumos.
 

DeletedUser5248

Guest
Buna seara, din cate observ, propunerea mea fiind explicata prea in detaliu, a fost un pic mai dificil de inteles.
Ca sa simplific lucrurile, am spus ca turnuletele de aparare (care au denumirea de turnuri de veghe) sa dea bonus celui care le detine atat pentru apararea armatei din atac cat si pentru apararea armatei din aparare (cum se si intampla in prezent).
Exemplu, daca un jucator are acum 90% atac si aparare (doar de la legendarele de atac) si in oras are 50 de turnulete sa zicem, bonusul sa devina 90% atac si 290% aparare (adica inca 200% aparare la armata de atac de la turnulete, 4% per turnulet). Acum cred ca este mult mai usor de inteles.
Tocmai, ideea acestei propuneri, dupa cum am si spus, este aceea de a NU MAI EXISTA armata de netrecut, asa cum exista in prezent. Ca de fapt asta este esenta propunerii, ca sa se stie acest lucru.
O seara buna, deci in continuare astept pareri PRO si CONTRA.
 

DeletedUser6083

Guest
Inainte de a vota am o nelamurire.......

Asta chiar ar dezechilibra jocul si ar face imbatabila armata de atac iar aparatorii nici macar n-ar rani armata aceluia !
cineva care are deal si vasile la level 10 si are 100 turnuri are 60% atac si 160%aparare cand se apara.Ce sanse ar avea in fata cuiva cu 90% atac si 190% aparare?!?!? Daca imi explici,voi vota pro.
 

DeletedUser5248

Guest
Buna ziua, un pic sa ne intelegem, daca aparatorul are 100 de turnulete si legendarele de aparare la level 10, asta ar insemna 60% cu 460% bonus defensiv, deci chiar nu prea ai sanse cu 90% cu 190% in fata lui, ma refer la armate din aceeasi era, mai ales daca tine tancuri universale in aparare.
Pai asta este ideea, ca turnulete sa joace dublu rol, doar pentru cel care le ARE, desigur. Pai daca aparatorul are mult mai multe turnulete decat atacatorul, tot foarte greu va fi sa treci de defensiva acestuia. Dar macar EXISTA O SANSA, ca in momentul de fata nu exista NICI UNA.
Luand exemplul pe care l-ai dat, crezi ca daca ataci cu 90% cu 190% si dai peste 60% cu 160% treci asa de usor? Daca te prinde pe contra mai ales, s-ar putea nici 4 unitati sa nu ii dobori. Si chiar si la aceleasi armate, pierderile tot mari ar fi.
Pai asta era si ideea, sa iti poti ataca toata vecinatatea, chiar si cu ceva pierderi, dar in momentul de fata ataci la GvG, ca vecinii, multi dintre ei au bonusuri defensive de nu ii mai ataci niciodata.
Nu inteleg de ce trebuie sa fie favorizat aparatorul, cand el propriu-zis NU FACE NIMIC, poate chiar doarme intr-o ghilda inactiva, dar a prins un moment bun si si-a luat cateva zeci de turnulete si mai tine si tancuri universale in aparare, dau un exemplu. Plus ca, in opinia mea, legendarele de aparare nici nu ar trebui puse, poate doar cea care ocupa mai putin, ha ha ha. Ca pe mine nu ma deranjeaza daca ia cineva maximul posibil de la mine din lupta.
Si ca sa fiu si mai pragmatic, in momentul de fata turnulete sunt cam degeaba (desi eu am 35 in oras, ha ha ha, si le tin, ca parca nu imi vine sa le sterg, dupa cat am investit in ele) deoarece nu te ajuta in CLASAMENT, ca daca te aperi, tot zero puncte iei in clasament.
Dupa toate cele spuse, consider ca INTOTDEAUNA va trebui sa fie favorizat ATACATORUL, in nici un caz cel care se apara, ca doar nu vrei sa spui acum ca tie iti convine sa faci un nivel la o legendara de atac, mai ales unul peste 10, si sa iei 1%, si un alt jucator sa-si ia nu stiu cate turnulete si sa fie peste tine, asta ar fi chiar culmea.
O zi buna in continuare.
 

mag1001

Active Member
si eu as fi de acord cu modificarea sau imbunatatirea atacului , pentru ca in ultima perioada multi sau axat pe cresterea defensului pentru a nu fi jefuiti . daca ataci pe unul care are peste 200% -250% se lasa cu pierderi mari , indiferent cat de iscusit esti , sau de ce trupe folosesti . asa cum s-a dat manastirea si turnurile de veghe pentru aparare , la fel de bine se pot da anumite decoratiuni/cladiri pentru imbunatatirea atacului , pentru a echilibra balanta atac/aparare asa cum a precizat colegul nostru Cristeaua.
deci PRO
 
Sus