Un tezaur al ghildei pentru diamante

madara1

Member
Dupa parerea mea, odata cu introducerea GbG era normal sa se implementeze si aceasta posibilitate de a avea la nivel de ghilda un stoc de diamante ce urmeaza a fi consumate atunci cand se construiesc diferite cladiri pe campurile de lupta. Cu alte cuvinte cred ca trebuie sa existe posibilitatea ca orice jucator sa doneze diamante, la fel ca in cazul bunurilor care ajung in tezaurul ghildei…
Cred ca e ceva firesc sa fie introdusa si aceasta posibilitate, in sprijinul acestei idei argumentez astfel: cum la GbG se doreste ca toti jucatorii dintr-o ghilda sa colaboreze, fiecare dupa posibilitati, dand lupte si donand bunuri atunci cand au posibilitatea, totusi unii dintre jucatori (cu drepturi speciale pentru acest lucru) fiind prezenti pe joc la anumite intervale de timp pentru a coordona aceasta activitate trebuie sa beneficieze si de acest drept de a pune rapid anumite cladiri cu diamante… Chiar daca situatia pare similara cu cea a unui jucator care apeleaza la acesta posibilitate de ridica rapid o cladire sau orice situatie a jocului care ii ofera aceasta posibilitate de a-si atinge mai repede un obiectiv propriu, in situatia GbG e un pic diferit, deoarece la tezaur participa toti jucatorii, dar de ridicat/construit cladiri pe sector/campuri de lupta o are doar cei care au acest drept, dar fiind privati de posibilitatea de ridica rapid acea cladire… Nu luam in calcul optiunea de a-si folosi propriile diamante, findca nu exista in acest sens o concordanta, un principiul al neutralitati, intre decizia unui jucator care hotaraste pentru sine cand ia decizii cu privire la consumul de diamante si decizia unui jucator cu drepturi speciale de a hotara in numele ghildei, dar care pentru a ridica rapid cladiri (cu bunuri din tezaurul ghildei la care a participat cu toti colegii pentru ghilda) consuma “fara a trece print tezaur” diamantele sale. In plus nu ofera posibilitatea unor jucatori sa contribuie si ei cu diamante la tezaurul ghildei, asa cum e in cazul bunurilor… inteleg ca GbG stimuleaza prezenta pe joc a jucatorilor dintr-o ghilda, dar nu mi se pare in regula, ca atunci cand vorbim de un grup/ghilda, consumul de diamante sa se faca individual din “tezaurul” lui personal…
Sper ca va exista destula intelepciune in a da aceasta posibilitate tuturor jucatorilor dintr-o ghilda sa partice la tezaurul unei ghilde, deoarece nu va afecta cu nimic interesele dezvoltatorilor de a obtine venituri din cumpararea de diamante, fiindca de donat vor dona ca deobicei tot cei care cumpara de obicei, dar cand e vorba de un principiul al ghildei bazat pe contributia fiecaruia, trebuie sa existe si aceasta posibilitate… Specific inca o data, ca bunurile se strang la tezaurul ghildei si se consuma din aportul fiecaruia dintre jucatorii unei ghilde, consumul lor il decide doar cei cu drepturi speciale, asa ca si ridicarea rapida (cu diamante) a unei cladiri in interesul unei ghilde sa se faca la fel cu diamantele ghildei, obtinute prin colectarea de la jucatorii acelei ghilde.
In speranta unei rezolvari favorabile, va multumesc anticipat daca veti da curs acestei idei.
 

DeletedUser8328

Guest
cred că tu ai mulți bani pe card...dă și mie!!! :p
 

dunbarton

Well-Known Member
Cu alte cuvinte cred ca trebuie sa existe posibilitatea ca orice jucator sa doneze diamante, la fel ca in cazul bunurilor care ajung in tezaurul ghildei…

Aceasta posibilitate se va transforma in obligatie; se vor creea ierarhii nemeritate in ghilda, vor aparea neintelegeri, iar competitia va deveni injusta.
 

DeletedUser10378

Guest
Aceasta posibilitate se va transforma in obligatie; se vor creea ierarhii nemeritate in ghilda, vor aparea neintelegeri, iar competitia va deveni injusta.
oricum este. motivele sunt multe:
1. ghildele vechi au tezaur mai bogat
2. jucătorii care bagă diamante
3. ghildele cu mai multi membrii
4. unii jucători sunt mai activi decât alții
5. ... vrei să mai stau să mă gândesc?

ideea este simplă. Cine merită să ajungă în diamant, o va face. Cine merită să stea in diamant in fiecare rundă, o va face.
Ce altceva spuma mării mai vrei?

Oricum, nu văd această propunere implementată. Vrei să faci clădiri instant? O faci pe diamantele tale tati, nu pe ale altora.
Punct
 

madara1

Member
Oameni buni, argumentati si ceea ce sustineti, fara orgolii personale... oricum o ghilda are in tezaur in functie de gradul de dezvoltare a jucatorilor, asa ca si diamantele se pun tot in functie de potenta fiecaruia... Principiul enuntat de mine, e simplu ... si l-am enuntat, nu o sa reiau... In rest, nu incerc sa conving pe nimeni, principial consider ca e corect si imi sustin inca ideea ca asa e corect...
 

madara1

Member
Aceasta posibilitate se va transforma in obligatie; se vor creea ierarhii nemeritate in ghilda, vor aparea neintelegeri, iar competitia va deveni injusta.
Crearea unui tezaur pentru diamante nu impune si obligatia jucatorilor, din ce stiu eu in afara de bunurile adunate din legendare, restul se depun benevol, asa ca si diamantele se depun la fel...
 

madara1

Member
oricum este. motivele sunt multe:
1. ghildele vechi au tezaur mai bogat
2. jucătorii care bagă diamante
3. ghildele cu mai multi membrii
4. unii jucători sunt mai activi decât alții
5. ... vrei să mai stau să mă gândesc?

ideea este simplă. Cine merită să ajungă în diamant, o va face. Cine merită să stea in diamant in fiecare rundă, o va face.
Ce altceva spuma mării mai vrei?

Oricum, nu văd această propunere implementată. Vrei să faci clădiri instant? O faci pe diamantele tale tati, nu pe ale altora.
Punct
Tati... cladirile tale le pui cu dimantele tale, cladirile ghildei le pui diamantele ghildei... restul se vede ca nu filtrezi corect informatia, ci doar te lasi condus de sentimente simple, umane, dar simple... succes pe joc, aici e forum pentru discutii cu argumente!
 

DeletedUser10378

Guest
Tati... cladirile tale le pui cu dimantele tale, cladirile ghildei le pui diamantele ghildei... restul se vede ca nu filtrezi corect informatia, ci doar te lasi condus de sentimente simple, umane, dar simple... succes pe joc, aici e forum pentru discutii cu argumente!
Verifică oglinda, te rog. Prima parte a răspunsului respectiv era pentru @dunbarton, care crede că GBg ar deveni injust. Doar finalul era pentru prima postare. Dacă vrei argumente, uite aici:
În primul rând, diamantele sunt o resursă premium. Dacă eu vreau să ajut și să construiesc instant o clădire, atunci când sunt on, o fac. Dar nu-mi impune să donez diamante ghildei, pentru că nu-mi spui tu mie că nu va apărea obligația tacită de a se dona diamante. „Toți donează, numai tu nu.” Dacă ar ccrea această posibilitate, vor trebui să le introducă și în mecanica schimbului de bunuri.
În al doilea rând, să spunem că toată lumea donează. Are toată lumea dreptul de a le consuma? Dreptul „De încredere” sau „Cosntructor” nu ar trebui să acorde posibilitatea de a consuma diamante, tocmai pentru că sunt premium. Ar trebui să fie ceva accesibil doar conducerii. Dar, dacă eu nu le am pe primele 2, de ce aș avea dreptul de a consuma diamantele ghildei?
Îl al treilea rând, așa cum am spus, nu văd această posibilitate implementată. Am mai jucat cu toții și alte jocuri. Resursa premium nu a putut niciodată fi donată altcuiva nicăieri. Și nici grupului din care faci parte.
 

Proud129

Well-Known Member
Pro pentru idee, a dona diamante la tazaur e folositor pentru ghilda. Cine are si vrea sa doneze o face pe pielea lui.
 

Dumi.

Well-Known Member
De parca fara aceasta idee [discutabila de altfel], nu ar exista suficente certuri prin ghilde :))))
 

madara1

Member
Verifică oglinda, te rog. Prima parte a răspunsului respectiv era pentru @dunbarton, care crede că GBg ar deveni injust. Doar finalul era pentru prima postare. Dacă vrei argumente, uite aici:
În primul rând, diamantele sunt o resursă premium. Dacă eu vreau să ajut și să construiesc instant o clădire, atunci când sunt on, o fac. Dar nu-mi impune să donez diamante ghildei, pentru că nu-mi spui tu mie că nu va apărea obligația tacită de a se dona diamante. „Toți donează, numai tu nu.” Dacă ar ccrea această posibilitate, vor trebui să le introducă și în mecanica schimbului de bunuri.
În al doilea rând, să spunem că toată lumea donează. Are toată lumea dreptul de a le consuma? Dreptul „De încredere” sau „Cosntructor” nu ar trebui să acorde posibilitatea de a consuma diamante, tocmai pentru că sunt premium. Ar trebui să fie ceva accesibil doar conducerii. Dar, dacă eu nu le am pe primele 2, de ce aș avea dreptul de a consuma diamantele ghildei?
Îl al treilea rând, așa cum am spus, nu văd această posibilitate implementată. Am mai jucat cu toții și alte jocuri. Resursa premium nu a putut niciodată fi donată altcuiva nicăieri. Și nici grupului din care faci parte.
1. faptul ca sunt o resursa premium nu e un argument cu care sa combati:, orice resursa premium poate fi folosita ca orice alta resursa, personal sau pentru grup, fara a fi impusa... fiindca la fel se procedeaza si pentru restul resurselor, care sunt donate de cine vrea. In privinta consumului, fiind similar ca la resursele nomale, deci nu e nicio diferenta intre cel care ridica cladirile cu resursele ghildei si diamantele tot ale ghildei, fiindca acestea ajung la fel in tezaurul ghildei similar....
2. dreptul de a consuma la diamante am spus ca trebuie sa fie similar cu cel care consuma resursele ghildei, din nou cum am spus persoanele care acum consuma resursele ghildei sunt privilegiati, desi la teazur contribuie toti, deci ce am propus cu tezaurul de diamante, pe acelasi principiu iar nu afecteaza pe nimeni, fiindca procedura deja e cunoscuta si aceleasi persoane care consuma resursele normale, o sa uzeze si de consumul de diamante...
3. eu nu am propus sa donezi resursa premium altcuiva, ci ghildei, care mai mult ca sigur o va consuma, nefiind tranzactionata si nu avantajeaza pe nimeni individual, ci va avantaja ghilda care are si stie sa colecteze atat resurse normale, cat si resurse asa zise premium (diamante).
 

Dumi.

Well-Known Member
nu poti sa compari diamantele cu celalalte bunuri
motivul e f simplu
diamantele costa bani ca sa poata fi achizitionate
bani reali din lumea reala, nu gold din foe....
si stii ca totul pana la bani :)
atata vreme cat nu toti vor baga diamante la tezaur IN MOD EGAL, se vor naste certuri....
inca ceva foarte important
peste tot, acestui joc i se face publicitate ca fiind un joc GRATUIT
pai daca se istituie propunerea ta, ar aparea datoria [fie ea si doar morala] de a se cotiza cu diamante la tezaur
asta nu se impaca deloc cu promotia de joc GRATUIT
 

madara1

Member
Cred ca nu scriu romaneste.... am zis sa creeze un trezaur pt diamante.... nu are importanta cine da dimantele si de care sunt acestea (unele dobandite pe joc, altele cumparate, fiecare dupa potenta).... Diamantele au un pret si sunt platite si daca nu se face un tezaur si daca se face asa cum am propus eu.... Schema, logica propuneri era alta, dar nu o mai reiau.... Contraargumentarilor de pana acum... de la inceput am specificat... nu este o obligatie, nu este o datorie.... de unde pana unde reiese ca am spus eu sa se faca asa ceva.... sau de unde pana unde se subintelege asta.... Cred ca e un pic si de rea vointa... a rastalmaci cuvintele si a afirma neadevaruri... Sincer cred ca am gresit ca am avut ideea de a posta aici o idee, din punctul meu de vedere constructiva pt joc, am si argumentat.... Nu postez doar de dragul de a posta.... nu incerc sa dau replici neaparat pt a va ofensa, nici nu vreau sa cresc in grad prin nr de postari, dar nici nu pot lasa subiectul propus de mine doar pt ca mai degraba simtiti ca nu va place ideea mea, fara sa aveti argumente valabile... asta e... se poate si asa.... nu ma va supara asta, dar afirmatiile gen "nu se va implementa niciodata punct" de parca ar fi atotcunoscator si in incercarea disperata de a contraargumenta insira niste neadevaruri doar pt a induce in eroare lumea care citeste acest topic ... nu mi se pare ok.... Apreciez totusi faptul ca ati dat atentie acestui topic....
Sper ca el sa fie bagat in seama si de forurile abilitate.... altfel imi dau seama ca aceasta sectiune cu idei/propuneri pt joc e cam ca sa fie., iar discutiile sunt cred Made in Romania... una spuneam, alta facem sau interpretam tot cum stim noi mai bine... nu de alta, dar asta e calitatea noastra principala, am reusit sa schimbam mentalitati din afara celor care au venit sa ne invete ce inseamna diverse lucruri, ei fiind cu 100 de anii in fata noastra, la noi nu merge... de ce? banuiesc ca ne place sa argumentam cam cum o facem aici :)))
PS: eram constient de faptul ca aceasta idee nu o sa fie pe placul dezvoltatorilor, dar macar am vrut sa le arat cu adevarat ca mai sunt si idei construcftive, care daca se doreste se pot implementa.... acum ramane ei sa aprecieze, daca sa o implementeze sau nu.... dar pana acolo cred ca vreau sa stiu daca cineva va transmite ceva din ce scriem pe aici....
 

Dumi.

Well-Known Member
ba ai scris foarte romaneste
ai fost inteles perfect si am dat un raspuns foarte valid
 

DeletedUser12484

Guest
Poate a fost o greseala adaugarea cosumului de diamante la GBG. Fiind un cost care ajuta toata ghilda, oarecum propunerea face sens, ar trebui ghilda sa aiba diamantele ei. Pe de alta perte vdumitrescu ridica niste probleme complet valide. Cred ca mai degraba ar trebui scoase diamanatele ca si moneda la GBG. Deocamdata din cate stiu e singurul loc unde se folosesc diamante si beneficiaza toata ghilda in mod direct.
 

madara1

Member
Nu sunt un fan a diamantelor, mai ales a celor cumparate, dar inteleg si ideea dezvoltatorilor, altfel nu ar mai face nimeni jocuri... Eu ce am donat la ghilda a fost mereu din ce am strans de pe joc... Deja se observa o diminuare a cantitatilor de diamante oferite de joc, am in vedere in mod special cele oferite de fantani... Asa ca trendul e deja cunoscut... ne indreptam spre un joc bazat pe diamante cumparate.... Din acest punct de vedere jocul cam s-a perimat, incearca sa il mentina, dar odata cu introducerea GbG, care are multe hibe si care se pare nu se doresc a fi rezolvate (am in vedere istoricul de care se amintestepe toate topicurile si la care subscriu) incet, incet ne indreptam spre un joc opus celui gratuit... Oricum ideea mea a venit intrun context actual, nu am incercat sa anticipez cum se va dezvolta jocul, ci doar ca la momentul actual modul de cheltuire a diamantelor pt ghilda este unul nefiresc, indiferent ca se doreste rentabilizarea jocului pe baza de cumparari de diamante, dar macar sa existe posbilitatea donarilor la un tezaur ca sa poata fi cheltuit.... si aici fara sa reiau am amintit modalitatea de consum a resurselor pt GbG, deci si modalitatea de consum a diamantelor e normal sa urmeze acelasi curs.... Altfel, ne agitam degeaba, ca nu suntem bagati in seama :)))
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Mulțumim pentru propunere, o vom transmite mai departe coordonatorilor jocului.
 
Sus