Uniune vecinatati

DeletedUser

Guest
servus

Exista vre-o posibilitate clara e a fi completate vecinatatile?

din singura lamurira gasita in acest forum, gasita AICI, citez:

"Pentru a primii vecini noi,trebuie sa existe o alta vecinatate care sa aiba maxim 80-X de jucatori activi(atat ne mai trebuie noua pentru a atinge limtia de 80 de jucatori) si care sa nu aiba media de puncte mai mare/mica decat 40% din media de puncte a vecinatatii noastre,..."
unde X este numarul actual de jucatori aflat in vecinatate

practic aceasta posibilitate, care trebuie sa indeplineasca 2 conditii simultan, s-a dovedit ca este egala cu ZERO...

sunt cel putin 4 uniuni de vecinatati in care nu am primit nici un vecin nou iar numarul lor, a vecinilor, scade in fiecare saptamana...

deci intrebarea mea finala este: Exista vre-o posibilitate clara e a fi completate vecinatatile?

si o a doua intrebare: poate cineva sa ne confirme ca cei de la Inno cunosc acesta problema si eventual sa ne faca cunoscut un eventual punct de vedere al lor?


ridic aceasta problema deoarece constat o pierdere de interes la jucatorii mari si mai rau intrevad ca unii dintre ei vor renunta la joc asa cum au facut deja cativa.

merci
la buna vedere
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
1. Regula este cea expusă de dumneavoastră, adică algoritmul în funcţie de care se organizează vecinătăţile.
Două vecinătăţi pot fi unite dacă numărul membrilor lor totalizează o sumă mai mică sau egală cu 80 şi dacă media punctelor nu este nici mai mare, nici mai mică de 40% din media celeilalte.

Am calculat împreună cu caius16, pentru exemplificare, o variantă de unire între vecinătatea sa (a jucătorului de pe primul loc), să zicem vecinătatea A, şi a dumneavoastră - vecinătatea B.

Ca şi medie de puncte, cele două vecinătăţi s-ar potrivi, să zicem (deşi este cam mare diferenţa):
-media de puncte la A: aproximativ 20,8 k puncte
-media de puncte la B: aproximativ 13 k

21282 x 0.6=12769
13047x1.4=18265

Problema la aceste două vecinătăţi este, însă, numărul membrilor: 42 + 46 > 80.

Deci, ca răspuns, vecinătăţile nu pot fi completate, ci unite, şi doar în condiţiile algoritmului de mai sus. Dacă acest algoritm se va modifica în viitor, veţi fi anunţaţi.

2. Da. eu. Punctul de vedere este cel de mai sus.
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
patruzecisiopt vecini acum am patruzecisisase , am sa ma implic pe turnire atunci ..scuze nu am vazut postarea .
As dori mai multi vecini .
Multumesc anticipat
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
servus

ms frumos de explicatie simona :)
e corecta si eram constient de existanta si veridicitatea ei... :)

de asemenea sunt si constient ca tu ai transmis, mai departe catre Inno, ingrijorarile si problemele noastre :)

dar ca idee in aceste conditii ulterioare Uniunii de vecinatati vor fi foarte greu de realizat
a. atat din cauza numarului de membrii care este fluctuant si care daca ramane undeva batut in cuie la 42-45 de jucatori este practic imposibil
b. precum si datorita acelui raport... deoarece noi jucatori, care vor inlocuii jucatorii stersi dupa o anumita perioada de inactivitate, nu vor putea creste suficient de rapid pentru a putea ajuta la indeplinirea conditiei referitoare la media experientei

poate ca ar trebui folosite alte criterii pentru formarea acestor vecinatati... sau oricum gandit un sistem care sa ofere sanse egale tuturor jucatorilor indiferent de norocul sau de a se afla intr-o vecinatate mai mult sau mai putin populata

ms
la buna vedere

Edit: Situatie Ipotetica:
dimineata aveam 43 de vecini.. cand a verificat simona erau 42.. acum 41
raman cu 39-40 de vecini... si se gaseste o vecinatate cu 40-41 si se face uniunea... iar dupa mai apar 2-3 din cei care au disparut inainte de uniune.. e posibil?
ar tece de 80 numarul final?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1319

Guest
Nu credeti ca ar fii cazul sa se mai faca cate ceva cu vecinatatile astea? DEja majoritatea vecinilor mei sunt inactivi ....tragem sperante la puncte facute in turnirurile PVP dar se pare ca le tragem degeaba.Plus de asta sa nu mai zic...numarul vecinilor mei scad pe saptamana ce trece.
 

DeletedUser

Guest
Buna ziua.
Aceeasi problema o am si eu. Numarul vecinilor a scazut continuu. Acum suntem 41. Cand ramasesem 40 a fost adaugat inca 1, dar care este inactiv.
Ce sanse mai am eu, chiar cu batalii zilnice cu toti, sa mai urc in clasamentul general, cand cei care sunt in fata mea au minim 56 de vecini. Ca sa nu va mai spun ca la cel pe care, in cateva zile il ajungeam din urma, m-a anuntat ca el are, de azi incepand, 80 de vecini, in loc de 40 si ceva, cati avea pana acum.
E destul de urat. Practic, sunt plafonat. Si nu am ce face.
Va rog, daca exista vreo posibilitate de modificare a algoritmului de alocare a vecinilor, sa o puneti in aplicare.

Multumesc.
Cu stima,
radumare1
 

DeletedUser2486

Guest
Bună ziua!
Este foarte probabil ca al 41-lea vecin care a reapărut să se fi logat din nou pe cont şi din acest motiv vecinătatea dumneavoastră nu s-a unit cu o altă vecinătate. În momentul când veţi rămâne 40 de vecini sau mai puţini şi există o vecinătate cu un punctaj apropiat de cel al dumneavoastră,veţi avea vecini noi. Dacă va avea loc vreo modificare prind acest algoritm,se va anunţa pe forum.

Cu respect, Maxximus!
 

DeletedUser4444

Guest
Eu ca numar de vecini stau bine cred.
Momentan am 56.Dar am si eu o problema.
Nu imi place ca peste 40 loc au sub 5000 puncte,mai bine zis cativa au 3000-4000 puncte iar resu sub 1000.
Restu au peste 5000 ajung la max 13.000.
Eu avand 21.000 pur si simplu nu imi este si scarba cand ma gandesc ca trebuie sa-i atac in fiecare dimineata si seara deoarece dupa mine nu merita cand nu ai nici unul pe masura ta.
Stiu ca nu sunt obligat sa atac zilnic dar asa cresc eu cel mai bine.
Am dat de multe ori capituleaza deoarece cand gasesti 8 arcasi(rar) in aparare nu se merita sa-ti pierzi armata pentru a fura o casa cu acoperis din tigla sau nu mai stiu eu ce.
Este naspa si cand mai primesti mesaje de la aia mici ca de ce ii ataci,sa stiti ca nici mie nu imi convine sa-mi pierd timpul pe ei,dar ce sa fac cand nu am alceva de atacat?
Concluzie:Credeti ca pot sa fiu mutat la alt grup de vecini putin mai avansati(evul mediu mijjlociu-tarziu) unde sa ma pot bucura cu adevarat de joc?
 

DeletedUser

Guest
Sti..este o vorba.."Ai grija de ceea ce iti doresti..s-ar putea sa ti se implineasca." :p
 

DeletedUser2761

Guest
Du parerea mea ar trebui sa se adauge vecii in functie de punctajul fiecarui jucător,nici mie nu.imi convine sa am vecini sub 50 k eu avand 160 k.vecini mici nu au nici o sansa in fata armatei mele....pe langa asta treaba sa si cream un mediu placut in joc cu toate ca treaba sa ii jefuim .....de aceea eu cred ca ar trebui fiecare jucător sa aiba vecini in functie de punctajul sau.
 

DeletedUser4260

Guest
Ar fi bine ca in fiecare luna macar sa se adauge vecini noi si sa nu se scada din ei sa ramana 80 de vecini activi si in felul acesta vecinatatile unde sunt jucatorii inactivi vor trebuie sa lupte pentru a castiga vecini activi... parerea mea:hmph:
 

DeletedUser1736

Guest
Treaba asta cu formule si numar de vecini si etc etc etc este prea complicata, se putea face 2 categorii de vecinatati, prima a celor activi si a 2-a a celor inactivi, cand un vecin este din categoria activa nu sa logat pe joc pe o perioada mai mare de 7 zile sa fie mutat in categoria celor inactivi iar in locul lui sa fie mutat un vecin activ in categoria activa, in felul acesta nu o sa fie vecinatati cu 50-60 de membri.
 

DeletedUser3691

Guest
problema cu vecinii este mult mai ampla si are ramificatii si in alta problema. ok, intelegem este un algoritm de unire al acestor vecinatati dar si algoritmul se poate modifica. in cazul vecinatatii mele: am 41 din care 4 nu-i pot ataca ca deja sunt prea sus, 10 au sub 10 k puncte si din astia 41 vreo 10 cred ca intra odata la 3 zile deci nu am ce lua de la ei si cand am spus ca se ramifica in alta parte era ** de faptul ca efectiv produsele pe care ei le produc nu mai au cautare la piata, faptul ca unii nu intra duce si la scaderea ofertelor de la piata, au ramas in urma unii cu erele incat efectiv nu ai ce face acolo, nu au trupe pe aparare, nu se fac puncte si mentionez ca aceasta vecinatate a mea are aceeasi jucatori de 2 luni, asa ca nu pot spune ca au venit unii mai noi si erau micuti la inceput. sunt cei mici din spate care cresc cu 200 pct pe luna.
Reiau aici ideea mea : dati drumul atacurilor in lista de clasament macar in raza x2 sau raza x3 adica numarul de puncte curente inmultit cu 2 sau impartit la 2...uite il dau pe martoru exemplu ca el a deschis subiectul..1190000 pct :2 = 595 000 pct.. practic martoru poate ataca pe oricine incepand de la locul 41 in sus...setare in joc e simpla sa dai voie sa ataci in raza x2 si in plus aceste puncte pe care le faci cu aceste atacuri nu se pun decat la punctajul tau, nu intra in cadrul niciunui turnir. si se modifica in cazul acestor puncte algoritmul de calcul adica sa se imparta la o cifra mai mare decat cele din turnir ca apoi iar se duce martoru prea sus si nu mai are ce ataca in raza x2 :)
multumesc!
 

DeletedUser

Guest
Si at eu ce sa zic daca eu am 800 k pct..si cel mai mic dintre vecini are 346 pct??

Nu stiu daca e buna ideea asta..in mod sigur toata lumea doreste sa aiba vecini ce sa bata..dar asta e prea mult..iti dai seama ca numai la bataie ar sta toata ziua. La exemplul ce l-ai dat, gandeste-te, de la locul 41 pana la locul 2..sunt 40 de potentiale "victime", si asta numai daca calculam cu *2, daca calculam cu *3 ar fi prea mult... Pur si simplu ar exploda la puncte acel jucator.
Ar fi mai bine si mai simplu sa gaseasca o modalitate in care sa avem constant 80 de vecini ..sau..

..Sa se faca un barem de puncte pe vecinatate, adica primul jucator sa aiba 500 k pct si ultimul jucator cu minim de 50 k pct, iar in cazul cand primul din vecinatate creste la punctaj si face 600 k pct at minimul de pct din vecinatate sa fie 60 k pct. Iar acea vecinatate se se schimbe cu adevarat in fiecare saptamana in functie de punctele facute, adica se se ruleze acei vecini (ex. un vecin cu 100 k pct intro vecinatate cu max 500 si minim 50 k pct..intr-o saptamana sa fie in aceasta vecinatate si urmatoarea sa fie in alta vecinatate), asa vei avea mereu surprize cand il vei ataca in ceea ce priveste armata de aparare a jucatorului.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1999

Guest
Buna ziua,am si eu o propunere si sper sa se faca auzita acolo sus.
Mariti oameni buni vecini la 100 bucati,asa nu o sa mai fie mari probleme,si eu ca toti ceilalti stau de 5 luni cu 47 vecini,scade si creste cite 1 ,imi revin colegi care disparuse acum 6 luni,pai ce e asta?in ritmul asta toata lumea o sa isi piarda interesul pt joc,eu unul mai am un pic si......ma las
o zi buna
 

S.O.N.Y

Active Member
buna ziua FOE :) dupa cum cred ca stim cu toti unica problema de a face acest joc mai atractiv sunt luptele cu vecini si cresterea in clasamentul global. am vazut ca nici in viitorul update inca nu sa rezolvat aceasta problema aproape generala . sunt ceva noutati in viitoarele update (0.32...) proiecte ,idei la care se lucreaza ?

va urez un sfarsit de saptamana superb alaturi de cei dragi
 

DeletedUser

Guest
Asta vom afla cand va a fi anuntata versiunea 0.32 pe forum.
 

DeletedUser3889

Guest
:) Sincer , faptul ca am punctaj cel mai mare dintre vecini si CL care ma ajuta sa ii bat pe toti e ok mentru mine :) Dar pentru ei ? Eu cred ca pentru egalitate catusi de cat , vecini ar trebui nu aibe diferente mari de puncte intre ei. Ai trecut un anumit barem de punctaj treci laolalta cu alti vecini !
Ca sa parafrazez un coleg ."Ai grija de ceea ce iti doresti..s-ar putea sa ti se implineasca." Dar ar fi mai egale bataliile . :))
 

DeletedUser

Guest
:) Sincer , faptul ca am punctaj cel mai mare dintre vecini si CL care ma ajuta sa ii bat pe toti e ok mentru mine :) Dar pentru ei ? Eu cred ca pentru egalitate catusi de cat , vecini ar trebui nu aibe diferente mari de puncte intre ei. Ai trecut un anumit barem de punctaj treci laolalta cu alti vecini !
Ca sa parafrazez un coleg ."Ai grija de ceea ce iti doresti..s-ar putea sa ti se implineasca." Dar ar fi mai egale bataliile . :))

...sau:
O alta varianta, sa se faca vecinatatile in functie de punctajul facut saptamanal de catre fiecare jucator. Sa fie baremuri, si anume:
- pana la 10 k pct saptamanal sa fie mutat intr-o alta vecinatate
- pana la 20 k pct saptamanal sa fie mutat intr-o alta vecinatate
- iar peste 20 k pct pe saptamana (cred ca aici intra foarte multi care sunt activi, care se lupta si culeg multe resurse) sa fie mutati intr-o alta vecinatate. Mai mult sa fie implementata un tip de premiere pentru toti jucatorii, in functie de activitatea saptamanala (punctele facute din colectare de resurse si din lupte).

Acum stiu ca sunt multi din fiecare categorie expusa, dar in acest fel ar putea sa se completeze vecinatatile pana la 80 de jucatori activi, iar in urma acestei modificari (daca va fi implementata), va creste interesul pentru acest joc, mai ales ca multi vor sa renunte din cauza lipsei de vecini. In acest moment, nu prea mai are farmec cand ai bonus maxim pe armata de atac si il ataci pe unul mic care are sub 15 k puntaj total, dai lupta pe automat-rezultat final..deja incepe sa devina o monotonie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3889

Guest
...sau:
O alta varianta, sa se faca vecinatatile in functie de punctajul facut saptamanal de catre fiecare jucator. Sa fie baremuri, si anume:
- pana la 10 k pct saptamanal sa fie mutat intr-o alta vecinatate
- pana la 20 k pct saptamanal sa fie mutat intr-o alta vecinatate
- iar peste 20 k pct pe saptamana (cred ca aici intra foarte multi care sunt activi, care se lupta si culeg multe resurse) sa fie mutati intr-o alta vecinatate. Mai mult sa fie implementata un tip de premiere pentru toti jucatorii, in functie de activitatea saptamanala (punctele facute din colectare de resurse si din lupte).

Acum stiu ca sunt multi din fiecare categorie expusa, dar in acest fel ar putea sa se completeze vecinatatile pana la 80 de jucatori activi, iar in urma acestei modificari (daca va fi implementata), va creste interesul pentru acest joc, mai ales ca multi vor sa renunte din cauza lipsei de vecini. In acest moment, nu prea mai are farmec cand ai bonus maxim pe armata de atac si il ataci pe unul mic care are sub 15 k puntaj total, dai lupta pe automat-rezultat final..deja incepe sa devina o monotonie.
La mai multi din jumatate (vecini) fac luptele pe automat ...ii bat oricum ce rost sa mai pierd timpul!
 
Sus