Valoarea banditilor

  • Autor subiect DeletedUser5248
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser5248

Guest
Din cate am observat, multi jucatori prefera sa puna si banditi in aparare, cel mai des de la 1 la 4 ca numar. Ceea ce nu mi se pare corect este valoarea banditilor, doar 200 de puncte, 240 de puncte cand locuitorii sunt entuziasti. Aceasta mai ales atunci cand respectivul jucator (vecin) combina banditii cu armata din era industriala si mai are si peste 100% bonus in aparare.
Prin urmare, propun ca valoarea banditilor sa fie aceea a unitatii in care va fi transformat, iar in cazul in care nu va mai fi transformat ci va fi ucis direct sa fie punctat cu jumatate din valoarea celei mai avansate unitati de pe campul de lupta (de fapt a celei mai valoroase mai exact, care pana in momentul de fata este puscasul din era industriala).
Personal, mi se pare mult mai corect asa, pentru ca nu este normal ca de pe 8 arbalete din evul mediu mijlociu de exemplu sa iei mai mult decat pe 4 lancieri din era industriala si 4 banditi, armata din urma fiind mult mai greu de invins.
 

DeletedUser1022

Guest
pro.
sau sa aiba o valoare standard de 1000 pct.
oricum e o unitate deosebita de celelate avand in vedere ca necesita o lovitura in plus pentru transformare si nu stii in ce se va transforma.
 

DeletedUser6213

Guest
se transforma in unitatea care e dupa el ( in lupta )
nu ai observat?
 

DeletedUser

Guest
Dupa cum ati observat cu totii, atunci cand te lupti impotriva unei armate de 4 talhari cu 4 vanatori de munte (sa zicem, dar poate fi orice), punctajul bataliei scade la jumatate chiar daca nu te-a ranit cu nimic inamicul, indiferent daca ai "descoperit" identitatea talharului sau nu. Una sa lupti impotriva unei armate de 8 vanatori de munte din care 4 au fost in prealabil talhari (din start batalia e mai grea) si alta este sa "omori" intai toti vanatorii de munte si apoi sa distrugi talharii.
Ce propun eu este ca atunci cand un talhar din armata adversa ia forma unei unitati, punctajul atribuit la final sa fie in concordanta cu unitatea ucisa (daca a luat forma unui puscas, sa fie socotit la punctaj ca un puscas)
Concret, o batalie intre mine si 4 talhari + 4 v.m. face un pic peste 5000 de puncte, iar o batalie cu aceleasi trupe (fara pierderi deloc) si 8 v.m. sare de 10.000 de puncte.
Discordantele sunt prea mari.
 

DeletedUser216

Guest
Cred ca s-a mai propus asta acum cateva saptamani... Ce propui tu pare ok, din pacate cred ca le lipseste baza pentru a implementa o astfel de idee.
Una peste alta sunt de acord, desi nu cred ca se va implementa prea curand, avand in vedere cat le ia ca sa bage ceva mult mai usor de implementat.
 

DeletedUser3255

Guest
adema lupta ta este contra bandit(ca asa ii zice), deci mi se pare absurd sa preia punctajul trupei in care se transforma. Pe langa asta nu e corect. punctajul banditului mort este de 250 din cate stiu indiferent de trupa in care se transforma. te.ai luptat cu 4 banditi primesti 1000 puncte de la ei.
Contra
 

DeletedUser

Guest
adema lupta ta este contra bandit(ca asa ii zice), deci mi se pare absurd sa preia punctajul trupei in care se transforma. Pe langa asta nu e corect. punctajul banditului mort este de 250 din cate stiu indiferent de trupa in care se transforma. te.ai luptat cu 4 banditi primesti 1000 puncte de la ei.
Contra

Daca s-ar implementa ce-am sugerat eu si banditii s-ar transforma in puscasi (de exemplu) as lua vreo 5000 de puncte, ceea ce s-ar apropia de efortul real. Oricum, daca vreau sa-mi bat joc de un vecin care ma ataca, stiu ce am de facut :))
 

DeletedUser1022

Guest
@adema
pro.
sau sa aiba o valoare standard de 1000 pct.
oricum e o unitate deosebita de celelate avand in vedere ca necesita o lovitura in plus pentru transformare si nu stii in ce se va transforma.

@un4given
nu e deloc greu ca intr-o baza de date sa schimbi valoare de 240 cu alta valoare fixa.
nu e greu nici macar sa schimbi cu o valoare variabila.

daca jucatorii ii bat la cap destul pe adminii nationali, iar adminii ii bat la cap pe developeri, se poate face.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser216

Guest
Klaus, depinde cum este algoritmul, daca culege datele doar din tabloul final, atunci acolo apar banditii, nu unitatile in care se transforma pe parcursul bataliei...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus