Înregistrări la Concursul - Alege Clădirea Legendară

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Domul din Milano a fost terminat în anul 1887, dar nu ştiu dacă e bun deoarece construcţia lui a-nceput în 1386.
Această catedrală domină centrul capitalei Lombardiei fiind un simbol al puterii economice şi cu cele 135 de turle şi peste 2000 de statui devine cu adevărat cea mai maiestuoasă clădire a oraşului.
 

DeletedUser3834

Guest
Castelul Neuschwanstein (în germană Schloss Neuschwanstein) este un castel în stil romantic - renascentist construit la sfârșitul secolului al XIX-lea pe un deal accidentat aflat deasupra satului Hohenschwangau de lângă Füssen (în sud-vestul Bavariei, Germania). Palatul a fost comandat de regele Ludovic al II-lea al Bavariei ca un refugiu și ca un omagiu adus lui Richard Wagner. Contrar părerilor comune, Ludovic a plătit lucrările de construcție ale palatului din averea sa personală și împrumuturi extinse, nu cu fonduri publice bavareze (vezi mai jos).

Palatul s-a dorit a fi un refugiu personal al regelui retras, dar a fost deschis pentru publicul plătitor imediat după moartea sa în 1886.[1] De atunci, peste 60 de milioane de oameni au vizitat Castelul Neuschwanstein.[2] Peste 1,3 milioane de turiști îl vizitează anual, cu un maxim de 6.000 pe zi, în timpul verii.[3] Palatul a apărut în mai multe filme și a fost sursa de inspirație pentru Castelul Frumoasei din Pădurea Adormită din Disneyland
 

DeletedUser

Guest
Myky22

Palatul Cantacuzino 1898-1900,Palatul de justitie 1895,Ateneul Roman - 1888,Palatul Postelor-1894,Casa de Economii si consemnatiuni-1900.
 

DeletedUser

Guest
Wardenclyffe Tower - Turnul lui Tesla - nu a devenit niciodata complet functional, dar constructia a fost finalizata
 

DeletedUser

Guest
manastirea Curtea de Arges,cu bonus 1270 fericire si 10% capacitate militara
 

DeletedUser

Guest
palatul Walt Disney,cu bonus 490 provizii pe zi si 2000 fericire
 

DeletedUser

Guest
Nu stiu daca a mai scris careva, ca am citit pana la pagina 6 si m-am saturat sa mai verific mai departe.

Eu propun cladirea : Bank of Manhattan Trust building construita in 1930, este o banca si a fost din aprilie pana in mai 1930 cea mai inalta cladire din lume. Nu avem nicio banca in joc asa ca am propus eu.
Bonus-uri : 1 Diamant pe zi si cresterea veniturilor de monezi pe zi.
Spatiu de depozitare : 6 x 6 sau 8 x 8 din moment ce da diamante.
Resurse necesare pentru construire : 440 cauciuc
460 bumbac
500 ulei de balena
480 cocs
400 ingrasamant
Numarul de PF necesar de la 1 nivel la altul va trebui sa-l hotarati dvs, pentru ca nu stiu cat e in era coloniala la celelalte cladiri ca sa-mi pot face o idee.
 

DeletedUser5530

Guest
Vă rugăm să postați aici ideile pentru a participa la Concursul Alege Clădirea Legendară.

Citiți cu atenție regulile concursului înainte de a posta!

Vă amintesc:

Regulile competiției


Clădirea trebuie să fie reală (nu inventată) și trebuie să fi fost construită (și finalizată) în intervalul dintre anii 1880 și 1930.
Doar o idee de clădire/persoană.
Fără duplicate. (Vă rugăm să nu repetați o idee ce a fost deja postată). Doar prima postare despre o idee va fi luată în calcul.
Postările nu mai pot fi editate ulterior.

Toate postările care încalcă regulile de concurs sunt automat descalificate.
Propunerea mea pentru noua cladire legendara e Statuia lui Isus din Rio de Janeiro
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus