Înregistrări la Concursul - Alege Clădirea Legendară

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser5531

Guest
Coloana infinitului.

Chiar daca a fost finalizata in 1938 nu cred ca putem spune ca Era Progresista s-a incheiat brusc in 1930 iar noi vorbim aici tocmai de perioada acestei ere. Bineineles ca am putea lua in considerare si Masa Tacerii si Poarta Sarutului pe acelas considerent.
 

kelvyk

Active Member
Palatul Culturii din Iasi, situat in zona centrala a orasului, a fost inaugurat in anul 1926, in prezenta regelui Ferdinand al Romaniei
 

DeletedUser

Guest
Palatul Cotroceni.
Construcția a început în anul 1888. Mai târziu, arhitectul român Grigore Cerchez a reconceput aripa nordică în stil național romantic, adăugând o sală mare, cu o terasă deasupra și două foișoare cu coloane, dintre care unul era replica faimosului foișor de la mânăstirea Hurez. Principesa Maria și principele Ferdinand s-au mutat la Cotroceni în martie 1896.
 

DeletedUser5549

Guest
Eu propun sa facem Palatul Culturii din Iasi.
E mare ,frumos,cu un trecut maret in urma si a fost construit intre anii 1906 - 1925.
Sper sa va placa ideea mea.
 

DeletedUser

Guest
Un sfat pentru cei ce posteaza, ganditi-va ca aceasta cladire va fi implementanta si pe serverele straine vorbiti de magheru si palatul culturii din iasi cand strainii habar nu au si sigur nu vor vota pentru el, deci daca aveti de gand sa castigati ganditi-va la o cladire care o stie mai toata populatia globului. Personal m-am saturat de numai biserici si etc, eu zic ca lipseste o banca din joc, cum am si postat, da cea mai mareata idee dupa parerea mea ar fi inchisoarea alcatraz postata mai sus de colegul, avem si o mini insula unde sa o construim deci e perfect, si e cea mai ingenioasa idee, stie tot globul despre alcatraz si ce puscariasi au fost acolo, ca si bonus ce ar putea oferi nu-mi pot da seama inca, dar ideea sa fie amplasata pe acea insula e minunata, eu unul votez sa mearga mai departe in concursul international.
 

DeletedUser

Guest
Mie imi place ideea lui colegu', ar fi super daca am avea o cladire legendara aflata in afara spatiului de construit. Ganditiva ca dupa era industriala mai vin vreo 3 ere, si daca visam la cladiri legendare 6x6 (2 expansiuni) sau 10x10 nu mai avem unde pune casele si celelalte cladiri...
 

DeletedUser2867

Guest
C u toate ca propunerea "Inchisoarea Alcatraz" este interesanta , nu respecta criteriul principal si anume sa fi fost inceputa si finalizata constructia in perioada 1880-1930. În 1854, este clădit farul, iar în 1859 este terminată fortăreața. Din anul 1861, Alcatraz a fost folosită ca închisoare pentru prizonierii de război, din Războiul civil american. În 1903, închisoarea este închisă, starea clădirii fiind foarte proastă. În anul 1906 au început pregătirile de reînnoire, însă, în același an, cutremurul distruge din nou clădirea. Astfel, reconstruirea fortului durează din 1906 până în 1911. În 1933, fortul este definitiv transformat în închisoare federală.
 

DeletedUser

Guest
Nu cred ca ar fi potrivit pentru un oras un pod, un dig, etc - constructii care, de fapt, nu fac parte din arhitectura urbana.
Cu siguranta Turnul Eiffel merita aceasta onoare, si sunt sigur ca este optiunea nr. 1 a dezvoltatorilor jocului.
Cealalta cladire legendara cred ca ar trebui sa fie Metroul Londonez, prima linie de metrou din lume (1860-1863). Este cea mai urbana dintre toate realizarile Epocii Progresiste, si intruneste cel mai mare grad de dificultate dpdv constructiv. Ce ar putea oferi in joc... in mod sigur fericire, pentru ca nu mai stai in ambuteiaje, iar al doilea bonus... Poate oferi bonus de aparare, pentru ca londonezii se refugiau in galeriile de metrou in timpul bombardamentelor in WW2. Poate oferi bani, pentru ca faciliteaza transferul rapid intr-un oras al afacerilor. Poate oferi chiar si bonus aleator, pentru ca excavatiile in mediu urban intotdeauna scot la suprafata vestigii arheologice.
Stiu ca prima linie nu e in intervalul Epocii, dar face cu siguranta parte din spiritul vremii. Mai ales ca primul inel complet de metrou londonez a fost gata abia in 1884, iar cea mai mare parte a tunelurilor au fost facute exact in intervalul Epocii.
http://en.wikipedia.org/wiki/London_Underground
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5556

Guest
Bastionul Pescarilor din Budapesta
Bastionul Pescarilor a fost proiectat și construit între 1895 și 1902
halaszbastya1.jpg
 

DeletedUser5574

Guest
Palatul Vulturul Negru- 1907
Ateneul Roman-1888
Peles si Pelisor-1914
Palatul administrativ Craiova
Banca Nationala Bucuresti
Casa Rosetti
Gara Iasi (palatul acela absolut superb)
Gara Curtea de Arges
Casa Lahovary (de pe Kisseleff, o bijuterie arhitecturala)

-Casa de Economii si Consemnatiuni - 1900
-Ateneul Roman - 1888
-Palatul Banii Nationale - 1885
-Palatul Postelor - 1894, arhitect Savulescu
-Palatul de Justitie 1895
- Banca Agricola - 1894, arhitectul elvetian Louis Blanc
- Castelul Peles construit intre anii 1873 – 1914
-Palatul Cantacuzino 1898-1900
 

DeletedUser

Guest
STATUIA LUI IISUS DIN RIO DE JANEIRO (BRAZILIA)

Statuia lui Iisus din Rio de Janeiro este una dintre cele mai cunoscute reprezentări ale Mântuitorului. În preajma sărbătorilor de Paşte, numărul turiştilor care o vizitează creşte. Mulţi sunt şi cei care în ultimul timp îi îndeamnă pe admiratorii acestei opere de artă să voteze online pentru ca statuia să fie pe lista celor şapte minuni ale lumii contemporane.

Statuia Iisus Mântuitorul, cu o înălţime de 38 de metri, veghează oraşul Rio de Janeiro de pe vârful Muntelui Corcovado. Situată la 710 metri deasupra nivelului mării, statuia poate fi observată din toate colţurile oraşului. Turiştii ajung acolo străbătând un drum de aproape 4 kilometri, mărginit de o parte şi de alta de pădurea tropicală. În urmă cu un an, statuia a fost sfinţită de Biserica Catolică.

Pentru turişti se organizează şi tururi cu elicopterul care oferă cea mai bună perspectivă a statuii şi a zonei înconjurătoare.
Statuia Mântuitorului a fost proiectată de brazilianul Heitor da Silva Costa şi realizată de sculptorul francez Paul Landowski, ajutat la chipul lui Iisus de sculptorul român Gheorghe Leonida.

Realizarea a durat 5 ani, iar statuia a fost inaugurată pe 12 octombrie 1931. De curând, a fost nominalizată să facă parte dintre cele şapte noi minuni ale lumii, într-un concurs lansat pe internet. Votul se face online şi mulţi brazilieni s-au angajat într-o campanie de lobby pentru includerea statuii pe lista finală a celor şapte minuni.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/statuia-l...opul-minunilor-lumii_54051.html#ixzz2MnlbjepF
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus