Afisare uzura GBG in clasamentul activității membrilor

passute

New Member
Nu stiu daca a mai pus cineva ceva asemănător, dar mi s-ar părea util sa vedem uzura tuturor celor din ghilda care lupta în gbg sa vedem cât se duce pe uzura fiecare jucător. Sa se vadă cât e de harnic fiecare.
 

005baghera

Well-Known Member
Nu stiu daca a mai pus cineva ceva asemănător, dar mi s-ar părea util sa vedem uzura tuturor celor din ghilda care lupta în gbg sa vedem cât se duce pe uzura fiecare jucător. Sa se vadă cât e de harnic fiecare.
pai atunci ar trebui sa putem vedea si ce numar poarta la pantof nu ? nu mi se pare o idee foarte buna,este un joc iar omul intra sa se relaxeze nu sa fie controlat pentru fiecare actiune a sa ,in plus o astfel de implementare ar crea doar discutii si certuri ceea ce ar fi in final un dezastru pentru toate partile atat la jucatori cat si la dezvoltatori
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu stiu daca a mai pus cineva ceva asemănător, dar mi s-ar părea util sa vedem uzura tuturor celor din ghilda care lupta în gbg sa vedem cât se duce pe uzura fiecare jucător. Sa se vadă cât e de harnic fiecare.
De data asta trebuie sa fiu de acord ca ar fi o idee buna. In felul asta, cel putin se pot vedea cei care dau doar pe tabere, in afara de harnicia sus pomenita :)
 

005baghera

Well-Known Member
urmatorul pas va fi sa se stie cine e on si cine nu---mare grija ce va doriti ca se poate adeveri
cei care dau numai pe tabere nu isi vor schimba atitudinea deci....mentin parerea ,ca nu am nevoie sa mi se si afiseze pe ecran
 

Dumi.

Well-Known Member
nu are treaba uzura cu cine e on si cine nu
sunt propuneri de cu totul alta natura
 

005baghera

Well-Known Member
eu sriu ce spui dumindar crede ma ca urmatorul pas va fi sa se stie cine e on si cine nu,altfel cu ce ma incalzeste sa stiu cine ce uzura are nu crezi?cel ce da acum pe tabere va da si atunci ,iar cand va fi un moment crucial se va da ......absent...>.deci crede ma ce zic ,urmstorul pas vs fi sa se stie cine e on si cine nu si pe urma va fi si cel cu.....ce numar are la pantof.....pfffff,eu tot nu sunt de acord cu treaba asta,eu intru si imi dau izira cat cred eu de cuviinta astfel incat sa ajut si ghilda
 

catadan13

Member
Este o chestie destul de sensibilă. Pe de o parte ar fi corect pentru ca sa mai vadă unii care se dau loviți degeaba. Însă pe de alta parte controlul asta din ce in ce mai mare va elimina distracția și plăcerea de a juca. Și când dispare distracția se duce totul de râpa.. doar din motivul asta as opta pt nu la propunerea asta..
 

Dumi.

Well-Known Member
eu sriu ce spui dumindar crede ma ca urmatorul pas va fi sa se stie cine e on si cine nu,altfel cu ce ma incalzeste sa stiu cine ce uzura are nu crezi?cel ce da acum pe tabere va da si atunci ,iar cand va fi un moment crucial se va da ......absent...>.deci crede ma ce zic ,urmstorul pas vs fi sa se stie cine e on si cine nu si pe urma va fi si cel cu.....ce numar are la pantof.....pfffff,eu tot nu sunt de acord cu treaba asta,eu intru si imi dau izira cat cred eu de cuviinta astfel incat sa ajut si ghilda
In primul rand iti spun cu 100% certitudine ca propunerea din acest topic nu va antrena in continuare si propunerea cu martor pentru cine este on sau nu doar si pentru simplul fapt ca acea propunere a mai fost postata odata aici pe forum si NU a trecut :)
In al doilea rand raman la parerea mea :p
 

dunbarton

Well-Known Member
Ca idee... drumul spre iad este pavat cu bune intentii. Nevoia unui control mai mic, aparent in interesul general, genereaza nevoia unui control mai mare, ultima faza fiind nevoia unui control total. Cei care accepta un control mai mic nu vor avea argumente impotriva unui control mai mare, iar cand controlul va fi total, va fi prea tarziu.
Cam asta este si in viata reala, vezi politica UE, sau politica fiscala de la noi, trebuie sa raportezi tot ce faci si te vei trezi la un moment dat ca s-a zis cu libertatea ta.
 

Dumi.

Well-Known Member
La fel cum, ca si in viata reala, lenesii si profitorii abunda :)
Dedata asta Dunbarton, exagerezi extrapoland.
Nu consider ca postul tau e un argument.
Ca un exemplu, eu ma bucur ca foe helper permite sa vad mereu care nesimtit inchide un sector ce nu trebuie inchis la GBG...
 

Dan Mohicanul

New Member
La fel cum, ca si in viata reala, lenesii si profitorii abunda :)
Dedata asta Dunbarton, exagerezi extrapoland.
Nu consider ca postul tau e un argument.
Ca un exemplu, eu ma bucur ca foe helper permite sa vad mereu care nesimtit inchide un sector ce nu trebuie inchis la GBG...
Cum poți afla asta dumi? Sustin ideea ta pare foarte utila.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Propunerea nu are nici un fundament logic. Pentru că voi vreți asta ca să-i "controlați" pe cei care profită de tabere. Există altă soluție mai simplă și mai directă.
Nu mai construiți tabere... :))))

Să fim sinceri cu noi înșine: primii "profitori" sunt chiar cei care construiesc taberele. Doar nu le fac degeaba, le fac pentru ei în primul rând. Atunci să accepte și "riscul" că vor "ciuguli" și ceilalți pe lângă ei.
 

Dumi.

Well-Known Member
Propunerea nu are nici un fundament logic. Pentru că voi vreți asta ca să-i "controlați" pe cei care profită de tabere. Există altă soluție mai simplă și mai directă.
Nu mai construiți tabere... :))))

Să fim sinceri cu noi înșine: primii "profitori" sunt chiar cei care construiesc taberele. Doar nu le fac degeaba, le fac pentru ei în primul rând. Atunci să accepte și "riscul" că vor "ciuguli" și ceilalți pe lângă ei.
as vrea sa introduceti si icon pentru dezaprecierea unor posturi [cum este cel de deasupra]
adica unii ori nu se gandesc prea mult inainte sa posteze ori fac parte din ghilde atat de mici, incat e vai de ei
Nu vrem sa ii controlam, vrem sa ii zburam afara din ghilda.
In ghildele care se respecta si care dau lupte serioare in competirie cu alte ghilde care se respecta, ai vrea sa vezi clar cine da cand trebuie, indiferent de tabere si cine da doar cand sunt 4+tabere.
Daca nu esti de acord cu mine inseamna ca faci parte din alt segment de jucatori [mai amatori asa] SAU pur si simplu nu te-ai gandit cand ai postat si ai afirmat ca nu exista fundament logic.
 

Dumi.

Well-Known Member
da...esti usor mai rasarit pe Cirgard, unde ai in jur de 44 mil puncte in clasament. In rest esti foarte inactiv.
nu te consider in liga profesionista, desigur [pentru lumea C, 44 mil puncte la clasament este f putin, deci nu esti f activ
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Dacă ție ți se pare atât de "complicat" să nu mai pui tabere, atunci nu te mai plânge că profită "inactivii" de ele.

Iar dacă vrei să ai "controlul absolut" asupra acțiunilor membrilor ghildei tale, atunci fă-ți ghildă exclusiv cu prieteni din viața reală. În jocul ăsta trebuie să existe și o doză de imprevizibil.
 

Dumi.

Well-Known Member
Dacă ție ți se pare atât de "complicat" să nu mai pui tabere, atunci nu te mai plânge că profită "inactivii" de ele.

Iar dacă vrei să ai "controlul absolut" asupra acțiunilor membrilor ghildei tale, atunci fă-ți ghildă exclusiv cu prieteni din viața reală. În jocul ăsta trebuie să existe și o doză de imprevizibil.
Asta e abureala maxima si incepi sa fii lozincard.
Eu nu am spus nicaieri ca profita inactivii de ele !!!!!!
Eu am scris ca esti amator si inactiv tu, asa ca afisarea uzurii nu te atinge prea tare de aceea nu o sustii...
In urmatoarea ordine de idei, degeaba imi fac ghilda mea daca, in continuare uzura nu e afisata. Lipseste parghia ca sa pot controla si da afara. Iar ai postat fara sa gandesti :))))
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Pârghia ca să poți controla și da afară o ai tot timpul. De ce vorbești prostii că lipsește? Dacă ai "drepturi" în ghildă, poți da afară oricând pe oricine, există buton pentru asta.
Taberele le construiește cineva. Tu sau alți colegi care au diamante suficiente. Jocul nu e "făcut" pentru mine sau pentru tine, dar în momentul în care îți faci o ghildă trebuie să-ți asumi și riscuri. Unul din riscuri este că cineva se va băga la luptă pe taberele construite de alții.

Soluția nu e să faci propuneri de modificări structurale în joc. Pur și simplu nu mai construiți 3 zile nici o tabără, urmărește cine nu dă lupte în alea 3 zile și dă-i afară, dacă ăsta e scopul.
 

Dumi.

Well-Known Member
pai tu trebuie sa fii Gica contra, desigur
ca sa nu mai pierd timpul cu tine, ca e clar ca nu meriti, o sa spun inca o data ca raman la parerea mea si anume ca afisarea uzurii, propusa de Passute in acest topic, o gasesc utila si o sustin 100%
O sa mai adaug domnul meu cu nume atat de ...vulcanic, ca afisarea uzurii nu ar fi o kestie exclusiv administrativa, ci si statistica, la un momet dat. se pot face discutii despre armate, bonusuri, numar de lupte date, versus uzura, etc.
dar deh....gica contra :)
 
Sus