Coltul Rusinii!

DeletedUser

Guest
Am deschis aceasta tema pentru a ne exprima anumite nemultumiri in ceea ce priveste comportamentul unor jucatori/ghilde.
Va rog sa comentati fara atacuri la persoana!

Una dintre marile mele nemultumiri este practica de a pune doi sulitasi in aparare (in fapt a nu pune nici o aparare). Ce parere aveti despre un jucator care are peste 1M de puncte si practica aceasta metoda?
 

DeletedUser6213

Guest
parerea mea e k el sta mereu pe joc si nu poate fi jefuit
si bravo lui k nu-i lasa nici pe altii sa faca puncte
 

DeletedUser

Guest
OK. good point!
Parerea mea este ca in lume ar trebui sa existe si onoare. Ca aceasta caracteristica nu e specifica regiunii noastre este alta problema! :))
 

DeletedUser

Guest
Salut,
1. Da ai dreptate, e o chestie total aiurea sa iti bagi 2 sulutasi in aparare sau un bandit, si sa mai si pretinzi ca esti si jucator mare, sau mai mult sa iti bagi doar o singura unitate in aparare, adica am intalnit cazuri cand isi baga un Dragon care are 300% defence, stiind ca cei care nu au bonus trec foarte greu de el. In fine...din pacate sunt destui care gandesc asa: daca eu nu sunt in stare sa imi cresc capra..atunci nici vecinul meu sa nu si-o creasca...tipic romanesc..

2. Ceea ce e inca deranjant este lipsa suportului din ghilde, multi se plang ca este plictisitor si enervant sa dai suport, dar nu se gandesc un pic la un lucru, si anume: sa dai suport in ghilda (nici nu trebuie neparat sa dai dupa cerinte, ci doar sa nu iti bati joc si sa dai pe decoratiuni) iti ia cam 20 min max(iar atat timp cred ca fiecare aloca zilnic acestui joc), dar daca acel suport il dai pe cladirile mari (culturale si pe cele care produc resurse), nici nu ai mai avea nevoie de prieteni..de ce? Pentru ca daca ai primi de la toti din ghilda adica 79 de F/M pe zi..nu cred ca ti-ar mai trebui ceva, nu? Dar uni pur si simplu sunt lenesi si incapatanati sa ofere inapoi ceea ce primesc de la ghilda..acesta este un al doilea lucru urat din partea unor jucatori..
 

DeletedUser

Guest
In privinta punctului 1 nu are rost sa mai comentez. Foarte multi se intalnesc cu problema asta.
La punctul 2 se pot purta discutii. In general sunt jucatori cu multe puncte care se plictisesc repede cand f/m. Eu sunt adeptul urmatoarei formule: daca primesc cel putin 50% din suportul pe care-l ofer e bine. Totusi asta ma determina sa am si prieteni!

Eu voi privi intotdeauna un om cu multe puncte si fara armata de aparare ca pe un pacalici si nu ca pe un strateg. Tactica cu pustiit pamantul si otravit fantanile a functionat bine acum aproape 600 de ani dar intre-timp lumea a evoluat!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6213

Guest
fiecare apara orasul cum stie mai bine
am intalnit 1 player cu 1 grenadier de 97% aparare si am trecut greu de el
 

DeletedUser

Guest
DA, dar cum am zis, iti ia maxim 20 de min sa dai suport la o ghilda de 80, iar daca primesc 79 de suport din ghilda nici ca imi pasa ce cerinte am si pe ce imi da, atata timp cat acel suport nu este oferit la misto. Iar cred ca 20 de minute fiecare sta pe joc intr-o zi, nu?
 

DeletedUser

Guest
Leorix este o chestie ideala sa primesti f/m de la toata ghilda. Oamenii mai au si probleme. In primul rand e foarte greu sa strangi 80 de internet-freaks care sa fie activi zilnic. In plus eu am nevoie de 84 de actiuni pe zi deci ghilda nu ar reusi sa o faca.
 

DeletedUser

Guest
Dar ce parere aveti, ca la rugamintea de apune aparare (jucatorul nu participa oricum la turnir dar are armata) sa mi se raspunda :" fa-ti punctele in alta parte" ! Si sa se mai si pretinda "ingretosat" de atitudinea vecinilor care ataca. :)) De doi lei...cine e curios poate afla pe privat si cine e somitatea in discutie; asta fiindca tot vorbim de coltul rusinii, macar sa fie a cuiva.
 

DeletedUser6491

Guest
De ce sunteti asa plangaciosi? Va spun eu... "E tipic romanesc"
E o strategie cum s-a spus mai sus de a nu te lasa sa faci puncte, care e perfect legala. E dreptu' lui sa o faca si o face. Asa ca mai terminati cu smiorcaitu'
 

DeletedUser

Guest
La cum vorbesti sunt convins ca nu ai mai mult de 10 k pct, insa cei care sunt mai mari trag pentru a urca in clasament, e motivul pentru care inca mai jucam...iar cand dintre vecini multi isi lasa sulitasi in aparare, lucru nu iti prea convine.
 

DeletedUser216

Guest
Banuiesc ca unii dintre voi aveti si postere prin casa cu clasamentul ala... ce este asa important la el nu stiu...
Dupa cum s-a mai zis tine de atitudinea fiecaruia cum isi aranjeaza apararea, atata timp cat jocul ii permite de ce sa nu o faca...
Eu am intalnit caz cand jucatorii dintr-o alianta intreaga care-i aveam la vecini si-au scos apararea ca sa ajute pe unul dintre ei la turnir, este strategie si nimic mai mult. Altii mai slabuti renunta definitiv la cladirile militare in favoarea celor care le permit sa se dezvolte mai repede.
Nu va mai plangeti atata, jucati jocul asa cum este facut si cu optiunile care vi le ofera.
 

DeletedUser5822

Guest
Sunt de acord in totalitate !
Banuiesc ca unii dintre voi aveti si postere prin casa cu clasamentul ala... ce este asa important la el nu stiu...
Dupa cum s-a mai zis tine de atitudinea fiecaruia cum isi aranjeaza apararea, atata timp cat jocul ii permite de ce sa nu o faca...
Eu am intalnit caz cand jucatorii dintr-o alianta intreaga care-i aveam la vecini si-au scos apararea ca sa ajute pe unul dintre ei la turnir, este strategie si nimic mai mult. Altii mai slabuti renunta definitiv la cladirile militare in favoarea celor care le permit sa se dezvolte mai repede.
Nu va mai plangeti atata, jucati jocul asa cum este facut si cu optiunile care vi le ofera.
 

DeletedUser6079

Guest
pana la urma daca ai armata o folosesti eu sunt la 25,000de puncte si am deja 800 batalii castigate si uneori sunt foarte insisten si asta ma ajuta sa castig
 

DeletedUser6491

Guest
La cum vorbesti sunt convins ca nu ai mai mult de 10 k pct, insa cei care sunt mai mari trag pentru a urca in clasament, e motivul pentru care inca mai jucam...iar cand dintre vecini multi isi lasa sulitasi in aparare, lucru nu iti prea convine.

Cauta Ketchup
Am vreo 3 saptamani de joc, maxim o luna
 

DeletedUser

Guest
La punctul 2 se pot purta discutii. In general sunt jucatori cu multe puncte care se plictisesc repede cand f/m. Eu sunt adeptul urmatoarei formule: daca primesc cel putin 50% din suportul pe care-l ofer e bine. Totusi asta ma determina sa am si prieteni!
ce relevanta are punctajul in f/m zilnic? eu pierdeam alea 20 de minute pe zi si cand eram mai mica si acum,nu vad nici o diferenta intre mine si un player de 20k puncte in sensul asta,mai ales cand fac parte dintr-o ghilda,unde se presupune ca mi se acorda suport zilnic din partea tuturor membrilor...sigur ca,asa cum zici tu,e ideal sa primesti 79 de f/m zilnic,sigur ca oamenii au si probleme sau vacante (in perioada asta),dar observ ca lipsa de suport e o chestie deja generalizata,motivele mie personal fiindu-mi inca necunoscute si categoric de neinteles
 

DeletedUser

Guest
....dar observ ca lipsa de suport e o chestie deja generalizata,motivele mie personal fiindu-mi inca necunoscute si categoric de neinteles
Da, asa e, dar nu e nicio enigma. Procentul de "paraziti" e pur si simplu foarte mare pentru ca nu se face curatenie. Folosesc un cuvant dur avand proprietatea lui: aceste persoane nu motiveaza nici amenintate cu excluderea (isi gasesc fraieri in alta parte), si sunt si cu clontul cel mai mare cand nu li se ofera suport. Ghildele au interes sa urce in clasament indiferent cum (scopul de scuza mijloacele) iar parazitii se ingrasa la umbra lor. Totul este foarte natural si firesc....
 

DeletedUser2304

Guest
nu sunt intr-u totul de acord cu ce spui tu @adema.
desi in cadrul ghildelor exista reguli, sa nu uitam ca este un joc . care mi se pare firesc sa fie tratat ca fiind pe planul 2 in competitie cu activitatile de zi cu zi. doar nu o sa ne lasam viata reala pe planul 2. e drept ca sunt si astfel de cazuri ("paraziti") , dar din bun simt nu te poti comporta cu ei la standardele la ca te-ai raporta in viata reala. aici au sansa sa profite de bunatatea liderilor. si nici nu ai cum sa-i ameninti pt din spun, este doar un joc.
si daca vrei , eu am aruncat un ochi pe la toate ghildele si am observat ceva straniu pt mine. jucatori eliminati de mine pt ca nu dadeau suport , sunt bine mersi in alte ghilde. si este valabila si reciproca. am recrutat jucatori dati afara de altii pe acelasi motiv.
 

DeletedUser

Guest
am observat ceva straniu pt mine. jucatori eliminati de mine pt ca nu dadeau suport , sunt bine mersi in alte ghilde. si este valabila si reciproca. am recrutat jucatori dati afara de altii pe acelasi motiv.
fie isi gasesc ghilde unde li se permite sa acorde suport cand isi aduc aminte,fie inteleg pana la urma ca si suportul asta isi are rostu`lui :) cat despre profitatul de bunatatea liderilor,are si asta o limita,a bunului simt as zice...sigur ca e doar un joc,dar e un joc de echipa atunci cand alegi sa faci parte dintr-o ghilda...si daca e ok pentru ei sa fie finisati zilnic,ma gandesc ca bunul simt ar trebui sa ii indemne sa faca acelasi lucru...da`poate traiesc eu intr-o realitate paralela si vreau prea multe...
 
Sus