CONCURS - Rețete de toamnă

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

dunbarton

Well-Known Member
Cosbuc a fost unul dintre poetii pe care-i citeam cu placere pe cand eram elev (asta se intampla pe timpul lui Ceausescu).
Pe vremea aceea cartile aveau coperti nu foarte atractive, pentru ca se facea economie de culori.
Tot pe atunci, exista o editura care publica carti in limbile "nationalitatilor conlocuitoare", care se numea Kriterion si care facea exceptie de la economii si scotea carti cu o calitate a materialelor superioara.
Revenind la Cosbuc, unul dintre volumele sale se numeste "Fire de tort", iar revenind la Kriterion, prin anii '80 scosese o carte de bucate in limba germana, care se intitula Kochbuch si care avea pe coperta un tort de ciocolata cu cateva cirese rosii pe el.
Titlul era scris mare, iar culorile erau foarte vii si de cate ori intram in vreo librarie aceasta carte imi atragea privirea. Eu nu mi-am dat seama ca titlul Kochbuch inseamna Carte de bucate in germana, ci credeam ca asa se scrie Cosbuc in acea limba, iar tortul de pe coperta mi-a dat convingerea ca este vorba despre volumul Fire de tort.
Partea proasta a fost ca am pus pariu ca in oras se gaseste o carte de-ale lui Cosbuc tradusa in germana si mi-am dat seama de confuzie abia cand i-am aratat-o celui cu care pusesem pariu si care, bineinteles, s-a stricat de ras.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus