Discuții despre Evenimentul Forge Bowl 2023

Butybax

Guest
Mulțumim pentru observație, vom modifica una din denumiri pentru a elimina confuzia.
Sper ca modificarea să fie făcută la Viitorul Arctic. Sunt mult mai mulți jucători la eveniment decât la o epocă avansată. Cei care joacă acum la eveniment pentru a construi pergola pot fi derutați.
 

Laurania

Well-Known Member
Bună tuturor! Nu vi se pare că nu facem clădirea la nivel maxim? De obicei sunt optimistă, și chiar o fac la fiecare event în parte, dar de data aceasta încep să am îndoieli ...
 

Rigs

Well-Known Member
Bună tuturor! Nu vi se pare că nu facem clădirea la nivel maxim? De obicei sunt optimistă, și chiar o fac la fiecare event în parte, dar de data aceasta încep să am îndoieli ...
Daca te referi la pergola, pot sa spun ca e la limita putin, mie imi lipsesc ultimele 3 nivele, ceea ce inseamna putin noroc, unul din up fiind cel din clasamentul pe liga, celelalte 2 fiind la sigur din misiuni si eseuri, fara sa cumpar mingi pe diamante, doar din misiuni si putin noroc la accidente.
Acuma eu joc pe E, daca ar vreo importanta pt clasamentul pe ligi, si pt a atinge liga de bronz nu prea am depus efort(precizez ca am folosit si 90% antrenorul cu bonus de 5% la recompensa zilei, pe cel care dubleaza punctele l am activat de 2 sau 3 ori pt cateva ture de mingi)
 

dunbarton

Well-Known Member
Bună tuturor! Nu vi se pare că nu facem clădirea la nivel maxim? De obicei sunt optimistă, și chiar o fac la fiecare event în parte, dar de data aceasta încep să am îndoieli ...
Da, asa-i, cred ca Inno au incurcat niste borcane. De regula, la alte eventuri, cladirea la nivel 1 a eventului era data a doua oara abia dupa ce in prealabil castigai suficiente pachete de modernizare sau selectie ( inclusiv din clasare in liga de bronz) pentru a putea face nivelul maxim al cladirii. De data asta insa, se acorda a doua cladire nivel 1 mai devreme; daca in locul ei ar fi acordat pachet de modernizare, s-ar fi putut face nivelul maxim. Parerea mea este ca Inno ori au calculat gresit seria de recompense, ori initial au gandit cladirea cu nivel maxim 10 si au introdus nivelul 11 mai tarziu, fara a modifica seria de recompense (imi place sa cred ca nu au facut intentionat).
 

Laurania

Well-Known Member
Da, asa-i, cred ca Inno au incurcat niste borcane. De regula, la alte eventuri, cladirea la nivel 1 a eventului era data a doua oara abia dupa ce in prealabil castigai suficiente pachete de modernizare sau selectie ( inclusiv din clasare in liga de bronz) pentru a putea face nivelul maxim al cladirii. De data asta insa, se acorda a doua cladire nivel 1 mai devreme; daca in locul ei ar fi acordat pachet de modernizare, s-ar fi putut face nivelul maxim. Parerea mea este ca Inno ori au calculat gresit seria de recompense, ori initial au gandit cladirea cu nivel maxim 10 si au introdus nivelul 11 mai tarziu, fara a modifica seria de recompense (imi place sa cred ca nu au facut intentionat).
Cred că ai dreptate, au calculat ceva greșit. Nu cred că se face nivel 11 fără investiții, chiar dacă se joacă zilnic și se folosesc antrenorii. Păcat.
 

Laurania

Well-Known Member
Daca te referi la pergola, pot sa spun ca e la limita putin, mie imi lipsesc ultimele 3 nivele, ceea ce inseamna putin noroc, unul din up fiind cel din clasamentul pe liga, celelalte 2 fiind la sigur din misiuni si eseuri, fara sa cumpar mingi pe diamante, doar din misiuni si putin noroc la accidente.
Acuma eu joc pe E, daca ar vreo importanta pt clasamentul pe ligi, si pt a atinge liga de bronz nu prea am depus efort(precizez ca am folosit si 90% antrenorul cu bonus de 5% la recompensa zilei, pe cel care dubleaza punctele l am activat de 2 sau 3 ori pt cateva ture de mingi)
Da, la Pergolă mă refer. Am luat și eu antrenori - când era premiul zilnic bun, cel care dă 5% șanse în plus, dar în ultima vreme l-am luat pe cel cu yarzi în plus, în ideea că mă ajută să iau măcar un up suplimentar. Dar cred că degeaba, nu facem level 11 fără investiții.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Am căutat în FoE Wiki. Există Pergolă în Viitorul Arctic și Pergola (clădire nouă) în Forge Bowl. Este o mică diferență la denumire și o diferență clară la aspectul clădirii.
Dacă "diferența" e doar în limba română între cuvântul articulat și nearticulat...atunci nu e nici o diferență. :))))
 

Dumi.

Well-Known Member
iti spun eu ce a calculat gresit
cladirea se face, daca iesi pe argint sau pe aur
asa a fost facut eventul, sa nu se poata face decat daca bagi ceva diamante sau baloane cumparate
 

dunbarton

Well-Known Member
iti spun eu ce a calculat gresit
cladirea se face, daca iesi pe argint sau pe aur
asa a fost facut eventul, sa nu se poata face decat daca bagi ceva diamante sau baloane cumparate
Doar pe aur se face; cel mai ieftin scapai daca asteptai pana in ultima zi si dadeai 475 diamante pe antrenorul suprem, ca sa iti dubleze punctajul in liga si sa castigi multi yarzi.
 

Butybax

Guest
Nu sunt pe argint sau pe aur. Nu am băgat nici diamante nici baloane cumpărate. Dar am luat două pachete - strategie proprie. Am cu ce să fac o clădire de eveniment pe maxim. Păcat că nu am descoperit strategia mai devreme.
PS Mai contează de cât timp joc ?
 

Atașamente

  • Forge Bowl 2x.JPG
    Forge Bowl 2x.JPG
    249 KB · Vizualizări: 9

Butybax

Guest
Bună tuturor! Nu vi se pare că nu facem clădirea la nivel maxim? De obicei sunt optimistă, și chiar o fac la fiecare event în parte, dar de data aceasta încep să am îndoieli ...
Era o glumă : sunt posibilități care ”se poate” și posibilități care ”nu se poate”. Dar cu o recoltă adecvată de recompense se poate.
 

Atașamente

  • Forge Bowl 2x.JPG
    Forge Bowl 2x.JPG
    249 KB · Vizualizări: 6

Rigs

Well-Known Member
Nu sunt pe argint sau pe aur. Nu am băgat nici diamante nici baloane cumpărate. Dar am luat două pachete - strategie proprie. Am cu ce să fac o clădire de eveniment pe maxim. Păcat că nu am descoperit strategia mai devreme.
PS Mai contează de cât timp joc ?
1. Cu acele pachete pe care le-ai evidentiat in imagine nu merge facuta pergola
2. Pentru acele pachete a trebuit sa platesti 66de lei pt premium la event, ceea ce intradevar iti ofera posibilitatea sa faci pergola la nivel maxim
Insa ideea aici este ca e mai greu pentru a face aceasta cladire de eveniment la nivel maxim fara o investitie de cativa lei sau diamante.
iti spun eu ce a calculat gresit
cladirea se face, daca iesi pe argint sau pe aur
asa a fost facut eventul, sa nu se poata face decat daca bagi ceva diamante sau baloane cumparate
Doar pe aur se face; cel mai ieftin scapai daca asteptai pana in ultima zi si dadeai 475 diamante pe antrenorul suprem, ca sa iti dubleze punctajul in liga si sa castigi multi yarzi.
Nu trebuie nici aurul nici argintul neaparat, eu am pergola la nivel 10, singurul up care lipseste e cel de pe liga de bronz unde sunt cu 200de puncte avans fata de ultimul loc, intradevar e mai greu fata de evenimentele trecute dar putin noroc si se rezolva;)
 

Butybax

Guest
1. Cu acele pachete pe care le-ai evidentiat in imagine nu merge facuta pergola
2. Pentru acele pachete a trebuit sa platesti 66de lei pt premium la event, ceea ce intradevar iti ofera posibilitatea sa faci pergola la nivel maxim
Insa ideea aici este ca e mai greu pentru a face aceasta cladire de eveniment la nivel maxim fara o investitie de cativa lei sau diamante.


Nu trebuie nici aurul nici argintul neaparat, eu am pergola la nivel 10, singurul up care lipseste e cel de pe liga de bronz unde sunt cu 200de puncte avans fata de ultimul loc, intradevar e mai greu fata de evenimentele trecute dar putin noroc si se rezolva;)
1. Corect, nu conțin modernizare pergolă. Au în schimb construcție sau modernizare pentru satul Fiore (cel mai cel în opinia elfului răutăcios Dumi), sau pentru crama de teracotă sau pentru colos sau pentru alte două clădiri de eveniment 2022. Fiecare dintre ele are proprietăți utile la un oraș în dezvoltare.
2. Nu am plătit pentru pachete. Le-am câștigat ca premiu zilnic (în mijloc sus) puse în meniul jucătorilor. Nu am deblocat premium la event.
3. Am adus pergola la nivel 10 fără să cumpăr nici o minge în plus față de cele primite zilnic sau câștigate la misiunile evenimentului. Nu am cumpărat antrenorul cu toate bonusurile. Sunt în liga de bronz de unde voi primi modernizarea pentru nivel 11. Dacă mai ajung de 2 ori la eseu am și acolo o modernizare.
 

Atașamente

  • Premii Forge Bowl 2023.JPG
    Premii Forge Bowl 2023.JPG
    126,8 KB · Vizualizări: 3
  • Pergola 2023.JPG
    Pergola 2023.JPG
    60,7 KB · Vizualizări: 3
  • În liga de bronz Forge Bowl 2023.JPG
    În liga de bronz Forge Bowl 2023.JPG
    114,8 KB · Vizualizări: 3
Ultima editare de un moderator:

Popocatepetl

Well-Known Member
Eu chiar aș vrea aici un răspuns de la moderatori, dar unul serios: cum e posibil să se dea premiul de 2 ori clădirea principală nivel 1, când e logic că trebuia să fie o modernizare??? E o greșeală a dezvoltatorilor și aș vrea să știu când se corectează! Adică în loc de pergola aia nivelul 1 care s-a dat în plus să primim toți încă o modernizare...
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu sunt pe argint sau pe aur. Nu am băgat nici diamante nici baloane cumpărate. Dar am luat două pachete - strategie proprie. Am cu ce să fac o clădire de eveniment pe maxim. Păcat că nu am descoperit strategia mai devreme.
PS Mai contează de cât timp joc ?
nu ma prind ce legatura are acel paket epic forge bowl cu cladirea de event?
niciuna
aici se discuta daca se poate face o cladire , fara sa bagi niciun diamant si niciun ban, de la ziua 1, la ziua ultima
 

Dumi.

Well-Known Member
1. Corect, nu conțin modernizare pergolă. Au în schimb construcție sau modernizare pentru satul Fiore (cel mai cel în opinia elfului răutăcios Dumi), sau pentru crama de teracotă sau pentru colos sau pentru alte două clădiri de eveniment 2022. Fiecare dintre ele are proprietăți utile la un oraș în dezvoltare.
2. Nu am plătit pentru pachete. Le-am câștigat ca premiu zilnic (în mijloc sus) puse în meniul jucătorilor. Nu am deblocat premium la event.
3. Am adus pergola la nivel 10 fără să cumpăr nici o minge în plus față de cele primite zilnic sau câștigate la misiunile evenimentului. Nu am cumpărat antrenorul cu toate bonusurile. Sunt în liga de bronz de unde voi primi modernizarea pentru nivel 11. Dacă mai ajung de 2 ori la eseu am și acolo o modernizare.
tot mapamondul stie ca satul fiore e cela mai tare, urmat indeaproape de tezaur
insa amandoua palesc tragic pe langa kitul de santinela
 

Butybax

Guest
tot mapamondul stie ca satul fiore e cela mai tare, urmat indeaproape de tezaur
insa amandoua palesc tragic pe langa kitul de santinela
Ai verificat ce aduce un Bistro (rezultat modernizare pergolă nivel 10) ?
 

Atașamente

  • Bistro.JPG
    Bistro.JPG
    56 KB · Vizualizări: 3

dunbarton

Well-Known Member
Eu chiar aș vrea aici un răspuns de la moderatori, dar unul serios: cum e posibil să se dea premiul de 2 ori clădirea principală nivel 1, când e logic că trebuia să fie o modernizare??? E o greșeală a dezvoltatorilor și aș vrea să știu când se corectează! Adică în loc de pergola aia nivelul 1 care s-a dat în plus să primim toți încă o modernizare...
Si eu am crezut ca asa ar fi fost corect, insa a doua Pergola nivel 1 a fost precedata si urmata de pachete de modernizare, cu alte cuvinte a fost intre aceste pachete, deci nu a luat locul nimanui. Sunt insa convins ca Inno a dat un fel de copy-paste la eventul de anul trecut, cand cladirea eventului a avut 10 niveluri si toate calculele le-au facut in functie de 10 si nu de 11 niveluri. Anul acesta a fost practic imposibil sa faci nivelul 11 fara sa bagi diamante; posibil sa fi fost cativa norocosi care au colectat de multe ori cate 200 de mingi la impedimente, dar astia sunt exceptia...
 
Sus