Fantana dorintelor: diamante ?

Crios339

Well-Known Member
Am gasit aici ca Fantana dorintelor produce (aleatoriu !) si diamante. Joc de cateva luni, am 2 fantani, dar nu imi aduc aminte sa fi primit vreodata diamante. Stie cineva de ce ?
 

Popocatepetl

Well-Known Member
În altă ordine de idei, dacă nu îți aduci aminte nu înseamnă că nu ai primit.

Iar dacă ai 2 fântâni nu înseamnă că în câteva luni vei fi bogat în diamante...
În jocul ăsta multe lucruri sunt relative.
 

Crios339

Well-Known Member
Stiu sigur ca nu am primit. In mod pur statistic (daca nu sunt precizate probabilitati diferite clare pentru fiecare articol) sansele egale (?) (pentru fiecare tip de "rasplata") sunt de 1/6.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Aleatoriu nu înseamnă "șanse egale" după nici o statistică. Aleatoriu înseamnă că stai degeaba să păzești, nu vor veni diamante când "estimezi" tu. Vor veni absolut la întâmplare.

Chiar dacă nu îți place, la întâmplare poate însemna și odată la 10 ani...
Sunt jucători care au și câte 30 de fântâni în oraș. Nici ăia nu au mari "depozite" de diamante, stai liniștit.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Dunbarton, majoritatea înțeleg greșit treaba asta cu "șansele". Pot să fie și 95% șanse, e același lucru. 95% înseamnă că în același moment mai există și restul de 5% șanse să NU primești diamante. :))))
 

Vali

Well-Known Member
Nu te plange cu doua fantani... sunt altii care au zeci de fantani si primesc diamante de la cate-o fantana la cateva strangeri (adica la cateva zile)... deci sansele tale cu doua fantani sunt destul de mici sa primesti diamante.
Vorba lui Artanis. Pune cateva zeci de fantani si o sa ai sanse mai multe. Spui ca joci de cateva luni. Joaca vreo cativa ani si-ai sa vezi ca dup-aia o sa ai sanse mai multe (in sensul ca e foarte probabil ca cel putin una din lumi sa o tii doar pentru fantani :D )
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Cam așa ar trebui, un oraș să-l dezvolți numai pentru spațiu ca să încapă vreo 50 de fântâni. După care mai trebuie doar....răbdare și tutun.
 

Emberguard

Member
Parca vazusem undeva ca sansele sunt de 5% sa primesti diamante
Este mai probabil să fie de 1% pentru Fantana dorintelor.

Toate clădirile care au avut șansa de diamant dezvăluite au fost de 1%. Numai din cauza feedback-ului în versiunea beta care a fost schimbat pentru Cuibul Corbii la 5%. Această modificare a cuibului de corbi la 5% a redus, de asemenea, producția de diamant de la 50 la 25. Pe această bază, aș crede că Fantana dorintelor este de 1%
 

dunbarton

Well-Known Member
Oricum nu contează procentele. Contează să ai cât mai multe în oraș.
Draga Adi, ai reusit sa scrii doua propozitii care se anuleaza reciproc, pentru ca daca ai cat mai multe fantani in oras (ceea ce conteaza pentru tine), nu faci decat sa-ti maresti sansele, care se exprima in procente (ceea ce nu conteaza pentru tine). Cu alte cuvinte ai spus ca ceea ce conteaza e ceea ce nu conteaza :),
 

Vali

Well-Known Member
Ce ai scris tu e relativ.... Șansele nu ți le mărești. Șansele sunt aceleași pentru fiecare fântână.

:D :D :D Gandeste inainte sa scrii :D:D:D
Se mareste sansa sa primesti diamante! Aia e ideea, de-aia iti pui mai multe. Ce-ai scris tu acolo e o aberatie!!! Procentul o fi acelasi pentru fiecare cladire de-asta in parte, dar sansa, in schimb, e sa primesc azi diamante de la 3 fantani ;) Nu interpreta cuvintele cum vrei tu, ci asa cum trebuie!
Mai mult decat atat, daca ai Gradina Labirintului sansele se dubleaza, avand in vedere ca timpul de colectare este la jumatate, adica la 12 ore!

Pe fandom este descris mai in detaliu cam care ar fi sansele pentru fiecare cladire speciala, event, etc...
 

capitan222

Well-Known Member
Am luat azi 50 diamante dintr-o singura fantana .Daca procentajul este foarte mic atunci trebuie sa pui mai multe ca sa existe o sansa mai mare ca cel putin una sa iti dea diamante.
 

Emberguard

Member
Ceea ce înseamnă adimucu este că procentul este irelevant pentru obiectiv cu excepția cazului în care primești o mulțime de Fantana dorintelor. Procentajul nu este suficient de mare pentru a vă face griji dacă obțineți diamante, cu excepția cazului în care plasați Fantana dorintelor în vrac
 
Sus