Finisare/Motivare - Pro si Contra

DeletedUser

Guest
Salut tuturor.

In ideea ca nu constituie motiv de ban vreau sa pun si eu in discutie rostul FM.
Din punctul meu de vedere aceasta activitate are cateva puncte slabe:

1. E repetitiva - prin urmare devine plictisitoare
2. E motiv de cearta in interiorul unei ghilde - in caz ca nu apuci sa FM sau FM gresit
3. E mare consumatoare de timp - din ce am vazut eu FM costa ca timp intre 30 min si peste 2 ore in functie de calculator.

Din punctul meu de vedere aceasta activitate trebuie scoasa pentru ca e plictisitoare si consuma mult timp.
Din punct de vedere al dezvoltatorilor acestui joc (imi permit sa cred) trebuie scoasa pentru ca este un factor importan in renuntarea la joc. Nimanui nu ii place sa piarda timp, nervi in activitati repetitive si plictisitoare.

Scoaterea FM se poate face cu adaugarea unor coeficienti la puterea cladirilor ce se FM. Si pentru Planuri se pot gasi alte formule.

Prin urmare va propun un scurt sondaj de opinie cu privire scoaterea FM.

Intrebare cu raspuns DA sau NU.

Sunteti de acord cu scoaterea FM din joc?

Cine doreste poate sa argumenteze.

O zi buna
 

DeletedUser1022

Guest
Din punctul meu de vedere aceasta activitate are cateva puncte slabe:

1. E repetitiva - prin urmare devine plictisitoare
2. E motiv de cearta in interiorul unei ghilde - in caz ca nu apuci sa FM sau FM gresit
3. E mare consumatoare de timp - din ce am vazut eu FM costa ca timp intre 30 min si peste 2 ore in functie de calculator.

sunt PRO scoatere M/F din joc pentru cele argumentate mai sus PLUS
4. e consumatoare de resurse: fiecare pagina vizitata iti mareste memoria ocupata, iar la un moment dat trebuie sa faci restart la browser. cu exceptia faptului ca developerii au gandit acest joc doar pentru cei cu +4gb memorie ram, devine stresant si enervant faptul ca trebuie sa inchizi si sa deschizi browserul
5. e consumatoare de nervi: stelutele nu sunt vizibile clar. pot fi ascunse de alta cladire sau se confunda cu fundalul unei alte cladiri. sunt momente in care cauti de nebun o steluta de finisare si nu o gasesti decat dupa ce tragi cateva injuraturi in gand si schimbi doua perechi de ochelari.
 

DeletedUser216

Guest
Probleme in spital? :D Mai recrutati cateva asistente sa va faca viata mai usoara pe acolo :p

[video=youtube;ogR2wadnut0]http://www.youtube.com/watch?v=ogR2wadnut0&feature=player_detailpage[/video]

OT: Problema nu este de la joc, desi ar putea sa mareasca macar numarul de monede pe care le iei ca recompensa in functie de era in care este cel care motiveaza/finiseaza sau sa adauge sansa de a lua 1 diamant aleatoriu cum se ia acum planuri (destul de rar dupa parerea mea, deci nu o sa afecteze asa de mult jocul sau finantele celor de la inno).

Deci cum ziceam problema nu este de la joc ci de la capcaunii care sunt lideri de aliante si de la jucatorii care nu sunt in stare sa gandeasca si sa-si rezolve problemele singuri.

Si sa explicam:
Jucatorii care nu sunt in stare sa-si managerieze spatiul disponibil si sa-si faca un echilibru intre populatia disponibila si ce-a de care are nevoie si cel mai important sa asigure fericirea pentru aceasta populatie singur! Sau mai sunt unii smecheri care stau in 3-4 cladiri de fericire si au pretentia ca alea sa le fie finisate in permanenta, si chiar imediat dupa ce le expira finisarea.
Datorita acestor jucatori care fac presiuni, sefii de ghilda se simt indreptatiti sa ceara ca obligatoriu sa se finiseze/motiveze toti membrii ghildei.
Motivarile sunt folositoare, dar nu moare nimeni nici daca sta fara ele, oricum nu se prea primesc pentru ca toti finiseaza si mai putin motiveaza... Deci sunt solutii, daca vrei provizii mai multe, ori iti setezi productia la 1h / 4h / 8h si vei lua mai multe decat la 24h, ori te apuci si iti jefuiesti vecinii si ai sansa sa iti dublezi/triplezi productia de provizii zilnica!!

Cei care totusi au timp si rabdare isi pot invita prieteni si se pot motiva/finisa reciproc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Contra. E o trasatura definitorie a jocului, prin m/f am obtinut TOATE planurile cladirilor legendare (nu vreau sa bag pf la alte cladiri, ce aveti cu mine? ;)) ) Rolul ghildei s-ar diminua considerabil in joc. La ce mi-ar mai folosi sa ma aflu intr-o ghilda? Piata? Nu prea cred.
Daca la voi in ghilda e o dictatura a minoritatii care pune presiuni pentru m/f zilnica si corecta, asta n-are legatura cu jocul, are legatura cu faptul ca nu purtati o discutie serioasa in ghilda. Sau schimba ghilda, nu e musai sa prinzi radacini acolo daca nu-ti convine ceva. Sunt suficiente ghilde unde nu esti obligat sa motivezi sau sa finisezi.
Sunt de acord insa cu diversificarea recompenselor, chiar daca sunt la fel de modice (1 material aleatoriu, o resursa, 1 plan, 1 diamant...ca la fantani) ca sa nu mai fie atat de monoton.
 

DeletedUser5468

Guest
NU sunt de acord!
Scuzați dacă nu vă convine dar ăsta e adevărul, din cauza că nu te m/f pierzi puncte in clasament și adio planuri!
Dar ar mai fi o chestie, dacă nu te mai m/f nimeni, adio puncte in clasament, adio multe monede, adio finisări, și ai să stai cu 100% sau mai rău la fericire!
Gîndiți de 2 ori inainte de a vă spune părerea!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6678

Guest
Contra.
Adema si Un4giveN au dat explicatii suficiente...nu mai insist si eu.
 

DeletedUser6213

Guest
daca esti motivat si iei productia castigi 300 puncte sau mai mult in clasament depinde de cladirile de productie
CONTRA.
si daca oamenii tai sunt nefericiti ce le faci????
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2761

Guest
daca esti motivat si iei productia castigi 300 puncte sau mai mult in clasament depinde de cladirile de productie
CONTRA cea mai mare EDITAT care am vazut-o
si daca oamenii tai sunt nefericiti ce le faci????
daca ai avea o ghida de 80 de membri cu activitate ridicata si sa fii obligat sa oferi suport minim 5 zile pe saptamana cel putin sunt 100% sigur ca nu ai mai avea aceeasi parere ,asta daca vrei sa fii intr-o ghilda din top....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Salut, am citit toate parerile de mai sus, insa, cu toate ca pe toti ne enerveaza F/M si ne aduce o plictiseala in plus pe joc. Suportul este necesar atat pentru Fericire (care e cel mai important), cat si pentru resurse (pentru ca la toti ne place sa colectam cu bonus de +20% fericire si monedele/proviziile dublate). Si eu de multe ori sunt satul sa dau suport, dar trebuie sa il dau pentru ca asa cum mie, imi este necesar, asa este necesar si la colegii mei de ghilda sau la prieteni.
Insa, daca gasesti o varianta mai buna si viabila, adica sa rezolvi cele 3 probleme:
- acel +20% la fericire
- acea dublare la monede/provizii,
- o modalitate mai buna de a primi planuri la CL, nu doar din donatii de PF la o CL, recompense misiuni..etc.. eu te sustin 1000000 %.
Pana atunci...
 

DeletedUser

Guest
@Un4GiveN - la spital sunt intotdeauna probleme. daca nu ar fi am fi nebuni. noi zicem ca nu suntem, dar poti sa sti?
am stat mult si m-am gandit (nu am ajund la o concluzie insa am o mica idee) care ar fi motivul pentru care ai dat raspunsul/motivarea ta. o fi de la faptul ca sunt de la S9? cam asa pare. singurul argument cat de cat realist e cel legat la recompensa FM. in rest toata argumentatia ta aduce a povesti cu capacauni (scuze pentru cacofonie). tu imi spui ca devina e cineva care impune FM zilnic la noi in ghilda si ca daca eram baieti destepti ne-am fi facut mai multe cladiri culturale. asta e ca in vulpea cu strugurii. DA la noi in ghilda se impune FM zilnic. Da la noi in ghilda nu se accepta zmeii, boschetii etc. Da la noi in ghilda sunt reguli clare dupa cum/ce se FM. Problema ta insa e ca evaluezi gresit situatia. Aceste reguli sunt in proportie covarsitoare acceptate de catre membrii ghildei fara comentarii. NU pentru ca nu stiu ce capacaun cu o falca in cer si una in pamant da cu noi de pereti ci pentru ca e unul dintre factorii pentru care, macar ca numar de puncte, suntem ghilda care e pe primul loc. Si cred ca de aici si toata argumentatia ta, pentru ca nu pot crede ca iti place sa pierzi timp zilnic cu FM.
Acum pentru cei care nu stiu si pentru tine (care sti dar te prefaci ca nu sti) dezvoltam un pic subiectul modului de dezvoltare a cladirilor.

Imi cer scuze, cu sinceritate va spun ca nu stiam ca se fac puncte, indirect, din FM. Eu eram convins ca se fac doar din cladiri si din lupte. Oricum dupa aprecierea mea, jucatorii cu peste 500k puncte, au facut acele puncte in proportie de peste 70% din lupte (subiectiv - nu am calculat nimic, doar comparand ograda mea la puncte). Jocul asta e conceput ca un joc de razboi si prin urmare, daca vrei sus atat personal cat si ca ghilda, faci cazarmi cat mai multe pentru a putea lupta cat mai mult. Nici o problema in asta insa te lovesti de populatie si spatiu care sunt: prima mancatoare de fericire si a doua mereu in lipsa. Sa faci cat mai multe puncte cu cat mai multe lupte. Asta inseamna insa multa populatie (cazarmile mananca mult din aceasta resursa precum si din spatiu) si tai de la drumuri, productie si bunuri tocmai pentru ca nu exista populatie si spatiu suficiente. In final mergi cu cladirile de cultura la minim tocmai pentru a maximiza cazarmile.
IN concluzie daca jucam jocul asta asa cum a fost el conceput echilibrul dintre populatie si spatiu de care vorbesti tu nu se face pentru a maximiza fericirea ci pentru a maximiza armata/cazarmile. Oricum tu sti asta bine insa vrei sa pari un doctor pentru spitalu de nebuni.

Pentru ceilati contra care vin cu argumente referitoare la planuri, puncte, monede, productie, repet: pot fi introduse alte moduri de obtinere ale acestora: un simplu coeficient de xy% aplicat caselor si cladirilor de productie si cladirilor culturale te scuteste de pierdera timpului aiurea. La fel si la planuri se pot gasi alte metode neconsumatoare de timp si nervi.
Argumente de genul in alte ghilde nu e obligatoriu asa ca te poti muta e pueril. Daca vrei sa fi in top esti obligat sa faci FM in conditiile actuale. Probabil ca multi joaca jocul pentru ca le place cum se plimba omuletii bezmetici pe strazi, cum scoate cosul fum, cum se invarte roata dintata, cat de inalt e zmeul si cat de frumos e paunul. Problema lor e ca ala e alt joc. Se cheama simcity.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser216

Guest
@Flik in primul rand ca stiu ca este o problema generala si ca nu ma refeream doar ca ar fi o problema locala in ghilda voastra, aia cu spitalul era doar o gluma, dar unii sunt asa de seriosi ca nu mai stiu decat sa dea cu sabia in cap la vecini si sa se uite zilnic la clasament sa vada cate locuri a mai urcat...

In alta ordine de idei tu te contrazici singur, in primul post ziceai sa se scoata M/F iar acum zici ca nu poti sa traiesti fara ele ca nu-ti iasa socoteala cu cladirile.
Cum zicea cineva pe aici pe forum trebuie sa te decizi ce te faci: fermier sau razboinic. Ca si razboinic iti asiguri "traiul" din jafuri.
Jocul nu este facut sa le ai pe toate, de aceea are spatiul limitat si de aceea se si insista pe problema spatiului prin constrangeri din ce in ce mai mari, eficientizeaza-ti spatiul si o sa vezi ca se poate si fara finisari si fara motivari!
 

DeletedUser

Guest
Mda...vad ca marea majoritate a opiniilor au fost ca avem nevoie de acele bonusuri pe care le ofera suportul (+20% fericire, dublare monede/provizii si planuri la CL), poate este timpul sa privim problema dintr-un alt punct de vedere, si anume cel al unor idei, cu care se poate compensa cele 3 "neajunsuri":

1. Cladirile culturale: de la momentul finalizarii constructiei, cladirirea culturala sa poate fi finisata de 50 de ori. Cat timp acea cladire este finisata (acel interval de 12 ore), sa ofere acel dublu de fericire. Iar cand se ajunge la limita de 50 de finisari pe o singura cladire culturala, aceasta nu va mai putea fi finisata, urmand ca cladirea culturala in cauza va oferi acel dublu de fericire permanent, bineinteles asta pana la inlocuirea ei cu o cladire culturala din alta era mai avansata.
Aici mai existand posibilitatea de a primi planuri la CL, atata timp cat oferi suport acelei cladiri, inainte de a ajunge la limita de 50. Partea buna e ca acum jucatorii se vor inghesui sa dea suport, dece? Pentru ca o data ce acele cladiri care pot fi M/F vor ajunge la limita de 50, planurile la CL vor fi primite doar de la Primarie sau de la donatii de PF. Iar asezand click-ul pe fiecare cladire va aparea un mic contor de 15/50 pana la limita maxima, 26/50...etc.

2. Acest lucru poate fi implementat si in cazul monedelor/proviziilor.

3 Planurile de CL primite din suportul "vechi" - schimbarea bonusului la primarie. Primaria sa ofere zilnic un bonus de monede/provizii (in functie de era in care se afla jucatorul) + planuri la CL (minim 3 - maxim 6, numarul de planuri zilnic va fi in mod aleator) Bineintels si acest numar de planuri la CL, sa fie oferit si in functie de era in care se afla jucatorul, cu cat e mai avansat jucatorul ca si era, cu atat a ajunga la acel 3-6 planuri. Aceste planuri vor fi din toate erele peste care acel jucator a trecut.

Pareri?

P.S. Trebuia sa o postez la propuneri de joc? :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eu sunt de acord ca jocul ar putea fi astfel conceput incat sa nu depindem de niciun alt jucator: productia sa fie aia care e, fericirea sa fie maxim 100% pentru toata lumea etc. Si cate puncte faci, cu atatea ramai. N-ar fi nicio "minune" si nicio problema. Faptul ca depindem de alti jucatori pentru propriul nostru punctaj, face parte din farmecul jocului. Si contrar tuturor parerilor ca este un joc de razboi (nimic mai fals) eu va zic ca e in primul rand un joc de strategie matematica si strategie prin socializare. Trebuie sa muncesti putin pentru a primi suport. Punctele forje pe care le primesc la legendare nu le primesc intotdeauna in virtutea premiilor pe care le ofera, mai ales ca acum toata lumea le are, le primesc si datorita afinitatilor personale cu unii jucatori.
Sincer, cred ca jocul asta ar fi egal cu zero fara partea de socializare (pentru mine cel putin), cu tot ce inseamna aceasta: motivari, finisari, donari de puncte, aliante in batalii, mici "conspiratii" si altele...
 

DeletedUser2296

Guest
aici te pripesti, monella...probleme legate de ghilda noastra nu cred ca s-au expus sau le-a expus colegul flik
cat despre a-si impune punctul de vedere, nu prea cred...cel putin nu vad nici un "!" (semnul excl.) sau modul imperativ in expunerea propuneri lui
EDITAT

PRO sunt si eu pt. propunerea lui flik foarte bine argumentata si completata de klaus
ce lipseste insa este "ideea" inlocuitoare suportului zilnic

o zi buna!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6712

Guest
eu sunt contra, asta pentru ca mie nu imi ia 30 de minute sau 2 ore ca sa fac f/m,
si in plus ca sa nu gresesti atunci cand vrei sa faci f/m cel mai bine intrebi, si in caz ca nu ai unde astepti,
si ca sa nu ti se greseasca poti scrie ce vrei sa ti se f/m mai intai (exemplu= 1 motivare cariera piatra, 2 motivare provizii,
3 finisare piata, si tot asa
 

DeletedUser5468

Guest
eu sunt contra, asta pentru ca mie nu imi ia 30 de minute sau 2 ore ca sa fac f/m,
si in plus ca sa nu gresesti atunci cand vrei sa faci f/m cel mai bine intrebi, si in caz ca nu ai unde astepti,
si ca sa nu ti se greseasca poti scrie ce vrei sa ti se f/m mai intai (exemplu= 1 motivare cariera piatra, 2 motivare provizii,
3 finisare piata, si tot asa

Clădirile de bunuri nu pot fi motivate, doar clădirile de provizii, și casele, și pot fi finisate doar clădirile culturale!
 
Sus