Gbg

005baghera

Well-Known Member
casander-sansele sunt pe lupta nu pe sector---asta daca e dupa cum spui tu ar insemna ca sansele ar trebui sa creasca scazand in ligi nu? adica in platina ar trebui sa ai mai mari sanse sa nu iei uzura in aur si mai mari si tot asa dupa rationamentul tau
 

Dragon X

Well-Known Member
casander-sansele sunt pe lupta nu pe sector---asta daca e dupa cum spui tu ar insemna ca sansele ar trebui sa creasca scazand in ligi nu? adica in platina ar trebui sa ai mai mari sanse sa nu iei uzura in aur si mai mari si tot asa dupa rationamentul tau
Și sectorul nu are lupte ? Nu este logic ca este 96% șansă ca vei lua uzură cu șansa 96% din fiecare lupta iar șansa este la 160 de lupte date , eu am luat uzura 1 pe sector unde nu trebuia sa iei uzura , oricum nu mai contează. Aveți toți dreptate ce sa mai zic, scuzați-mă pe mine Sper sa întâlniți și voi asta ,atunci aș vrea sa văd ce Spune-ți .Spor la joc
 

Dumi.

Well-Known Member
puteti sa ziceti orice despre orice fel de matematica
sa iei uzura pe sectoare imprejmuite de 5 sau 6 tabere este contrar oricarei matematici....
eu am luat un punct de uzura la un sector de felul asta :))))
 

Vali

Well-Known Member
Din punctul meu de vedere, taberele se aduna ca si procent per sector... intr-un sector ai 2 tabere, deci vei avea un procent de 48% sansa sa nu iti iei uzura, in altul alaturat ai 3 tabere deci vei avea o sansa de 72% sa nu iti iei uzura... dar fiecare sector iti lasa si un procent destul de mare prin care totusi iti poti lua uzura... ASA calculati! Nu le mai adunati pe toate! Nu spune ca ai 6 tabere de jur imprejur si ca ai un procent de 144% sanse sa nu iei uzura, ca te faci de ras ;)
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Cassander x, de un singur lucru să fii sigur. Pentru orice situație "inexplicabilă" din joc, cei puși să dea explicații vor găsi totdeauna o modalitate să "o dea după cireș", în încercarea de a-ți închide gura.
Nu mai lupta cu morile de vânt, fă-ți jocul tău obișnuit și ignoră ceea ce nu se poate explica.
 

Dumi.

Well-Known Member
E loterie
Dovada
Am dat astazi pe un sector cu doar doua tabere [si Atentie! - am dat singur]
vedeti si voi uzura si nr de lupte [99 lupte -51 uzura, ceea ce pentru doar 2 tabere e parfum]
doua tabere.jpg
 

Dragon X

Well-Known Member
Din punctul meu de vedere, taberele se aduna ca si procent per sector... intr-un sector ai 2 tabere, deci vei avea un procent de 48% sansa sa nu iti iei uzura, in altul alaturat ai 3 tabere deci vei avea o sansa de 72% sa nu iti iei uzura... dar fiecare sector iti lasa si un procent destul de mare prin care totusi iti poti lua uzura... ASA calculati! Nu le mai adunati pe toate! Nu spune ca ai 6 tabere de jur imprejur si ca ai un procent de 144% sanse sa nu iei uzura, ca te faci de ras ;)
Pai aici este problema dacă iei uzura fiindcă ai și de o parte și de alta procente până la 100% cum ar fi 2 tabere 48% sa nu iei uzura și 52% sa iei uzura atunci la 5 tabere eu am depășit deja 100% iar de partea celaltă rămâne 0 ,sau punem asa numere din burtă ca trebuie sa iei uzura dacă eu am depășit 100% sa nu iau uzură , din cauza asta spun sa dea explicație in regulament bă așa s-a calculat sau asa se calculează luptele dar asta nu vezi la ei , mi-au aruncat niște cifre din care îți spune ca asta este șansa dar la final ce sa vezi mai apare prin minune alta șansă la șansă din care nu este specificată , zi-mi bă asta este șansa din care iei uzura exp: 300% limita și eu atunci spun da mă trebuie sa iei uzura pe sectorul ăla ca degeaba am eu 5 tabere cu 120% șansă crezând ca nu am uzura dar defapt eu trebuie sa iau uzura ca de partea celaltă s-a mai pus niște uzură la uzură și atunci le dau dreptate dar până atunci din ce îți reproduce ei eu spun ca nu este corect , poate ma înșel eu ,dar nu cred din moment ce la începutul jocului îmi spui ca am și de o parte și de alta procent de a lua sau a nu lua uzura iar eu depășesc acel procent lăsând 0 in celaltă parte mie îmi apare ceva dubios , ca și cum noi avem 1 cana cu apa plină și o împărțim in 2 căni făcând un procentaj eu mut apa in cana 2 și ce sa vezi cana 1 rămâne fără apa iar la final mai pot bea apa din cana 1 ca ce sa vezi? a mai apărut niște apa in ea ,dar de unde ? Și aici intervine Ino și ne arată cum se face treaba mai da drumul la robinet si mai pune niște apa ca nu are nimica dacă mai pune puțin nu vede nimeni , Eu te înțeleg pe tine ce îmi spui și am înțeles șansa respectivă nu sunt atât de dobitoc dar este deja prea pe față anumite lucruri , ca și cum ți-aș lua ceva din mâna cu japca și tu îmi spui ca de ce te fur ,iar eu îți spun ca doar îl țin sa nu obosești
 

Dumi.

Well-Known Member
Din punctul meu de vedere, taberele se aduna ca si procent per sector... intr-un sector ai 2 tabere, deci vei avea un procent de 48% sansa sa nu iti iei uzura, in altul alaturat ai 3 tabere deci vei avea o sansa de 72% sa nu iti iei uzura... dar fiecare sector iti lasa si un procent destul de mare prin care totusi iti poti lua uzura... ASA calculati! Nu le mai adunati pe toate! Nu spune ca ai 6 tabere de jur imprejur si ca ai un procent de 144% sanse sa nu iei uzura, ca te faci de ras ;)
Nu ai dreptate. Daca ar fi dupa cum spui tu, ai face rapid uzura si la 4 tabere, lucru care nu se intampla totusi.
In alta ordine de idei INNO nu e societate de binefacere, asa ca nu va asteptati la miracole.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Cassander, eu nu am auzit de nici o "Olimpiada FoE"..."Campionatul Mondial de FoE"..."Cupa României la FoE prin corespondență"..."Jocurile FoE Invictus" sau orice altă competiție oficială de acest tip, unde să se acorde medalii sau chiar premii în bani în funcție de un "clasament" al celor mai buni jucători. Deci nu veți câștiga nimic nici dacă "funcționează" jocul ăsta fără greșeli. Nu vă mai rupeți creierele în calcule fără folos!
 

Vali

Well-Known Member
Pai aici este problema dacă iei uzura fiindcă ai și de o parte și de alta procente până la 100% cum ar fi 2 tabere 48% sa nu iei uzura și 52% sa iei uzura atunci la 5 tabere eu am depășit deja 100% iar de partea celaltă rămâne 0 ,sau punem asa numere din burtă ca trebuie sa iei uzura dacă eu am depășit 100% sa nu iau uzură....

Hmmmm.... tu chiar nu vrei sa intelegi ca procentele din sectoarele alaturate NU SE ADUNA?! Nu mai spune ca ai 5 tabere, ai 2 intr-un sector cu 3 in altul, e alta poveste. Tu chiar nu poti face un calcul si o estimare, ca daca ar fi cum ai zice tu, jocul asta s-ar duce draq de rapa?! Nu se poate sa se adune procentele intre sectoare. Ai procentele adunate pe sector, asa cum se aduna procentele de la Fortareata si iti pune cate 30%, calculate la valoarea initiala, asa fac si taberele, dar DOAR pe sector.

Nu ai dreptate. Daca ar fi dupa cum spui tu, ai face rapid uzura si la 4 tabere, lucru care nu se intampla totusi.
In alta ordine de idei INNO nu e societate de binefacere, asa ca nu va asteptati la miracole.

Fa un calcul rapid si ai sa vezi ca nu e asa ;) Cu cat ai mai multe tabere in sectoarele alaturate cu atat iti scade probabilitatea de a lua uzura. Dar calculele mele nu coincid cu ale voastre, ca de, avem "matematici" diferite!

Ce matematica ati facut voi fratilor?! In ce an ati terminat voi scoala? Cu cine ati facut-o?
De fapt, acum cu Spiru Haret e "grele" :D

Editat
PS: Eu ma opresc aici in acest thread, ca e destul pentru mine... fiecare cu matematica lui, dar nu da in cap cuiva ca nu intelegi tu cum merge treaba. Mai studiaza putin (putin mai mult) si o sa-ti dai seama ce si cum functioneaza treburile.
 
Ultima editare:

Dragon X

Well-Known Member
Cassander, eu nu am auzit de nici o "Olimpiada FoE"..."Campionatul Mondial de FoE"..."Cupa României la FoE prin corespondență"..."Jocurile FoE Invictus" sau orice altă competiție oficială de acest tip, unde să se acorde medalii sau chiar premii în bani în funcție de un "clasament" al celor mai buni jucători. Deci nu veți câștiga nimic nici dacă "funcționează" jocul ăsta fără greșeli. Nu vă mai rupeți creierele în calcule fără folos!
Nu își rupe nimeni nimica, este ceva vizibil din care fiecare își vede pătratica lui însă ce explica Vali mai sus cum se aduna procentele mai sus de pe sector nu este ceva relevant ,exact cum spunea și Dumi ar trebui sa explodeze uzura la 4 tabere chiar și la 5 tabere dar in fine o lăsam asa in coadă de peste ca oricum este degeaba
 

Dragon X

Well-Known Member
Hmmmm.... tu chiar nu vrei sa intelegi ca procentele din sectoarele alaturate NU SE ADUNA?! Nu mai spune ca ai 5 tabere, ai 2 intr-un sector cu 3 in altul, e alta poveste. Tu chiar nu poti face un calcul si o estimare, ca daca ar fi cum ai zice tu, jocul asta s-ar duce draq de rapa?! Nu se poate sa se adune procentele intre sectoare. Ai procentele adunate pe sector, asa cum se aduna procentele de la Fortareata si iti pune cate 30%, calculate la valoarea initiala, asa fac si taberele, dar DOAR pe sector.



Fa un calcul rapid si ai sa vezi ca nu e asa ;) Cu cat ai mai multe tabere in sectoarele alaturate cu atat iti scade probabilitatea de a lua uzura. Dar calculele mele nu coincid cu ale voastre, ca de, avem "matematici" diferite!

Ce matematica ati facut voi fratilor?! In ce an ati terminat voi scoala? Cu cine ati facut-o?
De fapt, acum cu Spiru Haret e "grele" :D

Editat
PS: Eu ma opresc aici in acest thread, ca e destul pentru mine... fiecare cu matematica lui, dar nu da in cap cuiva ca nu intelegi tu cum merge treaba. Mai studiaza putin (putin mai mult) si o sa-ti dai seama ce si cum functioneaza treburile.
Pai la ce îmi spui tu aici in câțiva ani nu mai joaca
Hmmmm.... tu chiar nu vrei sa intelegi ca procentele din sectoarele alaturate NU SE ADUNA?! Nu mai spune ca ai 5 tabere, ai 2 intr-un sector cu 3 in altul, e alta poveste. Tu chiar nu poti face un calcul si o estimare, ca daca ar fi cum ai zice tu, jocul asta s-ar duce draq de rapa?! Nu se poate sa se adune procentele intre sectoare. Ai procentele adunate pe sector, asa cum se aduna procentele de la Fortareata si iti pune cate 30%, calculate la valoarea initiala, asa fac si taberele, dar DOAR pe sector.



Fa un calcul rapid si ai sa vezi ca nu e asa ;) Cu cat ai mai multe tabere in sectoarele alaturate cu atat iti scade probabilitatea de a lua uzura. Dar calculele mele nu coincid cu ale voastre, ca de, avem "matematici" diferite!

Ce matematica ati facut voi fratilor?! In ce an ati terminat voi scoala? Cu cine ati facut-o?
De fapt, acum cu Spiru Haret e "grele" :D

Editat
PS: Eu ma opresc aici in acest thread, ca e destul pentru mine... fiecare cu matematica lui, dar nu da in cap cuiva ca nu intelegi tu cum merge treaba. Mai studiaza putin (putin mai mult) si o sa-ti dai seama ce si cum functioneaza treburile.
Dacă ți-e ți sa părut ca noi vorbim de 7 sectoare ne oprim aici ca nu își are rost discuția ,Chiar mă retrag te las pe tine sa îți faci calculele tale învățate la Yale sau Harvard ,Iartă-mă pe mine
 

DeletedUser

Guest
@cassander X, e o chestiune de matematică. După cum a spus și Simo, 96% șanse să nu crească uzura se aplică la fiecare luptă în parte, și nu ține de numărul total de lupte.

Imaginează-ți că acele 159 de atacuri sunt 159 de boluri, iar în fiecare bol se află exact 100 de bile: 4 negre și 96 albe. Când scoți o bilă din primul bol, sunt 96% șanse ca bila să fie albă și 4% ca ea să fie neagră. Apoi mergi la următorul bol și repeți acțiunea. Dacă din primul bol ai scos o bilă neagră, asta nu înseamnă că din al doilea bol sunt acum doar 3% șanse ca bila să fie neagră, ele rămân tot 4%.

Nu ai pățit să dai 100 de atacuri cu doar 2 tabere, iar uzura să crească cu 30? Urmărind raționamentul tău, ar fi trebuit să crească cu vreo 50, nu? Păi nu, pentru că fiecare luptă are propriile ei șanse de a crește sau nu uzura... E normal să fie momente când prinzi mai mult noroc, și când prinzi mai mult ghinion...
 

Dragon X

Well-Known Member
@cassander X, e o chestiune de matematică. După cum a spus și Simo, 96% șanse să nu crească uzura se aplică la fiecare luptă în parte, și nu ține de numărul total de lupte.

Imaginează-ți că acele 159 de atacuri sunt 159 de boluri, iar în fiecare bol se află exact 100 de bile: 4 negre și 96 albe. Când scoți o bilă din primul bol, sunt 96% șanse ca bila să fie albă și 4% ca ea să fie neagră. Apoi mergi la următorul bol și repeți acțiunea. Dacă din primul bol ai scos o bilă neagră, asta nu înseamnă că din al doilea bol sunt acum doar 3% șanse ca bila să fie neagră, ele rămân tot 4%.

Nu ai pățit să dai 100 de atacuri cu doar 2 tabere, iar uzura să crească cu 30? Urmărind raționamentul tău, ar fi trebuit să crească cu vreo 50, nu? Păi nu, pentru că fiecare luptă are propriile ei șanse de a crește sau nu uzura... E normal să fie momente când prinzi mai mult noroc, și când prinzi mai mult ghinion...
Nu a înțeles nimeni nimica din ce am vorbit aici , sper ca va Jucați gbg altfel nu am ce sa mai discut , eu am spus și repet poate înțelegeți ,exact ce spui tu am 100 de bile din care 4 negre și 96 albe din care mie la final in loc sa iasă 4 negre și 96 albe mie mi se ia 6 bile negre si 94 de bile albe , sper ca acuma înțelege toată lumea.
 
Sus