Sa ne putem lua inapoi PF-urile puse la cladiri legendare

Alessia3

Member
Avem nevoie de aceasta optiune sa nu mai existe certuri intre jucatori cand pun 2 sau chiar 3 in acelasi timp pe un loc si nu se mai poate face nimic. Problema cea mare este ca owner-ul cladirii, trebuie sa le dea pufurile inapoi celor care au suferit pierderile, asa daca exista aceasta optiune 2 din 3 isi retrageau pufurile, aveau un x mic in dreapta langa pufurile lor, apasau pe el si le reveneau pufurile in bara sau in inventar. Se mai poate gresi si la cl propie, vrei sa pui culesul la aachen, spre exemplu si din neatentie il pui alcatraz care este langa si apoi se apasa acel x si toate pufurile puse iti revin in bara si pot fii puse apoi la aachen, cladirea dorita. Sper sa faceti aceasta optiune cat mai repede, multumesc.
 

dunbarton

Well-Known Member
Propunerea nu e lipsita de valoare. De acord, dar numai cu conditia ca optiunea de a-ti retrage PF sa fie activa un timp limitat, de exemplu 5 minute, altfel se duce in ma-sa orice strategie.
 

D-Best

Well-Known Member
Propunerea nu e lipsita de valoare. De acord, dar numai cu conditia ca optiunea de a-ti retrage PF sa fie activa un timp limitat, de exemplu 5 minute, altfel se duce in ma-sa orice strategie.
Pe BETA observ că au introdus acea fereastră de confirmare și atunci când se donează PF la o clădire legendară. Asta poate fi de ajutor.
 

Dumi.

Well-Known Member
nu se va introduce asa ceva niciodata
sa iti retragi punctele?
va dati seama ca haos s-ar naste? :))))
 

Alessia3

Member
@vdumitrescu20 Nu va fii niciun haos, cine pune la cunoscuti, colegi de ghilda, prieteni, etc nu isi va retragere niciodata punctele puse, optiunea este foarte buna in situatiile in care pun 2 colegi de ghilda in acelasi timp locul 1 si atunci unul dintre ei isi retrage punctele, sau si sa poata sa scada din ele sa ramana pe locul 2. Si cum am spus si in primul comentariu, se poate sa gresesti la o cl propie, mie mi s-a intamplat si acum imi stau blocate peste 250 puncte la aachen si mi-as fi dorit sa le pot retrage de acolo si sa le pun la cl pe care le cresc sau la colegi de ghilda. Cine foloseste optiunea cum trebuie nu va produce niciun haos :)
 

Alessia3

Member
@dunbarton Si varianta ta este o solutie buna, dar asa probabil va necesita si un ceas mic langa... sau dupa 5 minute sa dispara acel x si nu vei mai avea cum sa iti retragi punctele, dar nu cred ca va fii niciun haos si nu se va da peste cap nicio strategie, pentru cei care pun colegilor de ghilda, prietenilor, etc nu va fii nicio problema daca au acel x langa numarul de puncte, pentru ca nu il vor apasa deloc si daca ar fii apasat din greseala trebuie sa iti apara un mesaj gen " Esti sigur/a ca doresti sa iti retragi punctele? DA NU" Daca apesi DA, punctele iti dispar de acolo si iti reapar in bara, daca apesi NU, o sa iti dispara aacel mesaj si practic s-a anulat comanda, punctele tale raman la cl respectiva.
 

Alessia3

Member
@D-Best Este prima oara cand vin cu aceasta propunere pe forum :D Si este foarte buna, nu va incurca pe nimeni cu nimic si va fii folosita doar la nevoie.
 

D-Best

Well-Known Member
@D-Best Si este foarte buna, nu va incurca pe nimeni cu nimic si va fii folosita doar la nevoie.
Total greșit. Crede-mă că dacă nu ar exista astfel de probleme, Inno ar fi integrat-o deja. Sunt deschise atâtea discuții atât pe forumul românesc, cât și pe cele străine, care abordează aceeași chestiune. Nu se va face! Repet: nu se va face! Lista de motive este... mare.
Un singur exemplu cred că este suficient: cumpărarea bunurilor.
 

dunbarton

Well-Known Member
@dunbarton Si varianta ta este o solutie buna, dar asa probabil va necesita si un ceas mic langa... sau dupa 5 minute sa dispara acel x si nu vei mai avea cum sa iti retragi punctele, dar nu cred ca va fii niciun haos si nu se va da peste cap nicio strategie, pentru cei care pun colegilor de ghilda, prietenilor, etc nu va fii nicio problema daca au acel x langa numarul de puncte, pentru ca nu il vor apasa deloc si daca ar fii apasat din greseala trebuie sa iti apara un mesaj gen " Esti sigur/a ca doresti sa iti retragi punctele? DA NU" Daca apesi DA, punctele iti dispar de acolo si iti reapar in bara, daca apesi NU, o sa iti dispara aacel mesaj si practic s-a anulat comanda, punctele tale raman la cl respectiva.

Va incurca, daca te trezesti peste trei zile ca iti mai trebuie 100 de PF ca sa contribui la alt jucator de la care ai avea avantaje imediate, iar cele 100 de PF le retragi de la altii care si-au facut anumite planuri pentru CL ale lor.
Plus ca ar aparea un nou mijloc de tezaurizare a PF, pentru ca le-ai putea plasa la jucatori relativ inactivi si la cladiri neinteresante, urmand sa le retragi in numar mare atunci cand ai interes.
 

Alessia3

Member
@dunbarton Consider ca jucatorii corecti si indeajuns de maturi la cap, nu vor face astfel de magarii, probabil la inceput cativa copilasi vor incerca astfel de treburi, dar cred ca se vor plictisii repede... Nu exista padure fara uscaciuni din pacate!
 

Alessia3

Member
@D-Best Macar o saptamana ca proba, sau o luna sa fie si apoi sa vada cei de la inno ce feedback-uri primesc si in functie de ele fie pastreaza optiunea, fie o scot definitiv, dar macar trebuie incercata... ca vorba aia... nu va muri nimeni :p
 

dunbarton

Well-Known Member
@dunbarton Consider ca jucatorii corecti si indeajuns de maturi la cap, nu vor face astfel de magarii, probabil la inceput cativa copilasi vor incerca astfel de treburi, dar cred ca se vor plictisii repede... Nu exista padure fara uscaciuni din pacate!

Fara suparare, eu as face asta vecinilor, mai ales celor care ma ataca. Din punctul asta de vedere sunt un maaare ticalos. Fac parte dintr-o ghilda cu un singur membru care, bietul de el, trebuie sa se descurce cum poate.
 
Ultima editare:

Alessia3

Member
DAr pe acest forum comenteaza si isi dau cu parerea doar cei care sunt singuri in ghildele lor?!? :))))) :)))) Si ai face doar celor care te-ar ataca, dar daca te intelegi frumos cu ei si le spui ca daca te mai ataca te joci cu punctele la cl lor, poate ar intelege si nu te vor mai ataca! Deci, in orice fel este buna optiunea! In fine, astept si parerile altor jucatori, care sunt in ghilde normale si mai mari de 1 sau 2 jucatori intr-o ghilda :)))) si pun la colegilor cu bonus de x 1.9 si li s-a intamplat sa puna in acelasi timp cu un alt coleg la o cl pentru acelasi loc. Era bine atunci daca exista aceasta optiune, deci este buna si acum, sper sa se faca.
 

Dumi.

Well-Known Member
Alessia....jocul asta nu e neaparat un joc pentru cei ffffoarte corecti si fffoarte buni la suflet....
Arhitectura lui implica si batai, jafuri si furtisaguri la legendarele altora....asta e jocul
fara cele de mai sus, amintite de mine, acest joc si-ar pierde din interes...
 

Alessia3

Member
Mda, ai dreptate, din pacate nemtalaii asa au facut jocul, dar macar aceasta optiune pentru oamenii corecti care mai gresesc din graba!
 

Sunriser

Active Member
Se poate face invers. Nu sa ti le iei inapoi, ci proprietarul sa ti le inapoieze, daca el doreste. Asa n-ar fi nici un haos, nici un abuz. Si am scapa si de multi rechini care n-au altceva de facut decat sa stea la panda. :)
 
Sus