Stop furtului de pf-uri.

Zambaretul

Active Member
Salutare! Propun introducerea unei opțiuni de eliminare a persoanelor care pun pf-uri la legendare în mod abuziv.Nu înțeleg de ce este încă permisă această metoda de furt într- un joc atât de frumos. Ar trebui să am posibilitatea ca în legendara mea eu să hotărăsc cine poate să pună pf-uri și cine nu. Iar hoții să învețe să caștige cinstit. Ar putea exista o opțiune, limitată ca timp, care să permită excluderea neaveniților , cu sau fară pedepsire :).
 

DeletedUser7314

Guest
Ar trebuii sa te gandesti un pic si apoi sa postezi aberatii!!!!
 

Zambaretul

Active Member
Fiind un forum , mă gândesc că sunt mai multe opinii pro și contra. Vi se pare normal ca unii oportuniști să crească pe spatele vostru? Credeți ca este bine să fie tolerată o astfel de strategie? Se poate pune în practică propunerea mea ?
 

Dumi.

Well-Known Member
eu si pison nu prea suntem de acord in general
de data asta insa, are perfecta dreptate!!!
 

Zambaretul

Active Member
Adică să înteleg că introducerea unei posibilități de selectare a celor care îmi pun pf-uri la legendarele mele, pentru a evita o înșelaciune , este aberantă?
 

Vali

Well-Known Member
Da.
Gandeste-te ca ar fi in viata reala. O cladire legendara ar fi sa spunem "un cazino", si te duci la Cluj si intri la cazinoul respectiv si pui niste bani la un joc, ca sa castigi si tu niste puncte. Ceea ce spui tu, ar fi sa ma pedepseasca cineva de-acolo din Cluj ca m-am dus sa pun bani la cazinoul lui.
Nu ti se pare aberant? :D

Vrei sa pastrezi locuri pentru cei din ghilda, sau vreun prieten? Nu deschide nivelul, spune-le sa isi stranga fiecare punctele necesare locului, va hotarati la o ora la care sa intrati toti, dai drumul la nivel si isi ocupa fiecare locul. Asta e singurul mod prin care poti sa "pastrezi" locul pentru cineva...
 

Zambaretul

Active Member
Ai dreptate @Vali. Dar la cazinou dacă te prind că furi te dau imediat afară (poate primești și suplimente pe la coaste :)) ) , ori eu nu am posibilitatea să te scot din legendara mea. Exact despre asta zicem.
Cât despre sfatul tău....mulțumesc , dar nu mai funcționează. Sunt specialiști care te pândesc și îti trag țeapa în secunda în ccare ai deblocat nivelul.
 

Zambaretul

Active Member
@Vali dacă asemeni legendara unui vecin cu un cazinou înseamna ca deja privim lucrurile diferit. Legendara nu este un loc de distracție, iar faptul că tu pleci de acolo cu niște pf-uri care nu îți aparțin ...seamănă a...venit necuvenit :) .
Până la urmă e vorba doar de principii :)
Existența unui buton care să scoată din legendară un potențial oportunist ar face jocul mai sigur pentru mulți jucători.
 

Vali

Well-Known Member
@Vali dacă asemeni legendara unui vecin cu un cazinou înseamna ca deja privim lucrurile diferit. Legendara nu este un loc de distracție, iar faptul că tu pleci de acolo cu niște pf-uri care nu îți aparțin ...seamănă a...venit necuvenit :) .
Până la urmă e vorba doar de principii :)
Existența unui buton care să scoată din legendară un potențial oportunist ar face jocul mai sigur pentru mulți jucători.

Eu ti-am dat un exemplu din viata reala cam cum ar fi cu vecinatatea asta din joc si cu faptul ca oricine, de la prieteni, colegi de ghilda, vecini, pot pune PF la tine la cladire. Este cuma "un spatiu public" in care are acces toti cei care sunt in jurul tau. Daca nu-ti pui "sistem de alarma", te fura "pretenasul" :) iar sistemul de alarma este chiar ceea ce am scris mai sus cu deblocatul nivelului la nevoie ;)

Chestia asta cu un buton, cu retragerea punctelor, etc, nu este decat o chestie care sa faca jocul mult mai usor... Pai faptul ca ar pune un buton acolo sa ii trimiti punctele inapoi, asa s-ar putea crea asa-zisa cladire legendara "depozit"... Gandeste-te ca noi doi am fi in aceeasi ghilda, si iti spun sa pui puncte la mine la cladire, pentru ca oricum nu o inchid acum si mai sunt destule puncte de pus, ca sa spunem ca ar inchide-o cineva fortat. Si-atunci tu iti pui asa cate 10 puncte din bara la cladirea mea, dupa care imi spui ca ai nevoie de punctele alea.. si eu apas "butonul magic" de care spui tu, si iti dau punctele inapoi... si uite asa te faci cu puncte gramada intr-o secunda ;) nu e normal, de-aia nu o sa se intample asa ceva... :D
 

Zambaretul

Active Member
Frumoasă explicația până la un punct : cineva închide forțat . Nu ar avea cum să existe acel cineva pentru ca eu sunt coleg cu tine , îmi țin vorba pe care am avut-o și îl scot pe intrus afară. :)
Oricum mulțumesc pentru răspuns.
Iar ultima ta frază îmi întărește convingerea că nu se va face nimic. Probabil hoția va rămâne ca făcând parte din strategia jocului.
 

DeletedUser7314

Guest
Frumoasă explicația până la un punct : cineva închide forțat . Nu ar avea cum să existe acel cineva pentru ca eu sunt coleg cu tine , îmi țin vorba pe care am avut-o și îl scot pe intrus afară. :)
Oricum mulțumesc pentru răspuns.
Iar ultima ta frază îmi întărește convingerea că nu se va face nimic. Probabil hoția va rămâne ca făcând parte din strategia jocului.
Sunt convins ca ai fost ''prajit'' de cineva. Din cauza asta esti atat de vehement. Pot sa-ti spun ca am patit si eu asta de cateva ori, dar din cauza ca nu am fost atent. Asa ca in loc sa propui lucruri aiuristice, mai bine creeaza-ti un grup de prieteni si o strategie adecvata si nu o sa mai fie nevoie de nici un buton!!!!
 

Dumi.

Well-Known Member
acei profesionisti nu au un ceas care sa le suna cand inchizi tu legendara
pur si simplu stau pe joc si vad cand le intra medalii si pf in stoc, de la o cotizare
daca acea cotizare a fost la tine...na belea!
te mai fura odata....
forge of empire e un joc bazat pe lupte, jafuri si furturi
asa este jocul
cu alte cuvinte....tie iti place mancarea fara sare si piper?
nu cred....
 

Zambaretul

Active Member
Sunt convins ca ai fost ''prajit'' de cineva. Din cauza asta esti atat de vehement. Pot sa-ti spun ca am patit si eu asta de cateva ori, dar din cauza ca nu am fost atent. Asa ca in loc sa propui lucruri aiuristice, mai bine creeaza-ti un grup de prieteni si o strategie adecvata si nu o sa mai fie nevoie de nici un buton!!!!
:) Ciudat cum îți mai dai cu părerea fără să știi nimic despre mine. Am fost furat de două ori dar mi-am recuperat pf-urile. :)
Mai tare mă doare că modul acesta de joc a devenit obișnuință. Îmi văd furați colegii de ghildă și prietenii și nu pot să facă nimic. O colegă a fost furată în timp ce ridica un nivel cu 5 locuri anunțate în două minute. Pur și simplu a fost pândit de un vecin și...gata. Iar faptul că solicitarea mea te deranjează atât de tare îmi demontează că am atentat la ,,pâinea " ta. Îmi cer scuze, nu vreau să jicnesc nici să deranjez pe careva. Am vrut să văd dacă cei mici și fără aparare pot avea o șansă la un joc liniștit. Atât. Mulțumesc pentru sfaturile binevoitoare! Eu am fost furat de un " prieten" pe care îl aveam în listă de doi ani :) Ai dreptate si de aici pot veni profitorii.
Frateeeee! Ce intelegi prin "eliminare" ?
Scoaterea din legendară. Poate nu m-am facut înțeles. Nu vreau să se facă vreun rău nici unui jucător. Ci pur și simplu să pot să îl scot din legendara mea pe cel care mă fură.
 
Sus