Stop furtului de pf-uri.

Zambaretul

Active Member
acei profesionisti nu au un ceas care sa le suna cand inchizi tu legendara
pur si simplu stau pe joc si vad cand le intra medalii si pf in stoc, de la o cotizare
daca acea cotizare a fost la tine...na belea!
te mai fura odata....
forge of empire e un joc bazat pe lupte, jafuri si furturi
asa este jocul
cu alte cuvinte....tie iti place mancarea fara sare si piper?
nu cred....
Este un punct de vedere la care nu m-am gândit. :) Fur de la altul ca să mă distrez, să îl văd furios, cum mă înjură.... :) . Poate sunt oameni cărora le place așa ceva
Dar nu cred că majoritatea .
FOE este într-adevăr un joc de strategie în care lupți , pierzi, câștigi....Dar dacă ai posibilitatea de a te apără de jefuitori de ce să nu ai posibilitatea să te aperi de hoți ? Mai ales că această hoție nu mai este cum spui tu sare și piper ci este un mod de joc în toată regula.
 

Geo.O

Well-Known Member
Zambaretul, să știi că este foarte simplu să te aperi de "hoți". Nu debloca un nivel la CL până nu ești sigur că poți asigura/ocupa locurile 1-5. Există atâtea site-uri de ajutor pentru contribuția la clădirile legendare, încât nu trebuie să mai calculezi tu nimic.
Pe de altă parte, ia spune de câte ori ai dat punctele înapoi celor care au contribuit la clădirile tale sub locul 5 din neștiință sau doar pentru că puseseră 1-2PF și stăteau la pândă? Sau celor care, în încercarea de a te "fura", au contribuit cu mai multe puncte decât ar fi primit înapoi? În astfel de cazuri putem spune că și ei au fost "furați" de tine?

Și pentru a nu deschide alt topic, am și eu o curiozitate: Cum de s-a ajuns la "cutuma" cu ocuparea locurilor cu 190%? De ce nu 170% sau de ce nu ... 200%? Cine și când a stabilit că acesta este procentul ideal?
 

Zambaretul

Active Member
Zambaretul, să știi că este foarte simplu să te aperi de "hoți". Nu debloca un nivel la CL până nu ești sigur că poți asigura/ocupa locurile 1-5. Există atâtea site-uri de ajutor pentru contribuția la clădirile legendare, încât nu trebuie să mai calculezi tu nimic.
Pe de altă parte, ia spune de câte ori ai dat punctele înapoi celor care au contribuit la clădirile tale sub locul 5 din neștiință sau doar pentru că puseseră 1-2PF și stăteau la pândă? Sau celor care, în încercarea de a te "fura", au contribuit cu mai multe puncte decât ar fi primit înapoi? În astfel de cazuri putem spune că și ei au fost "furați" de tine?

Și pentru a nu deschide alt topic, am și eu o curiozitate: Cum de s-a ajuns la "cutuma" cu ocuparea locurilor cu 190%? De ce nu 170% sau de ce nu ... 200%? Cine și când a stabilit că acesta este procentul ideal?
Mulțumesc pentru sfat :)
Ce faci atunci cand ai prieteni cu care faci schimburi zilnice de 50-100-200 ...Cum te aperi? De ce sa fiu obligat să stau cu nivelurile închise, să nu pot să mă dezvolt pe mai multe planuri ( militar și economic) și să stau cu temă ca voi fi furat ? Mai ales că la nivele mai mari țeapă e foarte usturătoare.
Și rreferitor la cei pe care i-am "păcălit "eu....ai dreptate. Dacă aveau o posibilitate de a evita acest lucru sigur o faceau.
Asta solicit si eu: o posibilitate de a elimina hoții:)
 

DeletedUser12551

Guest
Zambaretule, cred ca exagerezi si chiar jignesti jucatorii.

Atat timp cat jocul este facut pentru a ataca si jefui alti jucatori, atat timp cat respecti stict regulamentul de joc, pui pf-ri cat vrei si unde vrei inseamna ca joci CORECT.

Incorecta este atitudinea ta de a jigni jucatorii prin apelativul "hotii".
Daca nu iti place acest joc si esti nemultumit de jegulamentul acestui joc, nu esti obligat sa il joci, este foarte simplu sa renunti la acest joc si sa te apuci de tetris sau mario - pe aceste jocuri nu te deranjeaza nimeni.
 

Zambaretul

Active Member
Zambaretule, cred ca exagerezi si chiar jignesti jucatorii.

Atat timp cat jocul este facut pentru a ataca si jefui alti jucatori, atat timp cat respecti stict regulamentul de joc, pui pf-ri cat vrei si unde vrei inseamna ca joci CORECT.

Incorecta este atitudinea ta de a jigni jucatorii prin apelativul "hotii".
Daca nu iti place acest joc si esti nemultumit de jegulamentul acestui joc, nu esti obligat sa il joci, este foarte simplu sa renunti la acest joc si sa te apuci de tetris sau mario - pe aceste jocuri nu te deranjeaza nimeni.
Îmi cer scuze dacă am jignit. Chiar nu am această intenție. Te rog să îmi spui ce termen pot folosi pentru cei care intră la mine în legendară și când pleacă au pf-uri care mă lasă pe mine în deficit.
Îmi place foarte mult acest joc și tocmai de aceea am început această discuție.
Nu am găsit nicăieri în regulament stipulat că nu îmi pot exprima părerea. Am propus introducerea unei opțiuni. Reacțiile voastre mă fac să cred că am atins un punct mult prea sensibil.
Încă odată îmi cer scuze dacă am deranjat sau jicnit pe cineva.
 

DeletedUser12551

Guest
toti suntem jucatori, nu exista un termen special.
fiecare joaca asa cum doreste atat timp cat nu incalca regulamentul de joc, unii ies in castig, altii in pierdere, dar asta e jocul.
poti sa iti exprimi parerea, dar fara sa jicnesti.
poti sa ceri diverse optiuni, pe care le consideri utile, dezvoltatorul le va analiza si daca va considera util le va implementa.
cam despre asta e vorba.
nu cred ca este vorba de nici un punct sensibil, stai linistit, ai deranjat doar prin acel apelativ si atat (din punctul meu de vedere)
 

Geo.O

Well-Known Member
Nu am găsit nicăieri în regulament stipulat că nu îmi pot exprima părerea.
Nici eu nu am găsit nicăieri în regulament stipulat că trebuie să contribui cu un anumit număr de puncte pentru locul X. Doar ca primii 5 jucători primesc recompense în funcție de locul ocupat la închiderea nivelului. :)
 

dunbarton

Well-Known Member
Asta solicit si eu: o posibilitate de a elimina hoții

forge of empire e un joc bazat pe lupte, jafuri si furturi

Daca argumentele tale ar sta in picioare, ar trebui eliminata si posibilitatea atacului altui jucator si, implicit, posibilitatea jafului, pentru ca asta este si contributia cu PF la CL fara acceptul proprietarului, un jaf, dar mai rafinat.
Ce s-ar intampla atunci cu FoE? Simplu, n-ar mai fi FoE.
 
Ultima editare:

DeletedUser10378

Guest
@Zambaretul și toți cei care cer același lucru nu au inteles ceva. jocul ăsta nu este FARMVILLE!!!!!!
Ai 2 liste cu oameni care te ajută și 1 listă cu oameni care te pot încurca. Acum, dacă voi nu sunteți in stare să aveti grija de clădirile voastre, sau să vă colectați la timp, sau orice altceva, de ce este de vină jocul??? Învățați să jucați, să vă protejați clădirile și altele asemenea.
Spor la joc
 

Vali

Well-Known Member
Și pentru a nu deschide alt topic, am și eu o curiozitate: Cum de s-a ajuns la "cutuma" cu ocuparea locurilor cu 190%? De ce nu 170% sau de ce nu ... 200%? Cine și când a stabilit că acesta este procentul ideal?

Este 100% (punctele pe care le ofera locul de la DOM) + 90% (cat ofera Dom-ul la nivelul 80) .
De ce s-a facut regula asta? Habar n-am :)
Poate iti explica un jucator "mai batran" de ce! Pana acum, pe cine am intrebat mi-a raspuns doar cu "socoteala" nu si "de ce asa?! "!
 

Vali

Well-Known Member
Cred ca se merge pe premiza ca daca ai avea Dom-ul la nivelul 80 ti-ai primi toate punctele inapoi si ai castiga doar planuri si medalii de la locul respectiv.
 

Dumi.

Well-Known Member
iti spun eu de ce s-a facut cutuma asta
pentru ca pana la level 80, domul merita urcat deoarece creste vizibil bonusul
dupa level 80, acest bonus creste atat de putin, incat else merita urcat doar in situatii speciale
si cum 80% din servere se opresc la dom level 80, de acolo si cutuma cu bonus de dom 80 [aka 90%]
 

Geo.O

Well-Known Member
@Vali și @vdumitrescu20, vă mulțumesc pentru răspunsurile date! Într-adevăr, după nivelul 80 bonusul este de doar 0.1 pe nivel și ar fi foarte puțini jucători care să contribuie la ceilalți.
 
Sus