AI in atac de rasul curcilor!

  • Autor subiect ion vasile
  • Data de început

DeletedUser5259

Guest
parerea mea ca fost creata o discrepanta mare intre trupele de atac si cele de aparare
peste noapte trupele din atac pe modul automat s-au prostit, ataca total aiurea, ataca banditii prima oara, nu e posibil ca 8 tunuri din EI sa aiba pierderi impotriva unor trupe din epoca bronzului
e aberant, ar trebui regandit sincer, pai jumate d eplansa o faceai cu 8 trebusete si acum cu 8 tunuri si bonus de atac 120% sa aiba pierderi impotriva unor luptatori scandinavi e absurd
 

DeletedUser1384

Guest
parerea mea ca fost creata o discrepanta mare intre trupele de atac si cele de aparare
peste noapte trupele din atac pe modul automat s-au prostit, ataca total aiurea, ataca banditii prima oara, nu e posibil ca 8 tunuri din EI sa aiba pierderi impotriva unor trupe din epoca bronzului
e aberant, ar trebui regandit sincer, pai jumate d eplansa o faceai cu 8 trebusete si acum cu 8 tunuri si bonus de atac 120% sa aiba pierderi impotriva unor luptatori scandinavi e absurd

Sunt perfect de acord cu vexces. Am intalnit situatii absurde care la inceput poate amuza dar cu timpul iti rapesc placerea de a mai ataca fiecare vecin datorita pierderilor mult prea mari
 

DeletedUser

Guest
intr-adevar...sa iesi dintr-o lupta cu luptatori cu spada cu jumate de armata din industriala lovita-n freza chiar e absurd...nu e vorba de tactica sau strategie,ca am incercat in toate felurile in care m-a dus pe mine capu`,e vorba ca orice ai face trebuie sa pierzi trupe...probabil ca interesul pentru batalii va scadea dramatic si atunci vom ajunge sa asteptam sa strangem proviziile si banii la 24 de ore si sa ne creasca nivelul la cladirile de atac,care oricum nu vor mai folosi la nimic :)
 

Coryllus

Well-Known Member
parerea mea ca fost creata o discrepanta mare intre trupele de atac si cele de aparare
peste noapte trupele din atac pe modul automat s-au prostit, ataca total aiurea, ataca banditii prima oara, nu e posibil ca 8 tunuri din EI sa aiba pierderi impotriva unor trupe din epoca bronzului
e aberant, ar trebui regandit sincer, pai jumate d eplansa o faceai cu 8 trebusete si acum cu 8 tunuri si bonus de atac 120% sa aiba pierderi impotriva unor luptatori scandinavi e absurd

Ati invatat toti sa castigati fara sa pierdeti niciun soldat. Atunci unde mai este tactica daca la orice batalie castigi fara sa ai macar o zgarietura? Mie imi place noul sistem de aparare chiar daca mai pierd trupe in atac, inainte prea era floare la ureche.
 

DeletedUser

Guest
servus

daca ai muta tunurile si nu ai sta pe loc nu ar mai fi probleme... lupta manual e solutia
si un secret... dupa +1 an de zile, e timpul sa luptam si cu alt ceva decat unitati cu raza lunga de actiune...

merci

p.s. rog un moderator sa mute topicul la discutii :)

la buna vedere
 

DeletedUser5259

Guest
chiar lupt poti sa urmaresti numarul de batalii castigate, cred ca sunt in top 10, problema e ca s-au creat diferente prea mari si nejustificate, ma gandesc ca o sa introduceti tancuri si vor fi distruse de lancieri
si veti justifica ca sa jucam manual
inteleg sa joci manual in batalie cu unitai din aceeasi era sau una inferioara dar nu cu cele la trei ere diferenta
ati ajustat atacul si apararea unor unitai pentru ca erau diferente prea mari intre ele si acum am involuat cu mult mai mult decat era atunci
daca jocul se bazeaza pe evolutie sa fie evolutie, si eu am fost in urma dar am evoluat si acest lucru ar trebui sa il faca toti, nu sa fie ajutati de server pentru lipsa lor de interes
dar logic, cum un scandinav fara bonus de aparare sa sparga un tun cu bonus de 120% atac
ca sa nu mai zic de jandarmii care stua pititi in padure
in ce istorie ati vazut asa mod de aparare
daca vrem sa fie ceva cat de cat realist, parerea mea e sa respectam si realitatea istorica si diferentele tehnologice, pentru ca d-asta e un joc cu dezvoltare piramidala
pe mine ma bucura ca s-a animat apararea pentru ca era ca si inexistenta nu contest asta numai ca prin update-ul asta ati anulat evolutia jocului
cu 8 jandarmi in aparare esti chiar tare, ca se ascund in padure s stau acolo la asteptare
inainte cu 8 tunuri treceam de o gramada de jucatori acum dupa jumate din atatcuri dispar
un exemplu
am 24 de vanatori, 8 lancieri calare, 8 obuziere, 16 tunuri si 8 puscasi si am pierderi considerabile la batalii
abia imi repar trupele dupa atacuri pana la ziua urmatoare
eu inteleg ca vreti sa legati toate posibilitatile de diamante da nu e corect, cei care le folosesc au un avantaj superior fata de cei care incearca sa joace din placere
 

DeletedUser

Guest
servus

@vexces... in primul rand formularea la persoana a doua este gresita... cei care au schimbat sunt persoana a 3-a =))

vis-a-vis de lupte nu mi se pare asa o ragedie, ba chair normal, ca daca ataci cu 8 tunuri sa ai pierderi la scandivavi... sterge taberele de tunuri si mai pune cel putin una de obuziere si una de lancieri :)

cu jandarmi ascunsi in padure ai dreptate... nu se misca de acolo deloc =))

merci
la buna vedere
 

DeletedUser

Guest
am 24 de vanatori, 8 lancieri calare, 8 obuziere, 16 tunuri si 8 puscasi si am pierderi considerabile la batalii
abia imi repar trupele dupa atacuri pana la ziua urmatoare
eu inteleg ca vreti sa legati toate posibilitatile de diamante da nu e corect, cei care le folosesc au un avantaj superior fata de cei care incearca sa joace din placere


Salut, daca tu ai atata armata si iti refaci cu greu trupele pentru urmatoarea zi, lupti pe automat cumva???? As fi foarte curios sa vad o lupta de a ta..manuala...
Dar ca sa iti dau totusi un sfat, incearca sa imparti luptele in doua transe..poate vei iesi mai bine.
 

DeletedUser

Guest
cu incheie automat cel putin de la era coloniala in sus nu mai castigi vs acelasi tip de unitati, sau daca castigi ai pierderi mari si iti mor multe trupe.
 

DeletedUser

Guest
Buna
Intr-adevar situatia s-a inrautatit pentru ca sunt avantajati cei inactivi.
Sistemul de lupta este un pic pervers.De cele mai multe ori trupele din defensiva au avantajul terenului. Fac tot posibilul sa ajunga la unitatile mai slabe ale adversarului. Nu mai poti pune la adapost tunurile(de exemplu) si mi se pare aberant ca un lancier sau un scandinav sa-ti faca atat de mult damage la trupe din era industriala. In situatia de fata sunt convins ca se vor lasa multi de joc si ve-ti ramane cu jucatorii inactivi. Jucam pe 2 lumi dar acum mai joc numai pe una si daca se continua asa cred ca ma las si de asta.
 

DeletedUser

Guest
Din cate vad eu toata lumea se plange ca adversarul lupta mai bine decat el.
Nu uitati, acesta este un joc de strategie. Alegeti armata si luptati cum stiti mai bine pentru a castiga.
Multi au cerut sa lupte personal cu armata in aparare. Lucrul asta e clar ca nu se poate. Solutia aleasa este perfecta.
 

DeletedUser2726

Guest
al nu lupta mai bine ca cel care ataca, doar ii limiteaza miscarile.
de n ori am patito, cand atacam cu vanatorii de munte bagati iin padure, ca apararea sa nu faca nici o miscare...daca astai dificultate crescuta...
de ex chiar putin mai devreme 5 vanatori de munte versur 8 arbalete. miam pus vanatorii in padure si dupaia am stat ca m5 min pana mam plictisit de tot dat clicuri, pentru ca arbaletistii( foarte inteligenti de altfel) refuzau sa faca vreo miscare. luminate minti voi astia de la inno, ne cerem scuze ca nu va observam potentialu.
 

DeletedUser5400

Guest
cand ataci trebuie sa ataci...de ce criticati apararea care sta pitita ? atacatorul trebuie sa mearga peste...de aia primesti puncte pentru un atac reusit si nu pentru cand te aperi cum trebuie
abia acum incepe sa fie strategie.
ce ar trebui sa faca ar fi sa mareasca zona de lupta ca suprafata. Si apoi ca numar de unitati :D
 

DeletedUser2761

Guest
http://i43.tinypic.com/4s1d9z.png[
va rog sa va uitati la lupta mea demonstrativa .............aveau +125 atac si aparare ,la una dintre noile provincii.trebuie doar sa stiti ce trupe sa folositi.........
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
http://i43.tinypic.com/4s1d9z.png
va rog sa va uitati la lupta mea demonstrativa .............aveau +125 atac si aparare ,la una dintre noile provincii.trebuie doar sa stiti ce trupe sa folositi.........

curios cum ai reusit sa-i faci cu atit de putine pirderi mai ales ca tu ai atacat cu 120% si ei aveau si bonus de aparare dupa cum am vazut erau ceva pomi pe acolo...norocosule sa ne dai si noua reteta. La mine un muschetar cu 50% atac imi ia la fel si la grenadieri si la infanterie grea.
 

DeletedUser

Guest
Buna ziua
Data trecut nu prea aveam chef de scris dar acum se pare ca ma calcati pe batatura:).
Iata cum vad eu problema: Am descoperit acest joc acum aproximativ 11 luni. Am muncit sa termin cercetarile, am toate ckladirile legendare(dar 3 nu pot sa le pun din cauza lipsei de spatiu), am peste 9000 de batalii, etc. Foarte multi jucatori care au inceput jocul odata cu mine sunt tot la arbalete, trebusete, etc. Nu mi se pare ok ca un jucator foarte putin activ sa imi faca damage cu arbaleta sau trebuseta(uneori si cu catapulta). Am muncit, am bagat bani, si am pierdut timp ca sa am un avantaj fata de cei mai putin activi. Acum vin cei de la INNO baga noul sistem de lupta cu toate ca aparatorul era avantajat cu peste 200% aprare ca sa te faca tot pe tine jucator activ sa bagi mana in buzunare. Din punctul meu de vedere ceea ce au incercat sa faca este un pic cam josnic si de aceea o sa ma gandesc serios daca o sa mai joc acest Forge of Empire.Sper ca am fost destul de explicit in ceea ce am vrut sa spun. Jucatorii care sunt foarte incantati de acest sistem sunt ori jucatori foarte putin activi, ori copii care nu stiu sa joace(am facut ceva verificari).
Toate cele bune.
 

DeletedUser6091

Guest
Nici nu se va produce ceva schimbari in bine,totusi putem fi niste optimisti prosti informati IA va juca mereu prost.
 

DeletedUser

Guest
Buna ziua
Data trecut nu prea aveam chef de scris dar acum se pare ca ma calcati pe batatura:).
Iata cum vad eu problema: Am descoperit acest joc acum aproximativ 11 luni. Am muncit sa termin cercetarile, am toate ckladirile legendare(dar 3 nu pot sa le pun din cauza lipsei de spatiu), am peste 9000 de batalii, etc. Foarte multi jucatori care au inceput jocul odata cu mine sunt tot la arbalete, trebusete, etc. Nu mi se pare ok ca un jucator foarte putin activ sa imi faca damage cu arbaleta sau trebuseta(uneori si cu catapulta). Am muncit, am bagat bani, si am pierdut timp ca sa am un avantaj fata de cei mai putin activi. Acum vin cei de la INNO baga noul sistem de lupta cu toate ca aparatorul era avantajat cu peste 200% aprare ca sa te faca tot pe tine jucator activ sa bagi mana in buzunare. Din punctul meu de vedere ceea ce au incercat sa faca este un pic cam josnic si de aceea o sa ma gandesc serios daca o sa mai joc acest Forge of Empire.Sper ca am fost destul de explicit in ceea ce am vrut sa spun. Jucatorii care sunt foarte incantati de acest sistem sunt ori jucatori foarte putin activi, ori copii care nu stiu sa joace(am facut ceva verificari).
Toate cele bune.

Daca tu esti dezvoltat asa cum spui si ti se face damage cu trebuchete, baliste sau arbalete, inseamna ca porti lupte automate.
Chiar si asa nu este nimic anormal sa fie si raniti intro lupta, chiar daca armata este de nivel mare.
Din punctul meu de vedere, sunt foarte activ, fac parte din cei care ataca si cred ca modificarea adusa este foarte interesanta. Nu face decat sa avantajeze pe strategii adevarati care isi aleg armata in atac cat mai bine, in functie de armata pe care o ataca.
Jocul nu tine cont de vechime, banii bagati sau varsta jucatorului.
Construiti orasul si armata in asa fel incat sa progresati. Acesta este scopul jocului.
O seara placuta.
 

DeletedUser2304

Guest
Buna ziua
Data trecut nu prea aveam chef de scris dar acum se pare ca ma calcati pe batatura:).
Iata cum vad eu problema: Am descoperit acest joc acum aproximativ 11 luni. Am muncit sa termin cercetarile, am toate ckladirile legendare(dar 3 nu pot sa le pun din cauza lipsei de spatiu), am peste 9000 de batalii, etc. Foarte multi jucatori care au inceput jocul odata cu mine sunt tot la arbalete, trebusete, etc. Nu mi se pare ok ca un jucator foarte putin activ sa imi faca damage cu arbaleta sau trebuseta(uneori si cu catapulta). Am muncit, am bagat bani, si am pierdut timp ca sa am un avantaj fata de cei mai putin activi. Acum vin cei de la INNO baga noul sistem de lupta cu toate ca aparatorul era avantajat cu peste 200% aprare ca sa te faca tot pe tine jucator activ sa bagi mana in buzunare. Din punctul meu de vedere ceea ce au incercat sa faca este un pic cam josnic si de aceea o sa ma gandesc serios daca o sa mai joc acest Forge of Empire.Sper ca am fost destul de explicit in ceea ce am vrut sa spun. Jucatorii care sunt foarte incantati de acest sistem sunt ori jucatori foarte putin activi, ori copii care nu stiu sa joace(am facut ceva verificari).
Toate cele bune.

dupa parerea ta un om cu o sulita te omoara mai putin ca unul cu o pusca ? daca ai avansat nu inseamna ca ai pus 2 randuri de piele pe tine..... din cate vad eu , in lupte soldatii nu sunt masinarii blindate care sa faca diferenta pe campul de lupta prin aliajul folosit pt blindaj. sunt tot oameni care rezista mai mult la lovituri datorita armurilor. am obs ca jocul se vrea a fi cat mai aproape de realitate. deci si un arcas are dreptul sa-ti omoare un vanator de munte, si mi se pare normal. iar ca si strategii de lupta, mi se pare normal ca razboaiele , reale, sa nu se castige doar cu tancurile sau aviatia..... e nevoie de toate tipurile de arma....
cat despre faptul ca tu ai bagat bani in joc, eu joc cam de la inceput. nu am bagat nici un leu , si totusi sunt sus...... nu lega frustrarea ta ca ai bagat bani inutili in joc, parerea mea, cu strategiile de lupta pe care trebuie sa le dezvolti in acest joc.
 

DeletedUser

Guest
Sunt partial de acord cu Red. Jocul a fost disproportionat pentru a-i determina pe cei care baga bani sa bage si mai multi bani!
 
Sus