Batalii

DeletedUser633

Guest
4 mercenari + 3 infanteristi in armura pot sa ii bat cu 4 legionari si 4 arcasi?
armata mea e formata din: 4 soldati, 8 arcasi, 4 legionari si 4 baliste.

multumesc anticipat pentru raspuns.
 

DeletedUser633

Guest
am luptat cu 5 arcasi si 3 legionari. am castigat si mi-a murit doar un arcas.
 

DeletedUser

Guest
Pt. cei ce lupta cu armata formata exclusiv din unitati de raza scurta (in special arcasi), ce strategie adoptati? Pastrati distanta cu trupele inamice pana in momentul oportun sau inaintati?
 

DeletedUser216

Guest
de obicei astepti, depinde si ce unitati are calculatorul...
 

DeletedUser

Guest
Eu incerc sa le tin cat mai in spate si mai aproape de maximul deplasarii trupelor adverse. Dar odata ce apar mai mult de 4 trupe una langa alta sau apar alte unitati de raza lunga nu prea ai ce sa faci, ai automat daune/pierderi.
 

DeletedUser

Guest
Balistele sunt bune impotriva altor unitati? (scuzati dublu post, nu l-am vazut pe cel vechi)
 

DeletedUser

Guest
care e cea mai buna varianta ca sa rup 6 baliste si 2 soldati?
 

DeletedUser

Guest
Salutare. Va rog ajutati-ma. Cum inving 3legionari, 2baliste si 2 soldati. Nu am aruncatori de pietre inca. Am decat soldati, sulitasi si prastieri. PLS HELP
 

DeletedUser1647

Guest
V-as intreba...merita sa faci grajd pentru calaret in Epoca de Bronz? :blink:
 

DeletedUser693

Guest
Cu arcasii si baliste merg multe variante jucate manual , dar si eu ma incurc acum de 4 cavaleri si 4 arbalete ! Vreo solutie?
 

DeletedUser

Guest
tksb5zquuenm1tjt4t7.jpg

cum pot bate 3 baliste si 4 soldati?

am incercat cu 4x prastii + 4x luptatori, dar balistele imi pica aproape instant prastierii. daca bag calareti isi iau dead la fel prea repede de la soldati.
 

DeletedUser1022

Guest
ca sa bati unitati de raza lunga, ai nevoie si tu de unitati de raza lunga.
asa incat, ai nevoie de aruncatori de pietre sau cum s-or chema balistele de la ep bronz.

cavaleria ar mai fi o solutie, dar nu se compara la avantaje cu ce ti-am scris mai sus. inainte sa ajunga cavaleria la baliste, jumate din ei sunt morti si ingropati.
 

DeletedUser

Guest
am incercat cu aruncatoare de piatra, balistele lor dau damage mult mai mare si mi le pica extrem de rapid, dupa incep sa traga in sulitari/luptatori pe care iar mi-i omoara pana sa apuc sa ajung la balistele lor.
 

DeletedUser2115

Guest
cum pot sa inving 3 legionari,2 baliste si 2 soldati? eu am numa luptatori cu sulita ,prastieri si luptatori
 
Sus