Concurs 1 an cu FoE - Participare

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser5820

Guest
MoD3M.

Să începem.... Totul a început acum câteva luni , dacă nu mă înșel... Eram în vacanță în Bulgaria la un hotel... Și , dat fiind că afară ploua , tata a dat drumul la TV. Și nu știu prin ce întâmplare , vede reclama jocului FoE. Eh , îmi spune să-i aduc laptop-ul , ne conectăm la internet și intrăm pe site. Eu , mai jucând și alte jocuri de acest gen , nu prea îmi venea să mă apuc și de ăsta , crezând la început că e ca toate celelalte... Mă rog , tata totuși începe să joace Foe. Nu trece mult (1-2 luni) și începe să fie din ce în ce mai activ.. Îl vedeam zilnic pe FoE.
Timpul trece , deacum tata avea 5-6 luni de când juca FoE. Era destul de avansat , statea aproape non-stop , care era mult și pentru mine , care și eu stăteam destul de des pe jocuri....
Într-o zi , ( mai exact 12.02.2013 ) ajung acasă , mă rog , și mă întâmpină tata ... Voia să mă apuc și eu de FoE. În primă fază i-am spus că nu , că nu.. Am deja câteva jocuri la care sunt evoluat și nu vreau să mă apuc de alte jocuri... Tata , vâzănd ca nu o scoate la capăt , îmi spune că pt. o misiune trb. să invite un prieten :)) Eh , având și eu destule amintiri despre aceste genuri de misiuni , am zis că ,,Hai să-l ajut totuși , și după ce termină misiunea , mă las ” Zis și făcut. Îmi trimite tata o invitație și încep să joc și eu Foe.
Destul de banal la început , era tertipul ăla : construiește un oraș , fă armată și devino cel mai bun , pe care îl văzusem la toate jocurile de acest gen .. În fine , i-am promis lui tata că il ajut , așa că am continuat să joc.
Timpul trece iar , de-acum mă apropiam și eu de Epoca Fierului , termenul pt. a primi diamante.
Trece în sfărșit și Epoca Fierului . Urma acum să mă las de joc , dar parcă ceva mă ținea acolo... Probabil că îmi dădusem seama că jocul nu e așa de banal pe cât îl credeam . Sistemul cu PF , multitudinea de materii prime , sistemul de 1 : 8 : 24 mă atrăgeau . Pe scurt , FoE era un joc complex , care în timp m-a atras.
Și am decis să rămân. Tata bucuros , nevoie mare , începe să mă prezinte prietenilor de ghildă , să mă invite în ea , să înceapă să producă în masă , cu scopul de a mă ajuta. Ghilda se numește Lords of War ( încă sunt înn ea , și cred că voi râmăne până la capăt ) , o ghildă destul de avansată , cu membri de nădejde , care nu te lasă la greu.
Acum sunt un jucător care intră de ori câte ori are ocazia , își ajută prietenii , vecinii , colegii de ghildă.. E ca un drog , dacă pot spune așa .... Misiunile sunt bine gândite , aspectul jocului și grafica acestuia sunt excelente , muzica te liniștește .. Pe scurt , aș putea spune că este jocul perfect...


Din partea mea și a lui kathos , vă urăm Aniversare Fericită , să ne vedem cu bine și peste 10-20 de ani și să facem împreună ca acest joc să obțină cțt mai multe premii ! Multă baftă , concentrare și idei bune ;)
Succes !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3155

Guest
xshadyblood

Poveste scurta! Acum vreo 4 luni (cam asa) mi se stricase computerul si nu aveam la dispozitie decat un laptop, care, saracul, se incalzea prea tare si pe jocuri d-alea pe google si se stingea :laugh: . Si vad reclama pe discovery cu Forge Of Empires, ce sa zic, am pus botu' la reclama, si nu regret nimic! Pana acum am urat jocurile de strategie si inca le urasc, dar FoE.. FoE are acel ceva special care nu imi da pace pana nu intru de cel putin o data pe zi pe joc. Votati-ma pe mine ca n-am castigat niciodata nimic! :laugh:
 

DeletedUser3874

Guest
Orice poveste incepe cu "a fost odata...", ei bine, aceasta poveste poate sa inceapa cam asa: Exista un joc numit "Forge of Empires", un joc unde multi invata cum sa socializeze, multi au invatat ce inseamna spiritul de echipa... da, am mai invatat si eu cate ceva, alaturi de prietenii mei, alaturi de colegii de ghilda... le multumesc tuturor pentru ca m-au acceptat sa fac parte din Universul lor ireal, le multumesc membrilor din "Ultimii Templieri" din Arvahall, "League of Averenges" din Brisgard si celor din "Last Hope" din Cirgard...
Aici incepe povestea, aici in aceste lumi nevazute de nimeni, dar in care coabitam cu "mastile" sufletelor noastre, aici putem fi ceea ce in viata reala ezitam sa fim, aici, necunoscandu-ne, multi dintre noi si-au schimbat si modul de viata in realitate... Recunosc, am intalnit si altfel de "masti", care au facut din joc ceva esential pentrtu viata lor, dar, este doar un joc si trebuie tratat ca atare. Ca si in viata, am intalnit oameni care si-au sacrificat munca lor pentru a ajuta pe colegii lor, pot enumera pe Maniack202004, Warriors, Ingerul Negru, Vlad_82, Alexandrubuzu, Lama, Masxximuss... si multi multi altii, lor trebuie sa le multumesc in mod special, ei m-au ajutat sa ma dezvolt, sa inteleg jocul... apoi, a venit randul meu sa ajut pe altii, neconditionat si nemotivat...
Acest joc, rezista datorita noua, noi putem sa-l dezvoltam, sa-l facem cat mai frumos impartasindu-ne experientele de viata si de ce nu, problemele noastre... Uite, va pot spune o poveste mai speciala... unul din colegii nostrii de joc, a decedat, am fost alaturi de membrii familiei lui, am sustinut-o pe Hagina cum am putut fiecare... Nu este minunat sa coabitam impreuna ?
Haideti sa facem din acest joc un mod de-a ne cunoaste sufletele, sa lasam toata rautatea unora si toata ipocrizia deoparte si sa-l facem cat mai frumos, sa ne creem o lume doar a noastra, sa fim ceea ce vrem sa fim... nu doar traitori in cuvinte... ci OAMENI !
 

DeletedUser4280

Guest
calin97

Am inceput să joc Forge of Empires prin iunie 2012 . Totul s-a petrecut din ''greșeală''. Citeam un site cand fără să bag de seamă am vazut reclama la Forge of Empires .Erau jocuri din acelea in care daca dădeai pe ele te redirecționau la site.Mi-am făcut cont , am început să joc . Nu pricepeam aproape nimic , mergeam odata cu misiunile .Singurul lucru care l-am știut și care mi-a plăcut să îl fac a fost acela de a întemeia o ghildă :InViNcibiLii.Pe prcursul jocului am recrutat 3 jucători pe care nu ii mai țin minte , dar colaboram destul de bine între noi . Ajuns la un punctaj aproximativ 1.000-2.000 am incetat să m-ai joc .Menționez : Pe atunci eram al 12 -lea din lista cu vecini(vecini:superstefan02,tunethg,iulikiulik,tomcat23,ODION THE GREAT,tudor100503,Th3odoric,leonciprian,vandrei95 etc).
Timp de 3 luni am fost apsent de l-a acest joc , care nu știam ma-i nimica despre el.În 19 septembrie 2012 într-o oră de TIC (tehnologia informațiilor și comunicațiilor) am văzut din nou reclama și am intrat să mă joc de plictiseală , dar am aflat de la un coleg că si el s-a jucat FoE tot prin var și s-a lăsat de el .Am început să ne jucăm amândoi , invitându-l în ghildă (InViNcibiLii).Am început să fac noi recrutări , iar munca me nu a fost zadarnică .Au intrat în ghilda membri noi , uni au stat și sunt activi și în ziua de azi (ghetrude,corina)
și altii care au parăsit ghilda , dar au avut un rol foarte important în ea(Twister,lordcrowler).
Pe prcursul jocului am dobandit destula experiență și hotărât să îmi unesc ghilda pentru a avansa mai repede (pacte cu ghlida lui/ei:TwoLovers,ramonaanomar) , astfel ghilda a avut mai multe denumiri:InViNcibiLii,INVINCIBILII,~<<<<<<NeMuRitoRii>>>>>~,CAVALERII NOPTII .
Momentan suntem 57 în ghildă în top 53 . Am învățat împreună că important nu sânt punctele forge ci să ne ajutăm unii pe alții ca niște frați , ca și o adevărată ghildă , ca adevarați InViNcibiLi CAVALERI ai NOPTII.
Părerea mea despre acest joc , nu una bună ci excelentă deoarece este unul educativ atât pe ramura istoriei cât și pe ramura celor 7 ani de acasă.

Din partea întregii ghilde : ''Iubim acest joc și vrem cât mai multe concursuri , cât mai multe evenimente , cât mai multe lumi. ''
P.S.: Este trist când toata lumea ajunge în epoca contemporană ...pentru că mai departe .... nu are unde ... astfel acest joc poate lua un sfârșit tragic.Ms
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6091

Guest
Povestiri nemuritoare

A fost odata ca niciodata ''FOE'' ca de nu ar fi fost nu s-ar mai fi povestit.
FoE este ceea ce este nici mai mult nici mai putin,fiecare il va pretuii ata cat merita si isi va pune sperante desarte sau implinite in el indiferent de reguli trebuie ca fata lui ros imparat sa fie facuta fericita;nu cereti ajutor de la ochila(oricare ar fie el),nici de la setila oricat de setos( de dreptate)ar fi,faceti imprumuturi pt ca totul sa fie bine.
Este foarte posibil ca povestire FoE sa fie mai buna decat alte jocuri sau mai trebuie finisata fiecare sa-si puna in FoE sperante idealuri compromise si visuri irealizabile pt a nu deznadajduii nu trebuie sa renuntam la nimic,ghildele sunt ceea ce sunt nici mai bune nici mai slabute,totusi stiind ce este FoE va doresc tuturor o zi buna si la cat mai multe cu multe schimbari in bine.
 

DeletedUser

Guest
servus

vreau sa va reamintesc Tema concursului: "Ce a însemnat un an de FoE pentru voi?"... in nici un caz nu este un topic unde se discuta sanctiunile primite de la suport. Discutarea lor incalca punctul 6.3 din regulamentul forumului.

merci
la buna vedere
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5434

Guest
Salutare tuturor,

Eu joc Forge of Empires din primavara anului trecut si l-am descoperit dintr-o reclama de pe un site pe care eu il vizualizez mai des.
Nu mai jucasem de multa vreme un joc in browser si m-am gandit ca ar fi potrivit sa incerc un joc nou...si sunt foarte multumit de alegerea pe care am facut-o.
La primul contact cu jocul, mi-a placut foarte mult asemanarea luptelor cu cele din jocul Heroes și modul de avansare in epoci. Ca fapt divers, ideea cladirilor legendare mi se pare geniala.

Am inceput incet, incet sa ma dezvolt, iar de-a lungul vremii am facut parte din mai multe ghilde (cred ca 3 daca ma gandesc bine); cu aceasta ocazie am cunoscut oameni frumosi si cu caracter.

Ca sa inchei, pentru mine FOE a fost si este in continuare o experienta teribil de interesanta.
 

DeletedUser4749

Guest
servus

vreau sa va reamintesc Tema concursului: "Ce a însemnat un an de FoE pentru voi?"... in nici un caz nu este un topic unde se discuta sanctiunile primite de la suport. Discutarea lor incalca punctul 6.3 din regulamentul forumului.

merci
la buna vedere

Martore asta este experienta mea cu FoE de cand joc. Nu asta era ideea acestui "concurs"? Ca sa fac un rezumat, un joc placut si sociabil unde iti faci multi prieteni si unde inveti poate sa nu mai fii egoist, pacat de ..... Era experienta mea de joc dupa cum spuneam, nu era nevoie sa o stergi doar pentru faptul ca am zis adevarul.
 

DeletedUser

Guest
servus

@yomario... va rog recititi Tema concursului si postati in conformitate cu ea.
de asemenea va reamintesc ca "1. Toate postările din această competiţie trebuie să respecte regulile forumului;", inclusiv 6.3

o zi faina
la buna vedere
 

DeletedUser4749

Guest
Pentru a participa, vă rugăm să adăugaţi o postare în link-ul de mai jos, în care ne puteţi povesti cum aţi ajuns să jucaţi FoE, ne puteţi povesti despre ghildele din care aţi făcut parte sau despre cele pe care le-aţi condus, ne puteţi povesti despre oamenii pe care i-aţi întâlnit, ne puteţi povesti întâmplări mai mult sau mai puţin amuzante prin care aţi trecut.
Astea sunt intamplarile mele, ce e rau in asta
 

DeletedUser1279

Guest
Buna ziua,
Va rog frumos sa respectati atat subiectul acestei teme, cat si regulamentul forumului.
O zi frumoasa!
 

DeletedUser183

Guest
La o masa de la o carciuma clasica bucuresteana, in fata unei carafe cu vin, troneaza spectaculos seful sefilor, tartorul tartorilor, martorul martorilor...
In jurul meseii sunt adunati mai multi barbati care sorb alene din cate o cafea sau o vodca mica.
-Baaai ! Nu e asa ! Cladirea aia nu da nimic in comparatie cu ailalta !
-Aici gresesti, eu sunt multumit de ea !
-....
-Salutare ! spun eu si ma apropii de masa . Dau mana cu cei pe care ii cunosc deja si ma recomand celor pe care nu ii stiu: “Justforfun”
-Incantat de cunostinta...
Ma asez si eu unde am loc si comand imediat :
-O limonada, va rog.
-Avem doar Coca Cola, spune zambind chelnerita
-Nu vreau Coca Cola ! M-am saturat de Coca Cola pe ziua de azi, zic eu.
Cei de la masa izbucnesc in ras in timp ce chelnerita se holbeaza la noi.
-Ai probleme cu Coca Cola, ma intreaba un coleg ?
-Cand eu cu el, cand el cu mine, zic eu si comand o apa minerala. Deocamdata eu sunt pe primul loc la turnirul din vecinatate..
Discutia se aprinde imediat pe tema asta si grupul galagios pune stapanire pe atmosfera destul de calma din restaurant.
-Cine sunt astia ? o intreaba pe chelnerita un mustacios de la o masa din apropiere.
-Sunt jucatori de ceva, dar sa fiu a naibi daca stiu la ce echipa joaca, raspunde chelnerita in timp ce se uita urat la mine...
Cand se face ora de plecare, imi iau la revedere de la colegii din jurul mesei si in drum spre iesire ii spun mustaciosului :
-Suntem echipa Foe. Cauta pe google daca nu stii ce e asta.
Dar vad ca m-am luat cu vorba si am uitat de tema concursului. Ce a insemnat un an de foe pentru mine ? In primul rand am gasit niste oameni frumosi si pusi pe distractie. Apoi a insemnat multa bucurie si timp petrecut in mod placut. Nu in ultimul rand a insemnat si inseamna sentimentul apartenentei la o comunitate interesanta
La multi ani, Foe ! Bafta si spor la joc in continuare tuturor colegilor !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5924

Guest
FOE este jocul meu preferat deoarece ma simt ca un adevarat primar
 

DeletedUser

Guest
Prima Oara am ajuns in FoE prin intermediul jucatorilor de pe grepolis care m-au intrebat daca joc si daca nu sa ma inscriu fiindca este un joc interesant..La inceput nu am prea inteles cum sa joc fiind obisnuit cu grepolis dar imediat cu m-am prins m-am jucat grepolis mai putin pana cand am jucat numai FoE si m-am lasat de grepolis.Glidele in care am fost m-au ajutot foarte mult mai ales cu bunurile si de aceea am avansat destul de repede si m-au invatat cum sa construiesc la inceput un oras, ce trupe sa imi fac in atac si aparare si ce cercetari ar trebuii sa fac si ce sa nu fac..FoE a fost si este de cand l-am descoperit cel mai interesant si distractiv joc..Sper sa mai sa nu se sfarseasca jocul pentru ca ar fi o mare perdere.
Numele caracterului este idiotul007.
La multi ani FoE
 

DeletedUser6251

Guest
FoE e mișto joc!!!!!!!!!!!!!!

Am început să joc FoE cu mult timp în urmă.Prima data am văzut jocul acesta la prietenul meu și mi s-a părut interesant.Peste o săptămână m-am apucat să joc.
Mi-am pus în minte o idee:Întrece-l pe Robert la punctaj!!!!!! el avea 8 000 puncte iar eu abi începusem.Acum el are 13 000 puncte iar eu 12 000 puncte. Oricum îmi place acest joc la nebunie!!!!!!!!!!


http://prezentNelyes FoE///



Lighthouse.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5900

Guest
Buna ! Numele meu este Paul , in joc ma numesc Paulorasan si doresc sa particip la acest concurs .
EDIT : Cum am inceput sa ma joc FoE ? Pai , jucam un joc Imperia Online , dar totusi de mult timp il jucam si incepusem sa ma plictisesc de el . Asa ca , am cautat ceva nou . .Dar ce ? Intr-o zi ma uitam la TV pierzand vremea si descopar o reclama la acest joc . M-am interesat de el , am urmarit trailerul , am cautat videoclipuri pe youtube , iar intr-o seara mi-am facut curajul de a-l incerca . Am intrat intr-un taram parca de basm , nu ma pot exprima , sunt fan al acestor tipuri de jocuri , iar grafica sa , modul prin care ne intriga , tot mi-a placut de la inceput . In primul rand m-au atras misiunile extravagante , in al doilea rand mi-au placut foarte mult modul prin care regatul avanseaza , cercetarile , si ador ideea aceasta cu trecerea de la o epoca la alta .
Ghildele , hmm .. Da . Pe lumea brisgard am intrat la inceput intr-o ghilda condusa de un om de treaba am fost primul care am intrat in ghilda lui , a mai bagat cativa mergea treaba , dar am fost nevoit sa o parasesc . Insa am intrat intr-o alta ghilda . Foarte disciplinata o ghilda care m-a ajutat foarte mult sa cresc din top 20 . Am intrat pe "pile" cum se spune , am cunoscut un om pe nume Mihai , el m-a bagat in aceasta ghilda . M-a indrumat in jocul acesta mi-a dat sfaturi , m-a ajutat cu ce a putut el , un om de treaba si un foarte bun prieten . Pe Cirgard mi-am infiintat o ghilda care se afla acum pe locul 70 parca , primul membru care a intrat a fost Petru sau hooligans . Acesta a fost si omul care m-a ajutat la inceput din postul de lider , apoi au venit alti 2 colegi : paladin44 si maryo29 . Despre maryo29 un baiat de treaba de aceea este si lider are foarte multa experienta in joc si suntem niste buni amici .
Intamplari mai mult sau mai putin amuzante : hmm... Ma aflam la o provincie , am stat 2 luni pana am reusit sa o cuceresc :))) . Am atacat din o parte din alta de sus de jos si nimic , am reusit intr-un final dar greu foarte greu .
Atat din cerinte acum imi exprim parerea mea totala asupra FoE .
Deci FoE mi se pare un joc cu o grafica excelenta ,am mentionat mai sus, gandit intr-un mod prin care ne captiveaza , ne prinde in aripile lui si ne poarta in zbor . E WoW . Mi se parea amuzant cand vedeam la cateva saptamani de la ultima updatare a versiuni primeam o notificare cum ca nu stiu cand se va updata versiunea jocului . La Multi Ani FoE si sper ca jocul acesta sa faca eventuri de genul acesta cu "La Multi Ani FoE " peste multi multi ani .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6253

Guest
giga20..... am aflat de jocul aceasta la o petrecere studenteasca. mi-am facut contul pe loc, mi-a placut si inca joc
 

DeletedUser

Guest
sunt will-john si acest joc a fost ceva care m-a atras din reclama,trailer si multe alte vorbe despre joc de la prieteni.Am intalnit multi noi prieteni am facut ghilda (la care am renuntat) apoi am intrat in alta dar tot evoluand am primit tot felul de creri care doar un am acceptato,desi incepe sa devina tot mai greu parca mai mult ma capteaza (uneori m-am simtit in ca sunt joc) acest joc mi-a dezvoltat imaginatia,desi nu petrec mult timp pe Forge of Empires ideile nu au incetat sa curga.

acum ce sa mai zic LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!
P.S. am vazut multe jocuri browser dar voi aveti un talent aparte (sper sa intrati in MMO incurand ;) )
 

DeletedUser6255

Guest
Mi-am făcut cont acum aproximativ 6 luni ca un verişor de al meu se juca şi am vrut sa încerc şi eu.De atunci am observat ca jocul acesta era numai bun pentru mine şi m-am gândit sa ma joc ceva timp şi nu m-am mai putut lăsa de acest joc.Am început sa recomand jocul şi la alţii şi acum încă ma mai joc cel mai minunat joc şi sunt fericit că l-am găsit.:)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus