Concurs: Vânătoarea de greșeli - Participare

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser5434

Guest
2.jpg

Am incercuit textul care nu prea incape in spatiul alocat. Ultimul cuvant, punct, este chiar pe latura din dreapta a cadranului.

Simona Dublură
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9390

Guest
Stalpul.jpg
E un spatiu in plus inainte de punct


Simona 1 punct acordat
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6484

Guest
colectare punct forge in 1:44 ore? bug.jpg

Simona Nu este eroare de text
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5434

Guest
1.png
Pentru evitarea repetitiei, ar trebui reformulata fraza din imagine. Propun asa: "Castiga batalii cu unitati din Epoca X si devino campionul acestei epoci"

Simona Textul nu poate fi modificat, deoarece conține două variabile - numele epocilor - ce nu pot fi omise. Nu se validează.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5434

Guest
La butoanele din meniu am asit niste inconsistente intre ceea ce apare pe tooltip si ceea ce apare in meniul extins
1.png2.PNG
1. Construieste vs Meniu constructii

3.png4.PNG
2. Cerceteaza noi tehnologii vs Cercetare

5.jpg
3. Textul nu incape, ultimul I nu prea se vede din cauza fundalului

Simona 1 și 2 nu sunt erori
3. 1 punct acordat
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9390

Guest
Lumina.jpg
Este vorba de orasul meu, deci corect ar fi "frumusetea orasului" nu "oraselor"

Simona Nu este eroare - și textul în engleză este la plural și se referă la utilitatea felinarelor în general
 
Ultima editare de un moderator:

navoda

Well-Known Member
Întrebări frecvente
1.Cum pot obţine planuri?
Nu se specifica din recompensele participarii la constructia CL.
2.Cum pot obţine medalii?
Nu se specifica din recompensele participarii la constructia CL.
3.Cum îmi cresc populaţia?
Nu se specifica bonusurile anumitor CL.
4.Am nevoie de bunuri pentru a debloca o tehnologie. Cum fac rost de ele?
Nu se specifica bonusurile anumitor CL.

Simona 1 punct acordat
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9483

Guest
Buna. In "Epoca fierului" apar "sulitati" . Cred ca in mod corect s-ar folosi " sulitasi", ca "sulitati" ar fi daca i-a sulitat cineva cu sulita.Cei care lupta cu sulita sunt sulitasi, cei cu arcul-arcasi...

Simona Dublură
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5434

Guest
La FAQ, intrebarea "Am nevoie de bunuri pentru a debloca o tehnologie. Cum fac rost de ele?" se zice ca: "Bunurile mai pot fi de asemenea cumpărate cu diamante", doar ca acel "de asemenea" trebuie bagat intre virgule (daca nu ma credeti documentati-va aici)

Simona 1 punct acordat
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5434

Guest
La Orasul se spune ca "Totuși, ele ocupă mult spațiu pe terenul de construcție, și au nevoie de conectare la rețeaua de drumuri."
Acea virgula de dinainte de si trebuie stearsa. Inainte sau dupa conjunctia "si" nu se pune virgula. Exceptii fac cazurile cand scriem fraze cu idei intercalate, iar virgula are rol de paranteza. La fraza noastra nu avem fraze intercalate (daca eliminam "ele ocupă mult spațiu pe terenul de construcție" obtinem "Totuși și au nevoie de conectare la rețeaua de drumuri." care nu are sens).

Simona Nu este eroare - cele două virgule separă o propoziție în frază
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5434

Guest
La Resursele citim "În joc, există mai multe tipuri de bunuri și ele devin, treptat, disponibile, pe măsură ce se înaintează în alte epoci.".
Mai corect trebuie reformulat putin "În joc există mai multe tipuri de bunuri și ele devin disponibile, treptat, pe măsură ce se avansează în alte epoci.".
Am eliminat virgula de dupa "In joc" pentru ca nu are sens, apoi l-am mutat pe disponibile langa verb pentru a se intelege mai bine si am schimbat inainteaza cu avanseaza pentru o exprimare mai frumoasa.

Simona Nu este eroare - ci doar reformulare.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9458

Guest
in era progresista, exista cladirea de productie "service". cred ca ar fi corect sa se scrie ce fel de service este(de masini). si inca ceva, fabrica de masini apare de abia in postmoderna, ceea ce nu prea are sens, intrucat service-ul apare in progresista.

Simona 1 punct acordat
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5434

Guest
1.jpg
1. denumirea nu incape in spatiul alocat

2.jpg
2. denumirea nu incape in spatiul alocat

3. La FAQ, la prima intrebare, la sfarsit apare "Contacteaz-o aici."; corect este "Contacteaza-o aici." pentru ca se refera la persoana a doua singular, adica TU, si imperativul verbului a contacta -> Contacteaza! si mai departe daca vrei sa o contactezi pe ea (sa zicem asa) => "Contacteaza-o"

Simona
1. 1 punct acordat
2. 1 punct acordat
3. Nu este eroare

Total 2 puncte
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9390

Guest
Cand inviti un jucator:
"Hai şi joacă Forge of Empires! "

Mai bine ar fi: "Hai sa joci FoE..." sau "Vino si joaca FoE..."

Simona Nu este eroare
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7570

Guest
Dupa ce citesti mesajele si apoi dai click pe altceva gen cladire sau sa intri la harta , pictograma de la "centru de mesaje" incepe sa licare din nou ca si cand ar fi mesaje necitite noi

Simona Nu este eroare de text
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6688

Guest
In misiunea "Literatura de consum" Rinbin recidiveaza si ne cere sa construim "standuri de ziare" si nu "chioscuri de ziare" cum este corect, conform nomenclatorului de constructii.
(Semnalarea precedenta a erorii se referea la misiunea "Charleston" a aceluiasi Rinbin).

Simona Dublură Am modificat peste tot în joc, însă până la update nu este vizibil acest lucru.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6688

Guest
Cred ca poate fi considerata ca fiind o eroare de text lipsa totala a textului de identificare/prezentare a drumurilor de orice fel, atunci cand te afli in orasul propriu si esti cu cursorul pozitionat pe respectiva constructie. Acest lucru nu se intampla cand vizitezi orasul altui jucator !!! Ori este mult mai util sa vezi ce drum ai in orasul tau, sa stii ce ar trebui inlocuit prioritar, decat sa stii ce drumuri are colegul de ghilda / vecinul, unde oricum nu poti actiona in nici un fel asupra lor.
Cred ca este util acest lucru deoarece mai multe drumuri seamana puternic intre ele, sunt un tip de constructii care in mai multe orase dainuie mai multe ere (luni de joc) si se uita tipul lor, sau sunt ascunse dupa cladiri caz in care sunt si mai greu de identificat.
In plus prezenta textului informativ referitor la drumuri in orasele vizitate ar putea fi o eroare, deoarece incarca inutil softul si grafica jocului.
Aceste erori sunt specifice tuturor lumilor de joc, inclusiv BETA.

Simona Nu este eroare de text, dar voi semnala situația mai departe
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6688

Guest
In cazul detinatorilor cladirii legendare Castel Frontenac, la premiile misiunilor apare textul explicativ: "Această recompensă crește cu x%". Deoarece recompensa afisata are deja valoarea modificata, cred ca timpul la care apare verbul "a crește" (prezent - cu trimiteri mai degraba la o actiune ulterioara prin "Această") este nepotrivit si ar trebui utilizat perfectul compus, aratand ca majorarea este deja afisata/inclusa, respectiv "Această recompensă a crescut cu x%". sau simplu: "Recompensă crescută/majorată cu x%".
Varianta sa se pastreze valoarea nominala a premiilor si sa se afiseze textul la viitor "va creste cu x%" cred ca necesita si modificari de soft si ar fi mai greu de aplicat, dar ar fi o alta optiune corecta.

Simona 1 punct acordat
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus