Discuții despre Campionatul de Fotbal 2020

DeletedUser10378

Guest
Acum, că tot s-a trecut de jumătatea eventului, nu prea mai contează...
Sigut nu sunt singurul care are aceste întrebări. Am vrut să fac tichet, dar vreau să vadă toată lumea.
Ați spus că este pe principiul hârtie piatră foarfece. Hai că poate luăm în calcul și nivelele jucătorilor
Dar, spuneți-mi și mie cum mama naibii am reușit, să pierd o luptă cu 5 fundași contra 4 atacanți+1 mijlocaș, procentaj 68%, nivel echipă 47-47.
Explicați-ne și nouă ce a fost în capul vostru când ați făcut calculele, pentru că suntem prea mulți care pierdem lupte considerate sigure.
 

dunbarton

Well-Known Member
Acum, că tot s-a trecut de jumătatea eventului, nu prea mai contează...
Sigut nu sunt singurul care are aceste întrebări. Am vrut să fac tichet, dar vreau să vadă toată lumea.
Ați spus că este pe principiul hârtie piatră foarfece. Hai că poate luăm în calcul și nivelele jucătorilor
Dar, spuneți-mi și mie cum mama naibii am reușit, să pierd o luptă cu 5 fundași contra 4 atacanți+1 mijlocaș, procentaj 68%, nivel echipă 47-47.
Explicați-ne și nouă ce a fost în capul vostru când ați făcut calculele, pentru că suntem prea mulți care pierdem lupte considerate sigure.

Scuze ca intervin desi sunt inca in liga hobby... Pai daca tu vrei cu 5 fundasi sa bati 4 atacanti + 1 mijlocas inseamna ca nu prea le ai cu fotbalul. Fundasii se apara, iar atacantii ataca. Tu ai fost, ca sa zicem asa, partea pasiva, nu ai atacat, nu ai marcat.
In ce priveste calculele, nici eu nu inteleg cum sunt facute. Dupa cum nu inteleg nici care-i faza cu incidentele, am fost toata ziua on si n-am avut decat vreo trei, mascate pe sosea...
 
Ultima editare:

Sonarvi

Well-Known Member
dau meciuri cu 40% si 60% sanse, deci in medie 50%
in ultimele 20 de bilete am castigat 3 meciuri
si nu e ceva special la eventul asta... asa e la toate
niciodata nu castigi mai mult decat arata procentajele (cand esti cel mai norocos posibil si ai sansa de 50% sa castigi premii, vei castiga in 50% din ocazii. cand esti ghinionist si ai 50% sansa, vei castiga de fapt in 10% din ocazii...). si n-am auzit pe nimeni care sa castige peste procentajul indicat, cu exceptia celor care au bagat bani masiv in joc. e clar cum functioneaza softul foe...
 

DeletedUser10378

Guest
Scuze ca intervin desi sunt inca in liga hobby... Pai daca tu vrei cu 5 fundasi sa bati 4 atacanti + 1 mijlocas inseamna ca nu prea le ai cu fotbalul. Fundasii se apara, iar atacantii ataca. Tu ai fost, ca sa zicem asa, partea pasiva, nu ai atacat, nu ai marcat.
In ce priveste calculele, nici eu nu inteleg cum sunt facute. Dupa cum nu inteleg nici care-i faza cu incidentele, am fost toata ziua on si n-am avut decat vreo trei, mascate pe sosea...
Aici nu este neapărat vorba de fotbal. Puteau fi 5 fundași, iar eu intram in joc cu 5 mijlocași, sau 5 mijlocași și bagam 5 atacanți, pentru că regulile de la piatră-hârtie-foarfece sunt clare și pentru un copil de 3 ani.
fiecare adversar cu care ai meci, are selectați cei mai buni 5 jucători, indiferent de profil. nu poți controla echipa care le apare altora.
 

capitan222

Well-Known Member
Aveti dreptate.E a treia oară saptamana asta cand ma scoate din aur pentru va din 3 tichete 3 înfrângeri pe zi consecutive timp de 3 zile.Am schimbat pozițiile,am pus cei mai buni jucatori,am facut calcule si chiar si la nivel usor m-au distrus.Imi place fotbalul dar cred ca e totusi greu după 9 infrangeri consecutive sa mai stai cu mintea deschisa.Poate si la procentul de castigat al meciului am avut probleme dar de obicei am jucat cu medii si ocazional cu greu.Adica ce speranțe sa ai Cu greu dacă la mediu pierzi.Poate din cauza recompenselor prea mari au pus si procent câștigător mai mic.
 

005baghera

Well-Known Member
de la himeji incoace foe a introdus modul 'probabil' adica probabil vei castiga dar mai mult ca sigur vei pierde,au ales o panta alunecoasa din punctul meu de vedere,nu mai este nimic sigur totul este doar 'probabil' in foe cand vine vorba de castig.La urmatorul event va aparea roata,si acolo 'probabil' se poate castiga premiul cel mare-cert este ca nu mai e un joc cu premii sigure,dar vorba cuiva serverele romanesti intra la categoria si altii,deci degeaba va aratati nemultumirile,adminii baga capul intre umeri si foe merge frumos 'probabil' inainte
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Majoritatea jucătorilor văd doar pierderile, nu și câștigurile. Exemplu: imperiul roman 3.1 - ați câștigat meciuri cu 37%, 51%, 52% și asta doar printre ultimele.
MikeDX
ați câștigat meci cu 51%, cu 37%, cu 48%. Sonarvi ați câștigat și merciuri cu 41%, 43%, 38%. Dacă lucrurile ar fi atât de negative și procentele ar funcționa doar în dezavantajul jucătorilor, cum vă explicați aceste exemple? Și sunt multe ca ele.
 
Ultima editare:

dunbarton

Well-Known Member
Ce nu intelegeti este ca acel procent ridicat de sanse de castig, de ex. 80%, se verifica doar la un numar foarte mare de incercari. Adica, daca jucati 1000 de meciuri, veti castiga in jur de 800, dar daca jucati doar 10, cel mai probabil diferenta fata de 8 victorii va fi mare.
Acest lucru se intampla nu pentru ca asa vrea Inno, ci pentru ca asa spune o lege obiectiva a matematicii.
 
Majoritatea jucătorilor văd doar pierderile, nu și câștigurile. Exemplu: imperiul roman 3.1 - ați câștigat meciuri cu 37%, 51%, 52% și asta doar printre ultimele.
MikeDX
ați câștigat meci cu 51%, cu 37%, cu 48%. Sonarvi ați câștigat și merciuri cu 41%, 43%, 38%. Dacă lucrurile ar fi atât de negative și procentele ar funcționa doar în dezavantajul jucătorilor, cum vă explicați aceste exemple? Și sunt multe ca ele.
37% sansa de castig si a castigat....EDITAT, eu nu cred sa fi castigat vreun meci cu un procent sub 50%, doar de la 50 in sus cu o medie la sansa de victorie zic eu de 60% si cu aia mici de jos nu cu cei de mijloc ca acolo pierd pe capete, oricum nu mai conteaza aici decat se vorbeste nu e ca si cum as primii acum punctele din urma sau ceva de genul, dar nu e corect sistemul cel putin pentru mine, nu contesta nimeni ca premiile nu ar fi bune dar se pierd (cel putin eu) prea multe meciuri "sigure" procente de 60%+, in felul asta nu pot beneficia de premii pierd doar tichete...
nu putem decat sa speram ca pe viitor se vor gasi siteme sau algoritmi mai buni...
 
Ultima editare de un moderator:

capitan222

Well-Known Member
Am mai avut câștiguri cu minim 37% doar de 3 4 ori.Am un exemplu pe care eu îl numesc "noroc pur" pentru ca nu cred In coincidențe.Am găsit un incident in oras(singurul care mi-a dat tichete adică 5)Si fericit cum eram m-am apucat de jucat la turneu.Pana atunci ma demoralizasem si nu prea câștigasem eu recompensele zilei de la turneu.Am jucat cu medii si am câștigat 5 meciuri consecutive din 5 cu sanse mixte,în principal cu 41% sau 49%.Si doua meciuri cu greu la fel.Adversarii aveau carduri modernizate cu care ma rupeau la acel moment deci v-as întreba ce a fost cu meciurile alea?șmecherie sau un truc.
 

005baghera

Well-Known Member
Ce nu intelegeti este ca acel procent ridicat de sanse de castig, de ex. 80%, se verifica doar la un numar foarte mare de incercari. Adica, daca jucati 1000 de meciuri, veti castiga in jur de 800, dar daca jucati doar 10, cel mai probabil diferenta fata de 8 victorii va fi mare.
Acest lucru se intampla nu pentru ca asa vrea Inno, ci pentru ca asa spune o lege obiectiva a matematicii.
dumbarton,de regula ai raspunsuri ok,insa de data asta te inseli amarnic.... nu iti garanteaza nimeni ca daca joci 1 mie de tichete vei castiga 800 la sanse de 80 ,din contra poti pierde absolut toate meciurile sau le poti castiga pe toate 'probabil' cum si eu am avut sanse de 80 la suta sa castig dar am pierdut de 2 ori la rand la acelasi individ ,ce e drept 'probabil' eu voi avea noroc in dragoste ,insa daca vroiam sa joc jocuri de noroc nu alegeam foe asta e sigur,deoarece incet dar sigur foe se transforma in joc de noroc-'probabil' azi castigi maine ba,nu mai este un joc care sa se axeseze pe certitudine,adica; la eventul asta daca faci toate misiunile castigi premiul 'x'
deja foe e....daca faci toate misiunile 'probabil' vei fi dezamagit iar deoarece 'probabilitatea' iar nu a tinut cu tine
 

dunbarton

Well-Known Member
insa de data asta te inseli amarnic.... nu iti garanteaza nimeni ca daca joci 1 mie de tichete vei castiga 800 la sanse de 80

Ba nu ma insel deloc, daca dai cautare pe Google "Legea numerelor mari", vei vedea ca am dreptate:

"Legea numerelor mari este o teoremă din teoria probabilităților care descrie rezultatele unui experiment repetat de mai multe ori. Conform acestei legi, rezultatul mediu obținut se apropie tot mai mult de valoarea așteptată, cu cât experimentul se repetă de mai multe ori. Aceasta se explică prin faptul că abaterile întâmplătoare într-un sens sau altul se compensează reciproc."

(https://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_numerelor_mari)
 

005baghera

Well-Known Member
dumbarton dragule,la 80 la suta sanse de castig inseamna ca ai 4 sanse sa castigi si una sa pierzi dar asta nu iti garanteaza ca vei castiga de 4 ori si vei pierde odata.......este doar matematica dumbarton
 

dunbarton

Well-Known Member
dumbarton dragule,la 80 la suta sanse de castig inseamna ca ai 4 sanse sa castigi si una sa pierzi dar asta nu iti garanteaza ca vei castiga de 4 ori si vei pierde odata.......este doar matematica dumbarton

Problema este, 005baghera dragule, ca abordati subiectul la modul extrem, adica ceva de genul "daca Inno spune ca sunt 20% sanse sa pierzi, atunci pierzi 100%". Daca plecam de la premisa ca procentele prezentate sunt de fapt minciuni, atunci da, toate argumentele voastre stau in picioare.

Eu am spus clar ca acele procente nu se verifica decat dupa un numar mare de incercari; este evident ca dupa 5 meciuri, daca faci calculul, iti ies niste procente total aiurea.
 

DeletedUser10378

Guest
Majoritatea jucătorilor văd doar pierderile, nu și câștigurile. Exemplu:
MikeDX ați câștigat meci cu 51%, cu 37%, cu 48%. Dacă lucrurile ar fi atât de negative și procentele ar funcționa doar în dezavantajul jucătorilor, cum vă explicați aceste exemple? Și sunt multe ca ele.

Da? Am jucat eu de bunăvoie cu procentaje așa mici de câștig? La meciul mediu? Adică, 51%, da, aș fi riscat, poate, dar 37% sau 48%? Eventual un meci mai sus. Iar cei care au jucat la meciul dificil, nu cred să fi primit procentaje prietenoase.
Dar, ideea este că nu ați înțeles nimic. Eu vreau să știu algoritmul folosit, pentru că:
- hârtia bate piatra, atacantul bate mijlocașul
- piatra bate foarfeca, mijlocașul bate fundașul
- foarfeca bate hârtia, fundașul bate atacantul.
Cum am pierdut un meci cu
5 fundași contra 4 atacanți+1 mijlocaș, procentaj 68%, nivel echipă 47-47.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
@MikeDX Pe principiul acela și pe baza nivelului echipei, ați ajuns la procentul 68%. Adică aveați 68 de posibilități să câștigați și 32 să pierdeți. Ați nimerit în cele 32.
 
Problema este, 005baghera dragule, ca abordati subiectul la modul extrem, adica ceva de genul "daca Inno spune ca sunt 20% sanse sa pierzi, atunci pierzi 100%". Daca plecam de la premisa ca procentele prezentate sunt de fapt minciuni, atunci da, toate argumentele voastre stau in picioare.

Eu am spus clar ca acele procente nu se verifica decat dupa un numar mare de incercari; este evident ca dupa 5 meciuri, daca faci calculul, iti ies niste procente total aiurea.
dunbarton, am ajuns la concluzia ca Editat
teoria ta nu sa in picioare pentru ca la fiecare meci pe care i; joci sansa ta de reusita se schimba pentru ca nu joci impotriva aceeluiasi player 1000 de meciuri sa zica ca la o sansa de 80% ai castiga 800/1000, nu sansa ta se schimba de la meci la meci de la adversar la adversar cee e a sa greu de priceput nu e procent fix, are dreptate @MikeDX aia e regula de la piatra, foarfeca, hartie doar ca e ciudat sistemul.
eu de cand joc in turneul asta am bagat si bani dar nu am fost in stare indiferent ce am facut la echipa sau cat de puternica sa bat doi playeri, ei forta de 70 si respectiv 82(daca vreti le dau si numele) cand forta echipei mele era de 110 si ca un facut la 2 sau 3 meciuri apareau iar ca din toti de pe serverul asta numai ei erau...
 
Ultima editare de un moderator:

dunbarton

Well-Known Member
dunbarton, am ajuns la concluzia ca vorbesti mult, prost si fara rost
teoria ta nu sa in picioare pentru ca la fiecare meci pe care i; joci sansa ta de reusita se schimba pentru ca nu joci impotriva aceeluiasi player 1000 de meciuri sa zica ca la o sansa de 80% ai castiga 800/1000, nu sansa ta se schimba de la meci la meci de la adversar la adversar cee e a sa greu de priceput nu e procent fix, are dreptate @MikeDX aia e regula de la piatra, foarfeca, hartie doar ca e ciudat sistemul.
eu de cand joc in turneul asta am bagat si bani dar nu am fost in stare indiferent ce am facut la echipa sau cat de puternica sa bat doi playeri, ei forta de 70 si respectiv 82(daca vreti le dau si numele) cand forta echipei mele era de 110 si ca un facut la 2 sau 3 meciuri apareau iar ca din toti de pe serverul asta numai ei erau...
As putea fi de acord cu tine, mai putin cu fraza din primul rand, care coboara putin nivelul discutiei (agresivitatea in limbaj nu te face nici mai destept si nici nu trece dreptatea de partea ta). E corect cand spui ca cele 80 de procente trebuie judecate in conditiile in care meciurile s-ar disputa impotriva aceluiasi jucator, dar asta confirma ceea ce am afirmat, si anume ca nu poti spune ca sansele nu sunt cele afisate in conditiile in care tu joci un singur meci si nu 1000.

Spor la joc si sa auzim numai de bine.
 

capitan222

Well-Known Member
Va enervati degeaba.Nu aveti ce sa faceti.A câștiga sau a pierde vi se va parea totuna la sfârșitul evenimentului care este mai aproape ca niciodată.Cu matematica asta,șansele sunt foarte diferite si ca sa fiti siguri siguri că veți câștiga modernizati-va jucătorii ca azi ati avut o a doua sansa si cu asta basta.Daca nu v-ati saturat de atata vorbit peste măsură va dau eu leacul.Asta e jocul, multumiti-va cu el.Dupa cât vorbiti la eventul asta inseamna ca sunteti amatori si lipsiti de experienta.Sa vedeti ce o sa fie la următorul cu probabilitățile si cu roata acolo ce o sa spuneti?Nimic.
 
Sus