Discuții despre noutățile la Expediția ghildei

Rigs

Well-Known Member
Interesant templul respectiv, si in acelasi timp foarte puternic(avand 3atac/aparare per patratel)
In alta ordine de ideei pt cei care termina GE nivel 5 saptamanal vor avea dupa 28 de zile o cladire de 3x12 sau 9x4 cu 120% atac aparare si 60% pct forge mai multe, ceea ce face mai mult un obiectiv personal :D
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Interesant templul respectiv, si in acelasi timp foarte puternic(avand 3atac/aparare per patratel)
In alta ordine de ideei pt cei care termina GE nivel 5 saptamanal vor avea dupa 28 de zile o cladire de 3x12 sau 9x4 cu 120% atac aparare si 60% pct forge mai multe, ceea ce face mai mult un obiectiv personal :D
Atenție, este o clădire limitată, ale cărei bonusuri principale durează numai 28 de zile!
 
Ultima editare:

Vali

Well-Known Member
Chix, din punctul meu de vedere... nu-si are rost osteneala, consumul de resurse (armata/bunuri)... 28 zile?
 

dunbarton

Well-Known Member
Atenție, este o clădire limitată, ale cărei bonusuri principale durează numai 28 de zile!
Dar, inteleg, pot obtine acea cladire in fiecare saptamana, daca termin nivelul 5. Asta inseamna ca dupa 28 de zile, teoretic, voi putea avea alte 4 cladiri care fiecare sa ma tina 28 de zile samd.
 

Rigs

Well-Known Member
Dar, inteleg, pot obtine acea cladire in fiecare saptamana, daca termin nivelul 5. Asta inseamna ca dupa 28 de zile, teoretic, voi putea avea alte 4 cladiri care fiecare sa ma tina 28 de zile samd.
in 28 de zile incap exact 3sezoane de GE, in mod teoretic daca apuci mereu sa termini niv5 ai constant 3 cladiri, cateva zile pana la expirare chiar 4.
Adica 36patratele x 3atac/aparare la care se adauga bonus defensiv(dupa ce amplasezi 2-3cladiri de genul o sa fie tot mai usor sa termini niv5) si poti sa ai un bonus constant de 60% pf pana la 80% pt cateva zile(la o prod de 500pf zilnic inseamna 300pf extra).
Din punctul meu de vedere e una dintre cele mai OP cladiri introduse in ultimii ani si care se poate face in timp util, dar ar trb rebalansata putin fie adaugata o limita de cate cladiri maxime poti avea in oras sau sa fie bonusul pt armata in functie de era(jucatorii din erele mai mici vor avea avantaj considerabil fata de cei din erele avansate intrucat bonusul armatei inamice se ajusteaza in functie de era un jucator din SAJM incepe cu 125% la niv1 fata de evul mediu unde incepi de la 0% si ajungi pana la max 100% fata de SAJM unde ajungi la peste 500% la niv4 si peste 1500% la niv 5)

ati umblat la diamantele din nivelul 4?
ca daca da, spunem pa pa EG
Daca va fii lansata actualizarea in forma pe care am jucato eu acum 2sapt e o scadere de aprox 80-100 diamante(nu am urmarit sa vad eventualele update-uri). Dar ca bonus o sa ai sansa sa primesti aproape dublu pf-uri
 

Dumi.

Well-Known Member
Un setback major. Pe langa faptul ca posibilitatea de a castiga diamante a fost redusa, a fost introdus un concept nou aparut in FOE, dar care nu atinsese si EG, anume conceptul de Fragmentizare [nu fragmentare].
Acest concept relativ nou si profund disperat al INNO games va face din EG o atractie mult mai mica decat era oricum.
Nu va faceti iluzii....ca sa ajungeti in level 5 va trebuie atac si aparare la atac, doar ca, pentru level 5, totul sa se dea peste cap si sa aveti nevoie de atac si aparare la armata de aparare.
Un challenge, fara discutie, doar ca, punand in balanta mecanicile jocului, costurile necesare de a desface alcest level 5 si recompensele care vin o data cu level 5, noul EG reprezinta, asa cum spuneam mai sus, un setback major.
Judecati ce se intampla in ghildele in care sunt si jucatori mari si jucatori medii si jucatori mici. Vor exista ghilde care , dupa 2-3 saptamani nu vor mai desface leve 5 si vor alege sa pastreze bunurile pentru GBG.
In functie de ceea ce se va mai scrie pe aici, am sa revin.
 

Antrax TNT

Member
Buna dimineata @Lady S . Spor la cafelutza (click)
S-a umblat la recompensele de la primele 4 nivele.
La primele 3 nivele, dupa fiecare poarta nu mai sunt diamante, ci niste fragmente inutile pentru piata tribului, flacara ritualica, fata strabunilor (cu cladirea si up)
La nivelul 4, micsorat numarul de diamante, inainte de fiecare poarta cuferele contin 4 trupe
Nivel 5, fragmente de cladiri, in numar foarte mic, cate 5 pentru cladiri cum ar fi observator celest, plus avatare (dupa ce am luat avatarul din cufar, ce recompense vor aparea? Banuiesc ca nu tot acelas avatar)
Templul uitat, o cladire foarte buna, insa, in balanta cu ce costuri sunt pentru a termina nivel 5, ar trebui sa fie permanente, nu doar 28 de zile
Cum a spus si Dumi, este un callenge, dar se putea tine cont de faptul ca, unii jucatori au investit in atac, altii in aparare, si sa poata alege, pe ce parte doresc challenge-ul.
Nivelul 5 se ia in calcul la procentajul final ce determina castigatorul editiei respective ?
Concluzia, nu se merita facut EG, a ajuns sa nu merite nici primele 4 nivele cu schimbarile facute.
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Am terminat primul nivel(nu ma grabesc ,incerc sa evaluiez cu atentie fiecare nivel) si pot spune ca la capitolul recompenselor este mai mult decat jenant(fracmente de cladiri inutile).
 

Dumi.

Well-Known Member
Explicati-mi si mie de ce cand culeg relicve, nu primesc premiile de la ele?
Pe level 3 aveam 2 relicve simple si una de jad. am dat click pe ele, au disparut fara urma - zero recompense. De ce?
 

Rigs

Well-Known Member
Un setback major. Pe langa faptul ca posibilitatea de a castiga diamante a fost redusa, a fost introdus un concept nou aparut in FOE, dar care nu atinsese si EG, anume conceptul de Fragmentizare [nu fragmentare].
Acest concept relativ nou si profund disperat al INNO games va face din EG o atractie mult mai mica decat era oricum.
Conceptul de fragmentizare e o idee foarte buna in teorie , in mare parte o vezi in jocuri care au la baza dezvoltatori din Asia, dar intr-un joc de city-building precum FoE nu isi are locul, mai ales in moduri precum GE sau in eventuri... in GbG cel puitin putem spune ca e o idee de recompensare decenta, dar in rest nu isi are logica
Explicati-mi si mie de ce cand culeg relicve, nu primesc premiile de la ele?
Pe level 3 aveam 2 relicve simple si una de jad. am dat click pe ele, au disparut fara urma - zero recompense. De ce?

Sa nu le fii primit direct in inventar daca nu le ai acolo mai mult ca sigur is bug-uri de cum s-a facut update la GE( Doamne ajuta sa primim diamante inloc de fragmentele care oricum ajung la negustor)
 

Dumi.

Well-Known Member
prima confruntare la level 5 are 450+ la suta atac si aparare
daca ai orasul setat pe gbg, nu treci nici tras pe roata :)))
la negocieri pierzi lejer 30 de diamante, deci negocierile nu reprezinta o optiune viabila
in afara de cele 10 x 8 bunuri care se cer pe fiecare incercare, se pierd si diamante [ATENTIEEE - cu negocierea in + de la taverna!!!]
EG level 5 este si va ramane un level care, in f scurt timp, se va umple de panze de paianjen.
 

Baba Yaga

New Member
Un setback major. Pe langa faptul ca posibilitatea de a castiga diamante a fost redusa, a fost introdus un concept nou aparut in FOE, dar care nu atinsese si EG, anume conceptul de Fragmentizare [nu fragmentare].
Acest concept relativ nou si profund disperat al INNO games va face din EG o atractie mult mai mica decat era oricum.
Nu va faceti iluzii....ca sa ajungeti in level 5 va trebuie atac si aparare la atac, doar ca, pentru level 5, totul sa se dea peste cap si sa aveti nevoie de atac si aparare la armata de aparare.
Un challenge, fara discutie, doar ca, punand in balanta mecanicile jocului, costurile necesare de a desface alcest level 5 si recompensele care vin o data cu level 5, noul EG reprezinta, asa cum spuneam mai sus, un setback major.
Judecati ce se intampla in ghildele in care sunt si jucatori mari si jucatori medii si jucatori mici. Vor exista ghilde care , dupa 2-3 saptamani nu vor mai desface leve 5 si vor alege sa pastreze bunurile pentru GBG.
In functie de ceea ce se va mai scrie pe aici, am sa revin.
Personal sunt de acord cu tot ceea ce ai spus tu si as incuraja adminii sa ceara opinia Întemeietorilor/playerilor despre noul concept al EG. In ghildele mari/numeroase EG a fost cu titlu de obligatie (sa fie finalizata in intregime), o data cu noul concept, nu poti cere asta. De asemenea ptr playerii mici/in curs de dezvoltare, avea sens sa o termini, acum premiile sunt infime (fragment fata strabunilor?), cred ca noile schimbari in foe, diminueaza atractivitatea jocului, nicidecum nu te incurajeaza sa cheltui.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Vă mulțumesc pentru feedback, bineînțeles că îl vom transmite mai departe. Nu pot însă să promit că se vor și face modificări, dat fiind faptul că deja din versiunea Beta feedbackul a fost puternic negativ.
 

Butybax

Guest
Am primit mesajul oficial atașat ca imagine. Am dat click pe ”Deschide”. Am un singur comentariu :
- FoE România ARE YOU KIDDING ME ?? DO I NEED TO KNOW ENGLISH ??
Scuze că nu pot respecta regulamentul (doar în limba română).
 

Atașamente

  • Mesaj server FoE România.jpg
    Mesaj server FoE România.jpg
    130,7 KB · Vizualizări: 32

Zenith

Active Member
Dar, inteleg, pot obtine acea cladire in fiecare saptamana, daca termin nivelul 5. Asta inseamna ca dupa 28 de zile, teoretic, voi putea avea alte 4 cladiri care fiecare sa ma tina 28 de zile samd.
Daca reusesti sa aduni toate fragmentele, vei avea in fiecare luna, probabil o cladire
 

Zenith

Active Member
Astept cu interes, la expeditiile viitoare, fragmente de diamante si incercari suplimentare....Vreo 720 piese de adunat pentru un diamant sau o incercare
Asa cum GvG s-a cam pierdut in ceata , la aparitia GbG, asa si EG va disparea din activitatea pe joc. Mai ales ca s-au modificat si recompensele , incepand chiar cu nivel 1. Pacat !!!
 
Sus