Discuții despre Reechilibrarea Clădirilor Legendare

DeletedUser

Guest
Buna dimineata, pai eu sincer nu am vecini cu o astfel de aparare, si ideea este ca cei cu aparare mai mare lasa o armata destul de usor de trecut, ca de exemplu chiar opt parasutisti. Sau vecina cu cea mai mare aparare din vecinatate (recunosc, doar 272%), are 6 tancuri din progresista si 2 banditi, ca nu a mai evoluat deloc si nici nu a mai dat vreo lupta de saptamani bune, ce sa ii faci, asta este adevarul.
Aaaa, si nu am zis ca esti impotriva mea, eu doar mi-am argumentat punctul de vedere, asa sunt eu, nu imi place sa pierd vreo unitate, daca se poate cateva saptamani de zile chiar, si crede-ma, am si reusit sa nu pierd nici o unitate vreo 3 saptamani de zile la rand, he he he.
Daca te intrebi de ce vreau sa adun cu sutele de untati, este simplu, pentru luptele intre ghilde, ca acolo sigur se vor pierde unitati, de asta, si ar fi culmea ca sa le pierd deja inca din luptele contra vecinilor.




Buna dimineata, pai in era progresista cand eram am facut o chestie interesanta, am lasat numai banditii o perioada, primeam cate 6 pe zi, si uite acum am vreo 250, chiar atatia si am, crede-ma, si ma ajuta enorm banditii, ca ma duc la fiecare lupta cu o unitate, un tanc de lupta si 7 banditi. Acum intelegi de ce imi este suficienta doar o fabrica de tancuri de lupta si o tabara de parasutisti?
Aaaa, ma gandesc sa demolez parasutistii, bazooka am tinut-o doar cateva zile, am vreo 17 adunate doar, ma mai gandesc daca o repun la loc, in locul ala liber lasat intentionat de 4 pe 4 fusese, he he he.
Pai mi se pare si normal sa te risti daca vrei sa cresti in clasament mai accelerat, nu am mai pus armata in dauna colectarilor, am pus cat a incaput case si cladiri de provizii, si eu nu am toata grila, am doar 9 pe 9 si inca niste expansiuni, nici macar 9 pe 10 nu pot face in viitorul apropiat, din pacate. Si DA, nu pierd decat maxim o unitate pe zi, si aceea este posibil sa fie un tanc de lupta de-al meu, care se reface, deci este ca si cum nu as pierde NIMIC, si vreau si pe viitor sa fie la fel, ca totusi, adun destul de greu unitati free, imi ia timp, si nu vreau sa le pied pe toate inca din prima saptamana dupa update.
Va multumesc de atentia acordata.

Buna ziua, va rog frumos sa va limitati postarile le tema acestui topic, pentru a evita sa ajungem la sanctiuni.

Multumesc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6484

Guest
Inca o cladire legendara este necesara pt. a echilibra atacul cu apararea, altfel unde este echilibrarea cl-urilor pt. razboiul ghildelor??- matematic nu e bine...
cat despre turnuletze atat in aparare cat si in atac, s-a mai spus si aci ele nu participa la batalia ghildelor. Concluzia...asteptam cl-ul pt. aparare, si atunci singura care v-a conta este tactica de lupta, asa e si normal ;)
Turnuletze si cu manastirea fac aproape imposibil pe viitor atacul asupra vecinilor, lumea se va indrepta catre razboiul ghildelor...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pai cladirea pentru apărare există deja. Sunt 3. Deal, Sfântul Vasile și mânăstirea, care e echivelenta unei clădiri la nivelul 7 (20% bonus apărare în lupta cu vecinii). Pentru cei care fac farming toată ziua, le convine, însă pentru ceilalți pentru care vor să joace FOE și să se lupte în loc să joace x Fermă schimbarea e de toată jena. Apropo, pentru cei care au plătit cu bani reali pentru obținerea de planuri ale unei clădiri care dădea 5% bonus ar fi politically corect să li se dea diamantele înapoi, că banii nu îi mai văd oricum. Asta nu se va întâmpla, era doar o idee. În rest, cu tot cu Alcatraz, văd un maxim de 30 de atacuri pe zi și o migrare către luptele cu ghilda în loc de atacurile vecinilor.
 

DeletedUser6484

Guest
Pentru razboiul ghildelor manastirea si turnuletele nu se pun...ca sa fie egalitate, revin la necesitatea unei cl pt aparare, atunci ar fi egalitate, cred ca asta se si doreste.
Razboaiele intre vecini vor fi tot mai grele, depinzand insa de ce combinatie isi pune fiecare in aparare :laugh:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pai dacă se mai pune încă o clădire de apărare, care va conta și în luptele cu vecinii, atunci s-a dus de tot pe apa sâmbetei jocul. Oricum nu mai poți să ataci decât foarte puțini vecini, așa nu vom mai da atacuri, rămânem la ferme. Iar introducerea războaielor între ghilde cu toate bugurile și exploiturile nerezolvate e o greșeală.
 

DeletedUser6484

Guest
Nu stiu cum ramane cu teritoriile de cucerit de pe harta, cu bonusul actual al armatei, ar fi imposibil de cucerit, ramane doar negocierea...
 

DeletedUser300

Guest
Pe harta ataci cu unitati din epoci superioare ca sa iti vina mai usor.
Eu am cucerit provincia cu bonus 120% din EI doar cu o armata care avea bonus de 70%.Pe vremea aceea nu exista Era Progresista iar eu terminasem cercetarile asa ca imi cresteam legendarele pe masura ce cuceream. Acum e mai greu sa ajungi la 70% fiind ca sunt cercetari si bonusul nu mai are cresterea de 5% pe nivel, asa ca cel mai recomandat e sa astepti pana faci rost de unitati superioare.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ar trebui nerf-uite si bonusurile armatelor de pe harta, poti avea un maxim de 90% atac, pe cand unitatile de pe harta au 120% + ultima reduta sau alte minuni... tehnic si corect ar trebui ca sa te poti bate cu unitati din epoca in care esti cu alte unitati din epoca ta.
 

DeletedUser300

Guest
Ar trebui nerf-uite si bonusurile armatelor de pe harta, poti avea un maxim de 90% atac, pe cand unitatile de pe harta au 120% + ultima reduta sau alte minuni... tehnic si corect ar trebui ca sa te poti bate cu unitati din epoca in care esti cu alte unitati din epoca ta.

Eu am reusit cu bonus de 70%din 150% (in viitor 90%) deci nu e imposibil + ca unitatile din sectoare nu au bonus de la vreo legendara deci nu sunt afectate de schimbari cum spuneai tu.
 

DeletedUser

Guest
La nivel de colonială au bonus de atac și apărare chiar 50% și anumite teritorii bonus de ultimă încercare.Mă refeream că ar fi corect ca aceste bonusuri ale teritoriilor să scadă proporțional cu reducerea bonusurilor clădirilor legendare de la jucători. Nu se va întâmpla, dar așa ar fi fost corect.

 

DeletedUser1552

Guest
Eu am ajuns la provincii cu bonus 100%... O sa mai pot cuceri dupa reducerea bonusului la Cladirile Legendare?NU!
P.S.:Am 30% bonus,dupa o sa am 18%.
 

DeletedUser6825

Guest
Eu am terminat tot ce e de cucerit momentan,dar imi e frica de ce o sa apara in viitor...ma refer la procentele armatelor de pe harta...aiurea rau
 

DeletedUser5853

Guest
sustin parerea ta @barbulion si ideea ca manastirea si turnuletele sa fie modificate din bonus aparare in bonus ?%atac/?%aparare si sa se poata folosi in atac cit si in aparare cum este corect,nu numai in aparare

intrebare :dupa ce se introduce razboaiele ghilda contra ghilda,daca ies din ghilda si intru iar,pierd bonusul pe care la cistigat toti membrii ghildei de la hartile gvg?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6678

Guest
Buna seara.
Va rog sa nu va abateti de la tema topicului si anume reechilibrarea cladirilor legendare. Intrebarea dumneavoastra referitoare la GvG este off-topic.
Va multumesc.
Numai bine si spor la joc.
 

DeletedUser

Guest
Dacă vor umbla la tunulețe, acelea sunt majoritatea luate cu bani și riscă să fie dați în judecată. În rest, reechilibrarea clădirilor legendare în condițiile actuale nu va bucura decât jucătorii care nu le au sau sunt la un nivel mic. Va face jocul mult mai greu, dar nu mai atractiv, în consecință foarte mulți vor renunța.
 

DeletedUser3540

Guest
Deci vom primi 3% pe nivel la cladiri,deci maxim 90% bonus in atac.Bun,intrebarea mea,de ce nu au scazut bonusurile teritoriilor de pe harta?Pe teste sunt in industriala,si am avut o surpriza,niste teritorii au 50% bonus in atac/aparare,iar mie mi-a fost scazut la 63%..Le cuceresc,mai greu desigur...Am mai vazut ceva,un teritoriu care are 100% bonus in atac/aparare...Cum il voi cucerii pe ala cu 63% dupa reacalibrare?Imi aduc aminte ca pe .ro la noi,cand am fost la acel teritoriu,aveam 120% atac/aparare bonus,si deabia l-am cucerit,iar la unele sectoare din el am fost nevoit sa astep cercetarea cazarmelor din era progresista....
 

DeletedUser

Guest
Buna ziua, modificarea s-a facut doar in ceea ce priveste cladirile legendare. Daca pe viitor se va face si o modificare a bonusului armatelor de aparare din teritorii/provincii, se va anunta pe forum.

O zi placuta.
 

DeletedUser5248

Guest
Salutare, am revenit, v-a fost dor de mine? Catorva da, catorva nu, mai mult ca sigur asta.
Deci eu raman la aceeasi parere, nu mi-o schimb, reechilibrarea cladirilor legendare nu va fi benefica celor care atacam zilnic toti vecinii, asta este clar, de atacat si de trecut, se poate trece de armata oricui, problema care se pune este cea a pierderilor suferite. La un calcul matematic simplu, sa zicem ca si o unitate daca pierzi la fiecare vecin in parte pe zi, asta inseamna enorm de multe unitati pierdute la finalul zilei, vreo 70 pe usor, bine, nu va fi cazul de pierderi de unitati la toti vecinii, la fel cum nu va fi cazul sa pierzi NUMAI o unitate la fiecare vecin, se poate si mai rau, he he he.
Si din cate stiu, Alcatrazul nu da mai mult de opt unitati FREE pe zi, sa zicem ca nu toate unitatile pierdute vor fi free, dar majoritatea vor fi libere (ca o paranteza aici, ar fi trebuit ca la ultimul update sa ne arate mai degraba care sunt unitatile free si cele veritabile, ca sa le putem selecta mai usor, sincer, nu aveam nevoie neaparat sa vad numai STELUTE in oras, he he he).
Pe langa asta, si punctajul obtinut din luptele contra vecinilor va fi redus considerabil, ca urmare a pierderilor suferite, deci va intreb pe voi, asta inseamna pentru unii ca jocul va fi mai interesant?
Va multumesc pentru atentia acordata.
 

DeletedUser6079

Guest
Da dar uneori poate esti pe stop cu atacurile timp de 2-3 zile si unitatile se tot aduna de la alcatraz
 
Sus