Discuții despre Turnul Galata

Popocatepetl

Well-Known Member
Cred că se ia la o misiune de la erele de început. Deci de data asta jucătorii mari o vor lua de la cei mici... :)
 

capitan222

Well-Known Member
Cam ce a fost pe beta va fi si aici ar fi bine ca jucatorii care pun turnul galata in oras sa faca anunt pe chatul global ca sa fie mai usor de gasit.
 

Vali

Well-Known Member
Pe Fandom scrie
"early quest line". Vă rog să scrie cineva cam ce înseamnă asta concret.

In principiu, ar trebui sa insemne o misiune in linia de misiuni. Daca va aduceti aminte, planurile pentru Oracol au venit in linia de misiuni. Cand vor incepe sa apara si ce anume declanseaza acea misiune, poate fi o jefuire (minora sau puternica) sau pur si simplu un random value query :) !
Cica si pe Beta sunt foarte putini care o au, asa se zvoneste. Deci, in concluzie, va trebui sa asteptam... poate prin primavara va roi prin circularele de 1.9 :)))
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Early nu înseamnă "o misiune în seria de misiuni". Early înseamnă "devreme". Acum am înțeles de fapt. E vorba de o misiune de început, adică în erele inferioare.
 

Vali

Well-Known Member
Jucatorii mari nu folosesc cladirea, nu-i intererseaza asa ceva, nu se complica... si intradevar, e doar pentru jucatorii mici, asa este... o gramada de puncte cheltuite sa cresti o cladire care iti ofera niste bunuri de care nu ai deloc nevoie daca ai un oras mare in care nu ai cladiri de bunuri care sa aibe nevoie de aceste bunuri nerafinate, deci "frectie la picior de lemn" :D (sa fie doar de donat la tezaur :) ) Cat despre procent, e cumva foarte mic, daca e sa fiti rezonabili... are o crestere foarte mica in comparatie cu punctele cheltuite pentru a inchide si cu sansa de a le da cu "Flit" jefuitorilor.
Da, le da un puf de incredere celor mici, din primele ere, care nu au Dom, care nu au Alcatraz, Aachen, Zeus la niveluri mari... dar e DOAR pentru cei mici :)
Sincer, m-am hazardat si eu degeaba...
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Vali, "protecția" pe care o oferă acel Turn este după exact același algoritm după care sunt toate celelalte chestii din joc exprimate în procente. Să luăm un exemplu dacă ar fi turnul la 85% nivelul de protecție. Asta înseamnă că ai 85% șanse să fii protejat de jefuire, dar rămân și 15% șanse să nu fii protejat.... Alea 15 se pot întâmpla de fiecare dată....
Toți jucătorii mici vor înjura pe forum și prin tichete că au clădirea și sunt jefuiți la greu!
Ai opțiunea cu scutul la tavernă care te protejează SIGUR. 100%.....
 

Vali

Well-Known Member
...
Toți jucătorii mici vor înjura pe forum și prin tichete că au clădirea și sunt jefuiți la greu!
Ai opțiunea cu scutul la tavernă care te protejează SIGUR. 100%.....

"la greu" asta, e putin exagerat la procentul de care spuneai...
Te-ai uitat la procentele cladirii? Ai 50% abia la nivelul 81, dar ca sa ajungi acolo cheltuiesti mii de puncte. Oare se merita o cladire de genul asta unde esti pe jumatate protejat ? Binenteles ca jucatorii mari spun ca nu. Inclusiv jucatorii mici vor spune nu, atata timp cat ei n-au cum sa ajunga repede la nivelul 80. Le trebuie luni de zile pentru asta, cu activitate zilnica intensa.

Cat despre scutul la taverana, este bun cand nu sunt evenimente. Personal folosesc runda suplimentara pentru EG (negocieri). Ca sa folosesc si scut si runda suplimentara sunt nevoit sa cheltuiesc cate 50 de diamante sa activez al doilea bonus la taverna.
Si-atunci trebuie sa pui in balanta:
  • Se meriata oare sa cheltuiesc 50 de diamante sa pun scut?
  • Ce cladiri am in oras care atrag jefuitorii? As putea scapa de aceste cladiri, folosind in loc alte legendare?
  • Pot sa ma lipsesc de 10 bunuri de la vreo cladire de bunuri, sau de un premiu de 5 puncte pe care mi l-ar fura cineva de la Palatul Maharajahului sau 7-8 puncte pe care mi le-ar da Expresul sau 12 puncte de la vreo ferma in terase? Oare nu e mai bine pur si simplu sa ma folosesc de telefonul mobil si sa imi pun un memento cu 5 minute inainte de a genera productia si sa intru in joc sa mi le strang, fara sa mai am griji?
  • Se merita sa cheltuiesc mii de puncte sa ridic o cladire precum Turnul Galatei si sa fiu protejat doar 50%?
Asta ramane de vazut, vom vedea cat succes va avea cladirea asta. :)
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Poate nu ai înțeles la ce mă refer. Mai scriu odată pe scurt.
Pentru jucători mari sau mici, nu contează. Se vor zbate să facă Turnul Galata și să-l crească în nivel....degeaba.
 

Vali

Well-Known Member
Poate nu ai înțeles la ce mă refer. Mai scriu odată pe scurt.
Pentru jucători mari sau mici, nu contează. Se vor zbate să facă Turnul Galata și să-l crească în nivel....degeaba.

Am inteles exact la ce te-ai referit.
Ti-am dat concret procentul pentru ca trebuia sa te referi strict la procentul pe care-l ofera cladirea... Putem sa facem supozitii si pe un procent de 99% :)
Era vorba sa vada lumea exact cu ce se confrunta, daca se merita sa investesti o gramada de puncte intr-o cladire de acest gen, care oricum iti ofera sanse de maxim 50% de "aparare" (in nivel 80). Cine naiba mai creste cladirea asta dupa nivelul 80? Tu-ti dai seama cate puncte trebuie sa plece din visterie pentru 0,x% in plus? Tampit sa fii sa arunci atatea puncte!
Sunt alte cladiri care trebuie crescute: Alcatraz, Aachen, Zeus... Astea merita, nu Galata!

Si-acum ca sa nu mai postezi un raspuns aiurea, sa-ti faci targetul de postari pe zi ( :D ) iti zic ca E OK, ai dreptate in posturile tale! Daca citeai mai bine postarea mea vedeai ca nu ma leg decat de procentul aberant pe care l-ai scris, chiar si ipotetic vorbind :) Iar daca se trezeste vreun jucator sa spuna ca de ce mai e jefuit, inseamna ca sta prost cu matematica si cu logica! Sa se apuce de studiu: clasa a-2a... De fapt problemele de logica incep de la pregatitoare acum, asa ca s-o ia "de la zero" :)))

Spor!
 

Dumi.

Well-Known Member
mai conteaza si serverul
pe b spre exemplu vecinii au facut o religie din a se ataca si a-si jefui orasele
pe Espre exemplu nu o sa vedeti cladirea asta la multa lume; nu prea se jefuiesc intre ei vecinii....nu ca pe alte servere
oricum e mai degraba inutila decat utila
 

john58

Well-Known Member
Cand va aparea Turnul Galata in servarele Romanesti si cum vor fi facute rost de planuri?
 

john58

Well-Known Member
Am inteles exact la ce te-ai referit.
Ti-am dat concret procentul pentru ca trebuia sa te referi strict la procentul pe care-l ofera cladirea... Putem sa facem supozitii si pe un procent de 99% :)
Era vorba sa vada lumea exact cu ce se confrunta, daca se merita sa investesti o gramada de puncte intr-o cladire de acest gen, care oricum iti ofera sanse de maxim 50% de "aparare" (in nivel 80). Cine naiba mai creste cladirea asta dupa nivelul 80? Tu-ti dai seama cate puncte trebuie sa plece din visterie pentru 0,x% in plus? Tampit sa fii sa arunci atatea puncte!
Sunt alte cladiri care trebuie crescute: Alcatraz, Aachen, Zeus... Astea merita, nu Galata!

Si-acum ca sa nu mai postezi un raspuns aiurea, sa-ti faci targetul de postari pe zi ( :D ) iti zic ca E OK, ai dreptate in posturile tale! Daca citeai mai bine postarea mea vedeai ca nu ma leg decat de procentul aberant pe care l-ai scris, chiar si ipotetic vorbind :) Iar daca se trezeste vreun jucator sa spuna ca de ce mai e jefuit, inseamna ca sta prost cu matematica si cu logica! Sa se apuce de studiu: clasa a-2a... De fapt problemele de logica incep de la pregatitoare acum, asa ca s-o ia "de la zero" :)))

Spor!
La un jaf pe zi si tot este bine iar daca vorbesti de pfuri la o productie de peste 500pf/zi nici nu conteaza
 
Sus