Era progresista

DeletedUser6624

Guest
totusi despre castelu ca-ci asa sa anuntat ca este unu ... din epoca progresista inca nu sa spus prea multe cine stie sa scrie . evntual in particular un link daca alfel nu s e poate ..
ms .,
 

DeletedUser

Guest
Adema, clădirile de producție vor cere drumuri 1x1, există 2 tipuri de drumuri, soselele care ocupa 2x2 care nu dau fericire, si drumurile care ocupa 1x1 dau fericire.
Nu stiu sigur cate cladiri si care cladiri iti vor cere drumuri 2x2 si 1x1.
Conscript ocupă 5x4.

Nu stiu pe ce site ai citit tu, eu iti spun ce am gasit pe serverul beta, testand jocul. Deci toate cladirile de materiale (ATENTIE! materiale, nu resurse!!!) cer drum cu 2 benzi (pe serverul beta). Daca aici se vor introduce altfel, ma indoiesc. Au urmatoarele dimensiuni: 6x4, 4x5, 7x4, 5x5, 3x6
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4181

Guest
Cea ce am citit pe forumul beta ma ingrijorat si mai tare! Nu poti avea acel drum 2x2 doar unde pui cladirea ..ai nevoie de acel drum sa vina direct de la primarie ...nu numai ca acum vom fi nevoiti sa facem 2x2 drumuri ..dar si cladirile ca spatiu o iau razna :))
 

DeletedUser4181

Guest
Va anunt ca va trebuie in jur de 4000 materiale (tarziu+coloniala+industriala si progresista) ...+ in jur de 1500 pf si cateva milione de monede+provizii ...doar sa deblocam cele 22 de cercetari!
 

DeletedUser5468

Guest
Nu stiu pe ce site ai citit tu, eu iti spun ce am gasit pe serverul beta, testand jocul. Deci toate cladirile de materiale (ATENTIE! materiale, nu resurse!!!) cer drum cu 2 benzi (pe serverul beta). Daca aici se vor introduce altfel, ma indoiesc. Au urmatoarele dimensiuni: 6x4, 4x5, 7x4, 5x5, 3x6
Am făcut o greseala din neatentie, da cladirile de bunuri trebuie legate cu drumuri de 2x2, si eu am cont pe serverul beta, si m-am uitat pe toate tehnologiile si m-am speriat cand am vazut cat ocupa, am sa vad cum am sa reusesc sa le incadrez, deoarece pana si ultimele case care dau monede la 1 zi trebuie conectate la drumuri de 2x2.
 

DeletedUser6079

Guest
eu sunt de acord cu strazile duble dar asta artrebui sa duca si la marirea expansiunilor de la 4x4 la 4x5 sau5x4
 

DeletedUser5248

Guest
Eu nu inteleg de ce strazile alea duble nu dau si fericire, ca am vazut ca sunt obligatoriu a fi puse, ca doar am nevoie de armata evoluata ca sa fac fata multor vecini, asta daca mai primesc anul acesta alti vecini, ca m-am cam saturat sa vad cum altii ma intrec in clasament pentru simplul fapt ca lor li s-au schimbat vecinii iar mie nu.
Si pe langa aceasta cand sa ma bucur si eu de vecini noi, nu voi mai avea posibilitatea sa ii inving mult mai usor asa cum au facut ceilalti jucatori, pentru ca am vazut ca voi avea vecini de nivelul meu, cat mai multi. Eu nu zic ca nu este o idee buna, dar totusi, daca avem in vedere ca acele cladiri militare din era progresista vor ocupa foarte mult spatiu si vor cere si multa populatie, ma intreb cum voi mai reusi sa inving de la cap la coada, sau mai degraba de la coada la cap toti vecinii, asa cum o faceam pana acum. Asta pentru ca va trebui sa pun cat mai multe cazarme militare, ca altfel adio puncte multe in clasament.
Si banuiesc ca si de data aceasta expansiunile vor fi tot insuficiente, ca de obicei, si vor fi avantajati tot cei care vor baga bani in joc cat mai multi. Macar expansiunile sa fi fost fara diamante, ca sa putem juca cu totii de la egal la egal, ca asa, nici vecini noi, nici expansiuni. Parerea mea este ca daca era progresista nu va fi facuta in avantajul tuturor jucatorilor, ci doar a celor care baga bani in joc, atunci multi se vor lasa de jocul acesta, si este mare pacat.
 

DeletedUser4181

Guest
Sunt 2 expansiuni de cercetat si banuiesc 2 pe harta ca la era industriala ...(pe bonusul industrial am mai primit o expansiune ..dar na ...)
 

DeletedUser3752

Guest
Din cate observ cu fiecare era noua este tot mai dificil sa te poti axa si pe economie si pe armata datorita lipsei de spatiu ......exact ca si in zilele noastre e dificil sa razbesti dar nu imposibil......totul depinde de strategia fiecaruia......dar eu tind sa cred ca e gandita f bine era progresista si au gandit-o inca de la era industriala cum trebuie sa evolueze lucrurile.......Cladirile Legendare au aportul lor in toata aceasta "debandada" chiar daca unii spun ca unele dintre ele sunt inutile cum ar fi Turnul Babel, Capitoliul, Colosseum-ul, Notre Dame, etc.
Capitoliul este una dintre cladirile legendare cheie dupa parerea mea pt era progresista ea oferind si bonus populatie pe linga bonusul de provizii.... ocupand 35 de patratele expansiune simpla ei constructie la niv 1 oferind 2450 populatie, echivalentul a 5,2 case victotiene....6 case victorieme ocupand 36 de patartele de expansiune.....ducerea Capitoliul-ui la nivel maxim ofera 10.530 populatie echivalentul a 22,2 case victoriene insumand ca spatiu 132 de patratele adica 8,3 expansiuni economisite. In concluzie lipsa spatiului va putea fi compensata numai daca vom construi aceasta cladire legendara si ne vom si axa pe ea pt a atinge un nivel cat mai ridicat.
La fel se poate face o analiza si cu celelelalte cladiri legendare care unii cred ca sunt inutile.....fiecare isi are rolul ei .....numai ca, cresterea lor la nivel maxim inseamna un timp indelungat care multi nu au rabdarea necesara ca sa poata profita de pe urma lor.

Dificultatea jocului e normal sa creasca cu fiecare era, deci trebuie sa gasim solutii pt a merge mai departe....cine e strateg bun depaseste momentul cu usurinta, cine nu este se chinuie.....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Va anunt ca va trebuie in jur de 4000 materiale (tarziu+coloniala+industriala si progresista) ...+ in jur de 1500 pf si cateva milione de monede+provizii ...doar sa deblocam cele 22 de cercetari!

Eu am gasit exact 4535 materiale si 1430 de puncte forje. Restul chiar nu mai conteaza. :)
 

DeletedUser

Guest
Eu nu inteleg de ce strazile alea duble nu dau si fericire, ca am vazut ca sunt obligatoriu a fi puse....
Pentru ca oricum iti ramane foarte mult spatiu la dispozitie, casele dand multa populatie. Cine mai are si Capitoliul mai mult de 10 case nu are nevoie.
... dar totusi, daca avem in vedere ca acele cladiri militare din era progresista vor ocupa foarte mult spatiu si vor cere si multa populatie, ma intreb cum voi mai reusi sa inving de la cap la coada, sau mai degraba de la coada la cap toti vecinii, asa cum o faceam pana acum...
Cu siguranta daca si vecinii vor avea aparare, nu o sa mai poti cuceri intreaga vecinatate. Abia acum se introduce adevarata strategie in joc: va trebui sa-ti alegi "victimele" care iti vor da cel mai bun raport puncte/pierderi.

...Si banuiesc ca si de data aceasta expansiunile vor fi tot insuficiente, ca de obicei, si vor fi avantajati tot cei care vor baga bani in joc cat mai multi. Macar expansiunile sa fi fost fara diamante, ca sa putem juca cu totii de la egal la egal, ca asa, nici vecini noi, nici expansiuni. ...

Exista intr-adevar un avantaj al celor care cumpara diamante cu bani, dar e un avantaj efemer, de moment. In timp, jocul ofera destule diamate cat sa "recuperezi". Vei avea un joc mai lent decat al celui care peste noapte are un oras plin de cladiri cumparate cu diamante, dar nu lipsit de actiune. Pe de alta parte pune-te in locul celui care plateste: tie ti-ar conveni sa scoti din buzunar sumele alea si sa nu obtii nimic in schimbul lor? Nu cred. Plus ca jocul acesta e facut de oameni pregatiti si platiti pentru asta, nu de voluntari...e o afacere.
...Parerea mea este ca daca era progresista nu va fi facuta in avantajul tuturor jucatorilor, ci doar a celor care baga bani in joc, atunci multi se vor lasa de jocul acesta, si este mare pacat.

Nu cred ca se pune problema asa: noua era te va constrange sa alegi ce vrei sa fii, razboinic, fermier sau vei alege o cale de mijloc. Se numeste joc de strategie. ..
 

DeletedUser

Guest
nu sunt 2 CL ?

Deocamdata nu. Doar Chateau Fontenac, care va ocupa 7*6 (spun gurile rele ;)) ) si va da la nivel 1 45% bonus din tot ce primesti din misiuni (nu stiu daca se refera si la sectoarele de pe harta sau strict doar la misiuni).
Parerea mea e ca s-au cam grabit cu arborele tehnologic din era progresista, in sensul ca nu prea mai ramane spatiu si pentru Alcatraz daca esti jucator cu multe cladiri legendare. Iar noua cladire nu salveaza spatiu (cum o face San Marco, Capitoliul etc). Sper sa se introduca expansiuni pe harta macar.
 

DeletedUser3255

Guest
e 6/5 Chateau...cladirile sunt echitabile...de fapt mereu au fost dar tb sa sti matematica si...jocul:)).
daca ati avut loc de 75-80 victoriene, veti ave loc pt 40de case de 24 + drumul adecvat...daca faceti un calcul ramane acelasi spatiu disponibil si iesiti si bine cu aurul
 

DeletedUser6079

Guest
totusidaca vrei sa-ti mearga bine trebuie sa mai renunti la placeri
 

DeletedUser5248

Guest
Am aruncat o privire peste anumite pareri despre joc si am cateva observatii de facut. Prima dintre ele vizeaza Capitoliul SUA, dar observ ca nimeni nu a luat in considerare faptul ca trebuie sa si acopere nivelul de fericire pentru populatia pe care o da aceasta cladire legendara. Iar reducerea numarului de case nu este o varianta, pentru ca pierzi in clasament puncte multe din colectari, iar jocul acesta se joaca numai pentru punctaj, nu pentru altceva, dupa parerea mea.
In al doilea rand ma refer la noii vecini, si pot spune ca nu este o optiune buna sa ataci doar cativa vecini, ori ii ataci pe toti zi de zi, ori te lasi de joc, ca acolo chiar pierzi mult mai multe puncte in clasament. Mie unul nu imi convine sa atac doar cativa vecini, ci pe toti, gasesc eu o solutie, ii atac din 4 in 4 ore, pentru ca eu ma refeream la faptul ca in momentul de fata ii atac pe toti fara oprire pana la ultimul. Jocul se joaca 90% pentru atacatul vecinilor, altfel nu are rost sa mai joci degeaba.
In ultimul rand, avantajul oferit de expansiunile cumparate pe diamante este definitiv, nu temporar, este o aberatie in opinia mea sa spui ca avantajul este doar temporar atata timp cat in fiecare zi cel care a bagat bani in joc face mult mai multe puncte doar din colectari decat altcineva care nu a apelat la optiunea banilor reali bagati in joc si trebuie sa recupereze din lupte. Sa va vad eu cum ii ajungeti din urma pe cei care fac doar din colectari cat faceti voi din lupte, si mai vedem daca avantajul este temporar, cand de fapt este unul definitiv, asta daca stii ce sa faci cu diamantele cumparate, ca am vazut ca altii cumpara toate porcariile in loc sa isi ia doar expansiunile si eventual niste cladiri culturale valoroase, cele mai valoroase, nu altele. Iar in privinta strategiei, exista una singura care te ajuta cel mai mult, cat mai multe case si cladiri de provizii construite si cat mai multa armata, in principal armata, nu altceva.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6079

Guest
oriceera de acum in colo va fi mai grea dar mai buna o sa ajungem ca unitatile sa aiba bonus 50 de atac fara bonus de la cladiri legendare:)
 

DeletedUser3752

Guest
Problema fericirii la populatia oferita de Capitoliul este aceeasi ca si populatia oferita de case ......cu cat se inainteaza cu nivelul la Capitoliul cu atat o sa se stearga din case fiindca alta alternativa mai usoara de a face rost de spatiu nu este.....intr-adevar ai dreptate cu pierdera unor puncte din colectari o data cu scaderea numarului de case.......poate ar trebui ca sa se tina cont la colectari si de nr de populatie pe care il avem ca sa nu existe nici un dezavantaj.

La problema cu vecinii sa vedem cum o sa fie......dar daca din clasament 50, cad 20 in aceeasi vecinatate(chiar si mai putin) o sa fie dezastru .....sansele ca sa castigi la turnir primul sau al 2-lea loc sunt reduse la maxim iar medaliile care trebuie sa le strangi pt o expansiune sunt praf in ochi cand trebuie sa aduni 6000-7000 pt o expansiune........pe sistemul actual de vecini puteai sa te axezi pe mai multe turniruri avand posibilitatea sa faci unitati pt era respectiva avand si vecini dezvoltatil la acel nivel......dar acum nu te mai poti axa pe alte turniruri fiindca toti vecinii iti vor fi egali iar unitatile erelor inferioare nu pot face fata armatei lor.......in concluzie dupa parerea mea s-a creat un mare dezechilibru si nici acest sistem nou de vecinatati nu va rezolva nemultumirile anterioare.
 

DeletedUser4801

Guest
Momentan avem 8 ere, nu ? Si vad bine ca nu exista nici un dezechilibru pana acum decat acela ca de la era la era va trebui sa ne dezechilibram putin mintal pentru a ne reveni destul de repejor ca sa putem pune in aplicatie calculul matematic si strategia, necesare evolutiei cum bine spunea un coleg cateva randuri mai sus : ,,alegi ce vrei sa ajungi. un fermier sau un luptator ''
 

DeletedUser

Guest
Cristeaua, nu vreau sa fiu cinica sau pur si simplu rea, dar cursele de cai nu-s aici...daca vrei sa joci DOAR pentru niste puncte, baga bani si nu te mai smiorcai. :))))
 
Sus