Religie, paranormal, societati secrete, ufologie, teoria conspiratiei, etc

DeletedUser

Guest
Geia, ai venit şi aici ca să te dai în spectacol cum faci pe The West? Altă treabă nu ai, decât să vorbeşti despre nişte elefanţi pe care tu îi inventezi?

PS: dacă vreu să ader religiei tale (pe care tu ai inventat-o), unde trebuie să merg? la circ? acolo se fac aderările?

On-topic: Conspiratia InnoGames, Conspiratia cartofilor, pe bune? păi na, m-ai făcut să numai mănânc cartofi şi nici să mai joc jocurile Inno! când văd un cartof mă apucă frica :))
Dacă ai un subiect care merită discutat, atunci postează-l, nu ezita... dacă ai chef de caterincă, încercă un alt forum care înghite discuţiile tale copilăreşti ;)

Ce daca am inventat-o eu?Adica voi aveti voie sa vorbiti de religiile voastre dar e nu am voie sa vorbesc de a mea?Asta-i rasism.
 

DeletedUser115

Guest
deci,daca aceasta "religie" a ta a aparut acum 1700 de ani,tu in ce an esti?? nu esti in acelasi an cu noi??? si sincer,nu cred ca satanism-ul este calea cea dreapta... va inchinati... cui? sataneai? elefantilor??? ce cale dreapta consideri tu ca este aceasta... Dumnezeu a creat totul,nu elefantii... tu probabil ai fost facut sa crezi asta... apropo... zi-mi si mie cum decurge o zi normala din viata ta... ce ai tu pe pereti?icoane probabil,(sunt convinsa) ca nu ai ci mai degraba elefanti... si pe lucifer... nici nu mai stiu ce sa spun...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser513

Guest
deci,daca aceasta "religie" a ta a aparut acum 1700 de ani,tu in ce an esti?? nu esti in acelasi an cu noi??? si sincer,nu cred ca satanism,ul este calea cea dreapta... va inchinati... cui? sataneai? elefantilor??? ce cale dreapta consideri tu ca este aceasta... Dumnezeu acreat totul,nu elefabtii... tu probabil ai fost facut sa crezi asta... apropo... zi-mi si mie cum decurge o zi normala din viata ta... ce ai tu pe pereti?icoane probabil,(sunt convinsa) ca nu ai ci mai degraba elefanti... si pe lucifer... nici nu mai stiu ce sa spun...
Ai perfecta dreptate
 

DeletedUser

Guest
deci,daca aceasta "religie" a ta a aparut acum 1700 de ani,tu in ce an esti?? nu esti in acelasi an cu noi??? si sincer,nu cred ca satanism,ul este calea cea dreapta... va inchinati... cui? sataneai? elefantilor??? ce cale dreapta consideri tu ca este aceasta... Dumnezeu acreat totul,nu elefabtii... tu probabil ai fost facut sa crezi asta... apropo... zi-mi si mie cum decurge o zi normala din viata ta... ce ai tu pe pereti?icoane probabil,(sunt convinsa) ca nu ai ci mai degraba elefanti... si pe lucifer... nici nu mai stiu ce sa spun...

O zi decurge ca o zi a voastra, doar ca nu tre' sa merg la biserica ca sa nu ard in iad.N-am nici o icoana.Toti zeii sunt simbolici, fara biserici, icoane, sculpturi sau altceva.satanismul este merau asociat cu ritualuri cu varsare de sange and stuff.Astea nu se mai practica decat in situatii de criza, cand trebuie sa ne salvam de la ceva.Ultimul ritual masiv(la care au participat toti) a fost acum 100 de ani cand masonii ii amenintasera cu distrugerea intregii biserici.
 

DeletedUser513

Guest
Dar cine a zis ca noi trebui sa mergem la biserica in fiecare zi ca sa nu ardem? Noi mergem la biserica ca Dumnezeu sa ne ierte greselile care le-am facut,sa ne simtim constiinta curata,sa avem sufletul curat,unii oameni chiar se vindeca de diferite bolii prin rugaciunea la biserica.
 

DeletedUser115

Guest
deci,sunt uimita cum de poti ramane atat de ferm pe pozitie,cand vezi ca toata lumea are ceava de obiectat... varsare de sange?? ok in cazuri extreme acum,si cand e un caz extrem,ce faceti? va omorati intre voi? sau faceti ca idiotii aia din nu stiu ce tara,care i-au scos copilului de 5 ani ochisorii cu o lingura,tot satanisti erau si ei... asta faceti si voi? faceti copii pentru ca apoi sa ii oferiti drept ofranda zeului elefant,pentru ca va aparut in vis si asa va spus sa faceti?? nici noi nu o fi perfecti,om avea pacatele voastre... dar numai ce spui tu ma infioara,nici nu stiu ce sa cred,daca aberezi,daca tu chiar crezi ceea ce spui,sau daca pur si simplu (imi cer scuze pentru afirmatie) ai luat-o razna...
 

DeletedUser

Guest
Ce daca am inventat-o eu?Adica voi aveti voie sa vorbiti de religiile voastre dar e nu am voie sa vorbesc de a mea?Asta-i rasism.

Noi vorbim despre o credinţă reală, nu despre o credinţă pe care capu' tău o inventeaza la ora asta.. numai să atragă atenţia celorlalţi membrii..
Îmi permiţi să te întreb câţi anişori ai şi cine e ală din avatar? aşa, pentru cultura mea generală ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dar cine a zis ca noi trebui sa mergem la biserica in fiecare zi ca sa nu ardem? Noi mergem la biserica ca Dumnezeu sa ne ierte greselile care le-am facut,sa ne simtim constiinta curata,sa avem sufletul curat,unii oameni chiar se vindeca de diferite bolii prin rugaciunea la biserica.

Acum lasand la o parte toate conspiratiile si elefantii sacrii si ce am mai zis eu pe aici:probabil ca nici unul din noi nu merge la biserica in fiecare zi, poate nici in fiecare duminica, poate nu mergem cu lunile.Dar crestinesc si bine si recomandat de Biblie si preoti e sa mergi zi de zi sau macar duminica.Daca nu mergi la biserica 4 duminici la rand esti afurisit(o forma usoara de blestem) si nu vorbesc din aberatiile cu elefanti, scrie in Biblie si o stiu toti preotii.Daca o religie in care esti blestemat daca nu o respecti este buna, atunci de ce n-ar fi si elefantii?Si cum adica nu mergi ca sa nu arzi in iad?A zis ca mergi ca sa iti ierte pacatele, pai daca nu merge nu iti iarta pacatele, deci mergi in iad, deci am zis bine.Cat despre videcarea de boli...asta este o chestie psihologica-cand suntem bolnavi ne putem "vindeca" singuri interzicand creierului sa mai perceapa acea boala.Asta nu inseamna ca boala trece.Problema e ca sunt boli de care nu ne putem trata, insa putem bloca acea boala pentru a nu o mai percepe, ea ramanand acolo.Deoarece este foarte greu sa faci asta singur, avem nevoie de o religie ca sa ne spuna ca un zeu ne ajuta sa ne vindecam daca credem in el.Exact asa ne inducem ca ne facem bine ca are grija ala de noi si incet, incet reusim sa blocam boala.

Este cat se poate de real si demonstrat.

@Marshall De ce credinta asta nu ar fi reala si crestinismul, budismul si celelalte religii majore ar fi?Care este criteriul care diferentiaza o credinta reala de una ireala?Faptul ca religia asta pare o aberatie nu este un criteriu.Tot crestinismul, de la un capat la altul este o aberatie.Fiecarei aberatie din ce am scris eu ii corespunde o aberatie din crestinism.Sunt curios daca a realizat cineva.Si asta este ideea mea-oricine poate inventa un istoric care se intinde pe 1700 de ani, sa inventeze un zeu si sa sustina ca este calea cea dreapta.Marea lupta e cum sa concepi religia incat sa fie pe placul tutoror, ca sa ai adepti.Ei bine in spatele crestinismului sunt cateva minti geniale, psihologi de elita dupa parerea mea.Voi respingeti orice alta religie aberanta doar pentru ca voi credeti in aberatiile cu care ati crescut.

Eu am 16 ani si ala din avatar e fondatorul bisericii sataniste.Pot sa te intreb si eu ce nick ai pe the-west?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser513

Guest
Pai stai asa eu vorbesc aici de boli reale nu psihologice,oamenii care au avut accidente grave,sau care li nu aveau sanse sa supravietuiasca prea mult timp... chiar daca ai citit Biblia eu stiu sigur ca e de ajuns sa mergi la biserica nu conteaza cat de des dar conteaza in ce fel,ca poti sa te duci in fiecare zi dar cu mainile in buzunar si cu gandurile tale nu cu ce se intampla acolo....
 

DeletedUser

Guest
Pai stai asa eu vorbesc aici de boli reale nu psihologice,oamenii care au avut accidente grave,sau care li nu aveau sanse sa supravietuiasca prea mult timp... chiar daca ai citit Biblia eu stiu sigur ca e de ajuns sa mergi la biserica nu conteaza cat de des dar conteaza in ce fel,ca poti sa te duci in fiecare zi dar cu mainile in buzunar si cu gandurile tale nu cu ce se intampla acolo....

Si eu tot de boli reale vorbesc.Orice boala fizica se poate rezolva psihologic.Nu exista sa nu ai sanse de supravietuire.Intotdeauna este o sansa de cel putin 0,1% sa supravietuiesti.Nu exista asemenea absoluturi.
 

DeletedUser513

Guest
Dar daca e cineva (Doamne fereste) paralizat,si se roaga la Dumnezeu si ziua urmatoare afla ca exista o sansa? Asta nu e acelasi lucru?
 

DeletedUser

Guest
Mulţi înainte!
Aş putea să-ţi scriu pagini întregi despre credinţă, dar mă rezum la o singură frază:
Credinţa nu poate fi definită, ea se trăieşte.
 

DeletedUser774

Guest
Totul se rezuma la a face ceea ce e corect... si bun. Religiile.. conteaza mai mult sau mai putin. Eu singurul lucru ce nu l-am inteles.... e care este scopul vostru?... finalitatea?... unde trebuie sa se ajunga in idealul vostru? Asa pentru cultura mea generala, te rog.
 

DeletedUser

Guest
@bard...Daca prin sansa te referi la un tratament, vrei sa imi spui ca Dumnezeu se ocupa de toate astea?Nu suport cand vad oameni care zic:Sa m-ajute Dumnezeu sa iau Bacu', sa m-ajute sa imi gasesc munca, sa m-ajute sa il pedepseasca pe ala etc. Nu este mai posibil sa se gaseasca un antidot de un doctor ateu decat sa inventeze Dumnezeu antidotul si sa-l introduca subit in mintea aluia?

@Marshall :Fraze din astea "spirituale" sunt des intalnite in crestinism si sunt folosite ca sa te introduca in eroare si sa il scuteasca pe sustinator de alte explicatii pe care nu ar fi in stare sa le ofere.Daca esti asa credincios si ai putea sa imi scrii pagini, de ce te rezumi la o fraza fara sens pe care eu in prostia mea nu o pot intelege, insa pare foarte spirituala si ma face sa cred ca Dumnezeu e bengos.

@nimlord Ne reincarnam...nuff said
 

DeletedUser513

Guest
Va rencarnati pai asta e alta poveste asta e ceva foarte vechi si nu ai inteles idea Dumnezeu se implica mereu! Nu toti doctorii oamenii de stiinta sunt atei si nu nu introduce subit in mintea lui de aici si vorba "Dumnezeu iti da dar nu iti pune si in mana" si stiu bine despre ce vorbesc ca acel om care vruia sa renunte la Dumnezeu si apoi i-a dat un semn asa se intampla,si bine fac cei care se roaga sa ia bacul pentru ca asa am facut si eu la un test foarte important care ma tot rugam sa iau o nota buna si fix asa a fost am luat nota la care m-am rugat.Nu ne spune noua ca virgula crestinismul ne induce in eroare pe mine oricum m-ai pierdut la treaba cu cartofii :blink:
 

DeletedUser

Guest
Va rencarnati pai asta e alta poveste asta e ceva foarte vechi si nu ai inteles idea Dumnezeu se implica mereu! Nu toti doctorii oamenii de stiinta sunt atei si nu nu introduce subit in mintea lui de aici si vorba "Dumnezeu iti da dar nu iti pune si in mana" si stiu bine despre ce vorbesc ca acel om care vruia sa renunte la Dumnezeu si apoi i-a dat un semn asa se intampla,si bine fac cei care se roaga sa ia bacul pentru ca asa am facut si eu la un test foarte important care ma tot rugam sa iau o nota buna si fix asa a fost am luat nota la care m-am rugat.Nu ne spune noua ca virgula crestinismul ne induce in eroare pe mine oricum m-ai pierdut la treaba cu cartofii :blink:

Si vrei sa-mi spui ca la testul ala tu nu ai invatat, ai lipsit tot anul de la ora aia nu stiai nimic, nu aveai nici o sansa sa il iei dar te-a ajutat dumnezeu?imi mare rau ca te-am pierdut la cartofi, cand inventez urmatoarea religie o sa aleg o mancare mai agreata.
 

DeletedUser

Guest
e prea tarziu sa vorbim de toate prostiile care le trec prin cap unora..
 

DeletedUser

Guest
Geia, dacă mă pui acum să-ţi explic istoria mântuirii, mi-aş pierde timpu' de pomană pentru că nimic nu ai înţelege!
De ce? Pentru că tu trăieşi în propria ta lume cu elefanţei şi niciodată nu ai accepta să îţi îndrepti gândul spre Dumnezeu. Eşti prea ''faşcinat'' de lucrurile secrete, de SF-uri (care desigur sunt nişte filme care au menirea să prostească fiinţa umană)...
 

DeletedUser

Guest
Geia, dacă mă pui acum să-ţi explic istoria mântuirii, mi-aş pierde timpu' de pomană pentru că nimic nu ai înţelege!
De ce? Pentru că tu trăieşi în propria ta lume cu elefanţei şi niciodată nu ai accepta să îţi îndrepti gândul spre Dumnezeu. Eşti prea ''faşcinat'' de lucrurile secrete, de SF-uri (care desigur sunt nişte filme care au menirea să prostească fiinţa umană)...

Te rog frumos daca vrei sa avem o dezbatere pe tema asta citeste-mi postul in intregime si nu te mai ascunde in spatele elefanteilor ca pot sa ma iau si eu de oamenii tai invizibili si sa zic ca e un unives al tau.
 
Sus