Unele ghilde au inceput deja marea batalie!!!

  • Autor subiect DeletedUser774
  • Data de început

DeletedUser27

Guest
Am avut senzația că această temă va stârni conflicte și nu m-am înșelat. Titlul este ironic, descrierea din postare este agresivă. Mai bine nu făceai astfel de post, cum este și vorba: „Decât să spui un lucru urât despre o persoană (în cazul nostru ghildă), mai bine nu spui nimic”. Arată respect față de celelalte ghilde și nu arăta cu degetul aici și acolo.
 

DeletedUser774

Guest
Xader, nu cred ca am trecut de limita bunului simt. Intr-un astfel de post trebuia sa existe putina culoare.... doar nu era sa-l inconjor in monoton. Sigur.. s-a dat un raspuns nepotrivit... si de aici a aparut si putina agresivitate, sper ca nu am fost deplasat. Dar, vezi tu, mentalitatea ta este o problema.... din cauza unor astfel de mentalitati, oameni scoliti si competenti imping carucioare in Carrefour pe 700 ron, in schimb ce altii mai putin pregatiti ocupa joburi foarte bune. Las-o ca merge asa, fiecare cu treaba lui.... nu te lega de nimeni. Nu sunt de acord cu asta, nu s-ar mai naste lideri daca toti am fi blegi. Pui problema de parca eu as fi spus ceva de genul... uite ma... eu conduc R8... si sarmanul ala conduce logan... sau.. uite ala nu are un picior (nu conduc R8.. vorba vine).

Si iti dau un exemplu de caz real: La locul de munca, am preluat de cateva luni un departament in subordine... aici am gasit niste omuleti... printre care si o fata.... ce la fel isi facea treaba cat de cat acolo... nu aveai ce sa-i spui... o cam lalaia si ea cu limba romana, lua lejer peste 2000 ron/luna + bonuri si tinea oricum stafeta sus, figuri, pile, lucra intr-un usor sictir... anterior avand un sef ce imbratisa aceleasi principii cu tine.
Treaba si-o facea... ce era de facut...? Las-o asa, nu arata cu degetul... nu vorbi de rau... sau si mai grav... nu trebuie sa faci rau nimanui?
Ce am facut?... I-am facut viata grea... pana si-a dat singura demisia. Rezultatul?... Din multe C.V.-uri, am ales cateva cele mai bune, si intr-un final am ales o domnisoara... cu ASE terminat de 1 an de zile, dornica sa se angajeze.. si careia i-am oferit un salariu mult mai mic.... si ce mi-a oferit in schimb mult mai mult decat ce aveam inainte.

Deci ce aveam? O persoana ce avea mai mult decat merita... si una ce nu avea ce merita. Ce avem acum? Doua persoane care primesc ceea ce merita.
Nu e nimic rau in a arata cu degetul, a vorbi de rau, a face rau cuiva..... daca asta este ceea ce e corect. Respectul meritat !!!

Sigur, poate am extrapolat putin... aici fiind doar un simplu joc... un simplu subiect de discutie... simpli oameni cu probleme de scriere, care oricum nu conteaza pentru mine... cum probabil nici eu nu contez pentru ei... dar problema este de principiu.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
ca sa primeasca fiecare ce merita... mareste-i salariul domnisoarei pe care ai angajat-o.... si atunci da! ar fi corect
mersi! (nu am nicio legatura cu domnisoara)
 

DeletedUser

Guest
NimLord uite ca sunt si persoane care nu au facultate si nici macar liceu sau scoala generala... Dupa cum spui tu mai sus ar trebui ca toata lumea sa fie perfecta si nu sunt deacord cu tine. Daca toti ar fi destepti ,buni,bogati ar insemna sa nu mai fie nici GUNOIERI,HOTI,ZUGRAVI,si multi alti de ex daca nu ar fi gunoierii care nu stiu sa scrie si sa citeasca cine ar mai stranga gunoiul? Unul inteligent ca tine ar fi bun la suflet si crezi ca zice "IA SA MA DUC MA EU SA MA ANGAJEZ CU FACULTATE DEINGINERIE IN IT SI SA MA FAC GUNOIER CA NU PREA SUNT GUNOIERI..." :-j Daca nu ar mai fi HOTI politisti "DESTEPTI" cum si-ar mai castiga painea? Pentru ce ar mai fi puscarii? Statul cum ar face bani si tot asa ... Tu din 3,4 greseli gramaticale ai facut mare tam-tam aici ca vai draga nu stiu copii sa scrie ... Parerea mea e ca fiecare ar trebui sa isi vada de treburile lui, nu sa stai tu sa ma corectezi pe mine si pe alti... Eu sunt mai prost nu stiu sa scriu tu esti destept stii sa scrii fiecare cum la facut Dumnezeu si mamica lui... Nici tu nu cred ca stii sa pictezi mai bine ca mine dar nici eu nu asi sti sa fac job-ul pe care il ai tu mai bine ca tine.. deci fiecare cu ale lui. Si in legatura cu GUTA :)) nu e problema ta ce gen de muzica ne place noua ce si cand si unde ascult eu ... (Nu zic ca ascult manele doar am zis asa ... chiar nu ascult) Si nu fac rasism sa fiu contra manelisti cum observ ca esti tu de ex mie Florin Salam mi se pare un om foarte inteligent :)))) atata timp cat cred ca castiga mai mult de 50 de mii de euro si tu cu facultate nu cred ca castigi mai mult de 2000 de euro ... Inca o data ma repet... FIECARE CU NOROCUL SI PROBLEMELE LUI! Eu nu vreau sa fiu impertinent cu tine chiar te respect si iti dau dreptate ca m-ai corectat ... Si app topicul ar trebuia sa fie facut sau sa fie mutat in categoria Discutii Generale nu gasesc rostul lui aici ... ( Sarputea sa gresesc)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser216

Guest
Nimlord, astept o replica pe masura, deja imi vine sa rad de pe acum, numai cand ma gandesc :laugh:
 

DeletedUser

Guest
Esti groaznic... (spunemi si numele fetei.. ) tocmai ce ti-am spus ca se scrie spune-mi....

Normal... idolarizati pe GUTA. Nu mai stiu cum ii spunea, tin minte doar ca era din Tecuci, credeam ca e renumita acolo la voi... incearca sa-ti intrebi profesoara de romana, poate stie ea cum o cheama.
du-te ma si plimba mata in loc sa o ... pe aici, lasa naibii animalul (mata) in pace, zoofilule

Fa un forum pentru predat limba romana, asta e un joc, iti place? il poti juca...nu iti place gramatica altora?! mult PA !!!
 

DeletedUser570

Guest
Agresarea limbii române este un fenomen de masă pentru că e considerat "cool" (citit cul" - au introdus şi monstruozitatea asta în DEX. Unde o fi principiul de bază al limbii române: "limba română este limbă fonetică"? Probabil a fost abandonat odată cu schimbarea părului academicienilor, deveniţi brusc mari liberali, ţărănişti etc.).

Tot fenomen de masă este să îţi "sară la beregată" cei prinşi în flagrant. Cînd se întîmplă asta, se foloseşte acelaşi stil de scriere agramat iar unii sînt deosebit de agresivi, în nimicnicia lor. La urma urmei de ce nu? Pe ei nu îi interesează să fie mai buni, să progreseze. Nivelul manele e suficient, ca urmare ei îşi apără sărăcia şi nevoile şi neamul. Şi violarea limbii române. Trebuie să existe şi puşcării, şi hoţi şi violatori, nu? "Statul de unde ar mai cîştiga bani?"

Un alt fenomen este formularea de corecţii şi observaţii în privinţa modului de scriere, dar folosind un stil de scriere asemănător. Atenţie: nu identic! Mai bun, dar nu corect. Acest din urmă fenomen e totuşi lăudabil: există voinţă şi disponibilitate.

Exemplele care urmează (luate exclusiv din discuţa de mai sus), nu constituie atacuri la adresa vreunui membru. Dacă cineva se simte cu musca pe căciulă să facă bine să ia măsuri de îndreptare.
- Utilizarea abuzivă a celor trei puncte se încadrează în "stilul asemănător". Parafrazînd, putem spune că e "beţia de puncte".
- Utilizarea englezismelor (de fapt americanisme) se încadrează în acelaşi stil. O fi "cool", dar nu e corect ("show-ul", "job"). Doar pare corect, în contextul agresiunii televizoristice permanente şi al multinaţionalelor în care se vorbeşte exclusiv romgleza modernă. Cum citiţi "job"? Ca în "joben" sau "giob"?
- "Ghildele mai mici ce nu le-am inclus in top": de la Vanghelie citire "...pe care..."
- "Grav este ca aceste chestii daca nu le-ai bagat la cap la vremea lor...". Apropo de logica şi topica frazei, care tot în şcoala primară se studiază: "Grav este că dacă nu ai băgat aceste chestii în cap la vremea lor..."
- "Sa mi-se ierte": se iartă odată cu dispariţia cratimei. Nu are ce căuta acolo.
- "Omuletii ce sunt responsabili": de fapt trebuie "omuleţii care sînt responsabili". Apare de mai multe ori "ce" în mesajele anterioare. Cumva "ce" este o metodă de soluţionare a dilemei vangheliene "care"/"pe care"?
- "nici ca altii sa nu sti scrie o propozitie concret": ăsta e fenomenul "şti", frate bun cu fenomenul "fi". În context, corect era "să nu ştii să scrii" sau "să nu ştii a scrie", cu doi de "i" în ambele cazuri. Nu am înţeles ce caută cuvîntul "concret" acolo. E un nou sinonim pentru "corect" (de fapt "propoziţie corectă")?
- "idolarizati pe Guta": de fapt e "idolatrizaţi". Aş zice că e doar o eroare de butonare, dar ceva îmi spune că nu e aşa.
- "astfel de post", "post dublu" etc.: eu nu ştiu de post din ăsta, doar de portar, şofer, secretară, director de departament, sudor, fierar betonist, strungar etc.
- "sa ma corectezi pe mine si pe alti": dacă urmează punctul de sfîrşit de frază, corect este "alţii", articulat.
- "asi sti": corect este "aş şti" sau "a-şi da palme de unul singur cînd vede halul în care se scrie".
- aha, am mai aflat ceva nou azi: maneliştii sînt o rasă şi dacă ai ceva împotrivă eşti rasist!
- "cred ca castiga": despre cacofonii tot la şcoala primară se discută. Se pare că nu se şi învaţă.
- "sarputea": probabil trebuia să fie "s-ar putea".
- despre folosirea semnelor de punctuaţie nici nu are rost să mai scriu.

Acum scoateţi cuţite, scoateţi topoare, să curgă sîngele.

PS: nu vă mai legaţi de limba (ne)română folosită de InnoGames şi de reprezentanţii săi (chiar dacă e vorba de fişiere de limbă pentru forum luate de pe aiurea din internet). Poziţia oficială este că vă daţi aere de superioritate.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser774

Guest
Poate ca am scris expresii mult prea complicate, pentru a putea sa fie intelese cu adevarat de toata lumea. Sincer, nici eu nu am facultate (sunt anul 4)... nu asta era point-ul. Era vorba mai mult despre ce plantezi si ce culegi. Respect pe oricine, indiferent de categoria sociala... acei gunoieri de care spui... poate ca nu s-au focusat in viata pe lucrurile importante, sau poate au avut niste parinti ce le-au incurcat viata... asta e, treaba lor... no comment (culeg ce au plantat). Legat de sistemul juridic... fix pentru asta s-a infintat... ce ziceam eu mai sus... sa aiba grija sa se intample ceea ce este corect (acest sistem face rau celor ce incalca legea). Daca nu ar mai exista hoti... sitemul juridic ar continua sa existe... pentru ca scopul este sa aiba grija ca lucrurile sa mearga in directia buna (chiar daca ar merge bine). Statul... nu moare niciodata... doar suntem noi cei de rand ce platim taxe... :p.

Si... nu am facut mare tam-tam... am facut caterinca :)).... e normal.. de ce nu?! Nu mai exista un astfel de post pana acum.... si a venit unul, te-am facut celebru, oricum.... stii ca in seria de reclame de la Profi (foarte proaste... cea cu mortu, cu caii.. etc)... pe care s-a discutat non-stop pe toate forumurile...toata lumea vorbea de Profi...(cred ca asta a fost si scopul lor)

Treaba cu scrisul... este un must... nu o pune langa un talent, cum ar fi pictatul. Faptul ca nu stii sa scrii.... inseamna ca esti neglijent cu tine, nu neaparat ca esti prost.... nu te contrazic neaparat ca ai spus ca esti...tu stii mai bine (te vei face de ras de multe ori... vei vedea.. daca nu ai vazut deja). Iar in cazul meu, ca 90% din populatie.. ca stiu sa scriu.... nu inseamna nimic, nu insemna ca sunt destept.

Uite inca un exemplu scurt: Daniel Neagoe... pana de curand a fost directorul general al Postei Romane. Pana pe la vro 32 de ani... acest individ a fost fotbalist... dupa s-a bagat intr-un partid ... PDL... a facut manevrele ce trebuiesc facute.. si a ajuns la Posta Romana... A furat acolo ce a putut... a condus si el cum a putut (foarte prost)... si au rezultat 5000 de oameni ce au ramas fara locuri de munca. Vezi ce inseamna cineva care e acolo unde nu ar trebui sa fie?.. Intr-o lumea cu 1.000.000 de oameni buni... si unul rau.... cel rau ar trai cel mai bine (cui pe cui se scoate).

Iar pentru Guta si Salam.... nu am nici un respect... au facut gramezi de bani de pe urma fraierilor ce arunca bani la lautari (banii nu iti arat nivelul de inteligenta la un om).

''Mic si rau''... pentru ce ai spus... ti-as fi mutat fata din loc... daca ai fi fost asa curajos si in viata reala. Sunt curios daca in afara de spatele monitorului... mai esti undeva asa smecher.

Era doar un post de caterinca.... nu faceam eu pe desteptul.... cum spuneam.. a stii sa scrii e un must!!!
Multa bft!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
altu' mai destept....pffff...cum de v-ati ratacit pe aici?
Cînd
sînt
române
mai sunt, nu citesc toate aberatiile, o parte am apucat sa citesc :(
cum naiba vreti voi, profesorii sa scriem corect? cand voi, profesorii sunteti mai prosti decat prostii (elevii)....invatati-va pe voi, pe urma dati-ne lectii noua

Draga nimrod: m-ai vazut pe mine smecher?
nu am dreptul sa iti dau replici la posturi?
eu pe tine te vad dandu-te smecher...cu amenintari, parca vorbeai mai sus si de respect...asa stii sa respecti?=)))))))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
PENTRU DIABOLIK
Imi place ca ti-ai asumat conditia (nu ai facultate).. ai dreptate, nu trebuie sa ai facultate ca sa joci FOE.. imi place tonul impaciuitor al discursului tau.. dar nu inteleg de ce avem nevoie de puscarii.. iar in privinta manelelor, sunt de partea lui nimlord, nu pentru ca le invidiez alora "euroii", ci pentru ca prin muzica lor promoveaza anumite nonvalori (imoralitatea, violenta, trivialitatea, materialismul ieftin etc.).
..si isi are locul AICI acest topic.
respect.. (sincer)
 

DeletedUser

Guest
Cel mai bun comentariu de pana acum lasat pe acest topic! M-am simtit atentionat dar nu jignit si facanduma mai responsabil de cum si ce scriu. Tin sa va spun ca totusi se poate folosi si un limbaj de chat si tot felul de prescurtari de internet. Si inca ceva pentru NimLord... Totusi in noul DOOM (Dictionar ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane) Unele cuvinte pe care sigur daca le scriam (EX: INTRO,INTRUN,MAI legate) tu m-ai fi corectat. Dar odata ce pana si in dictionar scrie ca cuvantul INTR-O se paote scrie legat ... Eu inca o data multumesc pentru corectarile pe care le-am primit asupra mea din partea ta si a Scrisoarei a3-a. Am invatat ceva din asta si sunt recunoscator...

@PurpleMan si NimLord in legatura cu Salam si manelisti aveti dreptate asupra faptului ca sunt inculti dar totodata mentionez ca nu trebuie sa ne uitam doar la ei ... Uitativa la renumita INNA care a cucerit jumatate de glob cu melodiile sale si vreau sa zic ca daca va uitati la un reportaj cu ea descoperiti pe putin 5 greseli de limbaj. Si nu este singura... Sunt de parere ca multi din manelisti au voce foarte buna chiar mai buna decat alti cantareti de alte genuri de muzica , si castiga bani pe merit prin vocea lor. Este adevarat ca nu castiga bani pe merit deplin sau suma de bani pe care o merita...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser774

Guest
altu' mai destept....pffff...cum de v-ati ratacit pe aici?

mai sunt, nu citesc toate aberatiile, o parte am apucat sa citesc :(
cum naiba vreti voi, profesorii sa scriem corect? cand voi, profesorii sunteti mai prosti decat prostii (elevii)....invatati-va pe voi, pe urma dati-ne lectii noua

Draga nimrod: m-ai vazut pe mine smecher?
nu am dreptul sa iti dau replici la posturi?
eu pe tine te vad dandu-te smecher...cu amenintari, parca vorbeai mai sus si de respect...asa stii sa respecti?=)))))))


M-ai jignit in primul post... masora-ti cuvintele te rog... Vorbeam despre Respectul Meritat.... tu ce respect ai fi meritat de la mine? Nu ma dadeam smecher... ti-am prezentat ce s-ar fi intamplat intr-o anumita situatie... care oricum nu s-ar fi putut intampla (esti genul de tip ce injura de rupe pe internet si cam atat).
 

DeletedUser

Guest
da-ti 2 palme ca vorbesti prostii

cand o sa ma vezi injurand atunci poti vorbi...de jignit nu cred ca te-am jignit...ce altceva faci pe acest topic? inafara de ceea ce am zis in primul post

tu ai fost agresiv in majoritatea posturilor (nu la adresa mea)
urasc profesorii care si-au gresit cariera...asa ca "ii" rasplatesc cu aceeasi agresivitate cu care ii trateaza ei pe "prosti"
 

DeletedUser774

Guest
mata? mata?... ai spus de 2 ori... asta inseamna jignire.

Nu sunt profesor de romana.... si nici nu lucrez in IT ... am 23 de ani.... ce am prezentat aici... au fost doar greseli elementare... ce le vede orice om normal. Sincer, nu ti-am inteles interventia ta aici... partea proasta e ca tu... esti doar 'mic si rau'... nici macar nu esti un rival de discutie...esti destul de limitat.... agresivitatea ta = 0.

Diabolik... cum iti spuneam..... acest post l-am facut mai mult pentru caterinca... dar sincer ma bucur ca ti-a fost de folos (o atitudine potrivita). Te va ajuta pe tine in viitor.
 

DeletedUser

Guest
mata=matza...sa nu folosesc cuvinte gen ***, kk...si nu e nici o jignire...e o expresie in popor, unul care nu are ce face..."freaca" matza pe unde apuca

totusi nu inteleg de ce te cobori la "limita" mea, inteleptule/inteligentule

agresivitatea mea = 0, dar mi-ai fi mutat fata (daca ai fi in stare) daca m-ai fi vazut...=)))) cum poti sa te minti in halul asta?
tu vezi ce scrii? sau ai dat pe pilot automat?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser774

Guest
mata=matza...sa nu folosesc cuvinte gen ***, kk...si nu e nici o jignire...e o expresie in popor, unul care nu are ce face..."freaca" matza pe unde apuca

totusi nu inteleg de ce te cobori la "limita" mea, inteleptule/inteligentule

Esti de la tzara...acum am inteles... du-te acasa.

Scze pentru asa-zisele amenintari.... credeam ca ai spus ceva de mama.

Si.... nu m-am coborat la nivelul tau... te-am luat de sus.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Citez din Regulament
1.1. Trataţi-i pe ceilalţi membri cu respect şi menţineţi discuţiile în limitele bunului simţ. Trebuie să tineţi cont că pe forum sunt membri de vârste diferite şi a căror experienţă de joc diferă de la caz la caz, motiv pentru care vă rugăm să fiţi răbdători dacă uneori apar întrebări care pot părea "stupide" sau "infantile".
1.4. Vă rugăm să evitaţi reproşurile cu privire la greşelile gramaticale sau de scriere la adresa jucătorilor. Dacă greşelile unui jucător sunt atât de mari încât conţinutul mesajului se pierde, puteţi raporta acel mesaj. Un administrator sau un moderator se va ocupa de acea problemă.

Va rugam ca pe viitor sa respectati aceste reguli.
Multumesc.
 

DeletedUser

Guest
Si.... nu m-am coborat la nivelul tau... te-am luat de sus.

:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
cum era aia cu inima franta? nu prea le am cu mess-ul, dar tare s-ar fi potrivit

tot pilotul scrie sau l-ai scos?
 

DeletedUser774

Guest
OK mowgly....desi nu va inteleg regula semi-comunista cu gramatica (a fost introdusa datorita acestui post?... citisem regulamentul si parca nu era). Daca exista... nu inteleg de ce nu m-ati atentionat de la inceput.... aceasta tema a fost citita de majoritatea moderatorilor.... chiar de mai multe ori... sunt sigur de asta. Simona chiar mi-a trimis o atentionare despre dublu post (nu a avut o problema cu subiectul).

Dar ramane ok... a avut farmec asa ca a fost prima postare cu acest subiect.... nu isi mai are rostul alta :).

Multa bft!
 
Ultima editare de un moderator:
Sus