Discuţii despre noul sistem de unire a vecinătăţilor

BruzLi

Active Member
Sunt curios ce se va rezolva cu aceasta schimbare, degeaba implementam noi sisteme de vecinatati daca jumatate din vecini stau cu 2 sulite. Era bine daca se implementa razboiul intre ghilde si nu asa cu jaf de resurse ci macar de puncte, am batut unul din o ghilda adversa... iau puncte de la el sau de la ghilda. Oare si atunci va sta cu o prastie in aparare? Cam asa ceva ar impulsiona acest joc. Altfel... finisari, batai zilnic cu 2 sulite, aceleasi misiuni de cateva luni... naspa. Parerea mea :)
 
Ultima editare:

DeletedUser5468

Guest
Ghaby, eu nu sunt genul care să se răzbune pe vecinii care mă atacă, eu pun armată, dacă trece treaba lui, am inceput să am intelegeri cu cativa vecini, doar ca să iau puncte, de jefuit nu jefuiesc decat pe cei fără armată, sau pe cei care mă injură.
Eu tot ce vreau, este să am vecini de nivelul meu, care să aibă armată, atât .Nu vreau ceva mai mult de la acest nou sistem de vecini.
Mulți au început să se plictisească să atace aceeași vecini, eu am avut vecini evoluați care s-au lăsat de joc pentru simplul fapt că nu mai băgau vecini noi.
De aceea chiar mă bucur că cei de la Foe au născocit această modalitate de unire a vecinatatilor, din 2 in 2 săptămâni.
Așa că nu vor maă exista jucători care să se plangă că au vecini , ba prea evoluați/slabi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2045

Guest
Eu consider ca ar trebui sa se tina cont si de colegii de ghilda. Cel putin in prima parte a clasamentului sunt 50 jucatori din maxim 4 ghilde ceea ce inseamna ca o sa ai foarte multi colegi de ghilda in vecinatate.
Eu unul nu as dori sa am la mine in vecinatate 30 de colegi din ghilda pentru ca in acest fel nu am rezolvat mai nimic.
 

DeletedUser1022

Guest
Eu consider ca ar trebui sa se tina cont si de colegii de ghilda. Cel putin in prima parte a clasamentului sunt 50 jucatori din maxim 4 ghilde ceea ce inseamna ca o sa ai foarte multi colegi de ghilda in vecinatate.
Eu unul nu as dori sa am la mine in vecinatate 30 de colegi din ghilda pentru ca in acest fel nu am rezolvat mai nimic.

deja cineva pe serverul beta a facut observatie ca in noua lui vecinatate au ajuns 24 de colegi de ghilda.
eu sper sa fie e exceptie pentru ca daca se intampla chestia asta ca ceva normal, astfel gandit, atunci cred ca efectul va fi invers decat cel asteptat de jucatori si de dezvoltatori.

sursa citata este aici
 

DeletedUser5801

Guest
eu sper sa fiu pus vecin doar cu jucatori de aceeasi putere ca si mine..nu e corect sa fie mai multi cu 100-200 de mii de puncte si in era industriala...nu am cum sa ii bat..imi omoara imediaat armata din aparare..nui corect
 

DeletedUser

Guest
Intrebare, sa inteleg ca in vecinatate..vom 80 de vecini cu acelasi "calibru"? Sau doar se vor schimba dintre vecini, si vom avea tot atatia vecini cat suntem acum?
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
La prima întrebare: da şi nu.
Nu se ia în considerare punctajul, ci epoca.

Aceste bucăţi se vor uni apoi cu părţi ale altor vecinătăţi, care au acelaşi nivel de dezvoltare în ceea ce priveşte schema tehnologică.

Nu ştiu câţi vecini aveţi acum dar cel mai probabil veţi avea aproape 80 de fiecare dată când se va face o unire de vecinătăţi, adică o dată la două săptămâni.
 

DeletedUser

Guest
Inca o intrebare.
Sa zicem ca ajungem si suntem 80 de vecini de acelasi calibru. Dupa doua saptamani se rotesc vecinii, se schimba? Sau vom ramane aceiasi 80 pana se mai lasa din ei de joc, urmand ulterior sa se mai faca o uniune?

deja cineva pe serverul beta a facut observatie ca in noua lui vecinatate au ajuns 24 de colegi de ghilda.
eu sper sa fie e exceptie pentru ca daca se intampla chestia asta ca ceva normal, astfel gandit, atunci cred ca efectul va fi invers decat cel asteptat de jucatori si de dezvoltatori.

sursa citata este aici

Sa te trezesti cu nu stiu cati colegi de ghilda, o sa fie un lucru aiurea rau de tot
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4043

Guest
Cea mai mega , super , uber buna idee , sunt pe locul 37 intre vecini , evu mediu mijlociu , cam pe la sfarsit ... si vreau sa-mi fac stoc de bani si provizii , si altele .. si vecinii mei , sunt si in era industriala .. ca sansa mai am :D acum cu noua imbunatatire , o sa-mi gasesc vecini de rangu` meu :X cu care sa fiu egal

multumim forge of empires :X
 

DeletedUser1022

Guest
Inca o intrebare.

Sa te trezesti cu nu stiu cati colegi de ghilda, o sa fie un lucru aiurea rau de tot

rau? rau de tot?
e prea putin spus pentru a exprima cum va fi sa ai 10 sau 20 sau 30 de vecini care sunt in ghilda cu tine.
probabil in urmatorul imediat update, la presiunea jucatorilor, vor baga la Actiuni si optiunea de Atac pe langa cele de F/M, poate fara Jefuire.
dar aici dai de alta problema, ce faci cu cei 10-20 vecini-colegi?
ii ataci sau ii F/M???

concluzie:
timp de multe luni, ghildele s-au straduit sa faca recrutari astfel incat membrii lor sa fie protejati/avantajati in fata celor noi.
fie o 'ferma' care fugea de jefuire, fie prea multi vecini intr-o vecinatate, in genere s-a cautat sa nu existe foarte multi vecini intr-o singura ghilda..

ce-o sa fie acum...vedem dupa implementare.

La prima întrebare: da şi nu.
Nu se ia în considerare punctajul, ci epoca.

intrebare:
un jucator intrat ieri in Era Industriala este pus pe acelasi nivel cu un jucator care maine termina Era Industriala?
sau in cadrul aceleasi Ere va exista ceva diferentiere?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1279

Guest
Buna ziua,
Se va tine cont de epoca la care va aflati, nu neaparat si nivelul de dezvoltare al epocii respective.
Totusi daca vecinatatea este foarte mare, este posibil sa se ia in calcul si nivelul de dezvoltare atunci cand se face impartirea vecinilor. :)
O zi frumoasa si spor la joc! :)
 

DeletedUser1279

Guest
Buna ziua,
Cu siguranta nu va puteti alege dvs. vecinii. Alipirea vecinatatilor se face automat din server.
O zi frumoasa!
 

DeletedUser

Guest
Am pus mai sus intrebarea, probabil a fost omisa..deci:

Sa zicem ca ajungem si suntem 80 de vecini de acelasi calibru. Dupa doua saptamani se rotesc vecinii, se schimba? Sau vom ramane aceiasi 80 pana se mai lasa din ei de joc, urmand ulterior sa se mai faca o uniune?
 

DeletedUser1022

Guest
Am pus mai sus intrebarea, probabil a fost omisa..deci:

Sa zicem ca ajungem si suntem 80 de vecini de acelasi calibru. Dupa doua saptamani se rotesc vecinii, se schimba? Sau vom ramane aceiasi 80 pana se mai lasa din ei de joc, urmand ulterior sa se mai faca o uniune?

teoretic, ar trebui sa functioneze asa:
ziua 1 (cand se va implementa noul sistem)
avem parte de o noua rearanjare a vecinilor, un max de 85 vecini, unii din ghilda, unii din afara, etc..
criteriul principal de rearanjare se pare ca va fi era in care te afli.
oricum, avand in vedere ca nu pot pune 200 sau 400 sau 800 de oamnei intr-o vecinatate, va trebui sa existe cel putin si un alt criteriu sau poate va fi ceva random.

pe serverul beta vad ca au insitat pe chestia ca punctajul va fi unul din factori, pe serverul romanesc..nu.
cel putin eu am inteles mai bine chestia cu mini-grupele sau grupele virtuale acolo decat aici.

ziua 1 + doua saptamani (prima unire a vecinatatilor dupa schimbare)
asadar, daca plecam de la premiza ca fiecare vecinatate va fi formata din mai multe mini-vecinatati virtuale, departajate de punctaj, teoretic ar trebui ca schimbarea sa se produca la fiecare 2 saptamani, functie de evolutia punctajului.

toata afirmatia de mai sus e pur teoretica. speculatie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2296

Guest
ohohoho...KingLeorix cam multe vrei sa stii tu inaintea altora:))))
de vecini de acelasi calibru, adica unul sunt eu, o sa ai parte...iar daca or fi multi din ghilda ta, stai lejer ca o sa compensam cu cei din ghilda mea:))))
atunci sa vad eu strategie pe fiecare...ori renunta la lupte ori la suport
in cazul asta o sa fie nevoite ghildele si membrii acelor ghilde sa dea suportul doar celor care sunt in alte vecinatati, pt ca eu nu vad alta alternativa...adica nu o sa renunt la lupte chiar daca sunt lupte "masluite" adica intelese intre membrii aceleiasi ghilde
doar timp sa-mi fac ca pana la urma nu-i chiar asa de greu sa tin mouseul in mana:)))
 

DeletedUser2304

Guest
@under
la filmul asta cumpar si eu cateva bilete "premium"
 

DeletedUser1022

Guest
@under
la filmul asta cumpar si eu cateva bilete "premium"

stai sa vezi ce rasu'-plansu' va fi sa ai 10-15-20 de colegi de ghilda.
macar daca toti vecinii, diin orice ghilda, si-ar pune toti armata... iesi din ghilda si bati totul..
dar..noi suntem romani :))
asa ca cel putin jumate din vecini vor refuza sa puna armata, ca doh...de ce sa faci puncte de la ei...
iar cealalta jumatate...va scoate si ea armata din defense..ca doar nu or fi mai prosti :))

cum ziceam, rasu'-plansu' va fi la el acasa.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
pe serverul beta vad ca au insitat pe chestia ca punctajul va fi unul din factori, pe serverul romanesc..nu.

Nu cred că aţi înţeles, sau nu m-am exprimat eu bine. Criteriul principal pentru gruparea jucătorilor în bucăţi de vecinătate este epoca cercetărilor. Gap-urile sau diferenţele dintre bucăţi clar vor fi departajate de punctaje, aşa cum am scris exact în anunţul de care vorbeaţi mai devreme:

De exemplu, dacă un anumit număr de jucători formează un grup compact în fruntea vecinătăţii, cu o diferenţă mare de punctaj faţă de restul membrilor, acea breşă va fi folosită pentru separarea lor de restul vecinătăţii. În cazurile în care bucata de vecinătate este foarte mare, ea va fi totuşi împărţită şi când nu există o astfel de diferenţă foarte mare de punctaj.

@KingLeorix Mă tem că nu avem foarte multe informaţii despre ce se va întâmpla după primele două - trei uniri.
 
Sus