Discuţii despre noul sistem de unire a vecinătăţilor

DeletedUser

Guest
Buna ziua, s-a specificat in mod clar ca uniunea de vecinatati se va face doar in functie de era in care va aflati, si nu in functie de punctajul pe care il aveti.
 

DeletedUser

Guest
salutare!

Discutii multe, idei sanatoase si solutii pe masura.
La mine priml are mai putin, doar 1.300.000+ dar si eu am doar 102.500.
Jumatate din vecinii mei, mai mari, sunt in era progresista, iar eu deabia am intrat in era industriala. mai am vecini si din industriala si din coloniala.
Dar am si un vecin din evul mediu tarziu. mai bine zis intarziat!!! :)
Oricum trebuiesc spuse doar cuvinte de lauda, ca sa nu luam ban ca "flick". prima pagina de topic.
O sa scot si eu armata din aparare, ca deja acum ma ataca toti si sper sa mai dau drumul la resurse, pentru ca nu pot intra chiar la secunda sa culeg resursele.
Parerea mea ca trebuia sa fie suprapuse vecinatati vechi cu dezvoltare similara. nu am nevoie doar de vecini din aceeasi epoca cu mine. am nevoie si de alte epoci ca sa pot face rost de planuri pt CL. Planuri pentru care nici pana acum nu s-a gasit o solutie. eu joc de juma de an, de vreo 2 luni intru cam odata pe zi plus ca am avut si pauze si tot nu se stie ce poti face cu planurile pe care leobtii la cladiri pe care tu le-ai construit deja. Faci M/F degeaba. Iar daca ai totusi norocul sa-ti pice la cladirea care iti trebuie, sa fii singur ca e dublura. si o schimbi cu inca o dublura pe care o mai ai si obtii..... o dublura. si uite asa, dupa mult M/F, dintr-o dublura pe care o ai si inca una noua, deabia optinta, adica din doua dubluri ramai cu una. Spun asta ca am patit de cel putin cate cinci ori la 3 cladiri la care imi mai trebuie un plan. Si stau asa de circa 2 luni.
Deci, facem M/F, atacam/jefuim degeaba. Probabil ca trebuie sa cumpar diamante.
Despre vecini, multa sanatate. Nu stiu cum sa fac sa-i scot si pe aia doi din aparare. :))
Schimbare radicala la vecinii mei si nemultumire totala pt mine. Poate ca pentru majoritatea jucatorilor de pe servere mai bine.

O zi superba tuturor.



editare.

Nu esti de ce acelasi principiu cu moto-ul pe care il afisezi.
Crezi ca sisica e in aceeasi era cu vecinul de 1.4m?
Asa cum am zis, unii vor fi multumiti, iar altii dezamagiti. Probabil ca eu si sisica suntem in cea de-a doua categorie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6213

Guest
eu sunt primul pe A si B si cu o diferenta mare intre mine si a 2 a
 

DeletedUser5672

Guest
Daca industriala = progresista da kingleorix ai dreptate scuze.
Nu cred ca joc de aceeasi perioada de timp cu cei din top, am sarit si unele cercetari (acolo unde a fost posibil) pentru a evolua, in momentul de fata va intreb ce sanse mai am eu la vreun turn, a da sa fac prastieri si daca am noroc sa gasesc pe cineva fara aparare.
Eu inca astept un raspuns nu un regulament sec fara inteles, cum sau dupa ce algoritm s-a facut imparteala.
Parerea me este ca ati dat carne de tun la cei din top
 

DeletedUser2761

Guest
Daca industriala = progresista da kingleorix ai dreptate scuze.
Nu cred ca joc de aceeasi perioada de timp cu cei din top, am sarit si unele cercetari (acolo unde a fost posibil) pentru a evolua, in momentul de fata va intreb ce sanse mai am eu la vreun turn, a da sa fac prastieri si daca am noroc sa gasesc pe cineva fara aparare.
Eu inca astept un raspuns nu un regulament sec fara inteles, cum sau dupa ce algoritm s-a facut imparteala.
Parerea me este ca ati dat carne de tun la cei din top
aici http://forum.ro.forgeofempires.com/showthread.php?5143-Modificarea-sistemului-vecin%C4%83t%C4%83%C5%A3ilor
 

DeletedUser2304

Guest
acum si voi ar fi trebuit sa ganditi cam asa..... cum ar fi ca intr-o vecinatate sa fie pusi primii 80 din clasament ? nu am mai fi putut face multe puncte daca toti am pune si armatele in aparare. adica, dupa 15-20 de lupte trebuie sa ne lingem ranile nu !?!
apoi cum ar fi sa fie pusi alti 80 de jucatori sa spunem de la locul 560 la locul 640 ? intre acele locuri cu siguranta veti gasi o diversitate de stadii de cercetare a tehnologiilor. in felul asta ar fi avantajati cei din erele mari de acolo. si in acest caz exista posibilitatea ca cel de pe locul 600 sa adune prin lupte mai multe puncte decat cel de pe locul 1. parerea mea este ca nu ar fi corect. cum nu este corect ca cel care a inceput jocul in ianuarie sa-l ajunga pe cel care a inceput jocul in iunie 2012, si care a fost activ 99% din aceasta perioada. iar ca o paranteza eu am in vecinatate jucatori care au putin peste 100k, si sunt in industriala. e vina noastra a celor cu multe puncte ca el are doar 100k? acele puncte cu siguranta le-a strans mai mult cu adunatul produselor si al monezilor si mai putin (spre deloc ) cu luptele.
acum sa inteleg ca unii doresc sa existe 2 tipuri de vecinatati !?! una de fermieri si una de razboinici ?!?
 

DeletedUser5672

Guest
da am citit dar tot la aceeasi parere raman CARNE DE TUN PENTRU CEI DIN TOP
"Aceste bucăţi se vor uni apoi cu părţi ale altor vecinătăţi, care au acelaşi nivel de dezvoltare în ceea ce priveşte schema tehnologică."
"vom avea vecinătăţi mai echilibrate şi, deoarece nu se vor mai uni vecinătăţi întregi, ci doar părţi ale lor, jucătorii nu vor mai fi "captivi" în vecinătăţile mici."
nu inteleg cuvintele bolduite
Sunt pe locul 1063 daca ma arunca intr-o vecinatate cu colegi de locul 400 era ok dar cu cei din top :)) deja nu mai am nici cea mai mica sansa si da ghabi ai dreptate
 
Ultima editare de un moderator:

Coryllus

Well-Known Member
SUPER TARE
Nu vi se pare cam mare discrepanta de la 1.457.456 puncte (cat are primul din noua vecinatate) la 158.951 cat am eu. Unde este echilibrul?

"Cum vor fi împărţite vecinătăţile
Bucăţile de vecinătate nu vor fi desprinse după un anumit loc sau punctaj, ci vor fi depinde de forma vecinătăţii la momentul respectiv. De exemplu, dacă un anumit număr de jucători formează un grup compact în fruntea vecinătăţii, cu o diferenţă mare de punctaj faţă de restul membrilor, acea breşă va fi folosită pentru separarea lor de restul vecinătăţii. În cazurile în care bucata de vecinătate este foarte mare, ea va fi totuşi împărţită şi când nu există o astfel de diferenţă foarte mare de punctaj."

Unirea vecinatatilor nu s-a facut dupa punctaj ci dupa era ...
 

DeletedUser

Guest
Ideea e ca am inceput intr-o vecinatate cu jucatori care au luat startul in aceeasi perioada cu mine.
Nu am fost pe primul loc de la inceput, dar am tras tare, am bagat productii la intervale scurte si am ajuns pe primul loc.
Pentru ca m-au dezamagit CL-urile, am lasat-o mai moale dar am ramas in primii 5.
Acum sunt pe locul 63 intr-o vecinatate de 78.
Daca se unea vecinatatea mea cu una similara, adica cu jucatori de la 150-200k pana la 20-30k, era cat de cat ok.
Aveam si vecini din toate erele, aveam si vecini care fac M/F si vecini cu care ma atacam.
Eu nu cladiri de def, ca nu am reusit sa strang planuri. Degeaba am tras tare ca acum sunt carne de tun.
Sa trag iar si asa ajung pe locul 1 in vecinatate? Cam greu si cam tarziu sa-l ajung pe vecinul cu 1.3m :)
Sunt multe de facut, dar penrtu mine jocul a devenit neplacut. E urat sa incepi ceva si sa vezi ca se schimba regula si trebuie sa o iei de la capat.
parca innoti pe uscat. Multa bafta si nu ma astept, sincer, sa se schimbe ceva in mai bine. :) Asta e.
 

DeletedUser5672

Guest
Exact ca tine am facut si eu. Inteleg ca i-au smuls pe cei de pe locurile fruntase, care au progresat rapid in vecinatatile mai mici si i-au aruncat in cusca leilor.
Dupa cum am vazut si pe un topic user vs moderator stim cine castiga intotdeauna :)
 

DeletedUser

Guest
la mine nu s-a tinut cont de nimic, nici de punctaj, nici de era. Am vecini cu punctaj de peste 4 ori mai mare, is din era industriala si eu is abia in coloniala.
Eu mi-am facut planurile pt extindere in functie de medalii, eram primul si singurul la turnul colonial, acum nu mai prind nici ultimele locuri, dar sa mai ** ca poti lupta la 2 turnuri(turniruri).
Ma las de acest joc, unde nu conteaza decat banii bagati.(pacat de idee)
De la inceputul colonialei pana la sf. industrialei este o diferenta f mare. Nu o putem recupera asa usor.Daca eu am 100000 pana la 400000 si ceva ... este cale f.lunga. Ori refaceti vecinatatile, ori o sa ramana tot mai putini(cei ce cotizeaza :)) )
Ma retrag, fara a mai reveni vreodata la vreun joc InnoGames. Cu The West ati facut la fel.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5672

Guest
Sa vezi cand apare "gigel" si spune de eveniment nou. Te uiti la reluarea luptei si vezi un nou camp de batalie si armata de te bufneste rasul ca tu nu apuci sa misti si ai pierdut.
In afara celor cu punctaje f. mari ci o fi multumit?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2926

Guest
acum si voi ar fi trebuit sa ganditi cam asa..... cum ar fi ca intr-o vecinatate sa fie pusi primii 80 din clasament ? nu am mai fi putut face multe puncte daca toti am pune si armatele in aparare. adica, dupa 15-20 de lupte trebuie sa ne lingem ranile nu !?!
apoi cum ar fi sa fie pusi alti 80 de jucatori sa spunem de la locul 560 la locul 640 ? intre acele locuri cu siguranta veti gasi o diversitate de stadii de cercetare a tehnologiilor. in felul asta ar fi avantajati cei din erele mari de acolo. si in acest caz exista posibilitatea ca cel de pe locul 600 sa adune prin lupte mai multe puncte decat cel de pe locul 1. parerea mea este ca nu ar fi corect. cum nu este corect ca cel care a inceput jocul in ianuarie sa-l ajunga pe cel care a inceput jocul in iunie 2012, si care a fost activ 99% din aceasta perioada. iar ca o paranteza eu am in vecinatate jucatori care au putin peste 100k, si sunt in industriala. e vina noastra a celor cu multe puncte ca el are doar 100k? acele puncte cu siguranta le-a strans mai mult cu adunatul produselor si al monezilor si mai putin (spre deloc ) cu luptele.
acum sa inteleg ca unii doresc sa existe 2 tipuri de vecinatati !?! una de fermieri si una de razboinici ?!?
uita-te pe Cirgard sa vezi primii 50 clasati, cati dintre ei sunt vecini :D
 

DeletedUser

Guest
la mine nu s-a tinut cont de nimic, nici de punctaj, nici de era. Am vecini cu punctaj de peste 4 ori mai mare, is din era industriala si eu is abia in coloniala.
Eu mi-am facut planurile pt extindere in functie de medalii, eram primul si singurul la turnul colonial, acum nu mai prind nici ultimele locuri, dar sa mai ** ca poti lupta la 2 turnuri(turniruri).
Ma las de acest joc, unde nu conteaza decat banii bagati.(pacat de idee)
De la inceputul colonialei pana la sf. industrialei este o diferenta f mare. Nu o putem recupera asa usor.Daca eu am 100000 pana la 400000 si ceva ... este cale f.lunga. Ori refaceti vecinatatile, ori o sa ramana tot mai putini(cei ce cotizeaza :)) )
Ma retrag, fara a mai reveni vreodata la vreun joc InnoGames. Cu The West ati facut la fel.

Buna seara, nu este obligat nimeni sa "decarteze" pentru a putea acest joc. Se poate juca si fara sa investesti in joc! Sunt destui jucatori care si-au crescut orasele si nu au investit deloc. Cat despre dorinta dvs. de arenunta la acest joc, va apartine in totalitate.

O seara placuta.
 

DeletedUser

Guest
Eu nu ma plang de noua vecinatate, desi diferentele sunt mai mari decat inaite (1.585.000 - 27.000 ), am facut azi puncte cat in 3 zile...dar ce o sa ne facem fara acei vecini mititei care intra odata la 2 zile si pun puncte forje la cladiri, doar or scapa nejefuiti !? :D
 

DeletedUser216

Guest
La mine in vecinatate primul are 1.500.000 puncte iar ultimul 35.000 :D
 

DeletedUser1022

Guest
multi nemultumiti de noul sistem.
NU DE NUMARUL DE VECINI CI DE PUTEREA/VECHIMEA LOR.
hai sa vedem ce se intampla in 2 saptamani, cand se schimba iar.
si da, userii au dreptate.
cand in vecinatate sunt playeri incepand de la EI (1.5mil pct) si pana la EBronz (11k pct) pe cine avantajeaza asta?
asadar, OK cu nr de vecini.
NOT OK cu ce vecini primesti.
 

DeletedUser5672

Guest
Sa speram ca nu se scimba de genul:
numai ai vecin de top 20, ai mai evoluat ai vecini de top 10 :)
 

DeletedUser

Guest
hai sa vedem ce se intampla in 2 saptamani, cand se schimba iar.

daca mai rezistam 2 saptamani,in conditiile in care cineva ca mine obisnuit sa faca in jur de 8000 de puncte pe zi nu mai face nici macar 3000,dat fiind ca primii 20 de vecini ai mei au armate din progresista deja + aparare intre 300 si 450%...nu am cum sa bat asa ceva cu trupe din industriala,si chiar daca as incerca,nu stiu de unde as scoate armata pentru restul vecinilor...
 
Sus