Raportarea greșelilor din textele jocului

Lady S

Community Manager
Membru personal
newlogo1.png


Dragi regi și regine,

Ne dorim întotdeauna cea mai bună calitate a textului și a traducerilor oferite în jocul nostru. Deoarece Forge of Empires este localizat în peste 20 de limbi diferite, se poate întâmpla ca traducerile să nu atingă întotdeauna standardele noastre. Avem la dispoziție teste interne de calitate, dar mai pot apărea greșeli.

Prin urmare, vă cerem ajutor în raportarea oricăror probleme privitoare la texte pe care le întâlniți în Forge of Empires în această temă.

Probleme de text care trebuie raportate:
  • Greșeli gramaticale
  • Greșeli de scriere
  • Text suprapus peste casete
  • Text incorect afișat
  • Context sau descrieri greșite
  • Text lipsă
  • Traduceri lipsă (adică textul este în engleză).

Toate raportările vor fi preluate de echipa noastră de management al comunității, pentru a ne asigura că vor fi remediate cât mai repede. Se poate întâmpla ca unele probleme să necesite efort din partea echipei de dezvoltare și să dureze mai mult pentru a fi remediate. Dacă se poate, vă rugăm să furnizați capturi de ecran cu problemele semnalate, împreună cu mici descrieri.

Vă mulțumesc frumos pentru sprijin și asistență pentru creșterea calității textelor din Forge of Empires!

Echipa Forge of Empires
 

dunbarton

Well-Known Member
Raportarile se fac aici?

Nu mai am cum sa fac o captura, dar imi aduc aminte ca una dintre misiunile repetitive din "Viitorul" era: produ nu stiu cate TRANSPORTATOARE; evident, corect este TRANSPORTOARE...
 

geds

Active Member
Soluțiile la concursurile de la eventul proaspăt incheiat, care sunt în spoilere nu se vad-mai bine zie nu sunt accesibile.
Se vad doar castigatorii
 

BraveWww

Well-Known Member
Turnul Galata
"Respingere jaf:la primele de 5 ori incercari de a fi jefuit"
Parca este mai romaneste "la primele 5 incercari de a fi jefuit"
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Mulțumesc. În acest caz a fost vorba de un placeholder, care nu poate fi modificat. Am schimbat textul „din jurul lui”.

Ca de obicei, modificările de text intră o dată la două săptămâni în vigoare, deci nu vor deveni imediat vizibile.
 
Ultima editare:

Ahdrian

Well-Known Member
La Pachet de micșorare Fântâna tinereții scrie că se poate micșora cu el Fântâna dorințelor, ceea ce nu funcționează! Rog corectați textul!
 

Ahri

Member

Cum se scrie corect – voiam sau vroiam? La modul indicativ, timpul imperfect, persoana I, singular și plural a verbului “a voi” este “voiam”. Forma corectă a verbului “a voi” nu conține r.

Forma „vroiam” a apărut din contopirea celor două verbe „a vrea” și „a voi” și este doar o formă în limbajul românesc, care nu există în dicționarul limbii române.
 

dunbarton

Well-Known Member
In Azteci exista o misiune (a 3-a) care cere sa te asiguri ca ai 5 statui onorifice. Dar statuile onorifice nu exista, asa ca trebuie sa te multumesti cu sculpturile omagiale. Propun sa se reformuleze misiunea sau sa se redenumeasca sculpturile omagiale.
 

dunbarton

Well-Known Member
Nu stiu daca se incadreaza strict in tema:
FOE Capture 9.PNG

Unul dincele doua butoane este inutil, ambele au acelasi efect.
 

DeletedUser

Guest
Ori de câte ori primești un plan, apare o fereastră în care scrie "1 Clădire Legendară Plan" (a se înlocui "clădire legendară" cu orice nume).
Corect este "1 Plan Clădire Legendară".
 

DeletedUser

Guest
Este vorba despre textul descriptiv al clădirii legendare Constelația Fecioarei. Partra subliniată sună foarte ciuntit. Ar trebui reformulată cam așa: "Această abilitate nu se aplică împotriva jucătorilor din vecinătate și nici în cadrul arenei PVP. Se actualizează la fiecare colectare."
Screenshot_20210828_002613.jpg
 

Atașamente

  • Screenshot_20210828_002613.jpg
    Screenshot_20210828_002613.jpg
    68,2 KB · Vizualizări: 1
Sus