Raportarea greșelilor din textele jocului

Lady S

Community Manager
Membru personal
Modificările vor apărea cu următorul update al traducerilor, mulțumim de raportare. Voi șterge discuțiile off topic.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Nu știu dacă e o greșeală în text, dar pare ciudat enunțul unei Misiuni Principale:
"Dobândește provincia new_final_final.exe"
Acela e numele provinciei?
 

Atașamente

  • new_final_final.jpg
    new_final_final.jpg
    107,1 KB · Vizualizări: 6

Ahdrian

Well-Known Member
new_final_final.exe pare nume de fișier pe computer, nu de provincie, de aceea întreb, să nu fie o eroare de programare.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Este numele corect al unei provincii din Viitorul Virtual, în care toată harta are denumiri inspirate din IT.
 

dunbarton

Well-Known Member
Va dati seama cum or fi botezati oamenii din Viitorul Virtual? Vasile_select_file.com sau Maria_new_open.xml :eek:
 

john58

Well-Known Member
Nu stiu daca se incadreaza in aceasta tema dar este deranjant ca mesajele in browser sa se repete de 5 ori si sa nu mai contenesti a le sterge pentru a elibera ecranul
 

Ahdrian

Well-Known Member
Tocmai am luat de la Așezarea Imperiul Moghul emisarul Hamida Banu Begum. Îmi apare la Primărie, în lista de Emisari disponibili, și acolo scrie că dă +285 Medalii pe zi, dar în Wiki la emisarii moghuli scrie că dă 3 bunuri din Era curentă! Unde e corect și unde e greșit?
Cred că e greșit în Wiki, fiindcă dacă activez Hamida pe un slot liber de emisar la Primărie, dă 285 Medalii.
Deci ar trebui corectat în Wiki.
 
Ultima editare:

Ahdrian

Well-Known Member
Dacă așa e corect, cum scrie în oraș, propun să se corecteze și în Wiki. Dacă nu ai tu ceva împotrivă! :D
 

Ahdrian

Well-Known Member
Am o propunere nouă care se referă la textul "Negociază" de pe butonul acelor ÎNȚELEGERI de pe Harta continentului, unde se poate cumpăra cu bunuri un sector, în loc să se dea o bătălie pentru a-l cuceri. Acest text creează o confuzie cu NEGOCIERILE de la EG și GbG, unde trebuie ghicită o soluție formată din bunuri/resurse cerute de niște negustori.
Probabil ar fi mai bine să scrie acolo "Cumpără", "Încheie înțelegerea", "Târguiește", "Bate palma" sau altceva care să evite confuzia.
Că dacă e un preț fixat care trebuie plătit, nu se negociază nimic, doar se plătește.
 
Ultima editare:

Ahdrian

Well-Known Member
Și mai am o propunere minoră pentru butonul de la confruntările din Expediția ghildei nivelul 5 unde scrie "Apară". Corect ar fi "Apără".
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Am o propunere nouă care se referă la textul "Negociază" de pe butonul acelor ÎNȚELEGERI de pe Harta continentului, unde se poate cumpăra cu bunuri un sector, în loc să se dea o bătălie pentru a-l cuceri. Acest text creează o confuzie cu NEGOCIERILE de la EG și GbG, unde trebuie ghicită o soluție formată din bunuri/resurse cerute de niște negustori.
Probabil ar fi mai bine să scrie acolo "Cumpără", "Încheie înțelegerea", "Târguiește", "Bate palma" sau altceva care să evite confuzia.
Că dacă e un preț fixat care trebuie plătit, nu se negociază nimic, doar se plătește.
Atât de mare e "confuzia" de care vorbești, încât eu folosesc butonul ăla cu veselie, fără să mai invoc spiritul lui Dalai Lama ca să îmi spună ce înseamnă de fapt cuvântul "negociază".... Și n-am pățit nimic! Decât că se deschide imaginea următoare unde văd clar că e vorba de cantități fixe de bunuri pe care le dau și...am luat sectorul!

Jocul ăsta e ca să "te joci", adică să folosești toate butoanele sau funcțiile tocmai ca să vezi concret ce face fiecare.... Nu să faci filosofie, semantică sau gramatica limbii române în jurul unui cuvânt scris pe un buton.

Eu joc de 1000 de ani jocul ăsta și probabil și tu îl joci cel puțin de 100 de ani. Iar de când am fost cu orașul în epoca fierului, și eu și tu am luat sectoare plătind cu bunuri atunci când armata nu a fost destul de puternică... Iar acum te-ai trezit brusc că te... dezorientează butonul ăla:)))))
 

Ahdrian

Well-Known Member
Atât de mare e "confuzia" de care vorbești, încât eu folosesc butonul ăla cu veselie, fără să mai invoc spiritul lui Dalai Lama ca să îmi spună ce înseamnă de fapt cuvântul "negociază".... Și n-am pățit nimic! Decât că se deschide imaginea următoare unde văd clar că e vorba de cantități fixe de bunuri pe care le dau și...am luat sectorul!

Jocul ăsta e ca să "te joci", adică să folosești toate butoanele sau funcțiile tocmai ca să vezi concret ce face fiecare.... Nu să faci filosofie, semantică sau gramatica limbii române în jurul unui cuvânt scris pe un buton.

Eu joc de 1000 de ani jocul ăsta și probabil și tu îl joci cel puțin de 100 de ani. Iar de când am fost cu orașul în epoca fierului, și eu și tu am luat sectoare plătind cu bunuri atunci când armata nu a fost destul de puternică... Iar acum te-ai trezit brusc că te... dezorientează butonul ăla:)))))
Tu pari că joci cu veselie doar jocul de-a Gică Contra, dar nu cu toți, ci doar unde te distrează (cumva tu ești Moctezuma cel Furiosa?)..
Să-ți fie de folos! :D
 

Ahdrian

Well-Known Member
La Câmpul de bătălie, când cuceresc o provincie nouă și vreau să construiesc o clădire nouă, descrierile multor clădiri în lista de clădiri de construit nu încap în casetă și lipsesc informații importante, care îmi pot afecta decizia de a construi o anumită clădire. Abia după ce am construit o clădire, am văzut toată descrierea ei, pe ea (cum ar fi faptul că sporește producția de PV/oră a clădirii). Joc de pe Desktop.
 
Sus