Batalii

DeletedUser2983

Guest
Vreau sa stiu daca este bine sa imi fac cazarma de legionari
Deocamdata am 3 cazarme arcasi si o tabara baliste si nu atac foarte des deci ma gandesc daca legionarii sunt buni pe aparare
 

DeletedUser216

Guest
Vreau sa stiu daca este bine sa imi fac cazarma de legionari
Deocamdata am 3 cazarme arcasi si o tabara baliste si nu atac foarte des deci ma gandesc daca legionarii sunt buni pe aparare

Nu are rost sa faci legionari, in aparare poti sa pui arcasi cu baliste.
 

DeletedUser2983

Guest
Chiar aveai dreptate tocmai ce am atcat pe cineva care avea aproape numai legionari pe aparare seu atacand cu 6 arcasi si 2 baliste am scapat aproape fara nici o paguba
 

DeletedUser2983

Guest
Tocmai ce am ajuns la provincia Maktaba iar unul din sectoare are urmatoarele trupe: 6 baliste si 2 soldati
Eu am 4 baliste 2 legionari si mai multi arcasi ce ar trebuii sa folosesc
Va ro raspuns in seara asta
 

DeletedUser216

Guest
Mai bine ti-ar fi cu 8 baliste dar merge si cu 4 baliste si 4 arcasi
 

DeletedUser2983

Guest
Am incercat cu 4 arcasi si 4 baliste dar mam retras din lupta pentru ca sigur as fi pierdut prea multe trupe si pana la urma am negocit sectorul
Acum am ajuns la provincia Plefferberg care este aparata de unitati din evul mediu timpuriu si vreau sa stiu daca este posibil sa o cuceresc cu unitati din epoca fierului
Si inca o intrebare: imi sugerati sa imi fac cazarma de mercenari?
 

DeletedUser2486

Guest
Am incercat cu 4 arcasi si 4 baliste dar mam retras din lupta pentru ca sigur as fi pierdut prea multe trupe si pana la urma am negocit sectorul
Acum am ajuns la provincia Plefferberg care este aparata de unitati din evul mediu timpuriu si vreau sa stiu daca este posibil sa o cuceresc cu unitati din epoca fierului
Si inca o intrebare: imi sugerati sa imi fac cazarma de mercenari?

Până în Evul Mediu Timpuriu poți cuceri lejer majoritatea sectoarelor folosind arcașii din Epoca Fierului. :)
 

DeletedUser2486

Guest
Din cate stiu arbaletele sunt mult mai bune si mi se pare si evident odata ce arcasii sunt din epoca fierului iar arbaletele din evul mediu mijlociu

La atac,sunt mai buni arbaletiştii,însă au ca dezavantaj distanţa de tragere(este mai mică decât a arcaşilor şi astfel sunt mai vulnerabili). Eu unul,prefer arcaşii.
 

DeletedUser1647

Guest
Da,dar nu poti avea arcasi la nesfarsit...cand am ajuns in E.V. Tarziu am realizat ca nu mai au nicio valoare...am avut arbaletele si terminam mai repede spadasinii,normal pierdeam si eu din arbalete...dar acum am muschetari si n-ai absolut nicio problema :)
 

DeletedUser2983

Guest
In ultima vreme vam cam stresat cu intrebarile
Vreau sa stiu daca sunt folositori arcasii calare pentru ca la inceput ma gandeamsa nu fac dar mi se pare interesant ca unii vecini care au cand ataca ma lovesc din prima runda
 

DeletedUser216

Guest
In ultima vreme vam cam stresat cu intrebarile
Vreau sa stiu daca sunt folositori arcasii calare pentru ca la inceput ma gandeamsa nu fac dar mi se pare interesant ca unii vecini care au cand ataca ma lovesc din prima runda
Tocmai asta este si dezavantajul lor, sun tun fel de kamikaze, dupa ce trag o data ii paste moartea. Probabil ca o sa apuci sa omori 2-3 unitati, in functie si de harta. In schimb sunt buni in aparare tocmai pt ca trag primii si apuca sa faca ceva daune trupelor adverse.
 

DeletedUser

Guest
in provincia cuttingham e un sector cu 4 tunuri si 4 cavaleri in armura(trupa calare), cum pot trece de ei? am catapulte, arcasi cu arc lung, luptatori scandinavi si infanterie grea.

am incercat 4x arcasi cu arc lung si 4x catapulte dar nu am reusit, tunurile si unitatea aia calare imi pica extrem de repede arcasii.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1647

Guest
baga scandinavii ca au avantaj in fata cavalerilor...vreo 4 daca ai si restul catapulte..
 

DeletedUser2983

Guest
Untitled..jpgUntitled.jpg
Cum pot trece de cele doua?
Precizez ca am la dispozitie arcasi baliste si arcasi calare si in zilele urmatoare o sa imi fac cazarma mercenari
 
Ultima editare de un moderator:
Sus