Discuţii despre noul sistem de unire a vecinătăţilor

DeletedUser1022

Guest
@smaralditza, eu azi am facut 8k pucnte clasament intr-o zi, in conditiile in care am 84 vecini.
dar au fost perioade in care am facut 2k sau 3 k sau 5k puncte clasament / zi.
ca nu poti bate trupe EP care au 300-400% bonus defense...cand tu ai doar trupe EI (cu un max 150% atac)...pai...poate e ceva normal.
zic si eu, nu dau cu parul.
ca e diferit...ok
ca e mai bine sau mai rau....e prea devreme sa zis asta dupa 1 zi...
 

DeletedUser5672

Guest
Intrerupem link-urile scoatem apararea si asteptam 2 saptamni. Asa o sa stationam si poate ne muta in alte vecinatati cu punctaje mai mici sau macar cu putere comparabila.
 

DeletedUser1022

Guest
Intrerupem link-urile scoatem apararea si asteptam 2 saptamni. Asa o sa stationam si poate ne muta in alte vecinatati cu punctaje mai mici sau macar cu putere comparabila.

sisica, nu cred ca e ok.
eu sunt in plin proces de discutie/negociere cu noii vecini sa-si puna armata in defense.
non-combat poate fi o strategie, pana cand se gaseste o contra-strategie.
 

DeletedUser2761

Guest
presupun ca nu aveti vecini destul de avansati........cum ar fii ca vecinii vostri sa aiba trupe doar din progresista si la fiecare lupta sa stati cate 5-10 minute pentru ca se misca extrem de greu noile trupe,dar asta o stiu doar cei care au trupele noi si stau toata ziua pe joc pentru a ataca 80 de vecini.....sa nu credeti ca doar jucatorii cu punctaj mic au de pierdut la noile uniri ale vecinatatilor....
 

DeletedUser2304

Guest
sisica, nu cred ca e ok.
eu sunt in plin proces de discutie/negociere cu noii vecini sa-si puna armata in defense.
non-combat poate fi o strategie, pana cand se gaseste o contra-strategie.

si eu am vorbit cu cativa pe tema asta. nu mi s-a dat importanta. atunci i-am anuntat ca daca nu pun trupe in aparare atunci scot si eu armata. am gandit asa : daca tu faci de pe urma mea intr-o saptamana cam 60k la turnir, iar au doar 1500 ......... e corect asta ?!? asta in contextul in care cu unii dintre ei am o intelegere prin care nu ne jefuim ?!? ........ aici nu mai este vorba de invidie ca "x-lescu" face mai multe puncte ca mine. ci ca eu nu am ce puncte sa fac la el.
 

DeletedUser5672

Guest
Cred ca nu m-am facut destul de inteleasa.
Sunt in industriala sunt pe locul 1063 si locurile 13,14,27 .....etc sunt acum vecini cu mine, ce armata crezi ca au?
Culmea ca eu am stat toata ziua pe joc, poate aici am gresit.
Cred ca timp de doua saptamani o sa dau totul la 24h si o sa intru decat odata pe zi sa onorez ghlda, dupa care (daca rezist pana atunci), voi vedea ce se mai intampla.

@ghabi
Eu nu mai am pe cine sa atac sunt prea puternici pentru mine, aici este vorba ca eu o sa fac puncte decat din teritorii si cam 10 vecini maxim.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2304

Guest
sisica. daca ai fi in vecinatatea mea , ai ramane surprinsa sa vezi peste 25 de jucatori cu 2 sulitasi. si suntem ( de 2 saptamani si eu ma numar printre ei ) primii 8 din vecinatate. cu muuuuuuulte puncte si fruntasi in clasament ....... degeaba au multe puncte daca nu pun armata in aparare. iar vesnica comparatie ca unul e cu 2 ere mai sus ca tn, este exact a fel ca atunci cand erai in epoca fierului si un vecin in emt. numai ca atunci nu-ti sarea in ochi milionul de puncte pe care-l avea in fata ta, pt ca poate avea doar 30k atunci. si atunci diferenta de armata era greu de suportat, DAR macar atunci ( pe vremea mea ) nu existau legendarele care sa faca prapastia asa de adanca. eu cred ca problemele legate de luptele in vecinatate au o mica samanta a discordiei in aparitia legendarelor.
 

DeletedUser1022

Guest
@robi, problema cu lag-ul si luptele in reluare exista si la mine in ghilda. naspa si urat. urat si naspa. ar trebui facut ceva mult mai devreme de urmatorul update (DACA va exista rezolvare in urmatorul update)

@ghaby, o conversatie cu toti vecinii, in care sa dai numele celor care nu au defense, care pot fi atacati si jefuiti usor, poate fi o solutie.

@sisica, tu esti eu, acum multe luni de zile.
intre timp, s-au adaugat cateva ban-uri + experienta de joc + intelegerea ca nu se schimba mare lucru chiar cu bunavointa si dedicatie din partea ta.
bine ai venit in viitorul tau.
 

DeletedUser2304

Guest
@klaus , la discutia cu ceilalti vecini pt a-i ataca pe cei fara armata , sincer, nu m-am gandit. eu m-am dus la cei fara de armata rugandu-i sa-si puna armata. de maine o sa incerc si varianta asta. imi fac un mesaj explicat pe intelesul tuturor si-l trimit in 5 m la toti vecinii.
multumesc pt idee
 

DeletedUser1022

Guest
@ghaby, suntem 84 acum in vecinatate.
am nimerit o vecintate usoara de data asta, o sa vad ce va fi peste 2 saptamani.
in vecinatatea mea e asa:
loc 1: 1.5 mil puncte
loc 5: putin sub 1 mil pct
loc 15: putin sub 500k puncte
loc 84: 11k puncte

jucatori incepand de la EP trecand prin toate erele pana la EBronz.
nu ma plang, ma avantajeaza.

din cei 84 vecini, 5 suntem in S9
raman 79
din cei 79, 30 au 2 sulite sau echivalent de armata fantoma (fie 1 prastier, fie 3 tunuri)
asadar, undeva la 40% din vecinatate sta fara armata.
daca se continua in ritmul asta...o sa aiba armata ultimii 10 din vecinatate si atat.
iar jocul se va duce la vale...
te tin la curent cu initiativa asta, sper sa functioneze.


precizari: a durat 4 ore sa dau toate luptele cap-coada azi, doar cu trupe EI, fara sa ma lovesc de problema hartii EP.
presimt ca va dura 6-8 ore sa fac acelasi lucru daca e sa ma iau dupa colegii care 'iubesc' harta si unitatile EP si fac restart la browser dupa fiecare 1-2 lupte.

ei mi se plang mie, eu ma plang aici, de aici incolo...
 
Ultima editare de un moderator:

Lady S

Community Manager
Membru personal
Am citit nemulţumirile şi le-am transmis mai departe. Acelaşi lucru l-au făcut şi colegii mei de pe alte servere, pentru că, sistemul fiind acelaşi, şi nemulţumirile sunt identice.
Când voi avea noutăţi, vă voi informa.
 

DeletedUser3827

Guest
o porcărie noul sistem... eu la 300 mii pct am primit vecini cu peste 1 milion şi vecini cu 70 mii. Echilibrare ar însemna ca toţi vecinii mei in acest caz să aibă cu toţii in jur la 270 - 330 mii puncte.
 

DeletedUser3255

Guest
nu ar tb sa aiba nici o treaba punctajul cu vecinatatile....cu ce e mai bun un player de 2kk din progresista ,CL.uri lvl 10 decat un player de 350k cu aceleasi referinte...faptul ca ai punctaj mai mare in acest joc nu inseamna ca esti player mai bun decat altul mai mic in punctaj.. ci ca ai mai mult timp la dispozitite sau ai inceput inaintea lui jocul.
Dar de altfel..spunea cineva mai sus..nici nu poti face o vecinatate de 80 playeri numai din epoca de fier sa zicem...sunt playeri mici cu nevoie de planuri si ca sa prinda gustul la joc tb sa le primeasca usor...pe langa asta mi se pare absurd...pt ca vor aparare discrepante in punctaje si parca nu are farmec daca nu te chinui sa bati un vecin cu 1-2 ere mai sus ca tine.
Intr.adevar mai tb lucrat la sistem dar daca se tot rotesc playerii in vecinatati s.ar putea sa fie ok...adica intr.un final toti avem sansa sa prindem un loc "caldut". propice pt turnir/batalii.
 

DeletedUser6079

Guest
dar ma rog de ce va plangeti uni pentru ca si eu eram atacat de jucatori de 1000K puncte ma jefuiam imi lu-au bunurile la numar 30 si nu mai ziceam nimic si stiti de ce? pentru ca pana la urma daca ala era in locul meu si eu faceam la fell deci nu e nici o diferenta si daca vrei sa fii bun trebuie sa ai adversari buni degeaba ai 10K de lupte daca le-ai castigat doar cu 2 sulitasi in aparare sau cu 4 trupe banale acolo
 

DeletedUser

Guest
Si daca oricat te-ai straduit n-ai reusit inca sa stuiezi nici trupele din coloniala cum sa te aperi de jucatori cu 1 mil de puncte?
Cum sa-mi explic faptul ca dupa luni de joc si de dezvoltat orasul, timp in care ajunsesem printre primii in vecinatati, m-am trezit penultimul, ciuca batailor si prostul bun de jefuit? Sa fie pedeapsa pentru comentariile de pe forum? Probabil o sa mi se spuna ca s-au schimbat regulile si ca suntem impartiti dupa punctaj... PROSATA MODIFICARE!!! Cred ca cinstit era sa fim lasati dupa momentul intrarii in joc si eventual largit in ambele directii, asa lasa impresia ca protejati anumite conturi si-i pedepsiti pe altii...
 

DeletedUser30

Guest
Nu ma deranjeaza foarte tare faptul ca primul vecin al meu are 2.200.000+ si ultimul 414, dar ma deranjeaza ca am foarte multi colegi de ghilda in vecinatate. :)
5zy2.jpg

prxr.jpg

Din punctul meu de vedere, imi place ca am vecini puternici cu care sa concurez. Duminica la Turnul PvP de Progresista eram 4 ( si nu cred ca treceam de 10 intr-o luna), acum suntem deja 31 . :)
 

DeletedUser

Guest
Este clar ca jocul a devenit mai atrenant desi poti sa ma picuri cu ceara si tot nu inteleg modalitatea in care s-au refacut vecinatatile.
Problema semnalata de Pepsy este reala dar nu este neaparat un dezavantaj ci mai degraba un avantaj. Ganditi-va ca marsavia a ajuns pana acolo incat sa-ti potrivesti armata pe care vrei sa o bati discutand cu un coleg (sau mai multi). Iesi din ghilda, iti bati colegii obtinand un punctaj maxim si astfel ai un mare avantaj. Unele ghilde sunt campioane la acest capitol. Dar din moment ce jocul permite asta ce mai conteaza partea morala!
 

DeletedUser

Guest
multi nemultumiti de noul sistem.
Nu inteleg de ce, e o imbunatatire fata de vechea situatie. Puterea unui jucator de 1300000 de puncte poate fi mai mica decat a unuia cu 500.000...cazul meu. Depinde totul de legendare, ca avem aceeasi puscasi si aceeasi vanatori de munte.
cand in vecinatate sunt playeri incepand de la EI (1.5mil pct) si pana la EBronz (11k pct) pe cine avantajeaza asta?
Credeam ca s-a stabilit ca nu mai e cazul (in noul sistem)....cel de 11.000 e probabil in coloniala sau ev mediu tarziu (am mai intalnit situatii).
Oricum situatia dinainte nu avantaja pe nimeni: nici pe cei incepatori, ca aveau sanse mici sa se dezvolte, nici pe cei mai mari si mai ambitiosi ca nu prea faceau puncte in batalii pe masura posibilitatilor.
Faptul ca poti fi jefuit cand nu culegi produsele la timp va crea vesnic nemultumiti: cei jefuiti. Culegeti-va resursele la timp si nu vad ce probleme sa mai existe!
 

DeletedUser5822

Guest
Explic si eu o situatie (a mea )!Am fost 5 luni pe loc 1 la vecini, si bateam tot ! Nu era ok , ca si ere(luau bataie saraci) ! Sau rearanjat vecini in functie de era, si cred ca nu e iar ok , pentru ca sunt destul de multi care fac cercetarile dar nu au ca prioritate atacurile si punctajul! Ca sa fiu pe intelesul majoritati, alegerea vecinilor ar trebui facuta in functie de punctaj nu dupa de era ! Am vecini in era Industriala si au 20 % mai mic ca si punctajul meu , si vecini tot din industriala cu 80 % mai mare ca punctajul meu ! Poate ma repet dar este eronat sa clasifici dupa era in care este fiecare ! Dupa parerea mea , vecini ar trebui alesi dupa punctaj. Nu poti fi in Evul Mediu Mijlociu si sa ai armata din Coloniala, deci nici un punctaj pe masura! Nu sunt de acord sa am vecini foarte mici care nu au cum sa riposteze la atacurile mele, dar nici vecini care au de 5 ori mai mult ca mine punctaj si resurse. La cate injurii am primit din partea vecinilor batuti, m-am convins ca punctajul conteaza in clasificare ! Sunt sigur ca daca vecini ar fi alesi dupa punctaj, ar echilibra balanta jocului .Cei care joaca de placere si nu vor punctaj in mod specilal, "sunt carne de tun " pentru cei impatimiti de joc !Hai sa fim sinceri, daca alegerea vecinilor ar fi dupa puncte , nu ar mai avea careva de reprosat ceva !
 
Ultima editare de un moderator:
Sus