Discuţii despre noul sistem de unire a vecinătăţilor

DeletedUser1022

Guest
/off-topic pentru ca on-topic deja mi-am exprimat parerea mai sus
Nu poti fi in Evul Mediu Mijlociu si sa ai armata din Coloniala, deci nici un punctaj pe masura!

@cipriotul, situatia prezentata de sus e extrem de rara (ca sa nu zic inexistenta), invers e mult mai des intalnita si denota graba unora de a face repede cercetarile lasand pe plan secund dezvoltarea orasului si mai ales a armatei.

/ontopic (pana la urma)
Credeam ca s-a stabilit ca nu mai e cazul (in noul sistem)....cel de 11.000 e probabil in coloniala sau ev mediu tarziu (am mai intalnit situatii).
@adema
eu am zis destul de clar ca jucatorul de 11k (=11.000) puncte e in epoca bronzului. hai poate in fier deja.
dar ca la 11k puncte sa fie in coloaniala sau ev med tarziu...poti sa-mi dai vreun exemplu?

si nu..situatia nu e rezolvata atat timp cat astfel de cazuri se intalnesc in mai multe vecinatati.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser216

Guest
Pana la urma este un pas inainte, acum aveti vecinatatile pline si nu mai aveti de ce va plange ca aveti doar 44 de vecini de 2-3 luni...
Fiecare bate ce poate, nu scrie nicaieri ca este obligatoriu sa-i iei pe toti la rand si sa-i bati, ar trebui sa va adaptati si sa lasati in urma amintirile cand bateati toti vecinii cu armata din cateva cladiri.
Nu este obligatoriu sa iesiti pe primul loc ca sa faceti medalii, locurile 2-4 aduc si ele destule medalii, iar cumulate cu alte locuri fruntase la alte turnire pot aduce mai multe medalii decat primul loc la turnirul din EP. Sa mai adaug ca medalii se pot face di din donarea de puncte forge la cladirile legendare, si chiar destul de multe...
Iar cei care au punctaj mic, dar joaca de cateva luni bune, cred ca o merita, mai bine se lasa de joc, sa intrii o data la cateva zile pe joc nu inseamna ca se joaca, jocurile online nu se pot juca asa, mai bine isi ia un joc care-l poate juca singur si sa-l joace acolo in lumea lui cand are chef.
 

DeletedUser6213

Guest
ai dreptate un4given
se plangeau editat au 44 vecini si acum se plang ca au fost intrecuti
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2304

Guest
Explic si eu o situatie (a mea )!Am fost 5 luni pe loc 1 la vecini, si bateam tot ! Nu era ok , ca si ere(luau bataie saraci) ! Sau rearanjat vecini in functie de era, si cred ca nu e iar ok , pentru ca sunt destul de multi care fac cercetarile dar nu au ca prioritate atacurile si punctajul! Ca sa fiu pe intelesul majoritati, alegerea vecinilor ar trebui facuta in functie de punctaj nu dupa de era ! Am vecini in era Industriala si au 20 % mai mic ca si punctajul meu , si vecini tot din industriala cu 80 % mai mare ca punctajul meu ! Poate ma repet dar este eronat sa clasifici dupa era in care este fiecare ! Dupa parerea mea , vecini ar trebui alesi dupa punctaj. Nu poti fi in Evul Mediu Mijlociu si sa ai armata din Coloniala, deci nici un punctaj pe masura! Nu sunt de acord sa am vecini foarte mici care nu au cum sa riposteze la atacurile mele, dar nici vecini care au de 5 ori mai mult ca mine punctaj si resurse. La cate injurii am primit din partea vecinilor batuti, m-am convins ca punctajul conteaza in clasificare ! Sunt sigur ca daca vecini ar fi alesi dupa punctaj, ar echilibra balanta jocului .Cei care joaca de placere si nu vor punctaj in mod specilal, "sunt carne de tun " pentru cei impatimiti de joc !Hai sa fim sinceri, daca alegerea vecinilor ar fi dupa puncte , nu ar mai avea careva de reprosat ceva !

oameni buni
daca doi jucatori au teminat de cercetat industriala , dar sunt diferiti de numarul de puncte, ei sunt practic egali. diferenta de puncte o face doar numarul de lupte castigate. cel cu mai mult puncte nu este superior tehnologic sau din puncte de vedere al armatei. nu este mai puternic intr-o confruntare armata , doar datorita punctelor. este totusi posibil sa fie mai puternic in cazul in care are cladirile legendare destinate armatei, si daca au un nivel mai mare.... (dar asta este un alt subiect).
deci toata discutia ca am un jucator de 2 milioane , si eu am 400k...... e falsa. ar trebui sa ma uit si la numarul de lupte si sa observ ca respectivul ar cam 14k de lupte iar eu poate 4k. .......
eu chiar nu inteleg frustrarile voastre , expuse in acest mod.
 

DeletedUser5672

Guest
Frustrarea mea este ca abia azi am reusit sa intru la un turn(incerc din prima zi), respectiv din industriala, decimand armata si ramanand constat fara provizii. Stau pe joc destul de mult, nu am nici cea mai mica sansa sa prind "un loc caldut la un turn" cum se exprima un coleg. Da este un pas inainte, mai ales pentru unii :). Gresala mea este ca am incercat din rasputeri sa avansez in ere sarind anumite etape, poate aici apre frustrarea celor care sunt la final de cercetari si joaca de mult. Nu stiu cum ar fi putut uni vecinatatile, vor apare mereu nemultumiti ca mine, tot timpul vom considera ca suntem dezavantajati.
 

DeletedUser2304

Guest
Frustrarea mea este ca abia azi am reusit sa intru la un turn(incerc din prima zi), respectiv din industriala, decimand armata si ramanand constat fara provizii. Stau pe joc destul de mult, nu am nici cea mai mica sansa sa prind "un loc caldut la un turn" cum se exprima un coleg. Da este un pas inainte, mai ales pentru unii :). Gresala mea este ca am incercat din rasputeri sa avansez in ere sarind anumite etape, poate aici apre frustrarea celor care sunt la final de cercetari si joaca de mult. Nu stiu cum ar fi putut uni vecinatatile, vor apare mereu nemultumiti ca mine, tot timpul vom considera ca suntem dezavantajati.
ca sa avansezi in ere, trebuie sa cercetezi toate tehnologiile, asta insemnand ca ai deblocata si armata. trebuie sa ei foarte multa rabdare. acest joc nu se termina asa de repede, si trebuie in primul rand sa faci parte dintr-o ghilda foarte buna si unita. membri ei sa se ajute reciproc si corect pe piata si la datul suportului cat mai mult si cum cer ceilalti colegi la profil. si nu in ultimul rand trebuie sa ai cativa prieteni dispusi sa te ajute macar cu informatii despre joc si strategi de lupta. unii desi au soldati multi , nu stiu sa lupte cu ei. nu stiu sa-si configureze corect armatele in functie de adversar.
crede-ma ai nevoie de jucatori vechi care stiu sa-ti dea un sfat bun , atunci cand ai nevoie. acest joc are foarte multe dedesubturi desi pare totul la vedere. am intalnit destui jucatori care spuneau aberatii pe circulare, tocmai pentru ca nu se informau inainte de a scrie ceva. citeste cat mai des forumul , mai ales temele destinate exclusiv jocului in sine. pune intrebari cand ai dubii.
toti am inceput jocul candva, si toti am avut la un momentdat vecini mai tari ca noi. ca intre timp s-au mai schimbat lucrurile pt noi ( in bine vorbind ) ni se datoreaza noua si ambitiei noastre de a fi mai sus si mai buni.
parerea mea
 

DeletedUser5672

Guest
Cred ca am mai multi ani decat tine, ogame a fost boala mea grea cu intalniri la BV intre jucatori si multe altele, cred ca am ceva habar de strategie. Daca esti atent nu este nevoie sa deblochezi toate cercetarile chiar si in industriala culmea nu este nevoie sa deblochezi armata sa treci in progresista. Cineva de sus probabil a sesizat acest lucru si a rezolvat situatia elegant. Am inceput si eu de jos ca toti, am ajuns in frunte am mai avut parte de o alipire dar din nou am reusit sa preiau conducerea. Dar de pe pozitia care sunt sa ajung in top 20, nici nu ma gandesc. dezvoltarea armatei am facut-o in functie de vecini. Aici nici bombe atommice daca fac (apropo de ieri 6.08.2013, 65 de ani de cand istoria moderna a fost rescrisa in mod tragic si nu am vazut nimic o comemorare macar pe google) nu am sanse sa bat vecinii. CL lor sunt la maxim orasele da 10x mai mari decat al meu etc...
 

DeletedUser

Guest
toti am inceput jocul candva, si toti am avut la un momentdat vecini mai tari ca noi. ca intre timp s-au mai schimbat lucrurile pt noi ( in bine vorbind ) ni se datoreaza noua si ambitiei noastre de a fi mai sus si mai buni.
asa este,ghaby,nimic de zis din punctul asta de vedere...frustrarea mea insa este ca,desi am ajuns in EP la fel ca multi din noii mei vecini,eu inca n-am reusit sa deblochez armata,spre deosebire de ei,care au terminat cercetarile in maxim 3 zile (unii din ei chiar din prima zi,avand stocate puncte suficiente).nu m-ar deranja foarte tare procentul de aparare,cat ma deranjeaza faptul ca efectiv nu am cum sa bat armata din EP cu armata din EI cand intalnesc aparari de peste 300% (ceea ce se intampla in cazul primilor 25 de vecini).in rest,dupa ce atac inca 20 de vecini,deja nu mai am armata sau e foarte zdrentuita si trebuie sa astept pana a doua zi,cand o iau de la capat...in conditiile astea,de unde punctaj,de unde turnir,de unde medalii? zicea cineva mai sus ca medaliile se pot obtine din donarea de puncte la CL...ok,asa e...da`ce facem mai intai,mai repede? donam zeci de puncte pentru cateva medalii sau incercam sa avansam cu cercetarile si punem baza pe turniruri,care,in cazul meu,sunt pierdute din start? e un cerc inchis,imi pare,si ambitia nu prea are de-a face cu asta :)
 

DeletedUser6079

Guest
frati si surori desigur ca voi va ,,plangeti'' pai sa facem diferenta dintre un jucator de 30K ca mine si unul de sa zicem 300K ca voi sau mai mult eu am cel mai mare vecin de 55K si in plus cu punctajul vostru mare presupun sigur ca aveti si vecini la fel adica eu nu vad un dezavantaj pentru uni si un avantaj pentru alti adica cu cat esti mai mare cu atat e mai greu sa rezisti pai va inteleg prin faptul ca aveti un servici veniti seara si mai strageti ce provizii v-au mai ramas dar presupunem ca daca aveai vecini de exemplu tu EP si vecin de EVM ACUM PENTRU CINE E DEZAVANTAJ?
 

DeletedUser5687

Guest
da .... ce pot spune la mine mi-au picat numai colegi buni peste 100.000 de pct dar nu am ce face !!
imi placeau vecinii cei vechi aveam pe cine ataca faceam puncte multe ! acum nup pot face daca am asa vecinii doar prin ce prind
sau rpin montarle caselor armatei etc.!
 

DeletedUser2304

Guest
@smaralditza
dupa parerea mea , si as dori sa nu crezi ca-ti bat apropouri , problema ta nu este vecinatatea puternica ci tu. in acest joc , ajutorul ghildei este foarte important. am aflat asta cand eram intr-o ghilda mica si am fost recrutat de ghilda de pe locul 1 ( actual). daca ghilda din care faci parte este una bine organizata si ai un sprijin constant si cat mai des posibil , dezvoltarea ta este foarte rapida si poti tine pasul cu cei din jurul tau. m-am uitat la tine in oras si am vazut ca nu este extins la capacitatile maxime ( aici ma refer fara a baga bani in joc ) iar cladirile legendare pt armata nu sunt ridicate la maxim. asta face diferenta la tn. eu nu am nici o cladire di ep, dar cu bonusul de la cladirile legendare de 150% ma lupt cu toti vecinii. pt a fi credibil , sugerez sa-i intrebi pe colegii tai @sh0gun si @sisi21, care sunt vecinii mei de un an de zile. trebuie sa-ti stabilesti o ordine a prioritatilor , sa ai foarte multa rabdare pt ca nu le poti face pe toate peste noapte, si sa nu te intereseze evolutia vecinilor pt ca tu nu poti face nimic ca ei sa stagneze. trebuie sa ai in gand urmatoarea idee : sa ai rabdare ca o sa vina si randul tau ( aici ma refer la puterea armatei , nu la puncte ). si ca un ultim sfat, profita de existenta lui @sh0gun in ghilda ta. eu personal am avut ce invata de la el, si am fost si ajutat de multe ori cand nu mai stiam pe unde sa-mi mai scot camasa.
 

DeletedUser

Guest
Prima unire, sau primele două vor fi foarte radicale, în sensul că majoritatea vecinătăţilor vor suferi modificări. Schimbări vor fi practic în toate vecinătăţile care nu sunt omogene din punctul de vedere al punctajului.

OMOGÉN ~ă (ĩ, ĕ) 1) Care este constituit din părți componente de același gen; cu structură uniformă. 2) mat. (despre funcții, polinoame) Care au termeni de același grad în raport cu ansamblul de variabile; cu termeni de același grad. /<fr. homogene, germ. Homogen

Noii mei vecini, 78 la numar, variaza intre aprox 1,6 mil pct de la primul loc pana la aprox 40 mii pct la ultimul loc.


Omogen, da.
 

DeletedUser5468

Guest
Încă e reoare, mie imi apare la sfărșitul vecinătății un vecin care nu are nici 1000 de puncte dar e in era colonială, de ce este această problemă?
Și în apărare are 8 tunuri de campanie!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser30

Guest
Încă e reoare, mie imi apare la sfărșitul vecinătății un vecin care nu are nici 1000 de puncte dar e in era colonială, de ce este această problemă?
Și în apărare are 8 tunuri de campanie!

Este un bug cunoscut, care apare la jucatorii ce sunt inactivi un timp apoi revin pe joc. Cand revin ei nu primesc initial punctajul avut.
 

DeletedUser5468

Guest
Este un bug cunoscut, care apare la jucatorii ce sunt inactivi un timp apoi revin pe joc. Cand revin ei nu primesc initial punctajul avut.
Mulțumesc de răspuns, nu a mai jucat de 2 săptămâni, așa că nu cred că v-a mai reveni!
 

DeletedUser

Guest
O data cu reorganizarea vecinatatilor am avut ocazia sa nimeresc intr-una care contine 7 dintre primii 12 jucatori din clasament (incluzand primii 5). Este interesant faptul ca toti au CL-urile la maxim. N-ar fi nimic deosebit aici daca la majoritatea dintre ei (in special la "Campioni") principilalul contributor n-ar fi "jucatorul sters". Acesta a fost foarte darnic cu ei, contribuind uneori cu cateva mii de puncte. Fericiti fiind intr-o astfel de vecinatate, doi vecini si-au sters deja orasul. Eu inca stau pe ganduri si astept viitoarea uniune a vecinatatilor. Daca nu se va schimba nimic (lucru foarte probabil) voi spune si eu adio jocului. Poate daca faceam si eu un contract cu "jucatorul sters" aveam sanse sa lupt la vreun turnir pentru locuri fruntase.
In concluzie reorganizarea vecinatatilor: total neinspirata.
 

DeletedUser216

Guest
O data cu reorganizarea vecinatatilor am avut ocazia sa nimeresc intr-una care contine 7 dintre primii 12 jucatori din clasament (incluzand primii 5). Este interesant faptul ca toti au CL-urile la maxim. N-ar fi nimic deosebit aici daca la majoritatea dintre ei (in special la "Campioni") principilalul contributor n-ar fi "jucatorul sters". Acesta a fost foarte darnic cu ei, contribuind uneori cu cateva mii de puncte. Fericiti fiind intr-o astfel de vecinatate, doi vecini si-au sters deja orasul. Eu inca stau pe ganduri si astept viitoarea uniune a vecinatatilor. Daca nu se va schimba nimic (lucru foarte probabil) voi spune si eu adio jocului. Poate daca faceam si eu un contract cu "jucatorul sters" aveam sanse sa lupt la vreun turnir pentru locuri fruntase.
In concluzie reorganizarea vecinatatilor: total neinspirata.

Probabil ca ar fi trebuit sa stearga si cladirile unde au cotizat acei jucatori, dar cred ca s-a pierdut pe undeva comanda respectiva si uite asa unii au fost crutati si se folosesc de respectivele avantaje obtinute prin anumite metode neconventionale...
 

DeletedUser5672

Guest
"jucatorul sters" sunt conturile de ajutor de care nu au mai avut nevoie :), acuma noi suntem singurii de la care mai pot stoarce ceva.
Dupa cum se stie se putea fac un filtru pe MAC si IP dar ... poate ar trebui sa facem si noi la fel sigur vom primi un mare BAN. Gresit reorganizarea vecinilor total inspirata, dar nu pentru noi.
Si inca o chestie ffffff deosebita, astazi am castigat la pacalici 5 sulitasi si 5 prastieri. Sa lupt cu ei contra vecinilor? Nu am o idee mai buna ii bag in aparare :).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5468

Guest
"jucatorul sters" sunt conturile de ajutor de care nu au mai avut nevoie :), acuma noi suntem singurii de la care mai pot stoarce ceva.
Dupa cum se stie se putea fac un filtru pe MAC si IP dar ... poate ar trebui sa facem si noi la fel sigur vom primi un mare BAN. Gresit reorganizarea vecinilor total inspirata, dar nu pentru noi.
Si inca o chestie ffffff deosebita, astazi am castigat la pacalici 5 sulitasi si 5 prastieri. Sa lupt cu ei contra vecinilor? Nu am o idee mai buna ii bag in aparare :).

Mai ai de primit și 2 soldați!
Pe langă 2 grenadieri.
În total ar trebui să primești 10 grenadieri 5 muschete 4 tunuri de camp!
Mie imi convine momentan chestia cu vecinii, sunt pe 2 in vecinătate, și fac praf tot, chiar pe primul îl distrug rău de tot, deja am trecut de 750000 la turnirul din era industrială în 3 zile, sper doar să nu dau cu vecini și mai și!
 
Ultima editare de un moderator:
Sus