Discuţii despre noul sistem de unire a vecinătăţilor

DeletedUser

Guest
eu am zis destul de clar ca jucatorul de 11k (=11.000) puncte e in epoca bronzului. hai poate in fier deja.
dar ca la 11k puncte sa fie in coloaniala sau ev med tarziu...poti sa-mi dai vreun exemplu?
Cel mai elocvent exemplu ti-l dau: eu in lumea B =))) Acum am ceva mai multe puncte, dar sunt in coloniala de 3 luni si cam atatea puncte aveam cand am ajuns in coloniala....:))
Si eu sunt incantat de noii vecini.:)

Daca ai fi vecin cu mine si eu as fi incantata :devil:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Situatie concreta in vecinatatea mea, poate imi explica cineva "competent" ce se intampla:
Vecinatate initiala:
- juc #1 660.000 puncte;
- juc #2 540.000 puncte;
- juc #3 530.000 puncte;
- juc #4 525.000 puncte;
- juc #5 375.000 puncte etc.
Dupa unirea vecinatatilor, printre alti jucatori cu diferite punctaje, ne regasim cativa fosti vecini, si anume: #1, #2, #4, #5.
Jucaturul nr. 3, desi se afla la punctaj strans in interiorul unui grup compact, nu se mai regaseste in noua vecinatate. Precizez ca toti cei 5 jucatori ne aflam la momentul unirii vecinatatilor in era progresista. Singura diferenta era ca jucatorul nr. #3 nu avea aparare buna si lua sistematic bataie in turnir de la jucatorii #1, #2 si #4.
Va rog sa imi explicati si mie cum e cu "grupurile compacte" de vecini, de ce au disparut jucatori din interiorul acestor grupuri. Mie personal coincidenta mi se pare prea mare...

P.S. Eu sunt jucatorul nr. #2 :D
 

DeletedUser5853

Guest
noul sistem este bunicel dar mai sunt foarte multi vecini in vecinatatea mea care sunt inca in epoca fierului
problama este alta,ca nu pot sa colectez toate unitatile militare de la toate cladirile militare,pt ca intru doar dimineata si seara...acest joc este gindit doar pt cei care au timp si intra la fiecare 4 ore
trebuie sa se faca recrutarea la cladirile militare pt toate unitatile moarte,una dupa alta fara a intra la 4 ore...omul se mai duce la servici,scoala,etc... cei care au timp oricum intra imediat dupa ce trupele sunt refacute,pt a participa la turniruri
 

DeletedUser6079

Guest
da dar trebuie sa actinam cum trebuie cand atacam de exemplu eu acum am castigat o batalie la un sector si avea unitati la numar 7 din EVT si eu cu 8 unitti din EVM si am ramas doar cu 2 arbalete din 4 sau dus 3 scandinavi si o trabuseta si sectorul avea doar 3 sabii mari,2 cavalerie si 2 arcasi deci nu conteaza cat esti in avantaj conteaza cu ce te duci la atac
 

DeletedUser6688

Guest
Sunt membrul unei vecinatati care si-a primit cu siguranta primul membru cu cel mult 3 saptamani inainte, aproximativ 10 zile inainte de noul sistem de vecinatati. In cateva ore de la crearea contului, dupa cateva clicuri, desi cu experienta anterioara 0 si 0 prieteni (de joc), ajungeam primul si am ramas tot timpul pe acea pozitie. Acum o saptamana ma plangeam de lipsa concurentei in vecinatatea mea, deoarece dintr-o vecinatate completa (80) dar cu un numar imens de inactivi mai ramasesem 12. Bine a zis cine a zis: "Ai grija ce iti doresti". Au urmat completari la care printre alti jucatori cat de cat egali mie m-am pricopsit si cu "Acvilosul" 114173 puncte !!! si "tortulet" 47067 puncte !!!, ambii in era coloniala !!! si aproape sigur ambii in activitate de cel putin 6 luni. Am 6804 puncte, de 2 ori si ceva mai multe decat cel mai avansat jucator din vecinatatea mea initiala. Am muncit mult si in 16 zile de la intrarea pe joc am intrat adanc in evul mediu timpuriu. Dar ce fel imi stimuleaza activitatea cei 2 ? Pentru mine sunt de neajuns si imi distrug moralul si cheful de joc. "Acvilosul" este inactiv (doar primarie in oras, dar armata foarte puternica, completa). Nu poate fi F/M nici atacat de nimeni. "tortulet" ieri m-a atacat si SURPRIZA !?! - m-a batut mar, dupa care m-a jefuit. Este foarte simplu sa se rezolve acest gen de probleme. SIMPLU si IMPERIOS NECESAR! Toti noii veniti intr-o vecinatate sa nu aibe o vechime a contului pe lumea respectiva mai mare decat a celui mai vechi din vecinatatea in care intra (cu o posibila derogare daca au punctaj mai mic). Nu am nimic impotriva sa fie cu 10 ere inainte daca au muncit (sau au platit) mai mult. Dar unul care a intrat o data pe saptamana pe joc sa se trezeasca mare si tare pentru ca a avut noroc sau prieteni suspusi la redistribuiri nu este normal, logic sau echitabil. Daca nu se iau masuri de remediere a greselilor deja facute si acest nou sistem odios al vecinatatilor va continua eu unul ma voi retrage definitiv din joc, cat de curand. Si cu siguranta nu voi fi singurul!


O alta propunere care este si un raspuns la problema lui "adema" postata putin mai sus. Primii 5-10 jucatori dintr-o vecinatate sa fie inamovibili (sau sa li se ceara permisiunea (un buton de optiune DA/NU)) inainte de redistribuire. Asta deoarece, fara a se incalca prima mea propunere, un jucator de top al unei vecinatati se poate trezi "ultimul om" deoarece a fost "recompensat" cu mutarea intr-o vecinatate mult mai activa si eventual mult mai "batrana". In plus intre acesti primi 5-10 jucatori ai unei vecinatati se creeaza prietenii dar de cele mai multe ori dispute legate de accesul la suprematie care stimuleaza mersul inainte. Disparitia subita a unora care sunt redistribuiti poate lasa multe polite neplatite si frustrari.

Si inca ceva. Din 14.08 avem parte de noi stimulente pentru vecinatati - evenimentul de vara. Foarte bine si foarte interesant si spun asta fara rezerve. Dar sunt astazi vecinatati de 80 de membri si sunt altele ca a mea de 25 membri, in care nici cei de pe primele locuri nu sunt toti activi real (chiar si dupa nereusitele completari comentate mai sus). Unii vor innoi foarte des roata, la mine nu cred ca se va intampla prea curand... In primul sistem de vecinatati banuiesc ca procentul de inactivi era cat de cat egal fiind o repartitie aleatorie a noilor veniti. Acum se pot creea dezechilibre mari deoarece intervine gandirea, care este intotdeauna subiectiva.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5672

Guest
Sunt tare curioasa ce se va intampla in seara aceasta cu vecinatatea in care sunt, nu reusesc nici macar primul turn sa-l castig deoarece am un vecin de 1 milion de puncte care castiga toate turnurile din erele mici(o castiga si la loto?). Stau numai langa pc si tot reusesc sa ma jefuiasca (la 15 sau 60 min). Nu am mai trecut in alta era dupa cum am explicat si mai sus, inca am multe cercetari din epoci mici de facut, deci tot nu am harta cercetarilor completa pana in era care sunt ca vecinasiii mei scumpi. Daca nu sunt mutata in alta vecinatate sunt convinsa ca sistemul este foarte prost gandit pentru cei mici.
Cu riscul de a ma repeta, din prima sa ajung ultima fara sanse de a mai castiga ceva la un turnir exclam entuziasta "Haideti sa-i ajutam toti pe cei cu milioane sa faca puncte."
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5672

Guest
:) Gresit!
Vezi industriala cu 2 cercetari in domeniul militar (incarcare pe la culasa, balistica)
 

DeletedUser6079

Guest
ma refer cam unde te poti duce cu pf adica degeaba sari daca ceva precum o expansinue sau o cladire mai devreme sau mai tarziu o faci
 

DeletedUser5672

Guest
Sunt curioasa daca vreodata unul din coada vecinatatii fa fi primul, din gresala :)
 

DeletedUser6530

Guest
Vad ca multi sunt nemultumiti de vecinii pe care i-au primit.
La mine situatia e invers :). De cand mi s-au schimbat vecinii nu am fost atacat NICI MACAR O SINGURA DATA si am urcat de pe pozitia #40 din vecinatate pe #23, cu toate ca nu atac deloc (stiu, stiu...sunt ferma).
 

DeletedUser1022

Guest
Vad ca multi sunt nemultumiti de vecinii pe care i-au primit.
La mine situatia e invers :). De cand mi s-au schimbat vecinii nu am fost atacat NICI MACAR O SINGURA DATA si am urcat de pe pozitia #40 din vecinatate pe #23, cu toate ca nu atac deloc (stiu, stiu...sunt ferma).
da, esti.
am simtit nevoia sa iti acord credit, macar pt faptul ca realizezi reusitele.
 

DeletedUser2761

Guest
:whistle::mad: eu am sters deja orasele de pe toate cele 3 lumi si acum ma apuc sa reconstruiesc,doar asa sa am activitate ca mam plictisit sa stau 6 ore sa atac 80 de vecini.......:laugh: ,si asta doar asa de inceput pana cand o sa aiba toti in aparare trupe din progresista si o sa mai pot ataca vreo 10-15 din 80....:rolleyes:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3513

Guest
Drept raspuns la noua structura de vecinatati am scos toate trupele din aparare. Orice as pune in aparare, primii 15 ma cuceresc din orice pozitie.
 

DeletedUser5468

Guest
Vecinătățile.

Am stat și tot m-am gândit de ce am eu 73 de vecini, iată că am aflat, mai am 10 vecini predestinați din top 100, dar sunt inactivi de câteava luni bune...


Și întreb, de ce mi se bagă și vecini inactivi, care nu vor mai intra vreodată pe joc?
 
Ultima editare de un moderator:

Lady S

Community Manager
Membru personal
Atunci când sunt introduși în vecinătăți, o dată la 2 săptămâni, toi jucătorii sunt activi. Ei dispar din vecinătăți după o săptămână de inactivitate. Chiar nu avem cum să "prezicem" ce au ei de gând să facă în acest interval.
 

DeletedUser5468

Guest
Păi da, dar acești vecini care numai la global pot să-i văd (au semnul de vecini) sunt inactivi de anul trecut toți, exemplu: rangeritza a fost banată permanent, şi totuși îmi apare cu semn de "în vecinătate".

Voi vedea ce v-a fi Luni.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus