Discuții despre noutățile la Expediția ghildei

Butybax

Guest
Am primit mesajul oficial atașat ca imagine. Am dat click pe ”Deschide”. Am un singur comentariu :
- FoE România ARE YOU KIDDING ME ?? DO I NEED TO KNOW ENGLISH ??
Scuze că nu pot respecta regulamentul (doar în limba română).
Mă refer la ”Deschide” de la ultimul mesaj. Link-ul este spre un video vorbit și subtitrat în engleză.
 

Shadow

Member
Draga Simona (Lady S),

Nu stiu cine a gandit acest lvl 5 dar ii poti transmite din partea mea ca bubuie .... si este efectiv rupt de acest joc.
Trebuie sa fii lipsit de imaginatie ca sa conturezi un nou nivel in aceasta maniera!!! Nu are nicio logica si nicio continuitate!!
Asta este o bataie de joc la adresa tuturor jucatorilor, iar de premii nici nu mai povestesc...
Ca sa nu mai spun ca reactivarea unor legendare pentru majoritatea absolut inutile, ca sa nu mai spun ca sf vasile este si ruseasca, nu aduce niciun beneficiu, dar mai mult, ne obligati sa crestem aceste tipuri de legendare sau ne punem aparare si atac pe oras pentru ca nu exista alta solutie.
Cine credeti voi sa sta pe joc atata timp ca sa faca negocieri si alea exagerat de scumpe.....

Eu va transmit ca daca nu modificati rapid acest lvl 5, voi renunta la acest joc pentru ca nu este in regula sa manipulati jucatorii activi dupa cum vreti voi.
In alta ordine de idei, aveti alte lucruri de facut pentru bunul mers si nu amaratul lvl 5 care vine sa te tina mai mult pe joc de parca noi nu muncim ci doar ne jucam....

Cu siguranta nu sunt singurul cu aceasta opinie dar conceptul penru lvl 5 este o porcarie totala care sufoca, nu incita la continuitatea jocului.
Nu e nimic placut la acest lvl 5....dar voi dezvoltatorii nu ganditi si nici nu jucati....va doare n pix de noi...

La revedere!
 

Dumi.

Well-Known Member
Draga Simona (Lady S),

Nu stiu cine a gandit acest lvl 5 dar ii poti transmite din partea mea ca bubuie .... si este efectiv rupt de acest joc.
Trebuie sa fii lipsit de imaginatie ca sa conturezi un nou nivel in aceasta maniera!!! Nu are nicio logica si nicio continuitate!!
Asta este o bataie de joc la adresa tuturor jucatorilor, iar de premii nici nu mai povestesc...
Ca sa nu mai spun ca reactivarea unor legendare pentru majoritatea absolut inutile, ca sa nu mai spun ca sf vasile este si ruseasca, nu aduce niciun beneficiu, dar mai mult, ne obligati sa crestem aceste tipuri de legendare sau ne punem aparare si atac pe oras pentru ca nu exista alta solutie.
Cine credeti voi sa sta pe joc atata timp ca sa faca negocieri si alea exagerat de scumpe.....

Eu va transmit ca daca nu modificati rapid acest lvl 5, voi renunta la acest joc pentru ca nu este in regula sa manipulati jucatorii activi dupa cum vreti voi.
In alta ordine de idei, aveti alte lucruri de facut pentru bunul mers si nu amaratul lvl 5 care vine sa te tina mai mult pe joc de parca noi nu muncim ci doar ne jucam....

Cu siguranta nu sunt singurul cu aceasta opinie dar conceptul penru lvl 5 este o porcarie totala care sufoca, nu incita la continuitatea jocului.
Nu e nimic placut la acest lvl 5....dar voi dezvoltatorii nu ganditi si nici nu jucati....va doare n pix de noi...

La revedere!
ai dreptate cu absolut tot, exceptie facand conotatia ca sf vasile e o cladire ruseasca [adica e dar nu vad care e legatura cu FOE si level 5 la EG]
Ce vina are cladirea ca e ruseasca? [nu vad nici legatura ei cu conflictul din Ukraina]
Acum nu o sa mai ascult Tchaikovsky, pentru ca a fost rus?
ce-s copilariile astea? :)))
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Poate am sa supar multa lume de forum si nu numai,dar nu este chiar asa de neagra situatia cu noua varianta a expeditiei ghildei.
Am analizat fiecare nivel din expeditie si pot spun:
La nivelul 1-4 se pot obtine (fata de varianta vechie) mult mai multe pf-uri.
Daca retin bine, diamante se pot obtine numai la nivelul 4 in suma de 270.Nu cred ca in varianta veche se puteau obtine mai multe.
Devantajati aici ,ma refer la achizitia de diamante ,sunt jucatorii mici care nu toti pot ajunge la inceput la nivelul 4.Ar fi fost bine sa se introduca ceva diamante si la nivelul 3.
In rest ,daca vorbim de alte recompense la nivelul 1-4 acestea eu le numesc "maculatura", "maculatura" care se regasea si la varianta veche.
Cat priveste nivelul 5 , mai am de deschis 4 cufere si inchid si nivelul acesta.Pe semne ca va fi mai greu sa trec si peste aceste 4 incercari ,dar nu-i imposibil.Nu am negociat nimic,toate au fost luate prin lupta.
Ce eu consider exagerat aici ,este nivelul de bunuri necesare sa participi la negocieri,este exagerat de mare .
Mare consider si bunurile care deblocheaza nivelul 5 .Cred ca la jumatate ar fi ok.
Acum sa vedem daca pot sa inchid nivelul 5 ,daca nu, intr-o saptamana ,doua sper da se rezolve.
Prerea mea este ca tot ce este nou aici ca si in viata ne deruteaza pe moment dar cu tipul se gaseste rezolvare.
 

Dumi.

Well-Known Member
pe ce lume si in ce era esti, de spui ca ai facut 12 porti la level 5 exclusiv prin lupta?
pentru ca 4 porti mai am si eu si nu am cum sa trec de ele [avand bonusurile de la oras de aproximativ 400% atac si 2100% aparare [din forturi si sticlutele albastre]
pe B si pe E nu esti ca te-am cautat :p
 

Dumi.

Well-Known Member
Si atentie,nu am pus cladiri care ofera bonus defensiv sau ofensiv pana acum !
inseamna ca ai atac si aparare mare la oras
dar daca ai avea cat ar trebui sa ai ca sa treci de 12 porti fara sa faci macar constructii, inseamna ca la GBG nu treci de uzura 20-30 niciodata
in jupiter, la poarta la care ai ajuns tu, atacul si apararea armatelor care te ataca, sunt de 1145% fiecare !!!
 

Atașamente

  • aprare.jpg
    aprare.jpg
    150,3 KB · Vizualizări: 12

Rigs

Well-Known Member
Poate am sa supar multa lume de forum si nu numai,dar nu este chiar asa de neagra situatia cu noua varianta a expeditiei ghildei.
Am analizat fiecare nivel din expeditie si pot spun:
La nivelul 1-4 se pot obtine (fata de varianta vechie) mult mai multe pf-uri.
Daca retin bine, diamante se pot obtine numai la nivelul 4 in suma de 270.Nu cred ca in varianta veche se puteau obtine mai multe.
Sunt undeva la 80 diamante in medie mai putine, dar intradevar mai multe pf... ideea ca nu asta supara lumea atat de mult, fiind un echilibru cat de cat decent, adica nu mai iei 80 diamante dar poti face dublu pf, in dezavantaj ar fii jucatorii cu lumi de farm(pt 5 lumi de farm e o scadere de 400 de diamante care se pot folosi pe lumea principala)
In fine, insa ideea de a face recompense pe fragmente e aspectul principal si suparator pt nivelele 1-4( pana la urma e Forge of Empires nu Forge of Fragments)...plus de asta pt fantana tineretii si pachet de micsorare fantana tineretii trb sa joci saptamanal EG si dupa aprox juma de an te bucuri ca ai facut cladirea respectiva, desi inainte de acest update o faceai in cateva saptamani. Se putea la fel de bine schimba recompensele pt nivelele 1,2 in forma actuala, pe nivelele 3,4 sa inceapa premiile in diamante, eventual cu o scadere in medie de 30diamante(nu 80 cum e acum), si nivelul 5 sa fie complet optional doar pt cateva recompense in plus si echilibrat in functie de valorile fiecarui jucator in parte.
Nivelul 5 in momentul de fata pt jucatorii in ultimele ere e posibil doar prin negociere, oricat de bun ai fii la PvP e pur si simplu absurd sa ai 100-200% bonus si sa te bati cu armata care are 1000%-1500%-2000%.
Pretul de negociere pt nivelul 5 e pur si simplu enorm de mare, crd ca e dublu fata de cat ai nevoie pt 1-4, recompensele din nivelul 5 sunt si ele destul de slabe in comparatie cu costurile acea cladire cu 40%bonus ofensiv 50% bonus defensiv si 20% pf e o cladire de top, insa daca calculezi pretul pt a face cladirea respectiva ajungi sa realizezi ca e complet inutila.
Si inca un lucru care pe mine ma amuza e declaratia ”Product manageru-lui” care zice ca pt cei care nu s-au axat pe armata defensiva a creat acele fortificatii... cat de mult te ajuta 30-50% impotriva unei armate care are de cel putin 4-5ori mai mult?
Mă refer la ”Deschide” de la ultimul mesaj. Link-ul este spre un video vorbit și subtitrat în engleză.
Stiu ca inca sunt foarte multi oameni in Romania pentru care engleza a ramas inca o limba complet straina, dar acel video sau orice alt video oficial FoE nu iti ofera absolut nici un avantaj si atat timp cat celelalte 15-20 de servere care folosesc alta limba inafara de engleza nu au nicio problema, nu vad dc noi am avea.
Ca sa nu mai spun ca reactivarea unor legendare pentru majoritatea absolut inutile, ca sa nu mai spun ca sf vasile este si ruseasca

Eu va transmit ca daca nu modificati rapid acest lvl 5, voi renunta la acest joc pentru ca nu este in regula sa manipulati jucatorii activi dupa cum vreti voi.
In alta ordine de idei, aveti alte lucruri de facut pentru bunul mers si nu amaratul lvl 5 care vine sa te tina mai mult pe joc de parca noi nu muncim ci doar ne jucam....
Irelevant ca e ruseasca, ca ai tu o problema sau te simti ofensat din cauza raboiului Rusia-Ucraina e a doua parte si ca un sfat treci peste gandirea asta.
E la fel cu acea atitudine fata de Germania Nazista... e parte din istoria lumii, mai mult sau mai putin placuta, daca o ignori sau o interzici nu e ca si cum trecutul dispare, si tot ca off topic sclavia a fost o partea de istorie mult mai urata care a fost exitinsa pe multe secole si continete, iar dupa atata timp in 2022-2023 minunatii antreprenori romani ”ajuta” emigranti din vietnam si siria prin faptul ca inghesuie 10oameni intr-o garsoniera de cativa m2 si ii plateste cu mult sub nivelul pietei, pt un loc de munca in care saracii oameni muncesc si minunatii romanasi stau, isi beau cafeaua si fumeaza un cartus de tigari, nu mai spun ca poate au salariu dublu pt a sta degeaba
Sau daca Domul era rusesc nu il mai construiai in oras?
 
Ultima editare:

TOMITA0001

Well-Known Member
Am ajuns la ultimul cufar,dar am fost invins la "mustata".Acum are bonus 1383%.Nu-i problema se rezolva pana la urma fara diamane si cladiri (sper!!!).
Eu joc pe "C" ca sa-i raspund lui The Boogeyman.
Oricum nu voi apela la diamante ca sa inchid nivelul,nu se merita.

 

Shadow

Member
ai dreptate cu absolut tot, exceptie facand conotatia ca sf vasile e o cladire ruseasca [adica e dar nu vad care e legatura cu FOE si level 5 la EG]
Ce vina are cladirea ca e ruseasca? [nu vad nici legatura ei cu conflictul din Ukraina]
Acum nu o sa mai ascult Tchaikovsky, pentru ca a fost rus?
ce-s copilariile astea? :)))
Asta cu analogia a venit pe moment, gen - rusii scot din magazie T34, iar FOE scoate de la naftalina Sf Vasile si Castel Deal….si da nu am la inima rusii…bunicul meu a fost in timpul celui de al doilea razboi mondial prizonier la rusi si stiu mai multe despre ei….nu dezvolt ca asta este opinia mea personala

Ideea acestui lvl nu este corecta si eu sper sa fie o continuitate la lvl 1-4
Este aberant sa pui un jucator sa consume la un lvl de eg cateva mii de bunuri, diamante etc…adica daca ai noroc sa iei ceva in lvl 4 le consumi in lvl 5…
Pe de alta parte se uita de iucatorii mici, cei care ar putea revitaliza daca tot vrei sa ai continuitate, eu la asta ma refer…
Eu am pus in ghilda mea Templierii. sa nu faca nimeni lvl 5 de saptamana viitoare…
Voi vorbi cu toti de pe joc pe care ii stiu sa faca la fel daca vor dori….
A nu se intelege ca sunt impotriva cuiva, dar modificarea asta chiar nu are noima…
 

geds

Active Member
Da! din pacate constat ca au dat tot pe o carte, desi au avut o intentie cat de cat... rezultatul e cascarea unei prapastii.
dezvoltatori 1 - jucatori -5(minus cinci)
daca e cineva care vrea sa inteleaga de ce s-a umblat la premii, incat ai aproape 0 sanse la ce era cat de cat ok... mult succes!
de fiecare data cand am incercat sa primesc un raspuns pentru favorizarea unora in anumite momente ale jocului - desi am folosit de fiecare data limbaj decent - am constatat ulterior ca sunt defavorizat pe perioade lungi.

si acum se arunca in joc asa ceva.... oare cati vor renunta sa joace? nu imi mai pasa... unde duce inertia! restul.... sa fiti sanatosi! ati stricat ce mai atragea in ce priveste EG! acum trageti ponoasele!

spor!
 

geds

Active Member
Asta cu analogia a venit pe moment, gen - rusii scot din magazie T34, iar FOE scoate de la naftalina Sf Vasile si Castel Deal….si da nu am la inima rusii…bunicul meu a fost in timpul celui de al doilea razboi mondial prizonier la rusi si stiu mai multe despre ei….nu dezvolt ca asta este opinia mea personala

Ideea acestui lvl nu este corecta si eu sper sa fie o continuitate la lvl 1-4
Este aberant sa pui un jucator sa consume la un lvl de eg cateva mii de bunuri, diamante etc…adica daca ai noroc sa iei ceva in lvl 4 le consumi in lvl 5…
Pe de alta parte se uita de iucatorii mici, cei care ar putea revitaliza daca tot vrei sa ai continuitate, eu la asta ma refer…
Eu am pus in ghilda mea Templierii. sa nu faca nimeni lvl 5 de saptamana viitoare…
Voi vorbi cu toti de pe joc pe care ii stiu sa faca la fel daca vor dori….
A nu se intelege ca sunt impotriva cuiva, dar modificarea asta chiar nu are noima…
asta cu jucatorii mici sunt sigur ca nu au luat-o in calcul! oricum e prea evident... ma limitez ca vreau sa ma distrez, iar asta duce mai mult la nervi decat la distractie!
 

kazdak

Member
Am ajuns la ultimul cufar,dar am fost invins la "mustata".Acum are bonus 1383%.Nu-i problema se rezolva pana la urma fara diamane si cladiri (sper!!!).
Eu joc pe "C" ca sa-i raspund lui The Boogeyman.
Oricum nu voi apela la diamante ca sa inchid nivelul,nu se merita.

Ce atac si aparare ai la defensiva si in ce era esti?
 

kazdak

Member
Acum ati bagat la nivelele 1-4 "fragmente" ale unor cladiri inutile, cladiri pe care atunci cand le capatam integral le si vindeam imediat la negustor. Ca sa termini nivelul 4 e nevoie de cladiri care sa ajute armata de atac iar pentru a termina nivelul 5 ai nevoie de cam tot atatea alte cladiri care sa ajute armata de aparare, Daca le ai pe amndoua, trebuie redus numarul de cladiri care dau bunuri, cred, iar asta duce la dificultati suplimentare le trecerea la era urmatoare. Parerea mea este ca trebuie sa renuntati la noua formula de expeditie si sa reveniti la cea anterioara. Oricum, prefer sa joc GBG si expeditia pana la nivel 4 si nu o sa imi mai bat capul cu nivelul 5. O sa discutam in ghilda daca are rost sa dam din bunurile ghildei pentru a deschide nivelul 5, parerea mea este ca sunt bunuri pierdute degeaba si mai bine raman in tezaur pentru a fi folosite la GBG.
 

geds

Active Member
Poate am sa supar multa lume de forum si nu numai,dar nu este chiar asa de neagra situatia cu noua varianta a expeditiei ghildei.
Am analizat fiecare nivel din expeditie si pot spun:
La nivelul 1-4 se pot obtine (fata de varianta vechie) mult mai multe pf-uri.
Daca retin bine, diamante se pot obtine numai la nivelul 4 in suma de 270.Nu cred ca in varianta veche se puteau obtine mai multe.
Devantajati aici ,ma refer la achizitia de diamante ,sunt jucatorii mici care nu toti pot ajunge la inceput la nivelul 4.Ar fi fost bine sa se introduca ceva diamante si la nivelul 3.
In rest ,daca vorbim de alte recompense la nivelul 1-4 acestea eu le numesc "maculatura", "maculatura" care se regasea si la varianta veche.
Cat priveste nivelul 5 , mai am de deschis 4 cufere si inchid si nivelul acesta.Pe semne ca va fi mai greu sa trec si peste aceste 4 incercari ,dar nu-i imposibil.Nu am negociat nimic,toate au fost luate prin lupta.
Ce eu consider exagerat aici ,este nivelul de bunuri necesare sa participi la negocieri,este exagerat de mare .
Mare consider si bunurile care deblocheaza nivelul 5 .Cred ca la jumatate ar fi ok.
Acum sa vedem daca pot sa inchid nivelul 5 ,daca nu, intr-o saptamana ,doua sper da se rezolve.
Prerea mea este ca tot ce este nou aici ca si in viata ne deruteaza pe moment dar cu tipul se gaseste rezolvare.
Daca mai conta poate suparai... insa:
- daca joci EG ca sa castigi pf - ai dreptate
- daca joci EG sa pierzi diamante, bunuri, medalii - ai dreptate, fa EG!
- e departe de a fi imposibil pentru unul cu resurse,pentru incepatori e o piatra de moara legata de gat - unii s-au folosit de EG sa se dezvolte. cu noile premii isipot lua gandul.
- vor jucatori noi? ultimele modificari arata contrarul.
- e un joc sa te bucuri de el? sau doar o noua sursa de stress?
 

Antrax TNT

Member
Ok, hai să înțelegem că ați vrut să introduceți nivel 5, scump și greu, pentru avansați. Dar de ce ați umblat la premiile primelor 4 niveluri ale ghildei????
S-a vrut o provocare, insa s-a facut cea imposibil sau cel putin care sa nu fie in balanta cu premiile oferite :)
Si pentru jucatorii cu orasele "EndGame" e imposibil de finalizat doar prin lupta, si nesatisfacator sa ajungi la final la urma urmei
 

S.O.N.Y

Active Member
o mizerie de nivel 5 :mad::mad:. pierdere de timp , multe resurse ,diamante. doar 1 % vor putea trece prin lupta ,am atac 1992% si nu reusesc sa trec. jalnic si cer reducerea de salarii la cei care au gandit asta la nivelul 5 EG o_Oo_Oo_O
 

Dumi.

Well-Known Member
o mizerie de nivel 5 :mad::mad:. pierdere de timp , multe resurse ,diamante. doar 1 % vor putea trece prin lupta ,am atac 1992% si nu reusesc sa trec. jalnic si cer reducerea de salarii la cei care au gandit asta la nivelul 5 EG o_Oo_Oo_O
vezi ca se iau in calcul doar bonusurile de la apararea orasului
ma indoiec ca ai 1992% la atacul trupelor care apara orasul
esti sigur ca asa este?
adica nu te uita la sabiile rosii, ci la cele albastre!
 
Sus